finanskredirehberi.com

Kullanımda Olan Kredi Kartının Limitini Nasıl Düşürülür?

Tarih: 06.12.2018
Güncel: 08.11.2019
kredi kartı limiti düşürmek

Gündelik hayata dalmış giderken cebimizdeki kredi kartı sayısı da ihtiyaçlara göre bir hayli artıyor ve bazen ipin ucunun kaçtığının farkında dahi olamıyoruz. Böyle bir durumla karşılaşınca ilk iş hangi bankanın kartını kullanıyorsak Garanti Bankası, İş Bankası, Ziraat Bankası kredi kartı limiti düşürme seçeneklerini araştırıyoruz.

Kulanılan kredi kartı limiti nasıl düşürülür işlemi ihtiyacımızdan daha yüksek limitli bir karta sahip olup ödemelerinde sorun yaşamaya başladığımızda yaptığımız bir işlemdir. Kredi kartı limitini düşürme işlemi için yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı limiti, kart kullanan kişilerin bir ay boyunca toplam olarak kullanabilecekleri en üst tutardır. Bu tutar bankalar ve kart kullanıcıları tarafından belirlenmektedir. Kullanıcılar ihtiyaç duydukları tutarı bankalara bildirmektedir. Bu tutarı ödeme güçleri banka tarafından araştırılmaktadır. Onay verilmesi durumunda kişiye istediği tutarda limite sahip kart verilmektedir. Eğer kullanıcı o tutarı ödeyecek güce sahip değilse daha düşük limite sahip bir kart önerilebilmektedir.

Kredi kartınızın günlük bir limiti bulunmamaktadır. Limit aylık olarak belirlenmiştir. Bazı bankalar ek limit sunmaktadır. Böylece kredi kartınızın limiti dolduğu zaman acil harcamalarınız için bir limit daha oluşturulmuş olacaktır.

Kredi kartı limiti en fazla ne kadar olabilir? Kredi kartı limitleri kişinin maaşına göre değişmektedir. Limit ilk kez kredi kartı alan kişinin maaşının 2 katından, kredi kart kullanım yılı ikiden fazla olan kişinin maaşının 4 katından fazla olamaz. Örneğin; kişi 2500 TL maaş alıyor olsun. Kişi eğer ilk kez kredi kartına başvuruyorsa en fazla 5000 TL limite sahip olan kredi kartı kullanabilir. Kişi bir yıldan fazla süredir kredi kartı kullanıyorsa en fazla 10.000 TL limite sahip kredi kartı kullanabilir.

Kredi Kartımın Limitini Nasıl Görebilirim ve Ödeyebilirim?

Kredi kartı limitinizi bankaların ATM’leri aracılığıyla öğrenebilirsiniz. ATM’lere kartınızı koyduğunuz zaman bilgileri gözükmektedir. Limitinizden kalan tutarı ve ödemeniz gereken tutarı görebilirsiniz. Bununla beraber internet bankacılığı aracığıyla da öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığı aracılığıyla limitinizi, borçlarınızı ve hediye puanlarınızı öğrenebilirsiniz.

kredi kartının limitini azaltma

Ödeme işlemlerinizi ATM’lerden veya bankanın gişelerinden yapabilirsiniz. Ödemelerinizden sonra makbuzunuzu almayı unutmayınız. İnternet bankacılığı aracılığıyla da ödeme yapılmaktadır. Bankaya bağlı hesaplarınız aracılığıyla ödemelerinizi yapabilirsiniz. Borcunuzu ödediğiniz zaman tekrar kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı Düzensiz Ödenirse Sonuçları Ne Olur?

Kredi kartını düzenli ödemeyen kişilerin kartları kapanabilir. Kredi kartınızın bir asgari ödeme tutarı bulunmaktadır. Bu asgari tutarın düzgün ödenmemesi durumunda kartınız nakit çekimine kapatılabilir. Ayrıca kartınızı ödeme düzeniniz sizin ilerideki kredi kullanımlarınızın da altyapısını hazırlamaktadır. Karıntı düzgün ödeyen kişilerin kredi puanı daha yüksek olmaktadır. Kredi puanı yüksek olan kişilere daha rahat kredi kullanabilir veya kredi kartı alabilir.

Düşük Limitli Kredi Kartı Kullanma Ve Sebepleri

Kredi kartınızın limiti sizin ödeme gücünüzden fazlaysa kartınızın limitini düşürmeniz daha iyi olacaktır. Kredi kartı limitinizi düşürmeniz sizin için faydalı bir işlemdir ve bu sayede ödemelerinizi daha düzenli yapabilirsiniz. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız sizin banka işlemlerinizde daha kolay sonuç almanızı sağlayacaktır. Ödemelerinizin düzenli olması kredi puanınızı yükseltecektir. Bu da kredi kullanımınızın daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Kredi Kartı Limitimi Nasıl Düşürebilirim?

Kredi kartı limitinizi düşürmek basit bir işlemdir. Bu işlemi iki şekilde sağlayabilirsiniz.

  • Banka şubesi aracılığıyla kredi kartı limiti düşürmek: Kredi kartınızın bağlı olduğu banka aracılığıyla limitinizi düşürebilirsiniz. Gişedeki personele yapmak istediğiniz işlemi söylemeniz ve kart bilgilerinizi vermeniz yeterli olacaktır.
  • Telefon bankacılığı aracılığıyla kredi kartı limiti düşürmek: Kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetleri aracılığıyla limitinizi düşürebilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradığınız zaman gerekli kredi kartı bilgilerinizi veriniz. Daha sonra yapmak istediğiniz işlemi belirtiniz.

Bu işlemler bankalara göre değişmektedir. Örneğin; Yapı Kredi bankasının limit yükseltme ve düşürme işlemleri aynı zamanda SMS başvuruyla da olmaktadır. Akbank’ta işlemler internet şubesi, müşteri hizmetleri, gişeler ve ATM’ler aracılığıyla yapılmaktadır.

Başvurunuzun sonucu gerekli işlemlerden sonra size bildirilmektedir. Bu işlem için genelde olumlu sonuç verilmektedir.

Banka kredi kartı limitini düşürebilir mi?

Banka kartlarında limit bulunmamaktadır. Banka kartında yatırdığınız parayı kullanmaktasınız. Yatırılan para sizin limitiniz olmaktadır. Ne zaman para yatırırsanız o parayı kullanabilirsiniz.

Kredi kartı limiti neden düşer? Bazı bankalar, kullanıcılar kredi kartını düzgün ödemediğinde limit düşürme işlemi yapmaktadır. Bu durumun yaşanmasını istemiyorsanız ödemelerinizi düzgün yapmanız gerekmektedir. Böylece kullanacağınız limit de ödeyeceğiniz borç da düşmüş olur.

Kredi kartı limit yükseltme ne kadar sürer? Başvurunuz önce kontrolden geçmelidir. Kontrol sonrası başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı size bildirilmektedir. Bu işlemin olumlu olması sizin önceki kart hareketlerinize bağlıdır. Kredi kartını düzgün ödemeyenlerin başvuruları genelde kabul edilmektedir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kullanımda Olan Kredi Kartının Limitini Nasıl Düşürülür?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git