finanskredirehberi.com

Küçükbaş Ve Büyükbaş Hibe Hayvancılık Kredisi

Tarih: 24.03.2018
Güncel: 08.11.2019
kosgeb hayvancılık kredisi şartları

Ülkemizde küçük şehirlerden büyük şehirlere göç uzun yıllar önce başlamıştır. Küçük şehirlerde hayvancılık, çiftçilik yapan insanlar bu işlerini bırakıp büyük şehirlere yerleşerek buralarda iş tutturmayı denemeye başlamışlardır. Bunun sebebi yaptıkları hayvancılıkta, çiftçilik ten torunları ve uğraşların karşılığını maddi olarak almamaları olmuştur. Terk edilen bu meslekler ülkemizde hayvancılık ve tarım ürünlerinin almasına buda dışa bağımlı olmaya başlamamız sebep olmuştur.

Durum böyle olunca bu konularda çalışma yapmaya başlamıştır. Hem çiftçiye hem de hayvancılık yapanlara teşvik için kredi imkanları sunmaya başlamıştır. Bu krediler faiz oranları düşük, geri ödemesi çok uzun vadede olan krediler olabildiği gibi tamamen hibe kredilerde bulunmaktadır. Hibe kredilerini belli bir tutara kadar tutarken fazlasını isteyenlere faizsiz kredi imkanı da sunulmaktadır. Şimdi biz bu yazımızda küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır devlet ne gibi teşfikler sağlıyor bunları inceleyeceğiz

Büyükbaş Ve Küçükbaş Hayvancılık Destekleri ve Hibeler

Devletin bu teşvikleri ile hayvancılık işi kurmak isteyen vatandaşlar bu işin çeşitlerinden olan küçükbaş mı yoksa büyükbaş hayvancılık mı yapacaklarına karar vermelidirler. Bunun sonucunda her ikisi içinde geçerli olan besicilik yada sütçü lüks seçeneklerinden birini tercih ederler. Bundan sonra yapacakları işe göre teşvikleri araştırmaları gerekir. Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen kişiler bunun için devletin sunduğu desteklerden faydalanabilirler. Büyükbaş Hayvancılık için KOSGEB 50.000 TL ye kadar hibe kredi imkanı sunmaktadır bunun için bazı şartlar aranmaktadır.

 • Büyükbaş Hayvancılık yapacağınız yerin 79 metre kareden büyük olması
 • Büyükbaş Hayvancılık Yapmak için alacağınız hayvanların TÜRKVET’e kayıtlı olması
 • Alacağınız hayvanların 1 kez doğum yapmış olması
 • Manda almayı tercih edenler için 4 yaşında büyük olması
 • Diğer büyükbaşlarınız ise 3 yaşından büyük olması.

inek ve dana gibi büyükbaş hayvan hibe kredisi

Bu şartlar çerçevesinde yapacağınız büyükbaş hayvancılık için hayvancılık kredisi kullanabilirsiniz. Büyükbaş Hayvancılık Yapmak isteyen kişinin desteklerden faydalanmak için kendisinin taşıması gereken bazı özellikler vardır.

 • 18 yaşını aşmış olmak 41 yaşını geçmemiş olmak
 • Hayvancılık yapacak kişinin başka bir işte çalışmıyor olması
 • Daha önce hibe kredisi kullanılmamış olması

İnek, Dana Ve Benzeri Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen kişiler için devletin farklı destekli teşvikleri bulunmaktadır. Bu teşvikleri arasında hayvancılık kredisi bulunmaktadır. Krediler arasında ise hibe kredi imkanı ve daha yüksek tutarlı geri ödemeli faizsiz kredi imkanları yer almaktadır. Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen kişiler devletin sunduğu hibe kredi kullanma hakkı kazanıyor. KOSGEB tarafından sunulan bu hibe kredi için öncelikle KOSGEB in sunduğu ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ almanız gerekir.

Bu eğitim toplamda 33 saat sürmektedir. Türkiye in birçok bölgesinde bu eğitim verilmektedir. Bu eğitim için kursun %80 oranında minimum katılımda bulunmanız gerekmektedir. Bu eğitim sonucunda sertifika hak edebilmiş olmalısınız ve KOSGEB kaydını yaptırmalısınız. Ardından ÇKS ye kayıtlı olmanız gerekmektedir. Hazırsa projenizin olması gerekir. Bu şartları sağlayarak kredi kullanma hakkı kazanabilirsiniz. Fakat yapacağınız işe göre yapacağınız masraflarla alakalı da şartlar bulunmaktadır.

 • Büyükbaş Hayvancılık yapacağınız yerin 79 metre kareden büyük olması
 • Büyükbaş Hayvancılık Yapmak için alacağınız hayvanların TÜRKVET’e kayıtlı olması
 • Alacağınız hayvanların 1 kez doğum yapmış olması
 • Manda almayı tercih edenler için 4 yaşında büyük olması
 • Diğer büyükbaşlarınız ise 3 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Büyükbaş hayvancılık için 50.000 TL hibe kredi, 100.000 TL kredi imkanı sunulmaktadır.

Koyun Ve Benzeri Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Şartları

Küçükbaş hayvancılık yapmaya karar veren kişiler devletin küçükbaş için sunduğu teşvikleri en faydalanabilir. Küçükbaş hayvancılığa dahil olan keçi ve ya kuzu yetiştirip hayvancılık yapmak isteyen kişilere destekte bulunulmaktadır. Aslında hayvancılığı ne için yapacağınız alacağınız desteklerde etkilemektedir. Küçükbaş hayvancılık Besicilik yada süt hayvancılığı için yapılmaktadır. Besicilik küçük sahip olunan keçi yada koyunların büyütülecek belli yaşa geldiğinde satılması ile yapılmaktadır. Süt hayvancılığı ise yetiştirdiğiniz keçi veya kuzuların üstlerinden sağladığınız kazançları yapılır. Küçükbaş hayvancılıkta süt ile kazanç sağlamak istiyorsanız koyun almanız mantıklıdır.

hayvancılık kredisi için aranan şartlar

Koyunlar yılda iki kez yavrular ve bu yüzden süt getiriniz daha çok olacaktır. Tabi süt hayvancılığı besiciliği göre çok daha fazla uğraş gerektirmektedir ama kazancı da ona göre daha fazla olabilmektedir. Küçükbaş hayvancılık için devletin iki türlü kredi desteği bulunmaktadır.

İlk olarak KOSGEB in sunduğu hibe krediyi inceleyelim. KOSGEB in hibe kredisinden faydalanabilmeniz için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartların başında KOSGEB in sunduğu yapacağınız iş ile alakalı kursa gitmeniz ve sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Bunun dışında küçükbaş hayvancılık için hazır ve güvenilir bir projenizin olması gerekir. ÇKS kayıtlı olunması ve 18 yaşını doldurmuş olması şartı ile KOSGEB e hibe e kredi için başvuruda bulunulabilir. Hibe kredi küçükbaş hayvancılık için 30.000 TL ye kadardır.

Develerin küçükbaş hayvancılık için bir diğer desteği faizsiz, 7 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi kampanyasıdır. Devlet bu kredi Ziraat Bankası aracılığı ile kullandırtmaktadır. Bu krediyi kullanmak için bankanın sunduğu şartlar şu şekildedir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Çiftçi Kayıt sistemine kayıtlı olmak
 • Küçükbaş hayvancılıkla alakalı projenizin bulunması
 • Bankaya sunacağınız kefil yada ipotek için belgeler
Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi 

ÇKS ‘ye kaydı olan ve küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen tüm Türk vatandaşları için Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık kredisi imkanı sunmaktadır. Bu hayvancılık kredisi için Ziraat Bankası düşük faizler uygular. Ödemeleri ise vade aralıklarını 1 yıl olarak belirler. Bu şekilde yeni iş kuran kişiler için ödemeler daha kolay olacaktır. Ziraat Bankasının sunduğu diğer bir küçükbaş hayvancılık kredi çeşidine iste 2 yıl geri ödemesiz 5 yıl vade imkanı sunulmaktadır. Ziraat Bankası Küçükbaş hayvancılıkta yapılabilecek olan  Besicilik ve süt hayvancılığı için kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredi için Ziraat Bankası %1,14 faiz oranı imkanı sunmaktadır.

İlgili Makale :  Faizsiz Tarım Ve Hayvancılık Kredisi 

Küçükbaş Hayvan Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Hayvancılık için kredi kullanmak istiyorsanız bu krediyi kullanmak için öncelikle hayvancılık için projeniz olmalı ve bu projeye tam manasıyla güveniyor olmalısınız. Yapacağınız hayvancılık türüne göre kullanacağınız kredi imkanları da değişiklik göstermektedir. Örneğin büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen bir kişinin küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen kişi ile kullanacağı kredi tutarı farklılık gösterir. Bu yüzden projenizi hangi hayvan çeşidi ile yapmak istiyorsanız ona göre hazırlamalısınız. Projeniz ile bankalara başvuruda bulunarak projemize bankaları da inandırmalısınız ki kredi kullanmanız kolaylaşsın. Bankalar bu kredi için başvuruda bulunanlardan bazı belgeler istemektedirler. Bu belgeler şöyledir:

 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet belgesi)
 • İkamet belgesi (İkametgah, son 3 aya ait adınıza kayıtlı su, telefon faturası)
 • Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduğunu gösteren belge
 • Hayvancılık yapacağınız ayrıntılarını anlatan proje
 • Banka talep eder ise kefil bilgeleri
 • Banka talep ederse ipotek göstereceğiniz mal varlığı belgeleri

Örnek bir hayvancılık başarı hikayesini KOSGEB resmi sitesinde bulunan KOSGEB hayvancılık kredisi ile başarı hikayeleri linkinden ulaşabilir ve okuyabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Küçükbaş Ve Büyükbaş Hibe Hayvancılık Kredisi
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
wowwo senetle araba almak
Wowwo’dan Taksitle Araba ( Vasıta ) Nasıl Alınır ?

Wowwo ikinci el ve sıfır kilometre araç satışı yapan ve bunu...

bankamatik para çekme limitleri
Bankaların Bankamatik (ATM) Günlük Para Çekme Limitleri

Teknolojinin gelişim göstermesi ile beraber, Dijital Bankacılık sektöründe...

x