Merak Ettiğiniz O Sorunun Cevabı, Katılım Bankaları Caiz Mi?

 

En merak edilen konulardan bir tanesi olan katılım bankalarındaki faiz oranları ve helal mi, caiz mi gibi konulara değineceğiz. Zaman zaman hepimizin aklına gelmiştir bu konu, bu yüzden bu makalemizde tüm detayları ele almak istedik. Peki,Katılım bankaları caiz mi?

Katılım bankaları normal bankalara göre daha farklı bir işleyiş biçimine sahiptir. Bu işleyiş biçimini dini nedenlerden dolayı sürdürmektedir. Bu yazımızda katılım bankalarının işleyiş şekli ve dinen caiz olup olmadığı hakkında bilgi vereceğiz.

Katılım Bankaları Ve Faiz İlişkisi

Katılım bankaları faizsiz bankacılığı prensip edinmiştir. Faizsiz bankacılık kapsamında kar payı ile hizmet vermektedir. Türkiye’de 2005 yılından beri kullanılan bir sistemdir. Şu anda hizmet veren 5 adet katılım bankası bulunmaktadır. Bu katılım bankaları:

  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası

Yukarıda belirtilmiş olan katılım bankaları tek bir çatı altında toplaran Türk Katılım Bankaları Birliği’ni (TKBB) oluşturmuştur. Türk Katılım Bankaları Birliği esaslarına ve oranlarına göre işlem yapılmaktadır. Yaşanan herhangi bir sorunu TKBB’ye bildirebilirsiniz.

Katılım bankaları faizden uzak durmak isteyen kesime yönelik hizmet veren bankalardır. Faiz getirisinden uzak durmak isteyen kişilere ait fonların finansal aktivitelere kazandırılmasını amaç edinmişlerdir.

Dünya üzerinde katılım bankasının başka örnekleri bulunmakta mıdır? Dünyada ilk katılım bankası 1996 yılında Bahreyn’de kuruldu. Şu an Müslüman ülkelerde katıım bankaları bulunmaktadır. Bununla beraber diğer birçok ülkede faizsiz kullanım seçeneğini sunan bankalar da bulunmaktadır.

Katılım Bankalarının İşleyiş Şekli

Katılım bankaları tasarruf sahiplerinden fon toplamaktadır. Bu toplanan fonları ticaret, finansal kiralama ve ortaklık yöntemleriyle kullanıma açarlar. Kullanılan fonlar üzerinden bir kar payı belirlenmektedir. Belirlenen kar payı veya zarar payı tasarruf sahibine iletilmektedir. Katılım bankaları konusunda akla gelen ilk soru “katılım bankası kar payı helal mi?” olmaktadır. Bu sorunuzun cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Kar payının ne kadar olacağı nasıl belirlenmektedir? Kar payının ne kadar olacağı vade süresinin bitimine kadar belli olmamaktadır. Çünkü kar vade süresi bitene kadar netleşmemektedir. Bu yüzden vade süresi bitince tasarruf sahibine düşen kar oranı belli olmaktadır. Tasarruf üç para türünde sağlanabilmektedir. Kişiler fonlarını lira, dolar ya da euro olarak alabilirler. Tasarruf sahiplerinden toplanan fonlar lira, dolar ve euro havuzlarında biriktirilmektedir. Bu havuzlardan kullanıma göre paralar sağlanmaktadır.

Katılım bankasında faiz var mı? Hayır yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi katılım bankaları faizsiz çalışmaktadır. Kar payı oranları üzerinden ödemeler gerçekleşmektedir. Faiz ile kar payı arasındaki temel fark ise şudur; faiz siz parayı kullanmaya başlamadan önce bellidir. Kar payı ise, siz parayı kullandıktan sonra belli olacaktır.

Karın ne kadar olacağı belli değilse neden katılım bankalarının sitelerinde kar payı oranı belirtilmektedir? Katılım bankalarının sitelerinde bulunan kar payı oranları geçen yıl verilen karları oranlarına göre hesaplanmıştır. Bu krediyi kullanmak isteyen kişilerin ödeme ve kar payı hakkında bir fikir sahibi olması için belirtilmektedir.

Katılım Bankalarından Kredi Nasıl Kullanılır?

Katılım bankalarından kredi kullanımı doğrudan sağlanmamaktadır. Yani nakit doğrudan kullanan kişilerin ellerine verilmemektedir. Kişiler kullanım ihtiyaçlarına göre istedikleri fonu seçmektedirler. Ticari, finansal vb. fonlarda kişiye bu ihtiyaçları doğrudan verilmemektedir. Örneğin; işyerinizde ihtiyaç olunan teknolojik malzemeleri almak için bir finansman desteğine başvurdunuz. Bu finansman desteği size nakit olarak verilmemektedir. Ofis eşyaları olarak verilmektedir. Kısacası; ödemeler kullanıcıya değil, alınacak olan malın satıcısına yapılmaktadır.

Katılım bankalarından hangi finansman desteklerini alabilirim? Finansman destekleri sizin ihtiyacınıza ve kullanmak istediğiniz bankaya göre değişmektedir. Katılım bankalarında her türlü ihtiyaca uygun finansman desteği bulunmaktadır. Bu desteklerden bazıları; Hac ve Umre finansmanı, eğitim finansmanı, ithalat ve ihracat finansmanı, beyaz eşya alım finansmanı, doğalgaz altyapı finansmanı, ihtiyaç finansmanı, konut finansmanı, araç finansmanı vb. finansmanlardır.

Katılım Bankaları Caiz Midir?

Katılım bankaları faize girer mi, katılım bankalarında faiz kullanılmamaktadır. Bu yüzden caiz olduğu söylenmektedir. Fakat katılım bankalarının işleyişinde bazı açıklıklar bulunmaktadır. Bunlardan ilki murâbahada yaşanan sıkıntılardır.

Murâbahada alıcı ve satıcı birbirini tanımamalıdır. Bir ev alınacağı zaman alıcı kişinin gidip evi kendi bulup anlaşma yapması ve üzerine bankaya gelip kredi kullanması aslında dinen doğru kabul edilmeyebilir. Katılım bankalarının normalde evi alıp alıcıya teslim etmesi daha makbuldür. Fakat bu sistem konusunda bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Çünkü finansman desteği için alınacak eve dair belgeler istenmektedir.

Katılım bankalarında yaşanan bir diğer sorun ise işletim ücretleridir. Kredi tahsis ücretinden farklı olarak finansman tahsis ücreti alınmaktadır. Bu da dini açıdan yaşanan sorunlardan biridir. Çünkü katılım bankalarının satış bedelinden ve kar payından başka bir ücret tahsis etmemelidir.

Katılım bankalarında yaşanan üçüncü sorun; ek hizmetlerdir. Finansman kullanımları sırasında sunulan sigortalar ve diğer ek hizmetlerin bir kısmı aslında dinen caiz değildir. Zorunlu yaptırılması gereken sigortalar dışındakilerin kullanıcıya sunulmaması gerekmektedir.

Katılım bankalarında yaşanan dördüncü sorun; ek ücretlerdir. Finansman ödemeleri sırasında erken ödeyen indirim, geç ödeyene ceza niteliğinde bir artı gecikme ödemesi sunulmaktadır. Ödenmesi gereken tutardan daha fazla ya da daha az ödenmesi aslında dinen caiz değildir.

Katılım bankası caiz mi? Yukarıda belirtilenlerin bulunmadığı katılım bankaları aracılığıyla istediğiniz finansman ürününü kullanabilirsiniz. Bu belirtilenler bazen bankadan bankaya bazen şubeden şubeye farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman katılım bankaları faizsizlik ilkesini benimsediği için caizdir. Fakat bu bankalar arasında da amacından farklı yollar izleyenler bulunmaktadır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ptt ipç şifresi
PTT İPÇ Şifresi Alma,Güncelleme Ve Öğrenme Yolları

PTT'ye ait olan kısaltılmış hali İPÇ olan interaktif...

kredi kartı limiti düşürmek
Kullanımda Olan Kredi Kartının Limitini (Düşürme) Azaltma

Gündelik hayata dalmış giderken cebimizdeki kredi kartı sayısıda...

x