finanskredirehberi.com
Kredi Notum Sıfır Gözüküyor, Kredi Çekebilir Miyim? [0] | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Notu > Kredi Notu Öğrenme-Sorgulama Yolları Ve Yöntemleri [SMS]

Kredi Notu Öğrenme-Sorgulama Yolları Ve Yöntemleri [SMS]

Tarih: 06.02.2020
Güncel: 21.04.2020
kredi notu sorgulama yöntemleri

Kredi notu öğrenme ve sorgulama SMS ile nasıl yapılır, hangi yollları ve yöntemleri izleyerek puanımızı kontrol atında tutabiliriz çeşitli seçeneklerle inceleyeceğiz.Makalemizde finansal durumumuzun bir göstergesi olan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) bürosuna ait olan kredi notu sistemine kayıtlı puanımızı öğrenme nasıl yapılır yol ve yöntemleri anlatmaya çalışacağız.İlk çıktığında pekte kimsenin haberi olmayan ama artık günümüzde bankalarla işi olan herkesin bildiği kredi puanı hepimizin takip ettiği ve sorgulama yaptığı bir not. Artık bankalardan kredi kullanmak isteyen her birey öncelikle kredi derecesini öğrenerek bu aşamadan sonra işlemlere başlıyor. 

Peki, Kredi skoru nasıl öğrenilir, bunun birden fazla farklı yöntemi bulunmaktadır. Ücretli ve ücretsiz yöntemler internetten ve gsm operatörleri aracılığı ile SMS mesajlar ile de öğrenebiliyorsunuz bunların hepsini detaylı olarak ele alacağız.Kredi puanı neden gerekli, kişilerin kredi kullanabilmeleri için finansal geçmişlerinin, kredi kullanmaya elverişli olması gerekir. Finansal geçmiş; bankacılık ürünlerinin kullanımı sonrası oluşan kredi notu referans alınarak belirlenir. Bankaların genel kredi şartlarını sağlayan tüm banka müşterileri, kredi puanları yeterli olması durumunda kredi kullanabilirler.

[safir_ads2 id=1]

Kredi Notu Öğrenme

Aşağıda sizlere hangi yöntemleri kullanarak kredi risk raporunuzu alabilirsiniz. Hangi yöntemler ücretli hangi seçenekler ücretsiz tüm yollardan bahsedeceğiz.

 • E Devlet ile puanınızı ayda 1 kez ücretsiz sorgulama
 • GSM hatları üzerinden SMS ile kredi notu öğrenme (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom vb.),
 • İnternetten Kredi notu sorgulama Ziraat bankası (Bankalar Aracılığı İle, Akbank, Garanti, Ykb, TEB)
 • Sadece 1 TL karşılığında BKM express yoluyla sorgulama
 • Findeks üzerinden ilk kredi skoru öğrenme Ücretsiz ( Sonraki Sorgulamalar ücretlidir)

Şimdi bu seçenekleri daha detaylı ele alarak biraz daha derinlemesine öğrenelim.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Bu sorgulama işlemini yapabilmeniz için https: //www.turkiye.gov.tr adresine ait kullanıcı adı ve şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. İlk başta yapacağımız işlem sisteme giriş yapmak olacak. Girişimizi yaptıktan sonra arama alanına “Risk Raporu” yazarak arama başlatıyoruz. Karşımıza çıkan arama sonucu “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu” başlığı olacaktır. Bu sonucu tıklayarak devam edeceğiz.

Karşınıza yeni bir ekran gelecek burada “Yeni Başvuru” butonunu tıklayacağız. Yine ekranımız değişecek ve seçenek olarak “Kredi Limit Ve Borç Bilgileri Raporu” gelecek bu seçeneği işaretleyerek sorgulama işlemimize devam edeceğiz.Son aşamaya geldiğimizde kişisel kimlik bilgilerimizin gösterildiği ve doğrulama yapmamız gerek bir sayfa gelecek kontrol ettikten sonra “Başvur” diyeceğiz Başvurumuzu tamamladıktan sonra aşağıdaki gibi bir mesajla karşılacağız.

“Başvurunuz Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine Başarıyla İletilmiştir.Raporunuz hazırlandığında SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.”

Bu mesajı gördükten sonra gelecek sms mesajını beklemelisiniz. Sms geldikten sonra Başvuru Bilgileriniz linkine tıklayarak gelen şifreyi girdikten sonra tüm bilgilerinizi görebileceksiniz.

Gsm Hatları Üzerinden SMS İle Kredi Notu Öğrenme

Bilindiği gibi artık bankalar ile olan tüm finansal işlemlerinizde, sizin kimlik numaranız ile şahsınıza oluşturulmuş kredi siciliniz baz alınarak işlem yapılıyor. Bu bir bireysel kredi başvurusu olabilir veya bir konut kredisi başvurusu olabilir, örnekleri çoğaltmak mümkün. Böyle bir işlem yapmaya karar vererek bankalara başvurduğunuzda başvurunuz kredi sicilinizde bulunan kredibilitenize bakılarak sonuçlandırılmaktadır. Cepten kredi derecesi sorgulama yazımızın detaylarına geçmeden önce bu sistemle alakalı bir kaç bilgilendirme daha yapmak istiyoruz.

Bu yüzden bu içeriğimizde sizlerin olumsuz bir sonuç yaşamamanız için kredi notununuzu nasıl kontrol atında tutabilirsiniz, ve GSM hatlarınızı kullanarak Kısa SMS ( Mesaj ) ile kredi notu öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz bunu açıklamaya çalışacağız.

Turkcell GSM Operatörü SMS Sorgulama

Turkcell kısa mesaj ile kredi notu sorgulama yapmak isteyen kişiler cep telefonlarından kısa mesaj bölümüne gelmeli ve ilk olarak 11 haneli TC kimlik numaralarını yazmalıdır.TC kimlik numarası yazıldıktan sonra bir boşluk bırakılıp doğum yılı yazılmalıdır. Yani oluşturulacak olan kısa mesaj 12345678901 1980 şeklinde olacaktır.

Hazırlamış olduğunuz bu kısa mesajı da 1122’ye göndermeniz, yeterli olacaktır. Turkcell kısa mesaj ile sorgulama yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken temel durum ise, sorgulama ücretidir. Turkcell, sms yolu ile kişilerin kredi puanını öğrenmelerini sağlarken, bunun için hizmetine karşılık olarak 9 Türk Lirası bedel istemektedir. ( Lütfen güncel fiyatları sorgulayınız. )

Vodafone GSM Operatörü SMS Kredi Notu Öğrenme

Vodafone kısa mesaj ile kredi notu sorgulama işlemlerinde ihtiyaç duyulan bilgiler yalnızca TC kimlik numarası ve doğum yılıdır. Bu bilgiler ile birlikte kişilerin kendi adlarına kayıtlı olmayan bir hat üzerinden de anında sorgulama işlemi yapılabilecektir. TC kimlik numarası ve doğum yılının kullanılarak oluşturulacak SMS, 1122’ye gönderilmelidir. Örnek kısa mesaj ise şu şekilde olmalıdır.

” 12345678910 boşluk 1966 yazıldıktan sonra, 1122’ye kısa mesaj gönderilmelidir.”

Vodafone kısa mesaj ile kredi notu sorgulama işlemi yapacak olan kişilerden 9 Türk Lirası tahsilat yapılacaktır. Bu işlem yalnızca operatör firmaların sunduğu hizmetlerden değil, tüm kredi notu sorgulama işlemlerinde kişilerden tahsil edilecektir. Bundan dolayı operatör firmanızı aramanız, alınacak ücretin ortadan kalkmasını sağlamayacaktır.

Türk Telekom GSM Operatörü SMS Yöntemi

Avea Ve Türk Telekom kredi notu sorgulama işlemi için kişilerin tek bir mesaj göndermeleri ve sorgulama ücretini de yatırmış olmaları gerekmektedir. Sorgulama ücreti faturalı hat sahiplerinin bir sonraki faturalarına eklenecekken, faturasız hat kullanıcılarından da lira bakiyelerinden peşin olarak tahsil edilecektir.

Türk Telekom Avea kredi sicili sorgulama işlemlerinde tek yapılması gereken 11 haneden oluşan vatandaşlık numarasının ve yalnızca doğum yılının yazılarak, ” bu mesajın 1112’ye “gönderilmesidir.Kısa mesaj gönderildikten yaklaşık iki dakika sonra Findeks ve tüm banka sisteminde kayıtlı olan kredi notunuz cep telefonunuza Avea tarafından gönderilecektir.

kkb ücretsiz kredi notu öğrenme

İnternetten Ziraat Bankası İle Kredi Notu Sorgulama

Ziraat Bankası internet şubesi ile bahsetmiş olduğumuz bilgi hizmetini almak için internetten Ziraat Bankası adresine girerek giriş yapmalısınız.İnternette karşılaşmış olduğum eski bilgilerin yanlış olduğunu görerek sizlere en doğru bilgileri aktarmak istedim. Ziraat bankası 2 TL gibi bir rakama kredi notu sorgulama kesinlikle yapmamaktadır. Güncellenen fiyat bilgisini sizlere yukarıda paylaşmıştık. Gün içerisinde İnternet şubesine girerek talep ettiğiniz raporu sizin için saklanan risk raporları kısmından dilediğiniz kadar indirip çıktı alabilirsiniz. Fakat farklı günlerde sicilinizin değişme olasılığı olacağından, yeni rapor talep etmeniz durumunda aynı ücret hesabınıza tekrar yansıtılacaktır.

Yapılan sorgulamanın ödemesi siz sorgulama yapar yapmaz hesabınızdan kesilmez, bankanın devamlı müşterisi olduğunuzdan ziraat bankası hesabınızdan gün içerisinde tahsil edilecektir. Ziraat bankasının güncellenen web sitesi ve internet şubesi ile kredi puanı sorgulama ve benzeri tüm işlemlerinizi çok rahat ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir sorun yaşarsanız ziraat bankası müşteri hizmetleri numarası olan 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 numaralı telefonlardan müşteri temsilcilerinden destek isteyebilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra menüde görünen başvurular kısmına gireceğiz.
 • Burada gördüğümüz seçeneklerden Çek Ve Risk Raporubutonu ile ilerleyeceğiz.
 • Ekranımız değişecek ve KKB Risk Raporubaşlığı ile devam edeceğiz.
 • Sizden rapor ücretiolan rakama onay vermenizi isteyecektir. ( Ödeyceğiniz bedel yaklaşık 8 TL dir.)
 • Raporunuzu indirerek inceleyebileceksiniz. Banka uygulamasında raporunuz sürekli olarak saklanacaktır. Dilediğiniz zaman eski kredi skorlarınızı görüntüleme şansınız olacak.
Findeks Üzerinden İlk Kredi notu Sorgulama Ve Öğrenme Ücretsiz

Findeks puanı, sadece banka kredilerinden ya da kredi kartlarından faydalanmak isteyen kişiler için önemli bir durum olmaktan çıkmış ve günlük hayatta da kullanılan çok özel bir uygulama haline gelmiştir. Bu uygulama sayesinde, bankalar güvenilir müşterileri doğrudan bulabilirken, işletme sahipleri de hem müşterileri hem de ticaret yaptıkları kişiler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmektedir.Kişilerin mevcut durumlarını görmeleri için de gelişmelerin kaydedildiği bu alanda, sicil sorgulama ekranı üzerinden hem kredi puanlarını hem de banka sicillerine ulaşmalarının önü açılmış durumdadır.

Finansal yaşamda büyük bir öneme sahip olan kredi puanı için, hem Findeks hem de diğer sorgulama alanlarında yapacağınız işlemlerde, sizden belirli ücretler tahsil edilmektedir. Findeks üzerinden yapacağınız sorgulamalarda 5,31 TL’lik bir ücret talep ediliyor, eğer siz notunuzun yanı sıra not detaylarını da görmek isterseniz bu fiyat 10.00 TL olacaktır. Bu seçenek tamamen sizin kararınızdır.

Findeks kullanarak sorgulama yapmak çok basittir, https://www.findeks.com adresine girerek üye olarak sorgulama yapmanız yeterlidir. Eğer internet sitesini ilk defa kullanacak ve sorgulama yapacaksanız şanslısınız çünkü ilk kredi notu öğrenme işlemi ücretsizdir.

İlgili Makale : kredi notuna itiraz etme

BKM Express Nedir? 1 TL’ Ye Kredi Puanı Raporu Alma

Aslında BKM Express güvenli bir ödeme sistemidir.Kredi kartı bilgilerinizi güvenle saklayarak alışveriş işlemlerinizi güvenlikli bir şekilde yapmanızı sağlar. BKM Express Findeks ile anlaşma yaparak kredi derecelendirme raporu sunmaktadır.

 • Bedeli ise sadece “1 TL” dir.
 • Aynı bilgilerle sadece ayda bir kez sorgulama talep edebilirsiniz.
 • Bu kampanyanın süresi belli değildir. BKM Express dilediği zaman kampanyayı durdurabilir.
 • Dilediğiniz zaman bu https://bkmexpress.com.tr/kampanya/findeks-1tl/ bağlantıdan son durumu görebilirsiniz.

şimdi geçelim kalan diğer kredi skoru seçeneklerine…

Özel Ve Devlet Bankalarının KKB Puanı Öğrenme Seçenekleri

Bazı özel ve devlet bankalarından kredi notu sorgulama işleminizi nasıl yapacağınıza dair kısa notları da paylaşmak istedik.

 • Yapı Kredi Bankası (YKB), en iyi bankacılık uygulaması seçinin Yapı Kredi Mobile girerek kredi notu sorgulama işlemi için başvuru yapabilirsiniz.
 • Akbank, Akbank Direkt üzerinden kredi notu öğrenebilirler.
 • Garanti BBVA Bankası, internet bankacılığına girerek Risk Raporu başlığı altından kolayca talep edebilirsiniz.
 • Ing Bank, RAPOR TCKN yazıp 2205‘e mesaj göndererek öğrenebilirsiniz.
 • İş bankası, yine iştecep uygulamasından krediler bölümünden kredi risk raporu başlığı altından talep edebilirsiniz.

İlgili Konu : Kredi Notum Sıfır (0) Gözüküyor, Kredi Çekebilir Miyim

Tüzel Kişilikler Ve Ticari İşletmeler Kredi Notunu Nasıl Öğrenebilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi notları ve banka sicilleri, artık birçok işletme tarafından da kullanılmaktadır. İşletme sahiplerine yönelik hazırlanan Findeks paketlerinde, kimi zaman belirli bir sınırda kimi zaman ise sınırsız olacak şekilde ticari işletme kredi notu öğrenme ve çek sorgulama hizmeti sunulmaktadır.

Findeks Ticari ile, küçük işletmelere, ticari şirketlere ve tüm reel sektör temsilcilerinin risk bilgilerini etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Findeks ticari ile iş ilişkisi içinde olduğunuz tüm bireylerin ve kurumların mali durumunu anlayabilir ve ticari itibarınızı yönetebilirsiniz.

Findeks ticari üyeliği bulunan işletmelerin almış olduğu paketlere göre kredi notu öğrenme limitleri vardır. Bireysel üyeliklere göre daha fazla kredi risk raporu sonucu alabilirsiniz. Paketleri görmek ve daha detaylı bilgi için BURAYI inceleyebilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Notu Öğrenme-Sorgulama Yolları Ve Yöntemleri [SMS]
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Kredi Notu Öğrenme-Sorgulama Yolları Ve Yöntemleri [SMS] Konusuna 12 Yorum Yapıldı

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

 1. Ayfer dedi ki:

  Aciklayici anlatiminiz icin cok tesekkurler

 2. Ömer dedi ki:

  Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş

  1. Finans Kredi Rehberi dedi ki:

   Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Kredi notu öğrenme ve sorgulama ile ilgili içeriklerimizi sürekli güncelleyerek size en değerli bilgileri sunmaya devam edeceğiz.

 3. Zekeriya ışık dedi ki:

  Kırdı.orlamam gözelama kıredialmıyurum bukunudayardımcıolurmusunuz.bana.sidericam

 4. Mert dedi ki:

  Son zamanlarda kredi üzerine yapılan web siteleri içinde en açıklayıcı bilgi burada yazılmış. Özellikle findeks kredi notu ile alakalı bölüm. Benim de findeks notum düzelince kredi alabildim.

 5. Cem dedi ki:

  Bankalar son zamanlarda bu kredi puanını çok fazla önemsiyorlar düşük olanlara kredi vermeyip adeta süründürüyorlar ya. Yazıda gerçekten çok ince detaylar var, herkes okumalı bence.

  1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

   Cem bey değerli yorumunuz için teşekkürler. Krediler başvuruları çok ve geri ödemeler düzensiz olmasından dolayı bankalarda kendilerini garantiye almak istiyor ve kredi notu düşük olan kişilere kredi vermiyorlar.

 6. Özgür dedi ki:

  Yararlı bilgiler çok teşekkürler makalelerinizi severek takip ediyorum…

 7. venom dedi ki:

  Önceleri kredi notunu öğrenmek için bankalarda sıra beklerdik. Bu yöntem hızla gelişti. E devlet üzerinden olsun, bu hizmeti sunan farklı kaynaklardan olsun, operatörler olsun farklı yöntemler oluştu. Tabi bu yöntemleri de siteniz sayesinde öğrendim. Teşekkür ederim

  1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

   Sitemizi takip ettiğiniz ve değerli düşünceleriniz için teşekkürler.

 8. Aşır dedi ki:

  Ücretsiz kredi notu öğrenme konusunda gerçekten çok fazla alternatif olmasına rağmen benim tercihim sizin siteniz. Çünkü bu yazı da oldukça bilgilendirici içerik bulunuyor ki sizlere ne kadar teşekkür etsek az. Bu kredi çekme işlemlerinde çok farklı şeyler oluyor artık…

  1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

   Sevgili aşır ilgi ve alakanıza teşekkür ederiz.

Sayfa başına git