Her yıl olduğu gibi bu yılda bütün bankalara borcu olan kişiler kredi sicil affı yasasının çıkmasını ve bir an önce resmi gazetede yayınlanarak başvuruya açık olmasını beklemektedir. Bildiğiniz gibi bu tarz yasalara TBMM tarafından onay verilmesi gerekmektedir. Bu onay sonrası, sicil affı başvuruları yapılmaya başlanabiliyor. Bu yazımda bende oldukça fazla bir kitleyi ilgilendiren kredi sicil affından faydalanmak isteyen kişilerin, bankalara kredi sicil affı başvurusu nasıl yapılır sorusunu cevaplamak için yazmaya koyuldum.

Öncelikle yazımın başında sicil affıyla alakalı bilgiler aktardıktan sonra, bu aftan yararlanabilecek kişiler kimler ve sicil affı başvurusu şartları ve koşulları neler hepsini tek tek ele alacağım. Sizleri daha fazla bekletmeden hemen detaylara geçmek istiyorum.

Devletten Bankalara Borçlu Olanlar Sicil Affı Müjdesi

Son zamanlarda yaşanan pandemi ve covid-19 hastalığı sebebi ile bildiğiniz gibi Devlet tarafından bir sürü istikrarı ve ekonomiyi ayakta tutmaya yönelik önlemler alındı. Daha fazla harcama yapılması ve ekonominin ayakta kalmasını sağlamak için sicili bozuk kişilere kredi sicil affı programı hazırlanarak TBMM’ ye sunuldu.

Hükumet tarafından ekonomiyi destekleme paketi çok yakında yasalaşacak, karşılıksız çekler, kredi borcundan dolayı kara listeye düşenler ve bankalardan kredi alamayanlar için müjde niteliği taşıyan bu haber vatandaşları oldukça sevindirmiş durumda.

Covid-19 salgını sanırım kara listede olanlar için bir süpriz oldu, TBMM‘den yasa onaylandıktan sonra başvurular alınmaya başlanacaktır. Akıllara hemen borcum var acaba borçlu olan kişilere de kredi verilecek mi diye sorabilirsiniz aceleci olmayın yazımın devamında tüm detayları sunuyor olacağım.

Kredi Sicil Affı Başvuru Rehberi

Kredi sicil affı kara listeye alınmış olan ve bankalardan kredi, kredi kartı başvuruları kabul edilmeyen milyonlarca kişiye bir çözüm sağlayacaktır. Devlet tarafından, kötü sicile sahip kişilerin bankalardan borç para almasıno kolaylaştırmak için bir sicil affı çıkarmıştır.

Bazı kişiler ve şirketler Finansal kurumlara çeşitli borç bakiyelerini kapatmaya ve, aylık taksitlerini zamanında yapmakta zorlanır ve ödemezler, bu nedenle düşük kredi notu ve banka kara listelerine sahip kişi ve kuruluşların vakit kaybetmeden bankaya başvurması gerekir. Böylelikle bankaya başvuran gerçek ve tüzel kişilere kredi sicil affı başvurusu yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı (6) ay içinde yararlanma hakkı tanınır ve tüm geçmiş kötü sicili silinerek temizlenir. Öyleyse, neden bankaya başvuruyorsunuz? Tabii ki geçmiş tüm borçları kapsayacak ve yeniden yapılandıracak bir uygulama ile bu süreç işleyecek.

Hangi Kişiler Sicil Affı Yasasından Yararlanarak Başvuru Yapabilecek?

Büyük bir kitlenin beklemiş olduğu kredi sicil affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yasalaşır yasalaşmaz büyük bir talep görecek ve herkes bankalara bu sicil affından yararlanarak geçmiş kötü sicillerini temizlemek isteyeceklerdir.

Peki, hangi kişiler yararlanacak bu yasadan hemen belirtelim, ister bireysel kişi ister Tüzel bir kişiliğe sahip bir şirket olun geçmiş kredi kartı ve kredi borçlarınızı ödeyememiş durumda kötü bir banka siciline sahip olduysanız hiç meraklanmayın sizler yararlanabiliyorsunuz. Ödenmemiş protestolu senet, yazılmış ve karşılıksız çek, ticari krediler veya ticari kredi kartlarından dolayı hacizlik icralık ve benzeri durumlardan ödeme güçlüğü çekerek sizde kırmızı kalem yemiş ve kara listeye düşmüşseniz sizlerde bu sicil affı başvurusu için hareketlenerek vakit kaybetmeden başvurularınızı yapabilirsiniz.

Saymış olduğum tüm gerçek ve tüzel kişiler yasa onaylanmasının ardından bankalara kredi sicili temizleme başvurusunda bulunabilecekler.

Sicil Affından Faydalanmak İçin Koşullar Nelerdir?

Banka kredi sicili affı başvurusunda bulunmak isteyenler çok kolay bir şekilde başvuru yapabilirler. Bunun için yapılması gereken yasa resmi gazete ile yayınlandıktan sonra 6 ay süreyle bu yasadan yararlanabilecekler. Bunun için tek şart bankalara var ise geçmiş borçlar nakit olarak veya altı ayı geçmeyecek şekilde yapılandırmak suretiyle ödenmelidir. Mevcut borcu bulunan kişiler dilediği bankaya giderek mevcut borçlarını altı ayı aşmayacak şekilde eşit taksitler ile ödeyebileceklerdir.

Yapmış olduğunuz bu kredi sicil affı başvurusu ile tüm banka borçlarınızı size çıkarılan ödeme planına sadık kalarak 6 ay içinde ödeyip kapandıktan sonra isminiz Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks tarafından kara listeden çıkarılacak, daha önce düşürülen kredi skoru puanı hızlı bir şekilde yükseltilecektir. Bu sayede yeni ve temiz bir sicile sahip olacaksınız. Aman banka ödemelerinize sadık kalınız!

Kredi Sicil Affı Yasası Vatandaşlara Hangi Hakları Sağlıyor?

Bildiğiniz gibi eğer bankalara kredi veyahutta kredi kartı borcunuzu ödemezseniz veya ertelerseniz banka sizi öncelikle telefonla uyaracak 3 ay kadar bir sürenin geçmesi sonrası yasal işlemi tereddüt etmeden başlatacaktır. Bu yasal süreç içerisinde siz halen borcu ödememekte ısrar ediyorsanız bu kez 90 gün süresi dolduğunda banka sizinle uğraşmayı bırakacak ve yasal takip başlatarak avukatına devredecektir.

Avukata giren bu süreçten sonra artık işiniz çok zor ve uzun bir süre bankalardan kredi ve kredili ürünlerle alakalı yapacağınız tüm kredi başvurularınız red olacak bu süre hiçte az değil tam tamına 5 yıl! Beş yıl boyunca bankalar sizi yok sayacak ama çıkan bu kredi sicil affı sayesinde size altın bir fırsat sunuluyor.

Yapmış olduğunuz bu hatayı telafi etmeniz ve borçlarınızı ödemeniz için bir fırsat sunuyor. Banka sicil affı başvurusu yaparak ve 6 ay içerisinde tüm borçlarınızı ödeyerek tüm bankaların kapılarını sonuna kadar kendinize açtırabilir ve kara listeden kurtulabilirsiniz.

Kara Liste Sicil Affından, Halen Borcu Bulunanlar Yararlanabilecek Mi?

Kara liste sicil affından yararlanacak olan kişileri şu şekilde sizlere sıralayabilirim.

[safir_note type=”sari” text=”Daha evvel kredi kartı borcu yüzünden yasal takibe düşmüş ve kara listeye girmiş olanlar.”]

[safir_note type=”sari” text=”Çek senet gibi ödemelerini zamanında yapmayarak şirket veya şahıs sicili olumsuz etkilenip kırmızı kalem yiyenler.”]

[safir_note type=”sari” text=”Tüm başvuruları red olan ve kredi notu çok düşük sicili bozuk olan kişiler. “]

[safir_note type=”sari” text=”Sicil affından yararlanarak 6 ay içerisinde tüm banka borçlarını kapatan banka müşterileri.”]

[safir_note type=”sari” text=”Kredi yapılandırması yapmış ama taksitlerini ödeyemeyerek varlık yönetim şirketlerine satılmış alacaklar.”]

Bu sorunları yaşarak sicili bozulmuş tüm kişiler ve kurumlar kredi sicil affı yasasından yararlanabilecek, tabiki koşullar ve şartlar dahilinde.

Sicil Affı Başvurusu için Nereye ve Nasıl Başvurulacak?

Sicil affı başvurusu henüz onaylanmadığı için izlenecek adımlarda tam olarak net değildir ama önceki aflardan yola çıkarak size şöyle bir yorum yapabilirim. Genellikle Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank buna öncülük etmektedir. Neden derseniz devlet bankası olduğu için kredi sicil affını uygulayan ilk banka kamu bankaları olmaktadır. Daha evvel yürürlüğe giren 72 ay kredi borcu yapılandırması yine bu şekilde Ziraat Bankası öncülüğünde yapılmıştır. Bu kanunla ilgili Resmi Gazete yayımına verdiğim bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca şöyle bir bilgi vermemde yarar var illada sicil affı beklemenize gerek yok kara listeden çıkmak için borçlarınız ödeyerek temizledikten sonra da kara listeden çıkabilirsiniz. Fakat bu süreç biraz uzun olabilir, sicil affı yasası çıktığında ilgili bankalara başvuru yaparak bu süreyi oldukça kısaltabilir ve tertemiz bir sicile sahip olabilirsiniz.

Sicil Affı Başvuru Sonucu Nasıl Takip Edilecek?

Bunun için herhangi bir takipte bulunmanıza gerek yok, bankaya gittiğinizde resmi bir yasa olduğu için banka müşteri temsilcisi sorgusuz sualsiz sizin işleminizi yapmak zorunda. Tabi yapmak zorunda dediysem sizler gerekli şartları ve koşulları sağladığınızdan emin olunuz.

Dip not olarak, lütfen geliriniz oranında borçlanın kredi çekmek veya kredi kullanmak kullanmayı bilindiğinde oldukça yararlı ama bankalardan aldığınız paraların sizin paralarınız olmadığını ve bunu borç aldığınızı aklınızdan çıkarmayın, sağlıcakla kalın.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir