finanskredirehberi.com

Bedelsiz (Ücretsiz) Kredi Notu Öğrenme Yolları Nelerdir?

Tarih: 05.05.2017
Güncel: 31.10.2019
kredi notu sorgulama yöntemleri

İlk çıktığında pekte kimsenin haberi olmayan ama artık günümüzde bankalarla işi olan herkesin bildiği kredi notu (puanı) hepimizin takip ettiği ve sorgulama yaptığı bir not. Artık bankalardan kredi kullanmak isteyen her birey öncelikle kredi notu öğrenme aşamasını tamamlayarak işleme başlıyor. Bu sorgulama işlemini bir çok yöntem ve bankalar aracılığı ile yapabiliyorsunuz. Fakat bu sorgulama için bankalar bir ücret talep etmektedir.

Böyle olunca kişiler kredi notu öğrenme ve sorgulama işlemini ücretsiz bir şekilde yapmak için, internetten araştırarak bu ücreti ödemek istemiyorlar. Bizde bu makalemizde bedelsiz kredi notu öğrenme ve sorgulama işlemini nasıl yapabiliriz. Kredi derecelendirmesinin ne işe yaradığını tüm yönleriyle ele alacağız.

Kredi puanı neden gerekli, kişilerin kredi kullanabilmeleri için finansal geçmişlerinin, kredi kullanmaya elverişli olması gerekir. Finansal geçmiş; bankacılık ürünlerinin kullanımı sonrası oluşan kredi derecelendirmesi referans alınarak belirlenir. Bankaların genel kredi şartlarını sağlayan tüm banka müşterileri, kredi puanları yeterli olması durumunda kredi kullanabilirler.

KKB Kredi Notu Öğrenmek İçin Seçenekleri

Kredi notu sorgulama işlemini birden fazla yol ile ücretli ve ücretsiz şekilde yapabilirsiniz. Şimdi sizleri çok sıkmadan bu yöntemleri listeleyelim.Tüm kredi notu öğrenme seçeneklerini yazımızın devamında detayları ile anlatacağız.

 • E Devlet ile ücretsiz sorgulama nasıl yapılır,
 • Findeks üzerinden risk raporu nasıl sorgulanır,
 • GSM hatları üzerinden SMS ile kredi notu öğrenme (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom vb.),
 • Ziraat bankası üzerinden öğrenme,
 • Akbank üzerinden kredi puanı sorgulama
 • Garanti BBVA Bankası üzerinden kredi skoru öğrenme
 • İş Bankası üzerinden kredi risk raporu sorgulama
 • Yapı kredi, vakıfbank, TEB ve diğer bankalar üzerinden öğrenme,
 • BKM express yoluyla sorgulama (1 Lira Tutar ile)

E-Devlet İnternet Sitesi İle Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Ve Sogulama Nasıl Yapılır?

Bu sorgulama işlemini yapabilmeniz için https: //www.turkiye.gov.tr adresine ait kullanıcı adı ve şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. İlk başta yapacağımız işlem sisteme giriş yapmak olacak. Girişimizi yaptıktan sonra arama alanına “Risk Raporu” yazarak arama başlatıyoruz. Karşımıza çıkan arama sonucu “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu” başlığı olacaktır. Bu sonucu tıklayarak devam edeceğiz.

kkb ücretsiz kredi notu öğrenme

Karşınıza yeni bir ekran gelecek burada “Yeni Başvuru” butonunu tıklayacağız. Yine ekranımız değişecek ve seçenek olarak “Kredi Limit Ve Borç Bilgileri Raporu” gelecek bu seçeneği işaretleyerek sorgulama işlemimize devam edeceğiz.

Son aşamaya geldiğimizde kişisel kimlik bilgilerimizin gösterildiği ve doğrulama yapmamız gerek bir sayfa gelecek kontrol ettikten sonra “Başvur” diyeceğiz Başvurumuzu tamamladıktan sonra aşağıdaki gibi bir mesajla karşılacağız.

“Başvurunuz Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine Başarıyla İletilmiştir.Raporunuz hazırlandığında SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.”

Bu mesajı gördükten sonra gelecek sms mesajını beklemelisiniz. Sms geldikten sonra Başvuru Bilgileriniz linkine tıklayarak gelen şifreyi girdikten sonra tüm bilgilerinizi görebileceksiniz.

Findeks Kullanarak Kredi Notu Öğrenme ( Detaylı Anlatım )

Findeks puanı, sadece banka kredilerinden ya da kredi kartlarından faydalanmak isteyen kişiler için önemli bir durum olmaktan çıkmış ve günlük hayatta da kullanılan çok özel bir uygulama haline gelmiştir. Bu uygulama sayesinde, bankalar güvenilir müşterileri doğrudan bulabilirken, işletme sahipleri de hem müşterileri hem de ticaret yaptıkları kişiler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmektedir.

Kişilerin mevcut durumlarını görmeleri için de gelişmelerin kaydedildiği bu alanda, kredi notu sorgulama ekranı üzerinden hem kredi puanlarını hem de banka sicillerine ulaşmalarının önü açılmış durumdadır.

Finansal yaşamda büyük bir öneme sahip olan kredi notu için, hem Findeks hem de diğer sorgulama alanlarında yapacağınız işlemlerde, sizden belirli ücretler tahsil edilmektedir. Findeks üzerinden yapacağınız sorgulamalarda 5,31 TL’lik bir ücret talep ediliyor, eğer siz notunuzun yanı sıra not detaylarını da görmek isterseniz bu fiyat 10.00 TL olacaktır. Bu seçenek tamamen sizin kararınızdır.

Findeks kullanarak sorgulama yapmak çok basittir, https://www.findeks.com adresine girerek üye olarak sorgulama yapmanız yeterlidir. Eğer internet sitesini ilk defa kullanacak ve sorgulama yapacaksanız şanslısınız çünkü ilk kredi notu sorgulama işlemi ücretsizdir. Findeksin kredi notu takipçi hizmetini kullanmak isterseniz Findeks Takipçi yazımıza göz atabilirsiniz.

T.C. Ziraat Bankası Üzerinden Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim? 

Ziraat bankası bir devlet bankası olup ziraat bankası kredi notu öğrenme işlemi yapmak için bankanın kayıtlı müşterisi olmanız gerekiyor. Eğer ziraat bankası müşterisi iseniz ziraat mobil bankacılığı uygulamasını indirerek kolay bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

Uygulama Linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ziraat.ziraatmobil&hl=tr

a-) Sisteme giriş yaptıktan sonra menüde görünen başvurular kısmına gireceğiz.

b-) Burada gördüğümüz seçeneklerden Çek Ve Risk Raporu butonu ile ilerleyeceğiz.

c-) Ekranımız değişecek ve KKB Risk Raporu başlığı ile devam edeceğiz.

d-) Sizden rapor ücreti olan rakama onay vermenizi isteyecektir. ( Ödeyceğiniz bedel yaklaşık 8 TL dir.)

e-) Raporunuzu indirerek inceleyebileceksiniz. Banka uygulamasında raporunuz sürekli olarak saklanacaktır. Dilediğiniz zaman eski kredi skorlarınızı görüntüleme şansınız olacak.

GSM Hatları Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom Üzerinden SMS ile Öğrenme

Teknoloji geliştirme süreci hızlandıkça, bankacılık işlemleri mobil cihazlara indirgeniyor. Kredi notlarını Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom üzerinden öğrenebilirsiniz. Ancak bu sürecin de belirli maliyetler gerektirdiğini belirtmek istiyoruz. İstenen fiyatlar değişebilir. Ön ödemeli bir hat üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz.

cep telefonundan sms ile kredi notu öğrenme

Turkcell Hattı Üzerinden; Findeks notları öğrenme süreci için TC Kimlik Numaranızı ve doğum tarihinizi yazmanız ve 1122’ye kısa bir mesaj göndermeniz yeterli. Servis ücreti KDV dahil 9,00 TL’dir.

Vodafone Hattı İle ;Bu hattın sahibi vatandaşlar, boş bir mesaj açarak T.C. kimlik numarasını girebilir, doğum yılını doldurabilir, boş bırakabilir ve 1112’ye mesaj gönderebilir.

Türk Telekom (Eski – Avea) Hattı ; Bu hattı kullanan bireyler yine diğer operatörlerde olduğu gibi TC Kimlik Numaralarını yazarak 1112’ye mesaj atarak sorgulama işlemi gerçekleştirebilir. Tutar 9,00 TL dir.

Bu konuyu bir başka makalemizde çok daha detaylı ele almıştık dilerseniz Cep Telefonundan Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

BKM Express Nedir? 1 TL’ Ye Kredi Puanı Raporu Alma

Aslında BKM Express güvenli bir ödeme sistemidir.Kredi kartı bilgilerinizi güvenle saklayarak alışveriş işlemlerinizi güvenlikli bir şekilde yapmanızı sağlar. BKM Express Findeks ile anlaşma yaparak kredi derecelendirme raporu sunmaktadır.

 • Bedeli ise sadece “1 TL” dir.
 • Aynı bilgilerle sadece ayda bir kez sorgulama talep edebilirsiniz.
 • Bu kampanyanın süresi belli değildir. BKM Express dilediği zaman kampanyayı durdurabilir.
 • Dilediğiniz zaman bu https://bkmexpress.com.tr/kampanya/findeks-1tl/ bağlantıdan son durumu görebilirsiniz.

şimdi geçelim kalan diğer kredi skoru seçeneklerine…

Özel Ve Devlet Bankalarının KKB Puanı Öğrenme Seçenekleri

Bazı özel ve devlet bankalarından kredi notu sorgulama işleminizi nasıl yapacağınıza dair kısa notları da paylaşmak istedik.

 • Yapı Kredi Bankası (YKB), en iyi bankacılık uygulaması seçinin Yapı Kredi Mobile girerek kredi notu sorgulama işlemi için başvuru yapabilirsiniz.
 • Akbank, Akbank Direkt üzerinden kredi notu öğrenebilirler.
 • Garanti BBVA Bankası, internet bankacılığına girerek Risk Raporu başlığı altından kolayca talep edebilirsiniz.
 • Ing Bank, RAPOR TCKN yazıp 2205‘e mesaj göndererek öğrenebilirsiniz.
 • İş bankası, yine iştecep uygulamasından krediler bölümünden kredi risk raporu başlığı altından talep edebilirsiniz.
Tüzel Kişilikler İçin Kredi Notu Öğrenme Ve Çek Raporu Sorgulama ( Ticari İşletme Kredi Puanı )

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi notları ve banka sicilleri, artık birçok işletme tarafından da kullanılmaktadır. İşletme sahiplerine yönelik hazırlanan Findeks paketlerinde, kimi zaman belirli bir sınırda kimi zaman ise sınırsız olacak şekilde ticari işletme kredi notu öğrenme ve çek sorgulama hizmeti sunulmaktadır.

Findeks Ticari ile, küçük işletmelere, ticari şirketlere ve tüm reel sektör temsilcilerinin risk bilgilerini etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Findeks ticari ile iş ilişkisi içinde olduğunuz tüm bireylerin ve kurumların mali durumunu anlayabilir ve ticari itibarınızı yönetebilirsiniz.

Findeks ticari üyeliği bulunan işletmelerin almış olduğu paketlere göre kredi notu öğrenme limitleri vardır. Bireysel üyeliklere göre daha fazla kredi risk raporu sonucu alabilirsiniz. Paketleri görmek ve daha detaylı bilgi için BURAYI inceleyebilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Bedelsiz (Ücretsiz) Kredi Notu Öğrenme Yolları Nelerdir?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bedelsiz (Ücretsiz) Kredi Notu Öğrenme Yolları Nelerdir? Konusuna 12 Yorum Yapıldı
 1. Ayfer dedi ki:

  Aciklayici anlatiminiz icin cok tesekkurler

 2. Ömer dedi ki:

  Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş

  1. Finans Kredi Rehberi dedi ki:

   Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Kredi notu öğrenme ve sorgulama ile ilgili içeriklerimizi sürekli güncelleyerek size en değerli bilgileri sunmaya devam edeceğiz.

 3. Zekeriya ışık dedi ki:

  Kırdı.orlamam gözelama kıredialmıyurum bukunudayardımcıolurmusunuz.bana.sidericam

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bileşik Faiz Oranı Nedir? Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

Yazımıza bileşik faiz oranı nedir?  Bununla başlayalım ; her...

2 yada 3 aylık sigortalı kredi çekebilir mi
Kredi Onayı Almak Ve Çekmek İçin Sigortası Süresi Nedir?

Eğer yeni bir sigortalı işe girmiş iseniz ve...

x