finanskredirehberi.com
Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi? [Eş Puanı] | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Notu > Kredi Red Nedeni 09-11 [Ne Demek] Hangi Anlama Gelir?

Kredi Red Nedeni 09-11 [Ne Demek] Hangi Anlama Gelir?

Tarih: 17.02.2020
Güncel: 17.02.2020
kredi red 11 ve 9 ne demek

Kredi red 09-11 ne demek ve hangi anlama gelir inceleyeceğiz. Günümüzde nakit para ihtiyacı duyan ya da ev, araba satın almak isteyen kişiler bunlar için bankalardan finansal destek almayı tercih etmektedir. Bankaların kredi kullanma şartları için uygun olan kişilere aynı gün kredi verilirken ne yazık ki bu şartları taşımayan kişilerin kredi başvuruları kabul edilmemektedir.

Her bankanın kredi kullandırma kriterleri farklı olup yine kredi onayı verme konusunda uyguladıkları esneklikleri de farklıdır. Ancak kullanılan ortak kredi red nedenleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri de kredi red nedeni 11 olarak öne çıkmaktadır. Peki, kredi red nedeni 11 ne anlama gelir ?

[safir_ads2 id=1]

Olumsuz kredi başvurusu sebeplerini daha önceki yazılarımızda detaylı olarak anlatmıştık bir örnek vermek gerekir ise kredi notu neden düşer başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kredi Red 11 Mesaj Örneği Ne Demek ?

Bankaların kredi onayı verirken dikkate aldıkları en önemli veri kredi başvuru formu dolduran kişinin kredi notu ortalamasıdır. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin yüksek limitli kredi tutarı için başvuruda bulunmaları ya da zor kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmaları kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır.

Bu nedenle bankaya kredi başvurusunda bulunmadan önce kişinin mutlaka kredi notu sorgulaması yapması ve öğrendiği not ortalamasına göre başvurusunu yönetmesi gerekir. Yapılan kredi notu sorgulaması sonucunda kişinin kredi notu 1200 puan ve altındaysa kredi onayı almaları oldukça zordur.

Bu kişiler düşük limitli kredi tutarları için en kolay kredi veren bankalar üzerinden şanslarını denemelidir. Kredi notu 1300 puan ve üzerinde olduğu sürece kredi onayı alınması kolaylaşacaktır. Bu nedenle kredi onayı almak isteyen kişilerin kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak ortalamalarını yüksek seviyede tutmaya çalışmaları gerekir.

Üst Üste Kredi Başvurusunda Bulunmak Zarar Veriyor

Bankaların kredi red nedenleri için kullanmış oldukarı kodlar farklı olup her kodun farklı bir anlamı bulunur. Ancak bankalar bazen aynı kodları farklı red nedenleri içinde kullanabilmektedir. Bu nedenle kredi reddi ile karşı karşıya kalan kişilerin mutlaka bankanın müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden arayarak kredi başvurusunun neden reddedildiği konusunda bilgi istemesi önerilmektedir.

Buna ek olarak yapılan en büyük hatalardan biride kişinin kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalmasına rağmen ısrarla farklı bankalara aynı koşullar altında kredi başvurusunda bulunmaktır. Oysaki üst üste kredi başvurusunda bulunmak ve kredi ret kararı ile karşı karşıya kalmakta kredi notunun düşmesine ve buna bağlı olarak kredi onayı alma şansını düşürmektedir. Bu tip sorunlar yaşamamak için her kredi başvurusu öncesinde süreci iyi değerlendirmek ve onay alınabilecek kredi tutarları için başvuruda bulunmaya çalışmak gerekir.

kredi red mesajı örnekleri

Maaşa Göre Kredi Hesaplaması Yapmak Önemli

Kredi onayı almak için dikkat edilmesi gerekenler için bir diğer önemli nokta ise kişinin maaşa göre kredi limiti belirleyerek başvuruda bulunmasıdır. Buna dikkat edilmemesi durumunda yüksek kredi notuna rağmen kredi reddi kararı ile bile karşı karşıya kalınabilir.

Burada önemli olan kredi başvuru formu dolduran kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarını dikkate alarak bu tutarı aşmadan başvuruda bulunmaktır. Bazı bankalar bu tutarın yarısını aşmayan kredi başvuruların onaylarken bazı bankalarda ise yüzde 40 tutarını aşmayan tutarlar dikkate alınmaktadır.

Yani kişinin aylık belgelenebilir geliri 2 bin lira ise en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan kredi tutarları için yapmış oldukları başvurular için onay alabilirler. Bunun üstünde kalan tutarlar için kredi onayı alınması ise ne yazık ki mümkün olmadığı için kredi red nedeni 11 ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bankaların kredi red nedenleri incelendiğinde en sık rastlanılan kredi red nedenleri;

kredi onaylanmama sebepleri

  • Düşük kredi notu ortalaması,
  • Maaşa göre kredi hesaplaması yapılmaması,
  • Sık sık ve üst üste kredi başvurusunda bulunulması nedenleri ilk sıralarda yer almaktadır.
Kredi Red Numaraları (Mesajları) Ve Anlamları

Aslında kredi başvurularımızın hemen akabinde bizlere kredi red 11, kredi red 9, kredi red sebebi 10, 12 gibi rakamlarla cevaplar gelmektedir. Kredi red 11 ne anlama gelir yukarıda detaylı bir şekilde sizlere açıkladık ya diğer numaraların anlamları nedir, bunlara da kısaca ele almak ve sizleri bilgilendirmek istedik.

Kredi Red 12 Mesajı Ve Anlamı : Bu mesajın anlamı bankalarda bulunan kredi notu ortalamanızın çok düşük olduğu ve bu yüzden kredi başvurunuza onay verilememesi anlamını taşımaktır.

Kredi Red 01 Mesajı Ve Anlamı : Yine aynı şekilde kredi skorunuzun ve puanınızın çok aşağı seviyede olduğunu bildiren banka sms mesajıdır. Buna istinaden krediniz onaylanmamıştır.

Kredi Red 10 Sms Mesajı Ve Anlamı : Sonuçta bütün rakamlar kredinizin olumsuz sonuçlandığını bildirsede, sizlere vereceğimiz küçük tüyolar ile bir daha ki başvurunuzda dikkat etmeniz gerekenleri bileceksiniz. Bu kredi reddi durumu ise çok sayıda kredi başvurusu yaptığınızdan dolayı gelen kredi reddi mesajıdır.

Kredi Red 9 Olumsuz Kredi Başvurusu Ve Anlamı : Kredi red 9 nedir diye soracak olursanız bu olumsuz başvurunun nedeni ise büyük bir ihtimal ile yüksek miktarda kredi başvurusu yaptığınızdan dolayı olacaktır. Yinede en doğru bilgiyi banka şubenizi arayarak teyid edebilirsiniz.

Kredi Başvurusu Red Edilirse Ne Yapmak Gerekir ?

Bir kredi başvurusu yaptınız ve krediniz red edildi ne yapacağınızı bilmiyormusunuz o zaman size söyleyeceklerimizi dikkate almalısınız. Bankaların birer ticari kuruluş olduğunu ve kar amacı güttüğünü unutmamalısınız ve duygusal hislerinizi bırakarak daha gerçekçi olmalısınız. Olumsuz kredi başvurusu sonuçlarında bazen ufak bir hatalı bilgi veya geçmişinizin kurbanı olabilirsiniz.

İlgili İçerik : Kredi Sicili Temizleme Başvurusu

Bu yüzden hemen sinirlenmeyi bir kenara bırakarak, eğer kredi geçmişinizden ve kendinizden emin iseniz hemen bir başka bankayı denemelisiniz. Neden derseniz ödeme gücü ve kabiliyetiniz var ise ve başvuru yaptığınız banka size kendi politikalarına uymadığından veya bir personel hatası yüzünden kredi vermemiş olabilir. Bu durumda dediğimiz gibi farklı bir bankayı denemenizde hiçbir problem yoktur.


Genellikle kişiler maddi durumlarının en sıkıntılı olduğu dönemde tüm kredi kartlarına borçlu ve ödeme güçlüğü çekerken veya iflas eşiğinde kredi başvurusu yapmaktadır. Bu durum işinizi gerçekten zorlaştıracaktır. Bu yüzden maddi olarak daha rahat olduğunuz dönemlerde kredi başvurusu yapmanız daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Red Nedeni 09-11 [Ne Demek] Hangi Anlama Gelir?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git