Kredi Notum Çok Düşük Nasıl Yükseltebilirim ?

Yayın Tarihi: 25.04.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 02.09.2018
 

Bankacılık alanında hizmet veren birçok kurum finans işlemlerinin ana damarı olarak çalışmalarını sürdürür. Bu alandan hizmet alan firmalar, şirketler, devletler, kamu otoritesi veya banka müşterileri geniş alanda oluşturdukları talepleri bankalar hızlı bir şekilde hayata geçirir. Elbette ülke içerisinde bankalarda çeşitli hizmet kalite ve öz sermayelerine göre dallara ayrılır.

Ülke ve dünya genelinde birçok banka faaliyet içerisinde işlemleri alarak çalışmalarını sürdürürler. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kamu ve özel bankalar olmak üzere iki farklı isim altında aynı işlemler hızlı bir şekilde yapılır. Banka müşterileri bankaları kullanarak para transferi, maaş ödemesi, kredi talepleri, para çekimleri, fatura ödemeleri ve birçok alanda yer alan hizmetleri ile tercih edilir.

Tabi yapılan tüm işlemlerin sonucunda kişilerin bankalar nezdinde belirlenmiş olduğu bir kredi notu ortaya çıkmaktadır. Kredi notu nedir ? Kredi notu bir kişinin bankalarca yapmış olduğu tüm işlemlerin sonucunda ödeme performansına ve düzenine göre oluşturulmuş bir derecelendirmedir.

Kredi Notu Yükseltilmesinde Kredi Başvurularının Önemi

Banka müşterileri şubelere başvurarak kredi taleplerinde bulunurlar. Bu kredi talepleri kapsamında banka şubesinde görevli olan personel kişinin tüm finansal hareketlerinin yer aldığı alt yapı sisteminde kişinin notunu sorgular. Kredi alabilmek için kredi notunun yüksek olması zorunludur.

Bu notun düşük olması durumunda ise kredi talebi olumsuz olarak cevaplandırılır. Bu kapsamda kredi notu düşük olan müşteriler başvuracakları ve uygulayacakları bazı yöntemler ile bu notları yükseltebilirler.

Kredi Notunun Yükseltilmesi İçin Banka Ödemelerinin Önemi 

Bankaların kredi taleplerinin değerlendirilmesinde esas olarak aldıkları kredi notu yapılacak bazı yöntemler ile yükseltilir. Öncelikle kredi notu ödeme güçlüğü sonrasında bankalara tarafından kara listeye alınması ile düşer. Kredi notunun yükseltilmesi için öncelikle borçların kapatılması gerekir.

Bu borçların kapatılması sonrasında vadesiz hesaplarda belirli bir miktara kadar nakit bulundurmak notun yükselmesine neden olur. Bunun yanı sıra banka müşterileri düzenli olarak hesaplarına para giriş çıkışı yapılması gerekir.

Elbette banka müşterilerinin bu yöntemleri uygulaması sonrasında hemen hemen her ay yapılan kredi sorgulamasında kredi notunun yükselmesini sağlar.

Özet olarak söylemek gerekir ise kredi notunuzu yükseltebilmeniz için bankalar nezdinde çekmiş olduğunuz konut kredisi, taşıt kredisi, bireysel kredi ve ihtiyaç kredilerinizin ödemelerini zamanında ve düzenli bir şekilde yapmanız kredi notunuzun yüksek olmasını sağlayacaktır.

Kredi notunun yükseltilmesinin diğer bir püf noktası ise  daha az banka ile daha az borçlanmaktır.

Etiketler:

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Notum Çok Düşük Nasıl Yükseltebilirim ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Kredi Notum Çok Düşük Nasıl Yükseltebilirim ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Serhat dedi ki:

    Kredi notu artık çok önemli ve takip etmek gerekiyor. Kredi notunuzu bilirseniz, kredi başvurularınız sonuçlanmadan önce bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Borsa İle Nasıl Para Kazanılır Püf Noktaları

Borsa oynayarak veya borsada işlem yaparak para kazanmak...

x