Kredi red mesajı örnekleri arasında yer alan red 09 ve red 11 ne demek ve hangi anlama gelir nedeni nedir inceleyeceğiz. Günümüzde nakit para ihtiyacı duyan ya da ev, araba satın almak isteyen kişiler bunlar için bankalardan finansal destek almayı tercih etmektedir. Bankaların kredi kullanma şartları için uygun olan kişilere aynı gün kredi verilirken ne yazık ki bu şartları taşımayan kişilerin kredi başvuruları kabul edilmemektedir.

Her bankanın kredi kullandırma kriterleri farklı olup yine kredi onayı verme konusunda uyguladıkları esneklikleri de farklıdır. Ancak kullanılan ortak kredi red nedenleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri de kredi red 09 veya 11 nedeni olarak öne çıkmaktadır. Peki, bu mesajların anlamları nedir detaylı inceleyelim.

Kredi Red Mesajı İçeriğini Anlama

Bankalara kredi başvurularımızın sonuçları artık anlık olarak cep telefonlarımıza mesaj şeklinde yansıyor bu başvurular bazen olumlu bazen olumsuz olarak sonuçlanıyor. Genellikle kredi notu düşük seviyede olan kişilerin kredileri onaylanmaz ve cep telefonlarına başvuru sonuçları red olarak yansır. Fakat bu mesajlarda bankalar başvurunun hangi sebepten dolayı red olduğunu açıkça yazmaz bu bazen red 09 şeklinde bazen kredi red 11 olarak gözükür peki bu kodların ne anlama geldiğini nasıl anlayacağız. Sizlere hemen açıklıyorum…

Kredi Red 11 Mesajı Aldım Nedeni Nedir?

Bankaların kredi onayı verirken dikkate aldıkları en önemli veri kredi başvuru formu dolduran kişinin kredi notu ortalamasıdır. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin yüksek limitli kredi tutarı için başvuruda bulunmaları ya da zor kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmaları kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır.

Bu nedenle bankaya kredi başvurusunda bulunmadan önce kişinin mutlaka kredi notu sorgulaması yapması ve öğrendiği not ortalamasına göre başvurusunu yönetmesi gerekir. Yapılan kredi notu sorgulaması sonucunda kişinin kredi notu 1200 puan ve altındaysa kredi onayı almaları oldukça zordur.

Bu kişiler düşük limitli kredi tutarları için en kolay kredi veren bankalar üzerinden şanslarını denemelidir. Kredi notu 1300 puan ve üzerinde olduğu sürece kredi onayı alınması kolaylaşacaktır. Bu nedenle kredi onayı almak isteyen kişilerin kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak ortalamalarını yüksek seviyede tutmaya çalışmaları gerekir.

Banka Kredi Başvuruma Red 9 Mesajı Gönderdi Sebebi Ne Olabilir?

Kredi red 9 nedir diye soracak olursanız bu olumsuz başvurunun nedeni ise büyük bir ihtimal ile yüksek miktarda kredi başvurusu yaptığınızdan dolayı olacaktır. Yinede en doğru bilgiyi banka şubenizi arayarak teyid edebilirsiniz.

Red 09 veya 11 Mesajı Gelirse Ne Yapmak Gerekir ?

09 veya 11 mesajı aldıysanız kredi başvurularınıza bir ara vermelisiniz ve biraz soluklanmalısınız başvuruları devam ettirmek sizi daha kötü bir kredi skoruna sahip olmasını sağlayacak ve bu durum sizin istediğiniz bir durum değildir. Aşağıdaki önerilerimizi dinlemenizde fayda var.  Öncelikle kredi notunuzu yükseltmeye çalışmalısınız bunu ancak düzenli bir geri ödeme ile başarabilirsiniz. Bankalara olan tüm geri ödemeleriniz kredi kartı borçlarınızı ve kredi borçlarınızı gününde hatta gününden önce ödemeye çalışmalısınız.

İmkanınınız var ise borçların tamamını hızlı bir şekilde kapatarak bankaların KKB değerlendirme raporlarında pozitif sonuç elde etmelisiniz. Daha sonra kredi Sicili Temizleme Başvurusu yaparak bu kötü sicilden tamamen kurtulabilirsiniz.

kredi red 09 veya 11 ne anlama geliyor

Maaşa ve Gelirinize Göre Kredi Başvurusu Yapın!

Kredi onayı almak için dikkat edilmesi gerekenler için bir diğer önemli nokta ise kişinin maaşa göre kredi limiti belirleyerek başvuruda bulunmasıdır. Buna dikkat edilmemesi durumunda yüksek kredi notuna rağmen kredi reddi kararı ile bile karşı karşıya kalınabilir.

Burada önemli olan kredi başvuru formu dolduran kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarını dikkate alarak bu tutarı aşmadan başvuruda bulunmaktır. Bazı bankalar bu tutarın yarısını aşmayan kredi başvuruların onaylarken bazı bankalarda ise yüzde 40 tutarını aşmayan tutarlar dikkate alınmaktadır.

Yani kişinin aylık belgelenebilir geliri 2 bin lira ise en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan kredi tutarları için yapmış oldukları başvurular için onay alabilirler. Bunun üstünde kalan tutarlar için kredi onayı alınması ise ne yazık ki mümkün olmadığı için kredi red nedeni 11 ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bankaların kredi red nedenleri incelendiğinde en sık rastlanılan kredi red nedenleri;

  • Düşük kredi notu ortalaması,
  • Maaşa göre kredi hesaplaması yapılmaması,
  • Sık sık ve üst üste kredi başvurusunda bulunulması nedenleri ilk sıralarda yer almaktadır.


Genellikle kişiler maddi durumlarının en sıkıntılı olduğu dönemde tüm kredi kartlarına borçlu ve ödeme güçlüğü çekerken veya iflas eşiğinde kredi başvurusu yapmaktadır. Bu durum işinizi gerçekten zorlaştıracaktır. Bu yüzden maddi olarak daha rahat olduğunuz dönemlerde kredi başvurusu yapmanız daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir