finanskredirehberi.com

8 Başlıkta Kredi Risk Raporu Nedir? (DETAYLI İNCELEME)

Tarih: 08.05.2017
Güncel: 24.09.2019
kredi risk raporu kaç puan olmalı

Günümüzde kişilerin ve şirketlerin kredi kullanımları, ihtiyaçlara ve yaşam koşullarına  göre oldukça artmaktadır. Buna bağlı olarak bankaların ve finansal kurumların tüketicilere ve müşterilerine kredi kullandırımlarında geri ödeme gücünü  kontrol etme gereği ortaya çıkmaktadır.Bankalar, Findeksin uygulamaya soktuğu Kredi ve Risk Raporu hizmetini kullanarak kredi kullandırımı yapmaktadır.

İşte tam da bu nokta da Kredi ve Risk Raporu nedir, kredi risk raporu kaç puan olmalı? Sorusu aklımıza geliyor, Konuyu tüm yönleri ile aşağıdaki yazımızda ele alıyoruz. Konumuzu tamamıyla okuduğunuzda kredi kayıt bürosu risk raporu ile ilgili aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak. İşte detaylar…

Kredi ve Risk Raporu Nedir, Hangi Anlama Gelir?

Kredi ve Risk Raporu, mevcut da  aktif olan ve bunun yanında son 5 yıl içindeki kapanmış krediler ile ilgili  geri ödeme geçmişini yansıtan rapordur. Bu rapor, Konut kredileri, araç ve tüketici kredileri, kredi kartları ve KMH hesapları bilgilerinin tümünü gösterir. Bu bilgilerin hepsi bankalar ve finans kuruluşları tarafından  belli zaman aralıkları ile Türkiye Bankalar Birliği ile paylaşılır ve bu kurumdaki risk merkezi tarafından KKB ye iletilerek Risk Raporu oluşturulur. Bu risk raporu ile kredi kullanımı yapılırken kişinin ödeme geçmişi ve tüm finansal geçmişine bakılarak kredi kullandırımına karar verilir.

Risk raporu, kişinin finansal performansının en düzgün şekilde belirlenebilmesi için kredi durumu  ile ilgili en yeni ve güncel bilgileri ve geçmişte olan ödeme düzenini detaylı olarak gösterir. Risk raporu hazırlanırken Türkiye’deki bütün bankalar ve finansal kurumlardan alınan kredi kullanımı ve geri ödeme performansı bilgileri kullanılır.

Kredi ve Risk Raporu Nasıl Güncellenir?

Kredi ve Risk Raporu  finansal durumlarda yenilikler olduğu zamanlarda güncelleniyor. Güncelleme günlükte olabiliyor aylıkta olabiliyor. Yapılan geri ödemelerde, kredi kullanımı ve kapama işlemlerinde, kredi gecikmelerinde ve tüm finansal hareketlerde risk raporunu etkileyerek güncelleme işlemi yapılıyor.

Finansal kuruluşların KKB’ye bildirimi yapıldıktan sonra 2 gün içerisinde bilgiler güncellenir. Fakat geciktirmiş olduğunuz bir kredi taksitiniz yada kredi kartı ödemeniz mevcut ise risk raporunuza ödedikten hemen sonra yansımayabilir. Bunun için ilgili bankanın kredi kayıt bürosuna bildirim yapması gerekmektedir. Buna bağlı olarak da kredi notu  yükseliyor ya da düşüyor. Daha önceki yazılarımızda da paylaştığımızı hatırlayabilirsiniz.

Kredi Risk Raporu ile Öğrenilebilecek Bilgiler Nelerdir?

Findeks sisteminden alacağınız  Risk Raporu ile  aşağıdaki bilgilerin tümünü bulabilirsiniz;

  • Findeks Kredi Puanı (Notlu Risk Raporu talep edildiğinde , kredi puanınız da risk raporunuzda görünür.)
  • Kredi notunuzun aşağı veya yukarı yönlü değişimleri,
  • Kredi notunuzun ülke genelindeki ortalama puanlarla karşılaştırılarak hangi seviyelerde olduğunuzun bilgisi,
  • Tüm kullanılmış krediler ve açıkta devam eden krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesapları,
  • Güncel ve geçmiş kredi tutarlarınızın ne kadarının açık ve kapalı olduğu ve finansal performansınıza ait geçmiş bilgiler bulunmaktadır.
Kredi Risk Raporunun Kullanıldığı Kurumlar

Risk raporu, artık tüm kurumlarda talep edilen ve sistem üzerinden görülebilen satıcılara ve finansal kurumlara önemli karar verme faktörlerinden olan bir araç haline gelmiştir. Artık bir mağazaya gidip eviniz için bir eşya satın alırken bile eğer mağaza taksitli satış yapacak ise ödeme gücünüzü ve finansal performansınızı görmek istiyor.

kredi risk merkezi

Yine, en basiti GSM operatörlerinden ( Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)   taksitli şekilde faturanıza ek olarak telefon almak istediğinizde bile findeks kredi notunuza göre satışa karar verilebiliyor. Ev kiralarken dahi kredi notu göz önünde bulundurulmaya başladı, anlayacağınız tüm satın alım işlemlerinde risk raporu devreye girmektedir.

Kredi notunuzun kullanıldığı yerler denilince akla mağazalar, GSM operatörü mağazaları, Bankalar, Araç Galerileri, eğer çocuğunuz var ise Özel okullar ve buna benzer bir çok kurum geliyor. Bu sebeple kredi notumuz çok önemli olmakla beraber notumuzun düşmemesi için tüm ödemelerimizi düzenli şekilde kontrol altında tutmamız gerekmektedir.

Kredi ve Risk Raporumu Nasıl ve Nereden Alabilirim?

Kendinize ait risk raporunu findeks.com ve bankalardan edinebildiğiniz gibi kkb.com.tr adresinde de edinebilirsiniz. En kolayı findeks.com sitesidir. Kimlik numarası, isim soyisim ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı vererek oluşturacağınız kısa bir üyelikten sonra belli adımlara yönlendirileceksiniz.

Bu adımları da tamamladıktan sonra telefonunuza gelen SMS şifresini ekrana girerek  risk raporunuza ulaşabilirsiniz.Risk raporunuz ücrete tabidir. 2019 risk raporu ücreti 10,00 TL +KDV şeklindedir. Fakat Paket  olarak üyelikler mevcut olup  12 adet kredi notlu risk raporu almak 75,05 TL + KDV’dir.

Risk Raporu sadece bireyler için olmayıp şirketler içinde çok detayı mevcuttur. İlerideki yazılarımızda sizlere bu bilgileri de ayrı bir başlık içerisinde aktaracağız. Dilerseniz, Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme başlıklı yazımızı inceleyerek ücret ödemeden 1 defaya mahsus olarak alabilirsiniz.

KKB Risk Raporum Hatalı Ne Yapmam Gerekiyor?

Risk raporunu aldığınızda ve incelediğinizde bilgilerinizin yanlış olduğunu düşünüyorsanız findeks.com adresine girerek risk raporunuza itirazda bulunabilirsiniz. İtiraz girişini Risk Raporu İtiraz kısmından ilgili formu doldurarak yapabilirsiniz. Bu adresten giriş yaptıktan sonra kredi kayıt bürosu 1 gün içerisinde itirazı inceleyerek sonuçlandırmaktadır.

Fakat risk raporunda kolay kolay hata çıkmaz çünkü bankalardan kredi kayıt bürosuna giden bilgiler genellikle doğru olur. Çok ekstrem durumlarda hata ile karşılaşılır.

Herkese Ait Risk Raporu ve Kredi Notu Var Mı?

Tıpkı kimlik numarası gibi herkese ait bir risk raporu ve kredi notu mevcut değildir. Herhangi bir finansal geçmişi olmayan, bankalarda herhangi bir hesabı bulunmayan, hiçbir kredi kartı kullanmamış ve kredi çekmemiş olan kişilere ait risk raporu ve kredi notu bulunmamaktadır.

Çocuklara ait risk raporu ve kredi notu yoktur. Bankalarda işlem yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmak gerektiğinden (ekstrem durumlar hariç) 18 yaş altı kişilerin herhangi bir finansal geçmiş olmamaktadır. 18 yaşını geçmiş olup ta risk raporu olmayanlar kendilerine ait bir banka hesabı açarak bu hesap üzerinden ödeme harcama vs. gibi işlemlerini yaparlarsa belli bir zaman sonra kredi notları ve risk raporları oluşmaya başlayacaktır.

Kredi Risk Raporu Kaç Puan Olmalı?

Kredi risk raporu kaç puan olmalı sorusundan önce şöyle bir bilgi aktaralım ,kredi ve kredi kartı başvurularında bankalar ilk önce baktıkları rapor olan risk raporunuzu incelerken öncelikli olarak gördükleri şey gecikmiş ödemenizin olup olmadığıdır. Gecikmiş ödemeniz yok ise ikinci adım olarak devam eden kredinizin olup olmadığıdır.

Çünkü devam eden krediniz var ise müşteri limitinizin yeterli olup olmadığına bakılır. Müşteri limitiniz de yeterli ise Kredi puanınıza bakılarak kredinizin yada herhangi bir kredili ürün başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağına karar verilir.

Hatta kredi risk raporu ne kadar iyi olursa bankaların ve finansal kuruluşların kullandırabilecekleri kredilerin faiz oranları bile  aşağı seviyelere çekilmektedir. Örnek olarak 1500 risk puanı olan kişiye 1,50 oran ile kredi kullandırılırken 1900 risk puanı olan kişiye 1,25 faiz oranı ile kredi kullandırılabilmektedir.

Kolay  bir şekilde kredi alabilmek için “Kredi risk raporu notunuz en az 1.150 veya 1250 puan civarında olmalıdır.”

Sonuç olarak tüm bu bilgiler ışında çıkaracağımız özet risk raporumuz artık finansal hayatımız için hayati önem taşımaktadır. Finansal durumumuz ve kredi geçmişimiz ne kadar temiz olursa  finansal hayatımız o kadar rahat olur.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
8 Başlıkta Kredi Risk Raporu Nedir? (DETAYLI İNCELEME)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi notu sorgulama yöntemleri
Bedelsiz (Ücretsiz) Kredi Notu Öğrenme Yolları Nelerdir?

İlk çıktığında pekte kimsenin haberi olmayan ama artık...

Bileşik Faiz Oranı Nedir? Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

Yazımıza bileşik faiz oranı nedir?  Bununla başlayalım ; her...

x