finanskredirehberi.com

Maaş Yazısı Nasıl Alınır Ve Örneği Nasıl Yazılır?

Tarih: 08.09.2017
Güncel: 03.12.2019
maas yazisi nasıl alınır ve yazılır

Banka kredilerinden faydalanmak için hazırlanması gereken maaş yazısı, çalışılan kurumdan alınmaktadır. Bu resmi belge, bankanın bizden kredi veya da kredi kartı başvurularımız sonrasında talep ettiği gelir belgesi anlamına da gelmektedir. Eğer herhangi bir bankadan bu tarz bir işleme yönelik başvuru yapacaksanız, sizlerin de bankaya verilen maaş yazısı örneğini inceleyerek yazmanız gerekmektedir. Dilerseniz maaş yazısı nasıl yazılır ve kredi almak için maaş yazısı örneklerini inceleyelim.

Talep edilen bu yazı için, tüketicilerin bordrolu olarak çalışmaması gerekmektedir. Yani, maaş bordrosu olan kişiler, herhangi bir maaş yazısı hazırlamadan doğrudan bordroları ile başvurularını tamamlayabilmektedirler.

Kredi çekmek için maaş yazısı örneği, kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. Ayrıca, bankaya sunulacak olan maaş yazısının, doğrudan bilgisayar çıktısı olmasına da gerek yoktur. El ile doldurulan maaş yazısı ile de başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat, bunun için maaş yazısı doldurulduktan sonra, kesinlikle onaylanmış olması gerekmektedir.

Kredi çemek isteyenlerin maaş yazısı hazırlarken dolduracakları formda, aşağıdaki bilgiler ondan istenecektir.

 1. TC kimlik numarası
 2. Sosyal Sigortalar Kurumu Sicil Numarası
 3. Adı ve Soyadı
 4. Baba Adı
 5. Anne Adı
 6. Doğum Yeri
 7. Doğum Tarihi
 8. Nüfusa Kayıtlı Olunan İl ve İlçe
 9. Sosyal Güvenlik Kurumu İşyeri Numarası

Özel Şirket Maaş Yazısı Örneği Nasıl Hazırlanır ?

Yukarıdaki resim, maaş yazısı örneği olarak adlandırılmaktadır. Eğer kredi alabilmek için sizden bu form talep edilmişse yani bordrolu bir çalışan değilseniz, bu formu çalıştığınız kuruma giderek alabilir ya da formu doldurduktan sonra onaylatabilirsiniz.

Form dolduracak olan kişiler, eğer el ile bu formu dolduracaksa, öncelikli olarak dilekçenin ilk kısmında istenen bilgileri okunur ve doğru bir şekilde yazması gerekmektedir. Bundan sonraki dilekçe kısmı ise, doğrudan çalıştığınız kurum tarafından hazırlanarak size teslim edilecektir.

maaş yazısı nasıl yazılır örnek

Dilekçe kısmı doldurulurken ise, hangi tarihten itibaren o şirkette çalıştığınızın kesinlikle belirtilmesi gerekmektedir. Buna dikkat etmelisiniz. Dilekçeyi doldurma konusunda zorluk çeken kişilere, aşağıdaki gibi örnek verebiliriz.

‘’Şirketimizde 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren çalışmakta olan 11111111111 TC kimlik numaralı 1234567 sigorta sicil numaralı Ahmet Ahmet hala şirketimizde çalışmaktadır.

Şirketimizde çalışmasının karşılığında, şahsına 2.000 Türk Lirası (İkiBinTürkLirası) net ücret ödenmektedir ve maaşına yönelik herhangi bir icra, taksit ya da bir kesinti bulunmamaktadır.

İş bu yazı, yukarıda belirtilen kişinin isteği üzerine ve bankalarda kullanılmasının talep edilmesi üzerine talep ve tanzim edilmiştir. Saygılarımızla. ‘’

Maaş yazısı örneği ve maaş yazısının nasıl doldurulacağını bu şekilde özetleyebiliriz. Bu form, internet üzerinden kolaylıkla indirilebilmekte ya da şirketlerin muhasebe birimlerinde kolaylıkla bulunabilmektedir. Bununla birlikte bilgisayar çıktısı şartı aranmadığından dolayı söz konusu dilekçeyi yani maaş yazısını, normal bir el yazısı ile de hazırlayabilirsiniz.

Bankaya Vermek Üzere Maaş Yazısı İle Kredi Başvurusu

Maaş yazısı örneği göz önünde bulundurularak doldurulduğunda, doğrudan bankanıza gidebilirsiniz. Resmi belge olarak değerlendirilen maaş yazınız, tıpkı maaş bordrolarında olduğu gibi sizin aylık gelirinizi gösteren belge olarak kayıtlara geçecektir. Bundan dolayı, kurallara uygun bir şekilde maaş yazısı doldurulduktan sonra bankalara başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Maaş yazısı sonrasında kredi başvurunuza onay alabilmeniz için, en az 3 aydır söz konusu firmada çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bundan dolayı hem maaş yazısı hazırlanırken işe başlama tarihinizin yazılı olmasına hem de başvurunuzda bu şartı tamamlıyor olmanıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Maaş yazısı ile kredi başvurusu yapıldığında ayrı bir şartı tamamlamanıza gerek yoktur. Bundan dolayı temel kredi şartları arasında bulunan kredi notu ve banka sicili üzerinden yapılan değerlendirme sonrasında, sizler de kredi başvurunuza olumlu ya da olumsuz bir sonuç alabileceksiniz.

Maaş Yazısı İle Birlikte İmza Sirküleri Gerekli Mi?

Eskiden bankalar sadece maaş yazısı alarak kredi başvurunuzu kabul edebiliyordu. Fakat artık bu durum biraz değişti maaş yazısı suistimal edildiğinden bankalar maaş yazılarına kaşe imza ve bununla birlikte işverene ait imza sirküleri istemektedir.

Bunun asıl sebebi işveren yerine kaşe imza atılarak maaş yazısı olarak yüksek miktarlarda maaş gösterilerek evrakların bankalara verilmesidir. Bankalar bu suistimal durumun önüne geçebilmek için yetkili imza sirküleri istemektedirler.

İlgili Konu : İmza Sirküleri Nedir ?

Bu yüzden sadece maaş yazısının yeterli olmadığını ve maaş yazısıyla beraber bu resmi evrağın verilmesi gerektiğini unutmayın!

Maaş Yazısı İle Kredi Veren Bankalar Listesi

Maaş yazısını her banka kabul etmeyebilir, özellikle devlet bankaları bu duruma biraz daha farklı bakmakta ve işi biraz daha sıkı tutmaktadır. Özel bankalar ise bu konuda biraz daha esnektir bunun sebebi maaş yazınızı aldıktan sonra SGK dökümünüze E-Devlet üzerinden ulaşarak sigortalılık sürenize ve adınıza yatan SGK pirimlerine bakarak işyerinizi doğrular, Devlet bankaları ise sizden emekli bir kefil veya maaş yazısı yanında elektrik veya telefon faturası gibi farklı evraklar da isteyebilir.

İlgili makama maaş yazısı ile kolay kredi çekebileceğiniz bankalara bakacak olursak;

 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • İş Bankası
 • İNG Bank
 • Yapı Kredi

Maaş yazısı ve ekstra evrak isteyebilecek bankalar ise ;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • Şekerbank

Bu bankalar sizlerden maaş yazılarınız ile beraber ekstra evraklar talep ederek biraz daha zor kredi verebilecek bankalar arasındadır.

Maaş Yazısı Olmadan Kredi Alınabilir Mi?

Maaş yazısı olmadan kredi kullanmak için bazı kriterleri taşımanız gerekmektedir. Kredi siciliniz olumsuz olmamalı ve kredi notunuz en az 1.250 ve 1450 puan arasında olmalıdır. Ayrıca bankalara yüklü kredi ve kredi kartı borçlarınız bulunmamalıdır. Bu halde bile bankalar gerekli gördüğü taktirde ya maaş yazısı ya maaş bordrosu talep edebilir.

Tam tersi eğer kredi siciliniz bozuk bankalardan kırmızı kalem yemiş ve hakkınızda yasal takip var ise kesinlikle maaş yazısız ve belgesiz kredi alamazsınız. Eğer böyle bir durum içerisindeyseniz Bknz, Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Maaş Yazısı İle Konut Kredisi

Bir çok kişi maaş yazısı ile bankalardan konut kredisi çekilir mi araştırıyor, yazımızı sonlandırırken bu çok merak edilen soruya da cevap vererek bitirmek istiyoruz. Evet, iş yerinizden maaş yazısı alarak bankalara vermek suretiyle konut kredisi kullanabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken konut kredileri yüksek oranlı krediler olduğundan maaş yazınızda ki rakam yüksek olmalıdır. Maaş yazısında belirtilen”maaş” rakam ne kadar yüksek olursa yani maaşınız ne kadar yüksekse konut kredisi alma ihtimaliniz de o kadar yükselmiş olacak.

Ayrıca belirtmekte fayda var konut kredileri ipotekli krediler olduğundan eğer geliriniz yeterli ise maaş yazınız ile kolay bir şekilde kredi kullanabilirsiniz. Eğer eşiniz çalışıyor ise eşinize ait maaş yazısını da temin ederek başvuruda 2 maaş yazısı vermek etkili olacaktır.

Maaş yazısı örneğiniz Bu Linkten indirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Maaş Yazısı Nasıl Alınır Ve Örneği Nasıl Yazılır?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Maaş Yazısı Nasıl Alınır Ve Örneği Nasıl Yazılır? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. birol dedi ki:

  Ben emekliyim maaşım az olduğu içn çalışmadığım halde bir arkadaşımdan kredi kullanmak için maaaş yazısı aldım onunla kredi çektim arkadaşıma zararı olurmu olursa ne olur.

 2. ferhat dedi ki:

  Merhabalar
  çok faydalı oldu sayenizde işimi hızlı bir şekilde hallettim.

  teşekkür ederim ..

  başarılarınızın devamını dilerim..

  1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

   İşinize yaradıysa ne mutlu bize, ilginize teşekkürler.

 3. Ahmet Firar dedi ki:

  Maaş yazısı istemişti bir kurum, iyi oldu burdan öğrendik hallettik

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
bimer nedir
Bimer Nedir ? Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ?

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), 2006 yılından...

garanti mobil asistan kullanımı
Garanti Bankası UGİ Nedir ? UGİ Nasıl Kullanılır ?

Yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesi ile yönelik günden güne...

x