finanskredirehberi.com

Notlu Risk Raporundaki Renklerin Anlamları Nelerdir?

Tarih: 17.10.2017
Güncel: 04.12.2019
kredi risk raporundaki renk anlamları

Her geçen gün daha fazla alanda karşımıza çıkmaya devam eden kredi notu buna paralel olarak önemini de arttırmaktadır. Bilindiği üzere kredi notu hesaplama işleminde belirli bir not derecelendirmesi kullanılmakta olup bu dereceler farklı renklerle temsil edilmektedir. Peki, kredi notu raporundaki rakamların ve renklerin anlamları nedir ? Findekste hangi renk ne kadar kredi notu anlamına geliyor, kısaca söylemek gerekirse Sarı, Kırmızı ve Yeşil findeks renkleri kredi notunun sağlığını ve derecesini ölçüyor aşağıda tüm renk açıklamalarını sizlere aktaracağız.

Bun renk ve rakamları sizlere detaylı bir şekilde hem görsel hemde yazılı elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. Artık kredi risk raporları oldukça detaylı verilmektedir. Kredi skoru öğrenmek isteyenlere artık sunulan raporlarda her türlü dağılım gösterilmektedir. Bazı kurumlarda bu raporların üstündeki not ve anlamların belirtilmesine rağmen bazı kredi notu raporlarında belirtilmemektedir.

Kredi Notu Kırmızı (Çok Riskli Kredi Notu Ortalaması)

Kredi notu tablosu içerisinde her not ortalamasını ifade eden bir renk kullanılmakta olup bu sınırlamalar puan aralıklarına göre belirlenmektedir. En düşük kredi notu puanı olarak sıfır kredi notu uygulanmakta olup kişinin mali performansına bağlı olarak bu seviye yükselir. En yüksek kredi puanı 1900 ile sınırlandırılmakta olup not ortalamasının bu seviyeye çekilmesi bankalardan kolay kredi kullanmak için çok önemlidir.

Kredi notunun kırmızı olması ne yazık ki kişinin bankalar tarafından riskli müşteri olarak kabul edilmesini ifade eder ki bu da bankaların kredili işlemlerinden onay almalarının çok zor olduğunu gösterir. Kredi notu 0 ile 799 puan arasında olan kişiler bu grupta yer almakta olup bu kişilere çoğu zaman ipotekli ihtiyaç kredisi için dahi onay verilmemektedir. Bu nedenle önce bu kişilerin kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak not ortalamalarını yükseltmeye çalışmaları gerekir.

Turuncu Renk Kredi Notu Değeri 800-1299

Turuncu kredi notu ortalaması olan kişiler orta riskli kredi notu grubuna girmektedir. Kredi notu 800 ile 1299 puan aralığında olan kişiler orta riskli kredi notu içerisinde yer almakta olup bu kişilerin kredi onayı almaları doğru bir şekilde kredi başvuru sürecini yönetmelerine bağlıdır. Özellikle de maaşa göre kredi hesaplama ve kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunulması çok önemlidir.

kredi risk raporu nasıl yorumlanır

Orta riskli grupta yer alan kişilerin düşük tutarlı ihtiyaç kredisi kullanmaları yüksek maaş bordrosu göstermeleri durumunda mümkün olurken yüksek tutarlı konut kredisi kullanmaları ise daha zordur. Kullanılmak istenen kredi limiti yükseldikçe kişinin sunması gereken aylık gelir tutarı ile not ortalaması daha da yükselmektedir.

Banka tarafından alınan her kredi red kararı kredi notu ortalamasını daha da olumsuz etkileyeceği için bu noktada kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi kullanmak isteyen kişinin mutlaka kredi notu sorgulaması yapması ve kredi başvurusunu buna göre şekillendirmesi çok önemlidir.

Sarı Renk Kredi Puanı Cetvelinde Neyi İfade Eder?

Sarı kredi notu ortalaması kişinin az riskli kredi notu ortalaması grubuna girdiğini göstermektedir. Kredi notu 1300 puan ile 1499 puan aralığında olan kişiler bu gruba girmekte olup bu kişilerin kredi onayı almaları diğer gruplara oranla daha kolaydır. Özellikle de kredi notu 1400 puan ve üzerinde olan kişiler genelde kullanmak istedikleri krediler için onay alabilmektedir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken kişinin doğru bir şekilde kredi başvuru sürecini yönetebilmesidir. Aksi durumda yüksek kredi notuna rağmen kredi reddi sonucu ile karşı karşıya kalma riski her zaman mevcuttur. Kredi onayı almak için kişinin dikkat etmesi gereken iki kriter maaş ve not ortalamasıdır. Maaşın ve not ortalamasının yeterli olduğu her durumda banka kesinlikle kredi başvurunuzu onaylayarak ihtiyaç duyduğunuz parayı size verecektir.

kredi notunu belirleyen unsurların dağılımı

Findeks Açık Yeşil Hangi Anlam İfade Eder

İyi kredi notu ortalaması olarak isimlendirilen açık yeşil kredi notu ortalaması için kişinin kredi notu 1500 puan ile 1699 puan arasında olmalıdır.Kişinin bankalara olan ödemelerini düzenli olarak yapması ve bankacılık işlemlerini sıklıkla kullanması durumunda kredi notu bu puan aralığında yer alır.Kredi notu bu aralıkta yer alan kişilerin bankalardan yüksek limitli krediler dahil kredi başvurularında onay almaları çok daha kolaydır.

Findeks Koyu Yeşil Renk Hangi Anlamı Taşır 1700- 1800 Puan

Kredi notu 1700 ve üzerinde olan kişiler çok iyi kredi notu ortalaması olarak isimlendirilen koyu yeşil kredi notu ortalaması seviyesinde yer alır. Bu kişiler bankalardan kolay kredi onayı almanın yanı sıra aynı zamanda daha düşük kredi faiz oranları ile kredi çekme imkanına sahiptir.

Günümüzde ING Bank başta olmak üzere kredi notuna göre kredi veren bankalar sayı olarak artmakta, yüksek kredi notu ortalaması olan kişilere daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sunulmaktadır. Kredi başvurusunun onaylanması için kredi notu kaç olmalı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Eğer kredi siciliniz bozuk ve kırmızı renkte iseniz kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Notlu Risk Raporundaki Renklerin Anlamları Nelerdir?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
borcu bulunan kredi kartı kapatma
Borcu Bulunan Kredi Kartı Kapatılır Mı, İptal Edilir Mi?

Borcu olan kredi kartı kapatma ve iptal işlemleri...

kredi kartım kayboldu ne yapmalıyım
Kredi Kartım Kayboldu (ÇALINDI), Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı çalınma ve kaybolması durumu, tüketicinin başına...

x