Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim ?

 

Bankaların kredilendirme politikalarında taviz vermedikleri konulardan biri de maaşa göre kredi hesaplama ilkesidir. Çünkü bankalar bu yöntem sayesinde kredi dönüşlerini biraz daha garantiye almakta, “kredi kullanmak istiyorum” diyen müşterilerine sadece ödeyebilecekleri kadar borçlanma desteği vermektedir. Bankalar bu durumu neye göre belirler, aklınıza hemen bu soru gelmiş olabilir. Bankalar sizlerin tüm kredi limitlerinizi tek çatı altında görebilir. Hangi ay hangi ödemenizi ayın kaçında yaptığınza kadar.

Buna ek olarak yine tüm bankalardaki kredi limitiniz net bir şekilde görülebilir. Kredi limitinizden kastımız eğer 3 kredi kartı ve bir konut krediniz varsa bu kartların toplamı sizin risk limitinizi oluşturmaktadır. Eğer maaşınız bu ödemeleri karşılamıyor ise yeni kredi başvurularınız ve kredi kartı talepleriniz olumsuz olarak değerlendirilecektir. Maaşımın kaç katı kredi alabilirim diye merak eden kullanıcılarımıza daha detaylı bilgileri yazımızın devamda bulabilirsiniz.

Gelirime Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim ?

Bankaların kurmuş olduğu Findeks kredi notu sistemi tüm bankalar tarafından ortak olarak kullanılan bir platform olduğu için bankalar tarafından reddedilen kredi başvuruları da bu ortak ekran üzerinden günlük olarak görüntülenebilmektedir. Olumsuz sonuçlanan kredi başvuru süreci yani kredi reddi ne yazık ki kişinin kredi sicilini negatif anlamda etkilemekte, bir sonraki yapacağı kredi başvurusundan da kredi onayı almasını zorlaştırmaktadır.

Bu nedenle kredi başvuru formu dolduran kişilerin son derece dikkatli bir şekilde bu süreci yönetmeleri gerekir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken nokta maaşa göre kredi hesaplaması yapmaktır. Her bankanın uyguladığı sınır farklı olmakla beraber en kolay kredi veren bankalar dahil olmak üzere kişinin en fazla maaşının yarısına gelecek tutarda kredi başvuru formu doldurması gerekir. Yani aylık belgelenebilir geliri bir lira olan bir kişi aylık en fazla ödemesi 500 liraya kadar olan bir kredi başvuru formu doldurmalıdır. İhtiyaç kredisi paketleri genelde düşük tutarlı krediler olduğu için bankalar genelde kredi onayı vermeyi tercih etmektedir. Ancak yüksek tutarlı konut kredisi paketlerinde durum farklıdır.

maaşın kaç katına ne kadar kredi verilir

Maaşıma Göre Ne Kadar Konut Kredi Çekebilirim ?

Bilindiği üzere bankalar ülkemizde 240 ay vadeli konut kredisi kullandırmakta, bu krediler aynı zamanda ipotekli krediler arasında yer aldığı için daha kolay kredi onayı vermektedir. Burada bankadan konut kredisi onayı almak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken iki önemli husus vardır. Birincisi uygun kredi notu puanına sahip olmaktır. Bankalar kırmızı kredi notu ya da yüksek riskli kredi notu grubuna dahil olan kişilere genelde kredi onayı vermemeyi tercih etmektedir.

İkinci önemli kriter ise maaşa göre konut kredisi hesaplama işlemenin yapılmasıdır. Bu işlemde bankaların sunduğu en büyük kolaylık ise aynı adreste hüküm süren diğer aile fertlerinin gelirlerini de toplam hane halkı geliri olarak hesaplamada kabul etmesidir. Yani konut kredisi başvuru formu dolduran kişinin yanı sıra aynı hanede yaşadığı eşi, çocuğu, annesi ya da babası gibi kişilerin de gelirleri hesaplamaya dâhil edilmektedir. Hesaplanan bu tutarın bankalar arasında değişmekle beraber en fazla yüzde 50’si oranında kredi kullanmanıza izin verilir.

kredi başvurusu neden red edilir

2000 TL Maaş Alıyorum Ne Kadar Kredi Çekebilirim ?

Her bankanın bu konuda uyguladığı maaş sınırı farklı olup genelde maaşın yarısını geçmeyecek kadar aylık ödeme taksiti olan kredi başvuruları kabul edilmektedir. Ancak en fazla ihtiyaç kredisi veren bankalar bu sınırı yüzde 70 seviyesine kadar çekerken zor kredi veren bankalar olarak bilinen bankalarda bu sınır yüzde 30 seviyesine kadar düşebilmektedir.

Bu nedenle kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi başvurusunda bulunacağınız bankayı internet üzerinden araştırmanız ve forum sitelerinde yapılan yorumları incelemeniz size yol gösterecektir. 2 bin lira maaşı olan bir kişinin kullanabileceği maksimum kredi tutarı aylık bin lira ödemesi olan kredi paketleridir. Ancak kişinin bankaya olan düzenli kredi ödemeleri bulunuyorsa bu tutarda banka tarafından aylık gelirden düşülerek hesaplama yapılır.

Bu hesaplamaya göre asgari ücretle konut kredisi kullanmak isteyen bir kişinin kullanabileceği maksimum kredi limiti 10 yıl vadeli konut kredisi paketinde (asgari ücret 1.300 lira olarak temel alınmıştır) 650 TL X 120 ay = 78 bin lira olacaktır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
finansbank kredi go nedir
Finansbank Anında Kredi Uygulması Kredi Go Nedir ?

Son zamanlarda Tv reklamlarında ve dijital ortamlarda sıkça...

18 yaşında kredi kartı alma
18 Yaşını Doldurmayanlar Kredi Kartı Alabilir Mi ?

Günümüzde bankaların en kolay verdikleri bankacılık ürünleri arasında...

x