Kredi Red Nedeni 09, Ne Anlama Gelir ?

Yayın Tarihi: 01.12.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 08.12.2018
 

Kredi red 09 tanımı ve ne anlama geldiği bankalara kredi başvurusu yapan tüketicilerin en çok karşılaştığı kredi ret cevaplarından biri olarak ön plana çıkarken, konuyla alakalı tüketicilerin yaptığı araştırmaların çokluğu da oldukça dikkat çekicidir.

Bankalara kredi başvurusu yapan kişiler başvuru sonuçları hakkında oldukça kısa bir sürede cevap almakla birlikte olumlu sonuçlarda derin bir nefes alan tüketicilerin aldıkları olumsuz cevaplarda oldukça hayal kırıklığı yaşadıkları da bir gerçektir.

Kişilerin Kredi Başvurularının Reddi!

Kredi başvurularının bankalar tarafından kabul görmediği durumların sayısı da oldukça fazladır. Son dönemde bu konuda getirilen prosedürler ve gelişen teknoloji kredi başvurusu yapan kişilerle alakalı bankaların dakikalar içerisinde değerlendirme yapmasını sağlarken, banka kriterleri doğrultusunda kredi cevaplarının verildiği de görülmektedir.

Genel anlamda kredi başvurularında bankalar benzer cevaplar verirken, bu cevapların temel kaynağı kişilerin geçmişteki kredi geri ödeme performansları ve kredi skorlarıdır. Çok az durumda bir bankanın kredi vermediği müşteriye diğer bankaların kredi verme durumu gerçekleşebilirken bununla alakalı bankaların kendi mevzuatları doğrultusunda bazı esneme durumlarının olduğu gözden kaçmamaktadır.

Kredi 09 Red Cevabı Tanımı

Kredi başvurularında alınan olumsuz cevaplar bankalar tarafından genellikle hata kodlarıyla tanımlanırken kredi 09 red cevabı da bunlardan birisidir. Bankaların kişilerin kredi bavurularını reddetmesi farklı şekillerde tüketiciye bildirilirken, bu bildirimlerin birkaçı da değişik sayılarla ifade edilmektedir.

Kredi red 09 ne anlama gelmektedir sorusuna temel verilecek cevap bu red cevabının tamamen kişinin kredi skoruyla alakalı olduğudur. Kredi başvurusu yapan kişinin kredi skorunun düşük olması kredi reddi için temel nedeni oluştururken, kredi red 09 cevabının ana kaynağı da budur. Banka tarafından kredi başvurusu yapan kişiye verilen kredi 09 red yanıtı kişinin kredi notunun kredi çekmesi için yetersiz olduğu anlamına gelirken bu yetersizlik kredi skorunun istenilen seviyede olmamasıyla doğru alakalıdır.

Kredi 09 Red Cevabında Ne Yapılması Gerekir?

Bankalara yapılan kredi başvurusu sonrasında kredi red 09 cevabı gelmesi sonucunda kişinin kısa vadede yapacağı pek bir şey yoktur. Bu konuda;

  • Daha düşük bir tutarda kredi başvurusunu yenilemek
  • Kredi için bankaya bir kefil göstermek
  • Daha kolay kredi verebilen banka ya da kuruluşlarla irtibat haline geçilmesi
  • Kefil ya da teminat göstererek bankayla kredi konusunu görüşmek bir bakıma önerilse de %90 ihtimalle aynı sonuç ile karşılaşılması oldukça olasıdır.

Kredi red 09 yanıtı sonrasında orta vadede kredi skorunun yükseltilmeye çalışılması tek seçenek olarak belirtilebilir. Kredi notunun düşük olması hususu iki türlü değerlendirilebilir. Burada eğer yasal takibe girmiş bir borç söz konusuysa kredi notunun kredi alacak seviyeye gelmesi borcun tamamen kapatılmasından sonra en az dört yıldır.

kredim red oldu

Ancak kredi notunun yasal takibe girmemiş bir borçla alakalı olması durumunda ödemelerin düzene girmesi kredi notunun artmasını kısa bir sürede sağlayabilir. Kredi red 09 cevabıyla karşılaşılan kredi başvurusunda kefil kullanılarak tekrar başvuru yapılacaksa da kefilin kredi notunun yüksek olması çok önemlidir. Kefilin kredi notunun yüksek olmadığı durumlarda kredi kabulü yine mümkün değildir.

Kredi Red 09 Cevabı Sonrası Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kişinin kredi skorunun yükseltilmesi;

  • Halihazırda kullanılan bir kredi kartı varsa bunun ödemelerinin düzenli olarak yapılması kısa sürede kredi skorunun oldukça yükselmesine neden olacaktır.
  • Kişinin banka hesabında ya da banka hesaplarında düzenli olarak birkaç bin TL bulunması da kredi skoru için önerilen başka bir husustur.
  • Kişinin kredi red 09 cevabı almasına neden olan kredi skoru bazen düşük limitli bir kredi kartı alabilmesi için yeterli olabilmektedir. Bu nedenle kredi red 09 cevabı alan kişinin bir kredi kartı yoksa kredi kartı başvurusu yapması kredi kartı alabilmesinin yolunu açabilir. Bu konuda yapılan düzenli kullanım ve geri ödemeler kredi skorunun yükselmesine neden olabilir.
  • Kişinin tüm fatura ödemelerini mevcut banka hesabı üzerinden yapması da orta vadede kredi skorlarının yükselmesine neden olabilir. Bankalar için kişinin kredi başvurularında en önemli husus geçmişteki performansları olmakla beraber, kredi skorlarının yükseltilmesi için e-haciz geçmişi, banka hesap bilgileri, faturalarının zamanında ödenmesi gibi hususlar da oldukça önem taşımaktadır.
  • Eğer halihazırda ödeme zorluğuna düşülmüş bir borçla alakalı kredi skorunun düşük olma durumu yaşanıyorsa, borçların banka tarafından yapılandırmasının talep edilerek borçların taksitle düzenli bir şekilde ödenmesi kısa vadede kredi notunun yükselmesini sağlayabilir. Kredi notu için banka tarafından kullanılan ürünlerin ger ödemelerinin düzenli olarak yapılması kredi red nedenleri ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması açısından oldukça önemlidir.
Halihazırdaki Borçların Ödenmesi

Yapılan kredi başvurularının kabul görmesi için en önemli husus yukarıda da ayrıntılı olarak belirtildiği üzere mevcut borçların ödemelerinin düzene girmesidir. Kredi red mesajı örnekleri ana temaları devam eden borçlarla alakalı devam eden olumsuzluklarla alakalıdır.

Bu nedenle devam eden borçların ödenmesi önemli olmakla beraber; özellikle kredi başvurusu yapılan banka haricindeki bankalara olan borçların kapatılması da bu konuda oldukça önemlidir.

Halihazırda bankalara olan borçların yasal takibe düşmeden kapatılması genel anlamda tüm bankacılık ürünlerinin kolaylıkla kullanılması bakımından anahtar rolü üstlenmektedir. Özetle öncelikle kredi notunun düşmemesine özen göstermek gerekmekte olup, kredi red cevaplarının alınmaması için de önemli detay konumundadır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Red Nedeni 09, Ne Anlama Gelir ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
merkez bankası kara liste
Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama (5 YÖNTEM)

Banka kara liste sorgulama, yapılacak finansal işlemlerin olumlu...

altın yorumları ve altın yatırımı
Altın Yatırımı Uzun Vadede Kazandırır Mı?

Altın yatırımı yapmak uzun vadede kazançlı mıdır sorusu,...

x