Kredi Notunuzu Yüksek Tutmak İçin 7 Altın Öneri

 

Kredi notu yükseltme, kredi puanı düşük olan kişilerin en çok uğraştıkları konulardan bir tanesidir. Bankalardan kredi almak isteyen kişiler öncelikle banka tarafından değerlendirmeden geçirilir. Bu değerlendirmeye göre, kişilerin kredi puanlarına bakılır. Kredi puanları kişinin daha önceden bankadan eğer kredi aldıysa, aldığı kredileri nasıl ödemiş ya da düzenli ödemiş mi bunları içeren bir puanlama şeklidir. Bu puanlamaya göre belirli durumlar belirli oranlarda incelenir. Bunlar;

 • %35 Oranında alınan kredileri ödeme düzenleri
 • %35 oranında mevcut kredilerin borç durumları
 • %11 oranında yeni alınan krediler
 • %10 oranında kredi kullanma yoğunluğunuz
 • %9 oranında diğer sebeplerdir.

Tüm bu konular bankalar tarafından dikkate alınarak kredi notu hesaplaması yapılır ve size kredi verilip verilmeyeceği bu puana bağlıdır. Kredi kayıt bürosu tarafından incelenen finansman geçmişiniz eğer bankaların kriterlerini sağlıyorsa banka tarafından mevcut kredi notunuz dikkate alınarak size kredi verilir.

Kredi Riski Raporu Alarak Puanınızı Kontrol Altına Alın

Kredi alabilmek için gereken kredi notu, daha önceden bankalardan kredi almış ve düzenli bir şekilde ödemişseniz sizin için yüksek olacaktır. Buna göre bankalar yukarıda sizin için verdiğimiz oranları hesaplayarak kredi notunuzu ortaya çıkarırlar. Kredi puan türü 0 ile 1900 puan arasında değişmektedir.

Fakat kredi almak isteyen bir kişinin kredi puanının 1500’ün üstünde olması beklenir. Daha önce hiç kredi ile işi olmamış bir kişinin bankalar tarafından yapılan puanlandırma sistemine göre puanı 0’dır. Tüm bu puanlandırma sistemine baktığımızda bankalara göre ve sizin gelir durumunuza göre ufak tefek değişiklikler olabilir. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi, bankadan kredi kullanmak için bankaların istediği puan 1500 ve üzeri olmasıdır. Daha alt sınırlar bankalar tarafından kredi vermek için değerlendirilmez. Bu puan türüne göre;

 • 0 puan; hiç kredi kullanmamış,
 • 1-699 puan; en riskli grup,
 • 700-1099 puan orta riskli grup,
 • 1100-1499 puan az riskli grup,
 • 1500 – 1699 puan iyi grup,
 • 1700-1900 çok iyi grup olarak nitelendirilir. Bu puan türlerine göre, 0 ve 700-1099 puan türündeki puanlara sahip olan kişilere kefil ya da ipotekli mal karşılığında kredi verilir.

Yukarıda verilen hesaplamalar sadece genel bilgi açısından verilen bilgilerdir. Kesinlikle resmi bir yaptırımı yoktur.

İlgili Yazı : https://finanskredirehberi.com/gsm-hatlari-uzerinden-sms-ile-cepten-kredi-notu-ogrenme/

Düşük Olan Kredi Notunu Arttırmada İzlenecek Yollar

Kredi notunu yükseltmek için öncelikle kişinin belirli adımları uygulaması gerekmektedir. fakat sizden beklenen en önemli adım kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gerektiğidir. Düzenli ödemeler kredi puanları arasında en yüksek orana sahip olan kavramdır.

Ayrıca kişi hakkında bankaya da genel bilgi verir. O yüzden bu konuya ayrı olarak dikkat edilmesi lazımdır. Buna göre kredi puanını yükseltmek isteyen bir kişi;

kredi puanı yükseltmek

 • Ödemelerini yapılandırabilir,
 • Borçlarını tek kredide birleştirebilir,
 • İpotek vererek kredi puanını yükseltebilir,
 • Ödemeleri düzenli bir şekilde yapabilir,
 • Düşük limitli kredi kartı edinebilir,
 • Bankalarla düzenli bir şekilde çalışabilir,
 • Kredi notu yükselmeden kredi başvurusu yapmaz.

Bu durumlara dikkat eden bir kişinin banka kredi notlarının hızlı bir şekilde yükseldiğini görürüz. Yükselen notlarla kişiler yeniden kredi almak için bankaya başvuruda bulunabilir.

Yasal Takipte Bulunan Borçlarınızı Yapılandırmaya Ve Uzlaşmaya Gidin

Borçları yapılandırarak kredi notu yükseltmek mümkündür. Kişiler mevcut durumlarının dışında bazen ekstra durumlar ile karşılaşabilirler. Acil para ödemeleri ya da hiç beklenmeyen masraflar kişilerin aldıkları kredileri ödeme durumlarını aksatabilir.

Böyle durumlarda kişiler borçlarını aksatmadan ödemek için bankadan tekrar borç yapılandırılması talebinde bulunabilirler. Böylece kişinin bankaya ait olan mevcut kredi borcu tekrar hesaplanır ve kişiye yeni bir ödeme planı sunulur. Böylece kişiler borçlarını aksatmadan kredi taksitlerini öderler.

Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir husus; kişilerin bankaya yeniden yapılandırma için başvurduklarında mümkün olduğu kadar fazla vade talep etmeleri gerektiğidir. böylece daha rahat bir ödeme planına sahip olmuş olurlar. Toplamda ödenecek kredi tutarınız artsa da aylık ödeyeceğiniz kredi miktarı düşeceği için daha rahat bir ödeme koşuluna sahip olursunuz.

Çok Fazla Bankada Krediniz Ve Borcunuz Olmamasına Dikkat Etmelisiniz

Borçları tek bir kredide birleştirerek kredi notunuzu yükseltmek mümkündür. Eğer bankalara birden fazla borcunuz varsa ve ödemekte sorun yaşıyorsanız aylık taksit ödemeleri sizi zorlayabilir durum böyle olunca kişiler ödemeleri gereken taksitleri aksatırlar.

İlgili Yazı : https://finanskredirehberi.com/tum-borclarimi-tek-bankada-nasil-toplayabilirim/

Bu tarz aksamalar sizin sahip olduğunuz kredi puanının düşmesine sebep olur. Fakat borçlarınızı tek bir kredide birleştirerek ödemelerinizi düzenli ve sistemli bir hale getirdiğinizde kredi notunuz yükselir. Ayrıca borçları tek bir kredide birleştirmek mevcut vadenizin uzamasına ve aylık ödemelerinizin düşmesine sebep olur.

İpotek Jokeri İle Kredi Notunu Yükseltmeyi Destekleyin

İpotek vererek kredi notu yükseltilebilir. Eğer kredi notunuz çok düşükse ve yeni kredi almanız gerekiyorsa üzerinizde size ait olan bir gayrimenkulü ipotekli olarak vererek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bankalar ayrıca size ipotekli olarak vermiş olduğunuz gayrimenkulün %80 değeri oranında kredi de sağlar.

İhtiyaç kredisi alınması durumunda çıkacak ek masraflarda kredi alacak kişinin göz önünde bulundurması gereken bir mevzudur.

Zamanında Ve Gecikmeye Uğramadan Taksitlerinizi Gününde Ödeyin

Taksitlerin düzenli ödenmesi kişilerin kredi notunu en çok etkileyen durumların başında gelmektedir. eğer bankadan kredi almış olan bir kişi aldığı kredilerin taksitlerini düzenli olarak ödemiyorsa banka tarafından kişinin kredi notu düşürülmüş olur.

Banka 1 ya da 2 günlük olan gecikmeleri dahi gecikme olarak görür ve kişilerin sahip oldukları kredi notlarını düşürür. Bu yüzden bankaya aldığınız kredilerin taksitlerini düzenli ödediğiniz takdirde kredi notunuzu hızla yükseltir.

kredi notu düşüşü

Takibe Düşmüş Kredi Borçlarınızı Ödeyerek, Düzenli Ödeme Planına Geçmelisiniz

Takibe düşmüş olan krediler kredi notunu oldukça olumsuz olarak etkilemektedir. Özellikle idari takibe sahip olan borçlar kişinin kredi notunu oldukça aşağıya çekmektedir. Bu yüzden öncelikle idari takibi olan borcun kapatılması gerekir. Borç kapatılmadığı takdirde kredi notunuz yüzünden tekrar kredi alamazsınız.  Takibe düşen kredilerinizi kapatmanız için krediyi aldığınız banka ile görüşerek yeniden yapılandırma talep etmeniz gerekmektedir.

Yapılandırılan kredi taksitleri kişiler tarafından kolayca ödenebilir. Böylece kişilerin kredi puanları da yükselmiş olur. Burada önemli olan konu vadeleri elinizden geldiğince yüksek tutmanızdır. Böylece azalan aylık ödemeleriniz azalır ve kolayca geri ödemenizi yapabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken şey ise kredinizi kapatmanızdır. Takibe düşen krediler kapatıldığında bankadan en düşük miktarlı krediyi almanız tavsiye edilir. İşinize yaramasa da alacağınız bu krediyi düzenli bir şekilde ödeyerek düşen kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı vermek de sizin işinizi kolaylaştıran durumlardan birisidir.

Böylece kredi borcu gününü geçirmeden ödemelerinizin yapılması garanti altına alınmış olur. Tavsiye edilebilecek diğer bir yöntem ise kredi kartına sahip olmanızdır. Düşük limitli bir kredi kartı edinerek sahip olduğunuz kredi puanını yükseltebilirsiniz. Tüm bunlar göz önüne alındığında, eğer bu adımlar sistemli ve düzenli bir şekilde yapılırsa kişilerin kredi notları bankalar tarafından yükseltilir ve kişiler ihtiyacı olan kredilere başvuru da bulunabilirler.

Özetleyecek olur isek ;

Eğer sizler hiçbir banka ile çalışmamış iseniz bu güne kadar ödeme performansı KKB tarafından bilinemeyeceğinden kredi notu düşürülmüş olacaktır. Eğer siz diyorsanız ki ben tüm kredi kartlarımı zamanında ödüyorum, tüm bankalara kredi borçlarımı düzenli bir şekilde zamanında yatırıyorum ama yinede kredi notumda düşüş meydana geliyor, bu sorunuzun cevabı çok basit bankalarda olan kredili ürünlerinizin ve borçluluk miktarının fazla olması, düzenli ödeme yapmış olsanız bile, sizin için kredi notu düşmesi kaçınılmaz oluyor.

Kredi notunuzun ortalama seviyelere yükselmesi için, yukarıda tüm anlattıklarımızı uygulamaya başladıktan 5 yada yaklaşık 7 aylık bir süre içerisinde gerçekleşecektir. Kredi notunuzun yükselişe geçtiğini anladığınızda kredili ürünlerinizi azaltarak erken ödeme yapmaya ve zamanında ödeme yapmaya gayret göstermeniz istiktararlı bir kredi notuna sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kefil olma çeşitleri
Banka Kefil Olana İcra Başlatır Ve Kredi Çekmesini Engeller Mi ?

Kefil olan kişilere icra gelip gelmeyeceği merak edilen...

ptt onlie araç km sorgulama
İnternetten Araç Kilometresi (Km) Öğrenme Ve Sorgulama

İkinci el olarak aldığımız araçların kilometresini internet üzerinden...

x