Maaş hesabı açma işlemi, vatandaşlarımız yeni bir işe girdiklerinde iş yeri tarafından talep edilen durumlardan birisidir. Yeni bir işe giriş yaptığınızda, iş verenler sizden maaş ödemesi yapabilmek için anlaşmalı oldukları banka şubelerinden bir hesap açmanızı isteyecekler. Bu hesabı açtıktan sonra, iş yerleri zaten bu banka ile anlaşmalı olduğundan, maaş hesabına yapılan ödemeler otomatik olarak hesabınıza aktarılacaktır. Bunun için ilave olarak işlem yapmanızı gerektirecek bir durum bulunmuyor. Elbette daha sonrasında hesabınızı kendi işlemleriniz için de kullanabilir, işten çıksanız bile aynı hesabı kullanmaya devam edebilirsiniz. Çıkışınız verildikten sonra firmanın muhasebecisi bankada gerekli işlemleri uygular.

Maaş Hesabı Açma Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere bir firma 5 ya da daha fazla sayıda işçi çalıştırıyorsa maaşları bankadan ödemek zorundadır. O yüzden günümüzde neredeyse bütün çalışanların maaşlarını bankalardan aldığını söyleyebiliriz. Her şirket olmasa da çoğu firma bir banka ile anlaşarak maaşların maaş hesabı üzerinden yatırılmasını tercih eder. Bu durumu genelde daha kurumsal ve büyük firmalarda görsek de gitgide daha çok sayıda firma bu yöntemi tercih etmektedir. Çünkü maaş hesabı birçok avantaj sunarak ve birçok bankacılık işlemi için ücret almayarak çok sayıda fırsat yaratmaktadır.

Son 10 yıl içerisinde maaş hesabı kavramı daha da yaygınlaşarak hemen hemen tüm şirketlerin ve işletmelerin yönetim biçimine girmiş durumdadır. Bu yüzden şirketler yeni bir çalışan aldıkları zaman anlaşmalı oldukları banka ya da bankalar hakkında bilgi vererek çalışanı yönlendirirler. Dolayısıyla bu yazımızda nasıl maaş hesabı açtıracağınızdan, maaş hesabı açtırmak için gerekli şartlardan ve neden maaş hesabı açtırmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. 

Maaş Hesabı Nedir? Normal Hesaptan Farkı Var Mıdır?

Öncelikle maaş hesabının ne olduğundan bahsetmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’de bu kavram son 10 yıldır biliniyor. Öte yandan tüm dünyada şirketler ile bankaların anlaşmalı olması durumu çok daha uzun süredir var olan bir şey. Maaş hesabı olduğunda banka tarafından maaş hesabı müşterilerine birçok fırsat sunuluyor. Ayrıca bankacılık işlemleri yapılırken de çoğu ücretten muaf oluyorsunuz.

Örneğin maaş hesabına tanımlı olan kartlar sayesinde alışverişlerinizi yaparken daha fazla puan kazanabiliyorsunuz. Ya da maaş gününüz eğer hafta sonuna ya da tatil günlerine denk geliyorsa bir sonraki iş gününü beklemeden de maaşınız hesabınıza geçebiliyor.

Maaş hesabının bazı avantajları şöyle;

  • Bazı bankalar hesap işletim ücreti tahsil etmez
  • Maaş hesabından yapacağınız işlemlerde komisyon alınmaz
  • Farklı banka ATM’lerinden para çekebilirsiniz
  • Nakit kartınızı kredi kartı gibi kullanabilirsiniz
  • Bazı bankaların bankamatik kartları ile taksitli alışveriş yapabilirsiniz
  • İnternetten alışveriş yapabilirsiniz
  • Otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz

Tüm bu avantajlar hem çalışanların hem de şirketlerin maaş hesaplarını tercih etmesini sağlıyor. Öncelikle şunu söylememiz gerekiyor ki maaş hesabı açabilmek için şirketinizin banka ile anlaşmalı olması gerekmektedir. Yani şirket tarafından bankaya maaşları banka üzerinden alacağınıza dair talimat verilmiş olması gerekir. Dolayısıyla herhangi bir bankaya giderek maaş hesabı açtırmak istediğinizi söyleyip kendi başınıza hesap açtıramazsınız. 

Maaş Hesabı Açan Bankalar

Hemen hemen bütün bankalar maaş hesabı olanağı sunmaktadır. Ancak hangi bankanın maaş hesabı ayrıcalığına sahip olduğundan ziyade çalıştığınız ya da çalışmayı düşündüğümüz şirketin hangi banka ya da bankalarla anlaşmalı olduğu önemlidir. Başlangıçta da söylediğimiz gibi maaş hesabı açtırmak için şirketinizin banka ile anlaşması olması gerekiyor. Dolayısıyla bir şirkette çalışmaya başladıktan sonra eğer maaşlarınız kendi belirttiğiniz hesaba değil de şirketin belirlemiş olduğu bankadaki maaş hesabına yatacaksa şirket zaten size bu banka ile ilgili bilgi verecektir.

Maaş hesabı için başvuru yapmak son derece kolaydır. Normal bir banka hesabı açtırmaktan çok daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Yapı Kredi maaş hesabı ve Garanti BBVA maaş hesabı açmak için kendiniz başvuru yapabileceğiniz gibi, bu iki bankanın anlaşmaları sayesinde evrak teslimi ile hiç uğraşmadan muhasebecilerin işlem yapmasını sağlayabiliyorsunuz.

Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Çalışmaya başladınız şirketin muhasebe birimi size anlaşmalı oldukları bankaya da bankalarla ilgili bilgi vererek gerekli yönlendirmeyi sağlayacaktır. Şirketin anlaşmalı olduğu banka şubesi, şirketin ticari hesabına dair diğer bilgilerle birlikte size verilmelidir.

Sonrasında anlaşmalı olunan bankanın herhangi bir şubesine giderek maaş hesabını açtırabilirsiniz. Bankaya gittiğinizde bireysel müşteri hizmetleri bölümünden normal hesap açtırır gibi işlem yapacaksınız. Ancak banka görevlisine hangi şirkete çalıştığınızı ve maaş hesabı açtırmak istediğiniz söylemeniz gerekiyor. Sonrasında işlemlerinizi çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz. 

Tavsiye Makale : Maaş Yazısı Nasıl Yazılır?

Yanınızda mutlaka kimlik belgeniz olması gerekli. Hesap açılırken maaş hesabı ile ilgili kriterlerin, varsa ücretlendirmelerin ve yararlanacağınız hakların olduğu bir form ve bir hesap açma sözleşmesi imzalamanız bekleniyor.

Kimlik bilgileriniz doğru bir şekilde girildikten sonra banka hesabınız birkaç saat içerisinde aktif olaraktır. Ayrıca hesap açılımı esnasında kartlarınızı teslim edilecektir. Hesap numaranızı ya da hesap cüzdanınızı şirketinize vermeniz maaşınızı o bankadan almanız için yeterlidir. Birçok banka maaş hesaplarında kart aidatı ya da hesap işletim ücreti almamaktadır. Yine de emin olmak adına hesabınızı açarken bankaya danışabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.