Krediyi Başka Bankaya Taşıma, Adım Adım Anlatım

 

Kredi transferi nasıl yapılır sorusu birçok kişinin merak konusudur. Çeşitli sebeplerden ötürü kredinizi başka bir bankanın çatısı altına taşımak isteyebilirsiniz. Bu sık karşılaşılan bir durumdur ve bu olayın gerçekleştirilebilmesi için birçok fırsat hazırlanmıştır.

Daha önceden kullanmış olduğunuz krediyi başka bir bankaya taşımak mümkündür. Bunun için bazı belgelere ve bazı adımlara ihtiyaç duyarsınız. Eğer ki daha önceden herhangi bir bankadan ihtiyaç kredisi çektiyseniz, bu krediyi başka bir bankaya taşıyabilirsiniz. Bu kredi borç kapatma kredisi olarak da bilinmektedir. Aslında bu kredinin mantığında şu vardır.

Kredi çekilen bankaya olan borcu, kredinizi taşımak istediğiniz banka öder. Artık yeni bankanız krediyi taşıdığınız bankadır ve oraya borçlu gözükürsünüz. Aynı faiz oranlarından değil, yeni belirlenen şartlar üzerinden sorumlu olursunuz.

Krediyi Başka Bankaya Taşıma

Borç kapatma kredisi kullanmak isteyen kişiler, eski bankaları ve yeni bankaları arasında görüşmeler gerçekleştirerek bu işlemi yapabilirler. Kredinizi başka bir bankaya taşırken bilmeniz gereken en önemli özellik, aynı faiz oranından sorumlu tutulmayabileceğinizdir.

Bu önemli ve haklı bir detaydır. Faiz oranları her gün değişiklik gösterebilen bir olgudur ve yeni bankanın aradan geçen zamana rağmen aynı faizi kullanmasını bekleyemezsiniz. Yeni bankayla yapacağınız anlaşmada şartları tekrardan belirleyebilirsiniz. Kredi taşıma kampanyaları bu süreci en az kayıpla atlatmanızı sağlar.

Konut Kredisi Borç Transferi

Konut kredisi transferi yapan bankalar da gün geçtikçe artmaktadır. Borç transferi ya da borç kapatma kredisi sadece belirli tip kredilerde geçerli değildir. Şartlar üzerinde anlaşılırsa her türlü kredi için kullanılabilir. Konu kredisi çektiyseniz ve bu kredinin transferini gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle başvuru yapmalısınız ve ekspertiz onayından geçmelisiniz.

Bu transferin ardından bazı ek masraflarla karşılaşmanız mümkündür. Bu durumun en az inmesi için öncesinde bankanızla detaylar hakkında görüşmeler sağlayabilirsiniz. Kredi alma sırasında dosya masrafları, sigortalar ve benzeri durumlar ek masraflar çıkarabilmektedir.

Hangi Kredi Türleri İçin Kredi Taşıma İşlemi Yapılır?

Krediyi başka bir bankaya taşımanın mümkün olduğundan bahsedildi. Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle daha önceden bir bankadan kredi çekmeniz gerekmektedir. Kredinizin ihtiyaç ya da konut olması durumu engellemez. Kredinizi başka bankaya transfer ettirebilirsiniz. Ancak konut kredisinin başka bankaya transferi durumunda bazı ek şartlar da gerekebilmektedir.

Aslında kredi taşıma işlemi yapılırken, borcunuz kaybolmaz ya da taşınmaz. İlk borçlu olduğunuz bankaya dair kredi borcunuzu, transfer yapacağınız banka kapatır. Bu banka borç kapama işlemi yaparken EFT işlemini kullanılır. Artık eski bankayla aranızda bir borç ilişkisi kalmayacaktır.

Bu işlemin ardından ilgili olduğunuz tek kişi yeni bankanız olacaktır. Tüm bu işlemlerin yapılırken izlenmesi gereken bazı adımları bulunur. Bu adımlar doğru bir şekilde takip edildiğinde borç kapatma kredisi işleminizi en hızlı ve doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

başka bankaya kredi taşıma

Kredi Transfer İşlemi Adım Adım Anlatımı

Kredinizi başka bir bankaya transfer etme, borç kapatma kredisi alma ve kredi taşıma gibi işlemlerin hepsi aynı konuya işaret etmektedir. Ancak kredi tipleri içerisinde en çok şart gerektiren kredi kapatma işlemi konut kredisidir. Konut kredisinin aşamaları öğrenildiğinde, diğer tüm kredi tiplerini kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Transfer işlemi şu adımlarla gerçekleşmektedir.

  • Transfer yapmak istediğiniz bankayı belirleyin ve bu bankanın en yakın şubesine evraklarınızla beraber başvuru yapın. Burada size banka şubesindeki yetkililer olumlu ya da olumsuz dönüş sağlayacaktır. Bu aşamada sizden istenen evraklar şöyledir: Gelir belgesi, tapu fotokopisi, kimlik
  • Eğer ki şubedeki banka görevlileri bu başvuruyu olumlu bulduysa, eski bankanızdan kapama yazısı talebinde bulunur. Bu yazı, bankanın sahip olduğu ipoteğin kaldırılacağını söylemektedir. Bu yazı krediyi taşımak istediğiniz banka tarafından, eski bankanıza gönderilmektedir.
  • Bu yazı eski bankanıza gönderildikten sonra, evinize bir ekspertiz gönderilir. Bu ekspertiz, yepyeni bir rapor düzenleyecektir. Ekspertiz gönderilmesi işlemi bazı bankalar tarafından ücretlendirilebilir. Bu durum iyi ölçülüp tartılmalıdır. Daha önceden ekspertiz değerlendirmesinden geçmiştim, neden tekrar ekspertize para vereyim diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak birçok banka, eski raporu kabul etmemektedir. Her bankanın kendine has özellikleri ve şartları vardır. Başka bankaların dayanaklarına güvenmek zorunda değildir. Bu yüzden banka tercihinde bulunurken, sizin için önemliyse, ücretsiz ekspertiz imkanı tanıyan bankaları tercih edebilirsiniz.
  • Ekspertiz ilk raporlama gibi incelemelerde bulunur ve yeni bir rapor düzenler. Bu raporda belirlenen durumların onaylanması durumunda artık kredinizi kullanım aşamasına geçebilirsiniz. Konut kredisi taşıma 2018 yılında da bu şekilde gerçekleşmektedir.

Bu işlemin ardından banka şubesi tapuda kendi adına bir ipotek koydurma işlemi gerçekleştirecektir. Bu aşamadan sonra gerçekleşecek işlemlerin başında tapu görevlisinin 2. Derece ipotek koydurma işlemi gelir.

Borçlu olunan banka, eski bankadan güncel borç bilginizi isteyecektir. Bu yazı geldikten sonra, güncel borç bakiyesi tutarı üzerinden kredi açılışı yapılacaktır.

İpotek kapama yazınız da yeni bankanıza gönderilir ve tapudaki ipotek kaldırılır. Bu sayede 2. Derece olarak koyulmuş olan ipotek, 1. Dereceye yükselecektir. Tüm bunların ardından işleminiz tamamlanır.

Tüm bu aşamalar konut kredisi borç taşıma işlemi için geçerlidir. Ancak bu işlemler diğer kredi tiplerinde farklılık gösterebilir. En teferruatlı olan kredi taşıma işlemi konut kredisi olduğu için, bu aşamaların bilinmesi her kredide siz yola gösterecektir. Borç transfer kredisi 2018 yılında da sıkça tercih edilmiştir, 2019 yılındada tercih edilecek gibi duruyor.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
geçmiş kredileri sorgulama
Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı, Nasıl Öğrenebilirim?

Günümüzde dolandırıcılık yolları bir hayli arttı ve artık...

esnaf kredisi nasıl hesaplanır
Kısa Ve Net Olarak Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf Kefalet kredisi; esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla...

x