Maaş Yazısı Örneği ve Maaş Yazısı Nasıl Alınır ?

 

Banka kredilerinden faydalanmak için hazırlanması gereken maaş yazısı, çalışılan kurumdan alınmaktadır. Bu resmi belge, bankanın bizden kredi veya da kredi kartı başvurularımız sonrasında talep ettiği gelir belgesi anlamına da gelmektedir. Eğer herhangi bir bankadan bu tarz bir işleme yönelik başvuru yapacaksanız, sizlerin de bankaya verilen maaş yazısı örneğini inceleyerek yazmanız gerekmektedir.

Talep edilen bu yazı için, tüketicilerin bordrolu olarak çalışmaması gerekmektedir. Yani, maaş bordrosu olan kişiler, herhangi bir maaş yazısı hazırlamadan doğrudan bordroları ile başvurularını tamamlayabilmektedirler.

Kredi çekmek için maaş yazısı örneği, kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. Ayrıca, bankaya sunulacak olan maaş yazısının, doğrudan bilgisayar çıktısı olmasına da gerek yoktur. El ile doldurulan maaş yazısı ile de başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat, bunun için maaş yazısı doldurulduktan sonra, kesinlikle onaylanmış olması gerekmektedir.

Kredi çemek isteyenlerin maaş yazısı hazırlarken dolduracakları formda, aşağıdaki bilgiler ondan istenecektir.

  1. TC kimlik numarası
  2. Sosyal Sigortalar Kurumu Sicil Numarası
  3. Adı ve Soyadı
  4. Baba Adı
  5. Anne Adı
  6. Doğum Yeri
  7. Doğum Tarihi
  8. Nüfusa Kayıtlı Olunan İl ve İlçe
  9. Sosyal Güvenlik Kurumu İşyeri Numarası

Özel Şirket Maaş Yazısı Örneği Nasıl Hazırlanır ?

Yukarıdaki resim, maaş yazısı örneği olarak adlandırılmaktadır. Eğer kredi alabilmek için sizden bu form talep edilmişse yani bordrolu bir çalışan değilseniz, bu formu çalıştığınız kuruma giderek alabilir ya da formu doldurduktan sonra onaylatabilirsiniz.

Form dolduracak olan kişiler, eğer el ile bu formu dolduracaksa, öncelikli olarak dilekçenin ilk kısmında istenen bilgileri okunur ve doğru bir şekilde yazması gerekmektedir. Bundan sonraki dilekçe kısmı ise, doğrudan çalıştığınız kurum tarafından hazırlanarak size teslim edilecektir.

maaş yazısı nasıl yazılır örnek

Dilekçe kısmı doldurulurken ise, hangi tarihten itibaren o şirkette çalıştığınızın kesinlikle belirtilmesi gerekmektedir. Buna dikkat etmelisiniz. Dilekçeyi doldurma konusunda zorluk çeken kişilere, aşağıdaki gibi örnek verebiliriz.

‘’Şirketimizde 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren çalışmakta olan 11111111111 TC kimlik numaralı 1234567 sigorta sicil numaralı Ahmet Ahmet hala şirketimizde çalışmaktadır.

Şirketimizde çalışmasının karşılığında, şahsına 2.000 Türk Lirası (İkiBinTürkLirası) net ücret ödenmektedir ve maaşına yönelik herhangi bir icra, taksit ya da bir kesinti bulunmamaktadır.

 

İş bu yazı, yukarıda belirtilen kişinin isteği üzerine ve bankalarda kullanılmasının talep edilmesi üzerine talep ve tanzim edilmiştir. Saygılarımızla. ‘’

Maaş yazısı örneği ve maaş yazısının nasıl doldurulacağını bu şekilde özetleyebiliriz. Bu form, internet üzerinden kolaylıkla indirilebilmekte ya da şirketlerin muhasebe birimlerinde kolaylıkla bulunabilmektedir. Bununla birlikte bilgisayar çıktısı şartı aranmadığından dolayı söz konusu dilekçeyi yani maaş yazısını, normal bir el yazısı ile de hazırlayabilirsiniz.

Bankaya Vermek Üzere Maaş Yazısı İle Kredi Başvurusu

Maaş yazısı örneği göz önünde bulundurularak doldurulduğunda, doğrudan bankanıza gidebilirsiniz. Resmi belge olarak değerlendirilen maaş yazınız, tıpkı maaş bordlarında olduğu gibi sizin aylık gelirinizi gösteren belge olarak kayıtlara geçecektir. Bundan dolayı, kurallara uygun bir şekilde maaş yazısı doldurulduktan sonra bankalara başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Maaş yazısı sonrasında kredi başvurunuza onay alabilmeniz için, en az 3 aydır söz konusu firmada çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bundan dolayı hem maaş yazısı hazırlanırken işe başlama tarihinizin yazılı olmasına hem de başvurunuzda bu şartı tamamlıyor olmanıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Maaş yazısı ile kredi başvurusu yapıldığında ayrı bir şartı tamamlamanıza gerek yoktur. Bundan dolayı temel kredi şartları arasında bulunan kredi notu ve banka sicili üzerinden yapılan değerlendirme sonrasında, sizler de kredi başvurunuza olumlu ya da olumsuz bir sonuç alabileceksiniz.

Etiketler:

Maaş Yazısı Örneği ve Maaş Yazısı Nasıl Alınır ? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
▾ Daha Fazla Göster ▾
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
bimer nedir
Bimer Nedir ? Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ?

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), 2006 yılından...

garanti mobil asistan kullanımı
Garanti Bankası UGİ Nedir ? UGİ Nasıl Kullanılır ?

Yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesi ile yönelik günden güne...

x