Kredi Notu Öğrenme Yolları Ve Yöntemleri Nelerdir?

 

Bankalardan kredi kullanmak isteyen banka müşterilerinin ilk aklına gelen soru kredi notu öğrenme yolları ve yöntemleri oluyor.Neden derseniz finansal geçmişlerinin, kredi kullanmaya elverişli olması gerekir. Finansal geçmiş; bankacılık ürünlerinin kullanımı sonrası oluşan kredi puanı referans alınarak belirlenir.Bankaların genel kredi şartlarını sağlayan tüm banka müşterileri, kredi puanları yeterli olması (bankalara ve kredi tutarına göre değişiklik göstermekle birlikte; 1000 ve üzeri kredi puanına sahip olan banka müşterileri kredi kullanabilir) durumunda kredi kullanabilirler.

Kredi puanı konusunda, bilgi sahibi olmayan banka müşterileri; kredi puanlarını, farklı yöntemlerle ücretli ya da ücretsiz olarak öğrenebilir.Kredi puanını düzenli olarak takip etmek isteyen banka müşterileri, Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi internet sitesi Findeks’e üye olarak, mobil uygulama ya da internet sitesi aracılığı ile kredi puanlarını öğrenebilirler.

Findeks ile kredi puanı öğrenmek, aylık ücrete tabi bir uygulamadır. Bu uygulamada kredi puanı, ödeme performansına göre güncellendiği için; sınırda olan kredi puanlarının

belirli periyotlarda öğrenilmesi, banka müşterilerine ayrıca fayda sağlayabilir. Findeks ile kredi puanını sorgulamak isteyen banka müşterileri; kredi puanı sorgulamasında, sorgulama limitlerine tabi değildir. (Banka müşterileri; istedikleri kadar kredi puanı sorgulaması gerçekleştirebilirler, fazla sorgulamalarda ek ücret talep edilmez.)

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Ve Öğrenme Findeks İle Yapılabilir Mi ?

Findeks puanı, sadece banka kredilerinden ya da kredi kartlarından faydalanmak isteyen kişiler için önemli bir durum olmaktan çıkmış ve günlük hayatta da kullanılan çok özel bir uygulama haline gelmiştir. Bu uygulama sayesinde, bankalar güvenilir müşterileri doğrudan bulabilirken, işletme sahipleri de hem müşterileri hem de ticaret yaptıkları kişiler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmektedir.

Kişilerin mevcut durumlarını görmeleri için de gelişmelerin kaydedildiği bu alanda, kredi notu sorgulama ekranı üzerinden hem kredi puanlarını hem de banka sicillerine ulaşmalarının önü açılmış durumdadır.

Finansal yaşamda büyük bir öneme sahip olan kredi notu için, hem Findeks hem de diğer sorgulama alanlarında yapacağınız işlemlerde, sizden belirli ücretler tahsil edilmektedir. Findeks üzerinden yapacağınız sorgulamalarda 8,75 TL’lik bir ücret talep edilirken, internet bankacılığı ya da SMS sorgulamalarında ise 9 TL ücret tahsil edilecektir. Eğer bu sorgulama işleminde ücret ödemek istemiyorsanız, kredi notu öğrenme ücretsiz seçeneklerini kullanmanız gerekecektir.

 

E-Devlet Kanalı ile Kredi Puanı ( Kredi Notu ) Sorgulama Öğrenme

Kredi puanı ve kredi notu öğrenmek için diğer bir yol ise E-Devlet internet mobil uygulamasıdır. E-DEVLET kullanıcıları, site üzerinden kredi puanlarını öğrenebilirler. E-Devlet ile kredi puanı sorgulama işleminde; Kredi Kayıt Bürosu verileri baz alındığı için, E-Devlet kullanıcılarının Findeks üyesi olma şartı aranır.

Findekse üye değil iseniz E-DEVLET üzerinden kredi notu ve kredi puanı sorgulama işlemi yapamazsınız. Eğer findeks’e nasıl kayıt olunur ve findeks nedir bilgi sahibi değil iseniz. Findeks İle Kredi Notu Öğrenme konumuzu inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu ( Skoru ) Öğrenme Yolları

Ücretsiz kredi notu öğrenme işlemlerinde, mevcut Findeks sorgulama yöntemlerinin biraz dışına çıkmanız gerekecektir. Çünkü, Findeks kayıtlarını baz alarak yapacağınız sorgulamalarda, belirli vergiler ödendiğinden dolayı, hiçbir banka ya da kurum, bu işlemi ücretsiz olarak yapmayacaktır. Ancak, bankalar ve Findeks’in internet sitesinin dışında, hiçbir ücret ödemenize gerek kalmadan sorgulama yapabileceğiniz yollar bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak ücretsiz kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

  • Kredi Başvurusu Sonrasında Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu sorgulama ücretsiz bir şekilde yapılmak isteniyorsa, bu durumda ilk olarak bankalardan yola çıkabiliriz. Bankaların kredi notlarına bakmadan bizlere hizmet sunması bilindiği gibi mümkün değildir. Findeks üzerinde oluşturduğunuz hesapta ise, adınıza yapılan ve hem sizin tarafınızdan hem de başkaları tarafından yapılan sorgulamalar aynen kaydedilmektedir. Bu durumda, kredi notu öğrenmek isteyen ama ücret ödemekten kaçınan kişiler, doğrudan kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmışsa, Findeks sistemindeki hesaplarına giriş yaparak, geçmiş sorgulamalarından kredi puanlarını öğrenebilirler.

  • İşletme Sahiplerinden Kredi Notu Öğrenme

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi notları ve banka sicilleri, artık birçok işletme tarafından da kullanılmaktadır. İşletme sahiplerine yönelik hazırlanan Findeks paketlerinde, kimi zaman belirli bir sınırda kimi zaman ise sınırsız olacak şekilde hizmet sunulmaktadır. Eğer işletme sahipleri bu hizmetten faydalanıyorsa sizler de bu aracılıkla kredi notunuzu hiçbir para ödemeden öğrenebilirsiniz. İşletme sahibi tanıdık ise, rica ile bu işlemi yapabilirsiniz. Bunun yanında, adınıza sorgulama yapıltıktan sonra kredi notunuzu talep edebilir ya da yine Findeks hesabınızdan geçmiş sorgulamalarınıza bakarak, kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

  • Bireysel Satış Temsilcilerinden Kredi Notunu Öğrenme

Artık birçok banka, müşterilerini şubelerde beklemek yerine, onlara nasıl en kısa sürede ulaşacaklarının yollarını aramaktadırlar. Bundan dolayı birçok banka, sahada çalışabilecek kişileri işe almakta ve müşterilere giderek ürün pazarlamalarını istemektedir. Kimi zaman yollarda kimi zamanlarda ise işletmelerde denk gelebileceğiniz bu banka personelleri, ellerindeki tabletler üzerinden hem kredi notu sorgulaması yapabilmekte hem de anında başvuruları değerlendirebilmektedir.

Findeks kredi notu sorgulama ücretsiz yapılacaksa ve bireysel satış temsilcilerine denk gelmişseniz, kesinlikle bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Ancak, bireysel satış temsilcileri sorgulama yaparken, ürün başvurusu alarak sorgulama yapacaktır. Bundan dolayı, yapılan başvuru reddedilirse, ne yazık ki öğrendiğiniz kredi notunda bir miktar düşüşler meydana gelecektir.

  • Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Belirttiğimiz operatör şirketleri, bilindiği gibi kullanıcılarına taksitli bir şekilde cep telefonu satışı yapmaktadır. Bunu yaparken de doğrudan Findeks üzerinden sorgulama yapmakta ve kredi notu yeterli olan müşterilerine hizmet sunmaktadırlar.

Cep telefonu ihtiyacınız olmasa bile Vodafone, Turkcell ya da Türk Telekom mağazalarına giderek cep telefonu almak istediğinizi, hangi telefonları alabileceğinizi öğrenmek istediğinizi belirttiğinizde, anında sorgulama yapılacaktır. Ücretsiz KKB sorgulama işleminin ardından sonucunuzu öğrenebilecek ya da Findeks hesabınızdan takip edebileceksiniz.

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen ve bunun için de ücretsiz yöntemleri tercih eden kişiler, yukarıda belirttiğimiz dört uygulamayı deneyebilirler. Tamamen güvenli ve resmi sonuçları elde edeceğiniz bu yöntemlerde, sonuçlarınız Findeks hesabınızda 5 yıla kadar saklanacaktır. Sizler de kredi notunuzu yükseltmeye çalıştığınızda ya da geçmişe dönük sorgulama yapmak istediğinizde, sorgulama ekranından ya da geçmişe dönük sorgulama sekmesinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

kkb ücretsiz kredi notu öğrenme

Findeks Sonucu Nasıl Yorumlanır, Kredi Notu Kaç Olmalı  ?

Kredi notu sorgulama ekranı üzerinden ya fa findex kredi notu öğrenme ücretsiz yöntemlerinin ardından, sonucunuz kadar bu sonucu yorumlamanız da önemlidir. Bu konuda kişilerin bilmesi gerekenleri ve kredi notlarının anlamlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kredi notu hesaplama ücretsiz yöntemleri yerine, burada tamamen Findeks’in size belirttiği sonuçları yorumlamanız gerekmektedir. Sorgulama sonrasında ya da sorgulamanızın detaylarını geçmiş sorgulamalardan öğrenmek istediğinizde, ilk olarak kredi notunuz ekrana yansıyacaktır.
  • Kredi notunuz tamamen rakamsal bir ifadedir. 0 ile 1800’e kadar belirlenen kredi notunuzda, sizin değeriniz ve ne anlama geldiği, ekranın üst kısmında görünecektir. Bankalar, İyi olarak adlandırılan kredi notu aralıklarında, sizlere bir sorun çıkarmayacaktır. Bunun için de en az 1400 kredi puanınızın olması gerekmektedir.
  • Her yeni sorgulamada, ekranın sağ üst kısmında, bir önceki kredi notunuza göre mevcut durumunuzu görebileceksiniz. Eğer ok yeşil renkte ve yukarı yönde ise, bu durumda finansal açıdan iyiye gidiyorsunuz yorumu ortaya çıkacaktır. Ama, ok rengi kırmızı ve aşağı yönde ise, bu durumda borçlarınızı geciktirdiğiniz anlamı ortaya çıkacaktır.
  • Kredi notunuzun beraberinde, bir de Risk Raporu sekmesi çıkacaktır. Bu sekme üzerinden geciken borçlarınızı, aylara göre borçların zamanında ödenip ödenmediğini ve takibe düşen dosyalarınız varsa, onların borç bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz kredi notu sorgulama ve kredi notunun yorumlanması hakkında bilinmesi gerekenler bu şekildedir.

Risk Raporu ( Kredi Notu ) Kaynakça Ve Özet

Kredi notu raporunuz yasal ve kurumsal olan findeks’ e üye bankalar ve finans kuruluşları baz alınarak oluşturulmaktadır. Adınıza düzenlenen raporun hazırlanmış olduğu tarih itibari ile üye olan kurumlara bildirilmeyen ve sicilinize işlenmeyen bilgiler bu rapora dahil edilmez.

Findeks’ten almış olduğunuz raporda sunulan bilgilere herhangi bir müdahale yapılmaz ve harcamalarınız, düzenli ödemeleriniz, düzensiz ödemeleriniz detaylı bir şekilde yansıtılır ve aynen raporunuza yansıtılmaktadır. Ücretsiz kredi notunuzu öğrendiğiniz kuruluşun, bankanın veya operatörün bu rapor hakkında bir sorumluluğu bulunmadığını bilmenizi isteriz.

Etiketler:

Kredi Notu Öğrenme Yolları Ve Yöntemleri Nelerdir? Konusuna 9 Yorum Yapıldı
▾ Daha Fazla Göster ▾
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Eft Nedir? Eft Saatleri Kaça Kadar Yapılır?

Dünya genelinde sayıları hızla artan bankalar birçok alanda...

Bileşik Faiz Oranı Nedir? Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

Yazımıza bileşik faiz oranı nedir?  Bununla başlayalım ; her...

x