Mavi yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve yumurta fiyatları hakkında detaylı bilgiler aktaracağım sizlere, yatırımcıların her sene farklı bir sektöre yöneldiği ülkemizde, son yılların en vazgeçilmez sektörü olan hayvancılık, popülerliğini bir türlü yitirmemektedir. Yatırımcıların analizleri, kararları ve bütçeleri doğrultusunda farklı hayvancılık faaliyetlerine yatırım yapıyor oldukları bilinse de, bunların en karlı olanları şuan için kümes hayvanları alanında karşımıza çıkmaktadır. Tavuk çiftliği kurmak gibi bir girişimde bulunan ve kısa sürede ciddi karlar elde ettiği bilinen kişiler, yaptıkları faaliyetlerin yanı sıra, daha fazla para eden alanlara da yönelmektedirler.

Kümes hayvanları alanında yatırım yapmak isteyenlerin şuan yoğun bir araştırma yaptığı ve getirisinin son derece fazla olduğu bilinen mavi yumurta (Mavi Yumurtlayan Tavuk) yetiştiriciliği , ülkemizde kendisine çok özel bir Pazar payı oluşturmuştur. Daha önceleri çok fazla bilinen yatırım alanı olmamasına rağmen, mavi yumurtaların besleyici olması ve herhangi bir kimyasal katkıdan faydalanılmaksızın, tamamen organik olarak piyasaya sunulması, tüketicilerin de dikkatini çekmiş durumdadır.

Mavi Yumurta Tavuğu Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır ?

Mavi yumurta üretimi yapmak isteyen kişilerin ilk olarak bilmesi gereken, bu sektöre girişin oldukça maliyetli olduğudur. Özel bir tavuk türünden elde edilen bu mavi yumurtalar, son derece yüksek fiyatlardan kendisine alıcı bulduğundan dolayı, girişteki maliyetler kısa bir süre içerisinde geri kazanılmaktadır. Sektöre giriş yapacak kişilerin, önce ırk hakkında araştırma yapması ve öncelikli olarak yaşam alanı hakkında bilgi toplanması gerekmektedir. Özel tavuk türünün yaşam alanı hakkında bilgi toplanmasının önemi ise, hem hayvanların sağlığı hem de elde edilecek yumurta miktarıdır.

Araştırmalar sonucunda kişiler uygun bir çiftlik kurmalı ve ardından üretime geçmelidirler. Ancak, bu aşamaya geçmeden önce, elde edeceğiniz yumurtaları nerede satışa sunacağınızı da ayarlamanız gerekmektedir. Kendinize ait bir işletme açıp kendi ürünlerinizi satabileceğiniz gibi, marketler ile anlaşma sağlayarak da alıcı aramadan doğrudan satış yapabilirsiniz.

Mavi Yumurtlayan Tavuğun Cinsi Nedir ? Hangi Tavuk Mavi Yumurtlar ?

Mavi yumurta üreten tavuğun cinsi ise Araucana’dır. Bu çiftliği kuracak olan kişilerin araştırması gereken tavuk türü Araucana’dır. Özel tür hakkında yapılacak araştırmada da görüleceği gibi, elde edilen yumurtaların mavi olmasının nedeni, hayvanlarda bulunan oocyanin maddesidir. Bu madde sayesinde farklı bir renkte elde edilen yumurta, tavuğun yaşına bağlı olarak farklı boyutlarda elde edilmektedir. Çok narin bir tür olmasından dolayı bu türde üretim yapacakların, hayvanlara uygun yaşama alanı oluşturması gerekmektedir.

Ülkemizde üretilmesi ve yetiştirilmesi kolay olan bu tür, yılda ortalama olarak 150 ile 200 arasında yumurta vermektedir. Diğer tavuklara oranla daha az yumurta vermesine rağmen, ürettikleri yumurtalar ile yatırımcısına çok daha fazla kazanç sağlamaktadır.

Araucana cinsi tavukları satın alarak üretime başlayacak girişimciler, kısa sürede müşterilerine ulaşacaktır. Çünkü, sundukları mavi yumurtaların içeriğinde A, D, E ve B vitaminleri son derece zengindir. Organik olarak elde edilmesinden dolayı sağlıklı beslenmek isteyen ve sağlığını düşünen kişiler, sunacağınız yumurtalara büyük ilgi gösterecektir.

mavi yumurta fiyatları

Mavi Yumurta Tavuk Ve Yumurta Fiyatları Ne Kadar ?

Mavi yumurta tesisi kurmak kadar üretilecek yumurtaların hangi fiyatlardan satılacağı da büyük bir merak konusudur. Şuan ülkemizde giderek büyüyen ve arzın arttığı bir sektör olmasına rağmen, mavi yumurta fiyatları için adetin 5 TL ile 10 TL arasında satıldığı bilinmektedir. Nadir bulunduğundan dolayı bir çok tüketici, bu yumurtaları internet üzerinden sipariş etmekte ya da satış noktalarına özel olarak talep vermektedirler.

Üreticilerin tek bir yumurtadan elde edecekleri en az 15 TL’lik kazanç, uzun vadede ve çok fazla yumurtada düşünüldüğünde, çok ciddi bir kar elde edileceğini de göstermektedir. Devlet desteğinin de verilmeye başlandığı bu alanda, girişimcilerin piyasada bilinen firma olmaları ve daha yüksek fiyatlardan satış yapabilmeleri için acele etmeleri gerekmektedir.

mavi yumurta tavuğu yetiştiriciliği

Mavi yumurtlayan tavukların fiyatı ise piyasada 160 – 220 TL arasında satılmaktadır. İş Fikirleri arayışında olan kişiler için oldukça popüler ve yüksek kazanç getirisi olan bir iş diyebiliriz. Eğer yakınlarınızda veya size ait tavuk yetiştiriciliği yapabileceğiniz bir alana sahip iseniz mavi yumurtlayan tavuk projesini hiç düşünmeden hayata geçirebilirsiniz.

Mavi Yumurtanın Faydaları Nelerdir ?
  • Mavi yumurta yüksek demir içermektedir ve kansızlık ve anemi hastalarına iyi gelmektedir. Kemik gelişimi ve diş yapısını güçlendirir ve korur.
  • Vücudumuzun ihtiyacı olan 12-13 besin değerini içerisinde bulundurmaktadır.
  • Kalp hastalığı riskini en aza indirir, kalbi korur.
  • Kanser hastalığından korur.

Mavi Yumurtanın Kahverengi Yumurtaya Göre Farkı Nedir?

Aslında bu çok merak edilen bir soru acaba mavi yumurtanın kahverengi yumurtadan ne farkı var aslında olay tamamen kolestrol ile alakalı incelemelere göre mavi yumurtadaki kolestrol oranı kahverengi yumurtaya göre daha düşük bu yüzden mavi yumurta daha sağlıklı olduğu ileri sürülüyor. Eğer ilk olarak sağlık önemli ise ve protein kaynağı olarak yumurta en  ideal gıda bu yüzden yumurtanın mavi veya kahverengi olması bir şey değiştirmiyor.

Türkiyede Resmi Mavi Yumurtlayan Tavuk Tesisi Var Mı ?

Türkiye’de son yıllarda açılan ve dünyanın en büyük tavuk çiftliği olan Çiftlik Banka ait olarak Sakarya ilinde faaliyete geçmiştir. Sakarya’da açılan bu büyük mavi yumurta çiftliğinde günlük 80-85 bin mavi yumurta üretilmesi hedeflenmektedir.

Bursa inegölde ıslah edilen mavi yumurta tavukları Çiba Ameraucana ırkı oluşturularak en verimli ırk haline dönüştürüldü ve çalışmalar devam etmektedir.

1 Yorum

  1. Mehmet
    3 Mart 2018 at 14:44 — Cevapla

    Mavi yumurta almak istiyorum

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir