Maaş yazısı nedir, nasıl yazılır ve alınır inceledik araştırdık ve detayları sizlerle paylaştım. Ayrıca maaş yazısı örneği olarak word dosyası oluşturmanız için bir şablon hazırladım yazımın devamında bulabilirsiniz. Fakat bunlara geçmeden önce bu konuyu biraz daha açmak istiyorum. Bankadan kredi almak için hazırlanması gereken maaş yazısı, çalışılan kurumdan alınmaktadır. Bu resmi belge, bankanın bizden kredi veya da kredi kartı başvurularımız sonrasında talep ettiği gelir belgesi anlamına da gelmektedir.

Eğer herhangi bir bankadan bu tarz bir işleme yönelik başvuru yapacaksanız, sizlerin de bankaya verilen maaş yazısı örneğini inceleyerek yazmanız gerekmektedir. Bu maaş yazısı tek başına yeterli değildir. Yazılan maaş yazısı doğru bilgileri içermeli ve firma yetkilisi tarafından imzalanmalı ve kaşelenmelidir. Şimdi maaş yazısı nedir ve içeriğinde neler bulunmalı detaylı olarak ele alalım.

Maaş Yazısı Nedir?

Maaş yazısı 1 ay karşılığında alınan ücretin resmi belge haline getirilmiş ve alınan tutarı gösteren resmi belgedir.Talep edilen bu yazı için, tüketiciler bordrolu veya bordrosuz şekilde çalışmış olsun bu yazıyı firma yetkililerinden talep edebilir ve alabilirler. Yani, maaş bordrosu olan kişiler, herhangi bir maaş yazısı hazırlamadan doğrudan bordroları ile başvurularını tamamlayabilir fakat bordrosu olmayan kişiler ise maaş yazısı talep ederek kaşeli imzalı şekilde bankaya ibraz edebilirler.

Kredi çekmek için maaş yazısı örneği, kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. Ayrıca, bankaya sunulacak olan maaş yazısının, doğrudan bilgisayar çıktısı olmasına da gerek yoktur. El ile doldurulan maaş yazısı ile de başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat, bunun için maaş yazısı doldurulduktan sonra, kesinlikle onaylanmış olması gerekmektedir.

Bankaya Maaş Yazısı Yazarken, Yazıda Hangi Bilgiler Olmalı?

Maaş yazısı hazırlarken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi imza sirküleri olacaktır. Bunun sebebini yazımın devamında detaylıca anlatacağım. Şimdi dilerseniz maaş yazımızı hazırlarken dikkat etmemiz gereken maddelere geçelim.

 • Tarih, Maaş Yazısının Yazıldığı Tarih yazılmalıdır, belgenin güncel olup olmadığı bu tarihten anlaşılacaktır.
 • Adınız Soyadınız, kimlik bilgilerinizin teyid edilmesi için gereklidir.
 • TC Kimlik Numarası, maaş yazısı belgenizin içerisinde mutlaka bulunması gerekir bankanın ilk olarak dikkat edeceği ve bakacağı husus burasıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Sicil Numarası, bu numara sizin sigortalı bir çalışan olduğunuzu ve hangi şirketin sizin sigorta pirimlerinizi yatırdığını gösterir. Bankalar için oldukça önemlidir. Çünkü kredi çekerken sigortalılık süresi önemlidir.
 •  Baba Adı ve Anne Adı, yine kimlik bilgisi doğrulamada kullanılacaktır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu İş Yeri Ticaret Sicil No, banka firma bilgilerini teyid etmesi için gerekli duyduğu bir bilgidir.
 • Alınan Ücret, İş yerinde bir ay karşılığında elinize geçen net tutarı gösterir. Bu tutar Sosyal Güvenlik Kurumu bilgilerinizle karşılaştırılacak ve doğru beyan verip vermediğiniz teyid edilecektir.  Bu maddede yapılan büyük bir hata vardır şimdi sizlere bundan bahsedeceğim.

Maaş Yazısı Örneği Nasıl Yazılır, Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Maaş yazısını yazacak olan kişiler, eğer el ile bu yazıyı yazacaklar ise, oldukça temiz ve düzgün olarak her şey net bir şekilde okunaklı olarak yazmaya dikkat etmelidir. Bilgisayar ortamında yazacak olanlar ise yine tertip ve düzene dikkat ederek maaş yazısı içerisinde olması gereken tüm bilgileri eksiksiz olarak yazmalıdır. Maaş yazısı nasıl yazılır diyenler aşağıdaki örnek paragrafı kopyalama yaparak kendi bilgileri ile değiştirerek düzenleyebilirler.

[safir_note type=”sari” text=”Maaş yazısı doldurulurken doldurulurken hangi tarihten itibaren o şirkette çalıştığınızın kesinlikle belirtilmesi gerekmektedir.”]

[safir_note type=”mavi” text=”‘’Şirketimizde 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren çalışmakta olan 11111111111 TC kimlik numaralı 1234567 sigorta sicil numaralı Ahmet Ahmet halen şirketimizde çalışmaktadır. Şirketimizde çalışmasının karşılığında, şahsına 2.000 Türk Lirası (İkiBinTürkLirası) net ücret ödenmektedir ve maaşına yönelik herhangi bir icra, taksit ya da bir kesinti bulunmamaktadır. İş bu yazı, yukarıda belirtilen kişinin isteği üzerine ve bankalarda kullanılmasının talep edilmesi üzerine talep ve tanzim edilmiştir. Saygılarımızla. ‘’”]

Maaş yazısı örneği ve maaş yazısının nasıl doldurulacağını bu şekilde özetleyebiliriz. Bu yazının word haline, internet üzerinden kolaylıkla indirilebilmekte ya da şirketlerin muhasebe birimlerinde kolaylıkla bulunabilmektedir. Bununla birlikte bilgisayar çıktısı şartı aranmadığından dolayı söz konusu dilekçeyi yani maaş yazısını, normal bir el yazısı ile de hazırlayabilirsiniz.

Yukarıdaki resim, maaş yazısı örneği olarak adlandırılmaktadır. Eğer kredi alabilmek için sizden bu form talep edilmişse yani bordrolu bir çalışan değilseniz, bu formu çalıştığınız kuruma giderek alabilir ya da formu doldurduktan sonra onaylatabilirsiniz.

Çalışana Gerçek Maaşından Daha Yüksek Maaş Yazısı Verilirse Ne Olur?

Çalışana aldığı paradan daha çok bir maaşla maaş yazısı vermek çok yapılan bir hatadır, maaş yazısı içerisinde normalde aldığınız maaştan daha yüksek yanıltıcı ve etik olmayan bir maaş göstermek doğru olmayacaktır. Unutulmaması gereken şey sizin SGK kayıtlarınızı bankaların görüyor olmasıdır. Eğer sizin SGK da maaşınız 3.000 TL olarak gözüküyor ve siz maaş yazınıza 5.000 TL maaş gösteriyorsanız bunu banka çok rahatlıkla anlayacak ve dikkate almayacaktır.

Hatta sizin yapacağınız bu aldatmaca banka gözünde negatif bir değerlendirme olacaktır. Böyle bir aldatmacanın yerine gerçek maaşınızı gösteren bir maaş yazısı ile yanında var ise ek gelirlerinizi gösteren belgeleri yanında sunmak olacaktır. Maaş yazısı yanında varsa kira gelir belgesi, taşınmaz tapusu veya diğer türlü belgeleyebileceğiniz ek gelirleri ibraz etmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Bankalar Maaş Yazısı Örneğini Neden İster?

Bankaların kişilerden maaş yazısı istemesinin sebebi verecekleri kredileri yani borçları garanti altına almak isterler, yani verdikleri paraların geri ödeneceğinden emin olmak isterler. Çalışmayan işsiz bir kişiye hemen hemen hiçbir banka kredi olanağı sağlamaz, bu yüzden gelirinizi belgelemenizi ve maaş yazınızı isterler.Resmi belge olarak değerlendirilen maaş yazınız, tıpkı maaş bordrolarında olduğu gibi sizin aylık gelirinizi gösteren belge olarak kayıtlara geçecektir. Bundan dolayı, kurallara uygun bir şekilde maaş yazısı doldurulduktan sonra bankalara başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Maaş yazısı sonrasında kredi başvurunuza onay alabilmeniz için, en az 3 aydır söz konusu firmada çalışıyor olmanız yani 90 gün sigortalılık sürenizi tamamlamanız gerekmektedir. Bundan dolayı hem maaş yazısı hazırlanırken işe başlama tarihinizin yazılı olmasına hem de başvurunuzda bu şartı tamamlıyor olmanıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Maaş yazısı ile kredi başvurusu yapıldığında ayrı bir şartı tamamlamanıza gerek yoktur. Bundan dolayı temel kredi şartları arasında bulunan kredi notu ve banka sicili üzerinden yapılan değerlendirme sonrasında, sizler de kredi başvurunuza olumlu ya da olumsuz bir sonuç alabileceksiniz.

Maaş Yazısı İle Birlikte İmza Sirküleri Gerekli Mi?

Eskiden bankalar sadece maaş yazısı alarak kredi başvurunuzu kabul edebiliyordu. Fakat artık bu durum biraz değişti maaş yazısı gerçek dışı maaş veya sahte şirketler üzerinden düzenlenerek  suistimal edildiğinden bankalar maaş yazılarına kaşe imza ve bununla birlikte işverene ait imza sirküleri örneğini istemektedir.

İmza sirkülerini iş yeriniz aslını vermek istemez ise mutlaka bir fotokopisini maaş yazınızın arkasına iliştirin.

1 Yorum

 1. birol
  21 Şubat 2018 at 23:01 — Cevapla

  Ben emekliyim maaşım az olduğu içn çalışmadığım halde bir arkadaşımdan kredi kullanmak için maaaş yazısı aldım onunla kredi çektim arkadaşıma zararı olurmu olursa ne olur.

 2. ferhat
  22 Eylül 2017 at 17:31 — Cevapla

  Merhabalar
  çok faydalı oldu sayenizde işimi hızlı bir şekilde hallettim.

  teşekkür ederim ..

  başarılarınızın devamını dilerim..

 3. Ahmet Firar
  14 Eylül 2017 at 13:36 — Cevapla

  Maaş yazısı istemişti bir kurum, iyi oldu burdan öğrendik hallettik

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir