finanskredirehberi.com

Anasayfa > Krediler > Kredi Kartı Dondurma Ve Ekstre Erteleme Nasıl Yapılıyor?

Kredi Kartı Dondurma Ve Ekstre Erteleme Nasıl Yapılıyor?

Tarih: 05.10.2018
Güncel: 03.12.2019
ihtiyaç kredisi dondurma

Herkesin aklındaki kredi kartı ekstre erteleme ve kredi dondurma işlemi nedir ve nasıl yapılıyor bu içeriğimiz de akıllardaki tüm soru işaretlerini kaldıracağız. Kredi kullanımının çok yaygın olduğu bu zamanlarda etrafımızda baktığımızda 100 kişiden en az 60 kişinin çeşitli sebeplerden kredi borcu olduğu görülmektedir.Kredi borcunu ödemekte ise bazen birtakım sorunlar çıkabilmektir.

Bunun sonucunda ise kredi kartının eksresini ertelemek ya da kredi borcu taksitlerini dondurma işlemi yapamak isteyebilirsiniz. Peki, ihtiyaç ve bireysel kredi ödemeleri dondurulabilir mi detaylandıralım.

Hemen belirtelim ki günümüzde ihtiyaç ve tüketici kredilerini öteleme gibi bir işlem yapan banka bulunmamaktadır. Fakat bu dondurma işlemini farklı şekilde adlarda faiz işleterek kullanıma sokan bankalarda yok değil. Bankalar müşteri memnuniyeti söz konusu olunca kredi kartı ekstre erteleme konusunda yardımcı olmaktadır. Bazı bankalar bunlara Vakıfbank ve Ziraat Bankasını örnek verebiliriz.

Bu bankalarda istediğiniz kredi kartı taksitini erteleme işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.Diğer bankalardan ödeme aksaması konusunda çeşitli alternatif kolaylıklar sağladığı bilinmektedir. Genellikle kredilerini ertelemek veya durdurmak isteyen kişiler askerlik görevi gelen tüketiciler tarafından araştırılmakta ve talep edilmektedir.Çözüm ise kredi borcunu 3 ay ,6 ay yada istenilen zaman diliminde ertelemek söz konusudur.

Askere Gideceklerin Kredi Borcu Dondurması Veya Ertelemesi

Eğitim hayatımızı devam ettirebilmek için, okul bittiğinde ya da askerlik öncesinde ihtiyaçlarımızı giderebilmek için krediye başvurabiliriz. Peki,  “askere gideceğim çekmiş olduğum kredi borcumu dondurabilir veya erteleyebilirmiyim” gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa, hemen belirtelimki askere gidecek kişiler için bankalar kolaylık sağlamaktadır. Bu kredi borcu bekletme ve öteleme işleminden yararlanabilmeniz için, size tebliğ edilmiş olan askere gideceğinize dair resmi belge ile bankanıza müracaat etmeniz yeterlidir.

Gerekli işlemler yapıldıktan sonra banka istediğiniz tarih aralığında size yardımcı olup siz askerden gelene kadar borcunuzu erteleyecektir. Şayet çalışmış olduğunuz bankanız bu işleme sıcak bakmıyorsa kredi erteleme yapabilen bir bankayla görüşüp kredi kapatma borcu ile başka bankaya borçlanıp taksitlerini ise istediğiniz zamanda ayarlayabilirsiniz. Buradaki önemli husus kredinizi başka bankaya taşıma işlemi gerçekleştirebilirsiniz, sizden kredi kapama cezası altında %2 oranında ekstra bir oranda ödeme yapmanız istenecektir.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olanlar Borçlarını Nasıl Öteleyebilir Veya Dondurabilir?

Kredi kartı borcu olan vatandaşlar kredi veya kredi kartı borçlarını taksitlendirme işlemini belli faiz oranları ile eşit parçalar halinde ödemek kaydı ile dondurulabilir. Son çıkan yasa ile edinilen hakları vermiş olduğumuz linkte detaylı olarak anlattık fakat yinede üzerinden geçecek olur isek, taksitlendirmek istediğiniz kredi kartınızı en az iki dönem borcunun ödeyememiş olmanız gereklidir. Eğer bu durumda olan bir kredi kartı borcunuz var ise bankaya giderek yasal hakkınızı kullanmak ve kredi kartınızı dondurarak taksitlendirmek istediğinizi belirtmelisiniz.

kredi öteleme durdurma

Banka size 24, 36, 48, 72 ay vadelerinde yeni bir taksitli ödeme planı ortaya koyacaktır. Size en uygun ödeme planını belirleyerek ödeyemediğiniz kredi kartı borçlarınızı taksitlere bölebilir diğer anlamda dondurabilirsiniz.

Kredi kartı Ekstre Erteleme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm bankalar neredeyse aynı başvuru yoluna sahiptir. Bu uygulamadaki ilk adres bir banka şubesidir. Bir hesap kullanıyorsanız, bankanızın internet bankacılığı yoluyla başvurun.Eğer hesap ekstreniz henüz kesilmemiş ve siz hesap kesiminden önce başvuru yapmış iseniz asgari ödeme tutarını da öteleme şansına sahip olabilirsiniz.

Fakat durum tam tersi ise kredi kartı hesap ekstreniz kesilmiş ve son ödeme tarihine henüz var ise ve siz hiç ödeme yapmamış durumdaysanız. Kredi kartı ekstre erteleme işlemini asgari ödeme tutarını yaptıktan sonra yapabilirsiniz. Yani bu durumda asgari ödemeyi mutlaka yapmalısınız.

Kredi Kartı Borcunu Ertelemenin Avantaj Ve Dezavantajları

Kredi kartı ekstre atlatma işleminin öncelikle faydalarından bahsetmek istiyorum. Eğer çok sıkışık ve kredi kartınıza ödeme yapamayacak durumdaysanız bu sizin için bulunmaz bir fırsat, çünkü kart ekstre erteleme sizi o ay bulunan yüklü bir ödemeden kurtaracak ve 30,60,90 gün gibi bir ek süre kazanacaksınız, bu zaman zarfında borçlarınızı rahat bir şekilde ödeyebilecek ve bu dar boğazdan kurtulacaksınız.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Ve Atlatmanın Maliyeti

Kart erteleme borcundaki en büyük kayıp bu erteleme için önceden faiz ödemenizdir. Faiz öncesi ödemeler önceki ayın hesabına yapılacaktır. Örneğin, İş Bankası maksimum kredi kartı ekstresini ertelemek için, bir ayda % 2,99, iki ayda % 5,25 ve üç ayda % 7,50 oranında faiz ödemek zorunda kalacaksınız.

Beş bin lira için 179,50 TL, 315 TL ve 450 lira faiz ödeyeceksiniz anlamına gelmektedir. Bu rakam size yüksek bir tutar gelebilir, ancak bu paraya sıkışık zamanınızda cebinizeden nakit 5.000 TLvermekten daha avantajlı olabilir. Bu ödemelere ek olarak, KKDF ve BSMV ödemeleri vardır. Kredi kartı erteleme yapmanın en büyük kaybı ve eksi yanlardan biri de, genel piyasada sunulan kredi ürünlerinin faiz oranından çok daha yüksek bir oranda sunulmasıdır.

Kredi Kartı Ekstre Borcu Ne Kadar Süre İle Erteleme Yapılabilir?

Bankaların kredi kartı ekstre erteleme için kullandığı yöntem ve faiz durumu da çok ilginçtir. Bazı bankalar uzun vadede yüksek oranlar sunarken, diğerleri düşük değer sunar. Erteleme sürecinin üç ay ertelenmesine ek olarak, Garanti ve Denizbank dokuz taksit sunmaktadır. Garanti bankası aynı zamanda en düşük 100 TL en yüksek 30.000 TL tutarındaki kredi kartı borçlarını atlatabiliyor ve erteleyebiliyor. Yine Garanti BBVA bir ekstre dönemi 30 gün süresince ekstre atlamaya müsade etmektedir.

Akbank ise “ekstre böldür” taksitlendir kampanyası ile 2 veya 3 taksite kadar kredi kartı ekstrenizi taksitlendirmenize izin vermektedir. Akbank ekstre böldürme ve hesaplama yapmak için Burayı kullanabilirsiniz. INGbank, kredi kartı ekstre erteleme için 50 TL üzerindeki harcamalar için 1 ay erteleme hizmeti sunmaktadır. Yani bankadan bankaya bu hizmetler ve şartlar değişmektedir.

Dolar Ve Euro Hesap Ekstrelerine Erteleme Yapılır Mı?

Dola ve Euro döviz ekstrelerinin atlatma ve erteleme işlemleri bankalarca kabul edilmemektedir. Bunun sebebi döviz kurundaki değişiklikler ve bankaların belirlemiş olduğu genel prensipler dahilindedir. Hemen belirtmekte fayda var nakit harcamalarınız içinde eksre atlatma işlemi yapamazsınız. Nakit çekim işlemleri kredi kartı ekstre erteleme hemen hemen hiçbir bankada dahilinde ve kapsamında değildir.

Geciken Kredi Kartı Borcu Ekstre Erteleme Yapılabilir Mi?

Ekstre erteleme ve atlatma hizmeti tüm bankalarda ekstre kesiminden sonra asgari tutarın ödenmesi ile işleme ve başvuruya açık hale geliyor. Akıllı telefonunuzdan veya internet şubesinden online olarak yapacağınız ekstre erteleme talepleriniz % 100 olarak olumsuz olarak hemen iptal işlemi yapılacaktır.

İlgili İçerik : Kredi Kartı Ekstresi Saat Kaçta Kesilir?

Fakat siz gecikmede olan bir kredi kartı borcunuzu ekstrenizi ertelemek istiyorsanız. Bu talebi direk bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir. Bankalar sizin geçmiş ödeme performansınıza ve banka ile olan ilişkilerinize göre bu duruma pozitif veya negatif bakabilir.

Eğer gecikmiş olan kredi kartı borçlarınız yüklü miktarlarda ise burada tüketici ve ihtiyaç kredileri sizin için daha mantıklı olabilir çünkü, ekstre erteleme maliyetleri faiz oranları çok yüksektir. Bir ihtiyaç kredisi ile bu borcu ödemek bu yüzden daha mantıklıdır.

Ekstre Atlatmak Yada Ertelemek Kredi Notunu Etkiler Mi?

Ekstre atlatma ve kredi kartı borcu ötelemek kredi notunuzu olumsuz yönde etkilememektedir. Çünkü kurallar dahilinde bu hizmet bankalar tarafından verilmekte ve belli oranda bir faiz alınmaktadır. Fakat ekstrenizi atlattığınız ve erteleme yaptığınız tarihteki ödemelerinizi düzenli olarak yapmaz iseniz işte o zaman kredi puanınız olumsuz yönde etkilenecektir. Kredi kartı ekstre atlatmak size ek olarak bir faiz yükü getireceğini unutmamalısınız.

Hatta kredi kartı ekstre atlatma işleminden sonra taksitlerinizi düzenli ve zamanında öderseniz kredi skorunuz bu durumdan pozitif yönde etkilenecektir.

  • Garanti Bankası Ekstre Erteleme

Garanti Bonus ekstre erteleme işlemini  SMS ile yapmak isteyen kişilerin cep telefonlarının kısa mesaj bölümüne ATLAT yazdıktan sonra kredi kartı numaralarının son 6 hanesini yazarak 3340 numarasına göndererek de kredi kartı ekstre erteleme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

  • Akbank Axess Kredi Kartı Ekstre Atlatma

Kredi kartı ekstre atlatma hizmeti sunan bankalar arasında yer almayan Axess tüm ekstre borcunu erteleme imkanı sunmasa da 50 lira ve üzeri tutardaki her türlü harcamanızı 3 aya kadar ertelemenize izin vermektedir. Yani toplam kredi kartı borcunu ertelemenize izin vermese de banka yapmış olduğunuz harcamaları hem sonradan taksitlendirme hem de ödemesini 3 ay erteleme seçeneği sunmaktadır.

Yine kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan kişiler için kredi kartı asgari ödeme tutarını ödedikten sonra kalan tutarı Axess Ekstre Böldür hizmeti ile 2 ya da 3 taksite böldürerek ödeme kolaylığı da sağlanmaktadır.

  • Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Ekstre Öteleme Hizmeti

Ne yazık ki Yapı Kredi Bankası World Kredi Kartı ürünü ile de kredi kartı ekstre erteleme hizmeti sunulmamaktadır. Bankanın müşterilerine bu alanda sağladığı kolaylık harcama erteleme hizmetidir. Yapı Kredi Bankası kredi kartı harcama erteleme hizmeti ile yapmış olduğunuz harcamalar 3 aya kadar ertelenebilmektedir. Ancak harcama erteleme hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi kartı ekstreleri kesilmeden bu işlemin tamamlanması gerekmektedir.

  • İş Bankası Maximum Kredi Kartı

Bu hizmeti yapılan alışverişler üzerinden yapılmaktadır. Yani toplam kredi kartı borcu ertelenmemekte, bunun yerine müşterinin yapmış olduğu her 50 liranın üzerindeki alışverişin taksitlendirilmesine olanak sağlamaktadır. 50 lira ve üzeri olan alışverişlerde 1 aylık kredi kartı borcu erteleme hizmeti için yüzde 2,45, yapılacak olan 2 aylık erteleme için yüzde 4,29 ve 3 aylık erteleme için ise yüzde 6,13 faiz oranı uygulanmaktadır.

  • ING Bank

İNG Bank ekstre erteleme hizmetini yapılan alışverişler için sunmakta olup diğer bankalarda olduğu gibi toplam kredi kartı borcunun ertelenmesine izin vermemektedir. Diğer bankalardan farklı olarak sadece 1 aylık ekstre erteleme seçeneği sunan ING Bonus kart 50 lira ve üzerinde yer alan her türlü işlemin ertelenmesi taleplerini olumlu kabul etmektedir. Ancak nakit çekim işlemlerinde kesinlikle erteleme işlemleri yapılamamaktadır.


KYK Bursu Ertelemeleri için gerekli bağlantı : https://www.turkiye.gov.tr/kyk-geri-odeme-erteleme-basvuru

Bankaya Kredi Erteleme Dilekçesi Örneği : https://finanskredirehberi.com/banka-kredi-odeme-erteleme-dilekcesi.docx

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Dondurma Ve Ekstre Erteleme Nasıl Yapılıyor?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git