finanskredirehberi.com
Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor, Kefillikten Kurtulmam Lazım! | YAZIYI OKUYUN

Anasayfa > Kredi Notu > Kredi Notu Kaç Olmalı? Kredi Çekmek İçin İdeal Puan

Kredi Notu Kaç Olmalı? Kredi Çekmek İçin İdeal Puan

Tarih: 28.01.2020
Güncel: 09.04.2020
kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim

Kredi notu kaç olmalı sorusu, özellikle kredi onayına takılan ve başvuru sonrası red cevabı alan banka müşterileri tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Bankalar, kredi başvurularını değerlendirirken ilk olarak müşterinin kredi notuna bakıyor. Kredi notunun da belirli değerlendirme kriterlerinden geçirilerek kişinin kredisine onay verilip verilmeyeceğine karar veriliyor.

Elbette tek başına kredi notu, bir kredi değerlendirmesi olarak da kabul edilemez. Kişinin aylık geliri, mevcut kredi ve kart limiti de kredi değerlendirmesi sırasında bakılan diğer kriterlerin başında yer alıyor. Fakat kredi çekerken kredi notunun önemi de hafife alınmayacak bir gerçek.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu ve büyük bankaların ortaklığı ile kurulmuş bir kredi notu derecelendirme kuruluşudur. Kişinin yaptığı ödemeler, ödeme alışkanlıkları, kredi ve kart limiti kredi notunu belirleyen unsurlardandır. Kredi notu, her ay güncelleniyor ve kişinin bankalarla olan çalışmaları kredi notuna tam olarak yansıtılıyor.

Yaptığınız geç ödeme veya banka siciline yansıyacak herhangi bir olumsuzluk, bulunduğumuz ayın sonunda veya bir sonraki ay başlangıcında kredi notuna yansıtılıyor.

Kredi çekmek için Findeks kredi notu kaç olmalı sorusu aslında net cevabı olan bir soru değildir. Çünkü tek kredi değerlendirme kriteri kredi notu değildir. Bu konuya yazımızın giriş bölümünde de değinmiştik. Bu sebeple ilk olarak kredi notunuzu analiz etmenizi, ardından doğru kredi başvurusu yapabilmeniz için bazı taktiklere yer vereceğiz.

Kredi Notu Kaç Olursa Sorunsuz Kredi Çıkar?

Üstte verdiğimiz tabloya göre de, kredi notu 5 farklı grupta inceleniyor. Çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak 5’e ayrılan kredi notu, Findeks.com üzerinden yapacağınız sorgulamalara göre de kırmızı ve yeşil olarak derecesini ifade edecek şekilde sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırma sonucunda kredi notunuz ile kredi çekip çekemeyeceğinizi de aslında bir nevi analiz etmiş oluyorsunuz.

Bu durumda çok riskli sınıfında yer alan bir kişinin kredi çekme ihtimali oldukça düşüktür. Bankalar, bu aşamada kredi vermekte oldukça çekimser davranacaktır. Fakat orta riskli grup olarak adlandırılan 700 – 1099 puan arasındaki kişiler, çok riskli kişilere göre biraz daha şansı yüksek olan kişilerdir. Bankalar, ek teminatla ile bu kişilere onay verebilir.

Kredi Notum Kaç Olursa Konut Kredisi Çekebilirim?

Bankalar, kredi değerlendirmesi yaparken bir çok kriteri göz önünde bulundurur. Konut kredileri, tutarları yüksek olmasına rağmen çok daha kolay onaylanabilen kredilerdir. Çünkü konut kredisi kullandığınızda, banka satın alacağınız evi ipotek edecek ve aslında borcunu da bir şekilde güvence altına almış olacaktır.

Bu durumda borcunun güvence altında olduğunu düşünen banka, normal bir ihtiyaç kredisine göre konut kredisine daha kolay onay verecektir. Aynı durum taşıt kredisi için de geçerlidir.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Bir kişinin kredi notunun oluşması için, bankalarla bir ilişiği olması gerekiyor. Bankalarla hiç çalışmamış, bankalarda hesabı olmayan kişilerin kredi notu oluşması mümkün değildir. Vadesiz mevduat hesapları da kredili ürün barındırmadıkça kredi notu oluşmasına sebep olmaz. Kredi notu olabilmesi için bankalardan kredili ürünler kullanmalısınız.

Eğer kredi notum kaç olmalı diyorsanız, herkesin kredi notu olmayacağını da bilmelisiniz. Belirttiğimiz gibi, bir kişinin kredi notu oluşması için bir çok kriter gerekiyor. Bu kriterlerin başında kişinin bankalardan kredili ürünler kullanması geliyor. Kredili ürünler kullanan bir kişinin 3 ay içinde bankalar arasında düzenli olarak kredi notu oluşur.

18 Yaşından Küçüklerin Kredi Notu Kaç Olur?

18 yaşından küçük kişiler bankalardan kredili ürün kullanamaz. Sadece velisi ile birlikte bankaların özel hazırlamış olduğu hesap açma kampanyalarından faydalanabilir ve doğal olarak da kredili ürün kullanmadığı için kredi notu oluşmaz.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı sorusunun net bir cevabı olmadığını söylemiştik. Kişiler, kredi notu düşük olsa bile bankalardan kredi kullanabiliyor. Bankalar, kredi notu düşük olan kişilerden kefil veya ek teminat talep ederek kredileri onaylayabiliyor.

Aynı zamanda yazımızın giriş bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi, konut veya taşıt kredilerinde bankalar kredi borcunu bir bakıma güvenceye aldığı için, kredi notunuz düşük olsa bile kredinizi onaylayabiliyor.

Tam da bu aşamada bir yanlış anlaşılmanın da önüne geçmemiz gerekiyor. Eğer kişinin aylık düzenli ve sabit bir geliri yoksa, SGK güvencesi bulunmuyorsa bankalar kredi notu yüksek olsa bile krediyi onaylamıyor. Yani kredi notu her ne kadar önemli bir kriter olarak görünse de, o krediyi ödemenize yardımcı olacak aylık sabit gelir çok daha önemli.

kredi notu çizelgesi

Herkesin Kredi Notu Olur Mu?

Bir kişinin kredi notunun oluşması için, bankalarla bir ilişiği olması gerekiyor. Bankalarla hiç çalışmamış, bankalarda hesabı olmayan kişilerin kredi notu oluşması mümkün değildir. Vadesiz mevduat hesapları da kredili ürün barındırmadıkça kredi notu oluşmasına sebep olmaz. Kredi notu olabilmesi için bankalardan kredili ürünler kullanmalısınız.

18 Yaşından Küçüklerin Kredi Notu Kaç Olur?

18 yaşından küçük kişiler bankalardan kredili ürün kullanamaz. Sadece velisi ile birlikte bankaların özel hazırlamış olduğu hesap açma kampanyalarından faydalanabilir ve doğal olarak da kredili ürün kullanmadığı için kredi notu oluşmaz.

Kredi Notum 750 Puan, Kaç Ayda 1200 Puan Olur?

Eğer kredi notunuz 750 puan ise bu puan oldukça düşük sayılır yukarıda vermiş olduğumuz tablodan da çok açık bir şekilde anlayabilirsiniz. Gelelim kaç ayda 1200 puana çıakrabileceğinize, eğer tüm banka işlemlerinizi aksatmadan düzenli bir şekilde yaparsanız ve bankalara olan borçlarınızı azaltırsanız bu süre yaklaşık 6 ayı bulacaktır.

6 Ay sonra 1200 puan olmasa bile en az 1000-1100 puan aralığına gelebilirsiniz. Bu puana ulaştıktan sonra yapacağınız bir kredi başvurusu yüksek ihtimal ile onaylanacaktır. Kredi notu arttırmak aslında çok basit tabi kurallara uyduğunuz sürece. 1200 puana ulaşmak için şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Kredi kartı ödemelerinizi tam zamanında veya birkaç gün erken yapın
  • Gereksiz olan kredili ürünlerinizi ve kredi kartlarınızın borçlarını ödeyerek kapatın. ( Çok fazla kart kullanmayın)
  • Gereksiz kredi başvurularından sakının, helede internetten her reklama inanıp kredi başvurusu yapmayın.
  • Kefil olmayın vb.

İlgili Makale : Kredi Notum Sıfır Olarak Gözüküyor Kaç Puan Olmalı?

Kredi Notu Kimler Tarafından  Belirlenir Veya Arttırılır?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından takip edilen bu sistemde bireylerin bankalardaki yapmış oldukları tüm işlemler bunlara örnek verecek olursak kredi kartı ekstresi ödeme, banka kredi borcu ödeme, geciken borçlar, zamanında ödenen borçlar, toplam kredi kullanımı ve benzeri bir çok detay tek tek ve saat saat işlenir.

Oluşan veriler sonucunda kredi notunuzun kaç olacağına dair bir puanlama yapılır ve o kişiye ait kredi puanı arttırılır veya düşürülür. Gördüğünüz gibi bankalarda yapmış olduğunuz tüm işlemler kayıt altında tutuluyor bu yüzden yukarıda anlattığımız hususlara dikkat ederek kredi notunuzu makul bir seviyede tutabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Notu Kaç Olmalı? Kredi Çekmek İçin İdeal Puan
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git