Kredi notuna nasıl itiraz edilir ve kredi notuna itiraz etme yöntemlerini bu konuyu merak edenler için araştırdık. Hepimizin bildiği gibi KKB Risk raporları ve kredi notu sorgulamaları hayatımızın bir paçası haline geldi ve bankalarda ki tüm işlemlerimizi bu kredi puanları aracılığı ile olumlu veya olumsuz şekle dönüştürebiliyoruz. Tabiki bu raporlar bir çok bankanın bilgileriyle bir sistem altında toplanıyor ve bazen hata riskleri ortaya çıkabiliyor.

Eğer böyle bir durumdan şikayetçisiniz ve kredi notum yanlış ve hatalı nasıl itiraz edebilirim, diyorsanız yazımızı soluksuz bir şekilde okumaya devam edin, çünkü tüm bilgileri sizlere aktaracağız. Tabi bunun için öncelikler kredi notu sorgulama işlemi yapmanız itiraaz başlangıcı için sağlıklı olacaktır.

Kredi notunuz konusunda kafanızı karıştıran herhangi bir konu olduğunda, hatalı kredi notunuz olduğunu düşünüyorsanız buna 1 ay içerisinde başvuruda bulunarak düzeltilmesini talep edebilirisiniz.Kredi kayıt bürolarına bağlı olarak kurulmuş olan Müşteri İtiraz değerlendirme sistemi ( MİDES) bu itiraz işlemleriniz için kurulmuş olmaktadır.Kredi kayıt büroları bankalar ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır.

MİDES İle Kredi Notuna İtiraz Edilir?

Kredi notunuzu değiştirmek için iki şekilde itiraz edebilirsiniz. Birincisi bankalar yoluyla ikincisi ise KKB resmi sitesine giriş yaparak.İtirazınızı bankanızda yapacaksanız öncelikle bu iş için hazırlanmış forumu (Matbuu Form) doldurmanız yeterli olacaktır. Öte yandan KKB resmi sitesi üzerinden hazırlanan findeks risk raporuna itiraz edebileceğiniz biliyormusunuz?  Online olarak risk raporuna itiraz etmek istiyorsanız, https://www.kkb.com.tr/risk-raporu-itiraz itiraz dilekçesini doldurarak göndermeniz yeterli olacaktır. Size verilen takip numarasını kaybetmemeniz geri takip açısından önemli bir husustur.

Bu işlem için öncelikle yapmanız gereken findeks risk raporunu almanız.Raporun nasıl alındığına ilişkin soruları ise diğer yazılarımızda görmeniz mümkündür.Sonrasında KKB Resmi Web sitesinden giriş yapıp Risk Raporu İtiraz Girişi kısmından rapor ferans numaranız, TC kimlik numaranız ve e-posta bilgilerinizi girerek KKB itiraz talebinde bulunabilirsiniz.Yapılan bu itiraz, değerlendirme  sonucunda başvuru kısmında bildirmiş olduğunuz e- postaya gelecektir.

MİDES üzerinde yapılabilecek işlemler

Risk Raporu Teyit: Kredi risk raporunun doğruluğunun teyidi etmek için kullanılmaktadır.

Risk Raporu İtiraz Girişi: Risk raporunun referans numarası ile itirazın girildiği kısımdır.

Risk Raporu İtiraz Sorgulama: Daha evvel başvurulan itirazların sonucunu görmek için kullanılmaktadır.

KKB Risk Raporuna İtiraz  Dilekçesi Ve Referans Numarası Temin Etme

Kredi notunun düşük veya yanlış olduğunu düşünen kimselerin bu konu için itirazları KKB sitesinde bulunan Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi ( MİDES) i kullanarak işlemlerini yapmaları ön görülmektedir.İtiraz edebilmek için kişinin son  1 ay da bankalar ya da  Findeks  vasıtasıyla kredi notunu tespit etmesi gerekmektedir.

Kredi notunu bu şekilde öğrenen kişilerin referans numaraları  sitede belirtilmektedir.Kişi itirazı bu belirtilen referans numarası ile yapılmaktadır.Şayet referans numaranızı bilmiyorsanız bankalara referans numarası öğrenmek istediğinizi söyleyerek ya da Findeks aracılığıyla bir miktar ödeyerek öğrenmek mümkündür.

Banka kredi notunuz da yanlış (hata) olduğunuz düşünüyorsanız bunu banka şubeler  vasıtasıyla da çözebilirsiniz. İtiraz işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgisi olmayan kişilerin banka şubeler aracılığıyla bu taleplerini gidermesi söz konusudur.Böylelikle referans numarası bulma sıkıntısından bir nevi kurtulmuş olunacaktır.Referans numarası edinemeyen kişiler  bunun nasıl alınacağı konusunda bankaya müracaat ettiği takdirde banka yetkilisi  kişi için referans numarasını sağlayarak itirazını istek doğrultusunda gerçekleştirecektir.

kredi notuna nasıl itiraz edilir

Eğer kredi olumsuz neticelendirilmiş ise hemen itirazda bulunulabilmektedir.Bankalar bu gibi konularda müşterilerinin memnuniyeti açısından kolaylık sağlamaktadır.

Bankalar Yoluyla Kredi Skoruna Dilekçe Vererek İtiraz Nasıl Edilir?

Yazımızın başlarında sizlere söylediğimiz gibi sadece kredi kayıt bürosundan değil banka şubeleri aracılığı ile aynı itiraz başvurusunu yapabiliyorsunuz. Bankalarda KKB’nin kullandığı aynı sistemi kullandığından sistem çok farklı işlemiyor bu yüzden ilgili banka şubenizdende bu itirazı dile getirebilirsiniz.

Eğer internetle aranız iyi değil ve referans numarası gibi şeylerle uğraşmak istemiyorsanız en basit ve hızlı kredi notu itirazı banka şubesinden yapabilirsiniz. Son önemli bir nokta olarak direkt olarak kredi risk raporunuza itiraz için bankaya gittiğinizde çok fazla ilgilenen olmayabilir kredi başvurusu ile beraber itiraz etmeniz durumunda daha etkin bir başvuru olacaktır.

İlgili Makale : Kredi Kartı Ekstresine Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi Puanı İtiraz Dilekçesi Nasıl Sorgulanır, Takibi Nasıl Yapılır?

Kredi notu itiraz başvurusu işlemini banka aracılığı ile yapmışsanız banka itirazınızı KKB’ ye iletmektedir. KKB ise itiraz etmiş bulunduğunuz konu hangi bankayı ilgilendirmekte ise o bankaya söz konusu durumu aktarmaktadır. Sizin hakkınızda olumsuz not veren banka tekrardan kredi hesap bilgilerinizi değerlendiriyor.Kredi hesap değerlendirmesi yapıldıktan sonra sonuç  KKB ye bildiriliyor.Bu şekilde tüm eksiklikler giderilip yanlış bilgi varsa eğer düzeltilip hatalar gideriliyor.

İşlemler sonucunda KKB itiraz sonucunu ilk olarak bankanıza iletmektedir. Bankanız  şayet bu duruma onay verdiği takdir de durum size bildirilmektedir veya itirazda bulunduğunuz bankadan doğrudan konu neticelendiğinde bilgi alabiliyorsunuz. Kredi puanı itiraz başvuru sonucu ve takibinizi internetten online olarak sorgulamak etmek isterseniz referans numaranız ile https://www.kkb.com.tr/risk-raporu-itiraz-sorgulama linkinden bilgi edinebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Süleyman kaya
    23 Temmuz 2019 at 20:25 — Cevapla

    Benim kıredi notum yükselmiyor daha önce bankayala sorun yaşadım ama borcumu kapattım sürekli borçlu gösteriyor beni neden acaba

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir