Hepimiz nakit sıkıntı çektiğimizde  ilk durağımız bankalar oluyor ya bir tüketici veya ihtiyaç kredisi çekiyoruz yada günlük harcamalarımız için kredi kartı alıyoruz, tabi bu paraların borç olduğunu unutup ödemediğimiz da kara listeye girmek zorunda kalıyoruz. Kara listeye girdikten sonra süreç nasıl işliyor inceleyeceğiz. Bankada yapılan tüm işlemler için her bireye kredi sicili tutuluyor bu işlemlerin cinsi farketmiyor ister kefil olun ister konut kredisi veya tüketici kredisi kullanın veyahutta araç kredisi alın her birinin tek tek kaydı tutuluyor.

Kredi sicil bilgileri  ve bu bilgilerin tutulduğu yer “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi” ve “Kredi Kayıt Bürosu” dur. Peki, bu kadar kayıt nasıl teyid ediliyor ve kimler tarafından veriliyor tabiki bankalar başta olmak üzere finansman ve leasing şirketleri tarafından aylık olarak raporlanan bilgiler doğrultusunda KKB raporu ve kaydı oluşturuluyor.

Oluşturulan bu kayıtta kredi kartı ödemeleri, tüketici kredisi geri ödemeleri, konut kredisi ve taşıt kredisi ürünlerinin yanı sıra kredili mevduat hesabı ödemeleri gibi bir çok banka ürünün kayıtları tutulur ve sicile işlenir. Peki kara listede miyim nasıl sorgularım diyor iseniz hemen detaylara geçelim.

KKB Kara Liste Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bankalar tarafından kullanılan kredi ürünleri sürekli olarak izlenmektedir. Geri ödemeler, geç ödemeler, uzun vadeli ödemeler ve kart borcu gecikmeleri, kayıtlarınızı doğrudan etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Bu krediyi art arda üç ay boyunca ödemezseniz kara listeye alınma ihtimaliniz oldukça yüksek. Kara listeye girmek veya bankadan kırmızı kalem yemek korkunç bir deneyimdir, hiç bir bankadan kredi kartı ve kredi gibi ürünlere sahip olamazsınız ve başvurularınız sürekli tam 5 yıl boyunca red edilir.

Tabi bu bilgilerden sonra acaba kara listedemiyim nasıl öğrenebilirim diyor olabilirsiniz. Bunun bir kaç yolu var E Devlet internet adresi üzerinden , Kredi Kayıt Bürosunun Findeks uygulaması üzerinden ve T.C. Merkez Bankası ile direkt iletişime geçerek öğrenmeniz mümkün. Bunları detaylı olarak aşağıda açıklayacağım.

E-Devlet Üzerinden Kara Liste İsim Sorgulama İşlemi

Bildiğiniz gibi artık kişisel bilgilerin korunması adına bir çok işlem E Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bunlara bir yenisi de yakın zamanda yine E Devlet sistemi üzerine aktarılmıştır. Bu hizmet elbette kara liste sicil bilgileri sorgulama işlemi hemde ücretsiz fakat bazı şartları bulunuyor.

Şart ise ayda bir defa olmak üzere risk raporunuzu isteyebiliyor ve bunun için bir ücret ödemiyorsunuz. Sistem başvuru sonrası size bir şifre veriyor ve mailinize gelen bağlantıya tıkladığınızda şifreniz soruluyor, daha önce gönderilen bu şifreyi girdiğinizde kara liste sorgu ekranı açılıyor ve hangi bankaya ne kada borcunuz var, hangi tutarlar gecikmiş ve yasal takibe alınmış kara listede olduğunuz ürünleri görebiliyorsunuz. E Devlet üzerinden banka kırmızı kalem sorgulama için kara liste sorgulama bağlantısını takip ediniz.

Findeks Üzerinden Kredi Risk Raporu İle Kara Liste Sorgulama

Banka kara listesi uygulamasında olup olmadığınızı kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Şimdi Findeks ile yazılan bir sorgunun nasıl yorumlanacağını açıklamak istiyorum. Kayıt durumunu öğrenmek istiyorsanız, Findeks aracılığıyla not içeren bir risk raporu istemeniz gerekir. Findeks.com Derecelendirme Risk Rapor Ücreti: 10 TL dir

Banka tarafından yasal takip ertelenirse, Findeks dereceli bir risk raporu satın aldıktan sonra size bir finansal uyarı bildirim bildirimi gönderir. Bu bildirimi tıklattığınızda, bu uyarıya neden olan tüm ürünler listelenir.

Bu ekranda, bankadaki kredi öğelerinin sayısı, toplam limit ve borç oranı gibi birçok bilgi görebilirsiniz. Bankanız ertelenmiş bir kredi kartı veya kredi kartı seçerse, tüm ödemeleri ilk kullanım tarihinden itibaren görebilirsiniz. Zamanında ödemeler yeşil renkte gösterilir ve süresi dolan veya gün için ödeme yapılmamış ürünler kırmızı renkte gösterilir.

Gecikmeli kredi (üç aydan fazla) gecikmişse, bir sonraki kredi notu. Kredi notunuz önemli ölçüde düşerse, bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki, gecikmiş kredi ürünleri için kara listeye alındığınızı söylemek yanlış. Kredi notunuz çok düşerse, Risk ekranında yasal takip yapmanız gerekir. Yasal bir borcunuz varsa, bunun kara listede olduğunu söyleyebiliriz.

Yazılı Dilekçe İle Merkez Bankası Üzerinden Kara Liste Sorgulaması Yapma

Merkez bankası ile direkt olarak iletişime geçerek, kara liste sorgulaması yapmak istiyorsanız aşağıdaki dilekçeyi yazarak gönderebilirsiniz. Dilekçenize istinaden siz bir dilekçe takip numarası verilecektir. Bu numara ile dilekçenizi takip edebilirsiniz. Dilekçe örneği şu şekilde olmalıdır.

“Merkez Bankası kayıtlarında banka sicilime işlenmiş kredi veya kredi kartı borcumdan dolayı kara liste kaydının bulunup bulunmadığının incelenerek tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesini talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.”

Dilekçenizin sonucunda adınıza bir kara liste veya banka tarafından bir kırmızı kalem çekilmiş mi bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kara listeden çıkma süreci 5 yılı bulmaktadır. Kişi borcunun son ödemesini yaptıktan 5 yıl sonra kara listeden çıkabilir. Bu işlem için tüm borçlarınızı ödemeyi unutmayınız. Bu 5 yıl içinde bankalara ait ürünlere başvurularınızda sorun çıkacaktır. Bu başvurularınız kredi notunuzu düşürebilir. 5 yıl sonraki başvurularınızda da sorun yaşayabilirsiniz.

Sicil affı ne demek? Sicil affı çıktığı zaman kara listede olan, borçlarını ödeyen fakat 5 yılı dolmayan kişilerin olumsuz kayıtlarının düzenlenmesini sağlamaktadır. Yazının devamında kara listede olup olmadığınızı sorgulama yöntemlerini bulabilirsiniz. 2017 yılında çıkan sicil affında, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde borcunu ödeyen kişiler yararlanabilecekti.

Kara listeye alınmamak için ne yapılmalıdır? Kara listeye alınmamak için ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda ödemeniz gecikebilir. Fakat gecikme süresine dikkat ediniz. 3 taksitten fazla ödemenizi geçirmemeye çalışınız.

kara liste sorgulama nasıl yapılır

Eğer bankalar sizin tüm kredi başvurularınıza olumsuz cevap veriyor ama , sizin daha önce bankalarla ve finans kuruluşlarıyla herhangi bir probleminizin olmadığını ve haksız yere kara listeye girdiğinizi düşünüyorsanız ve kara listeden nasıl çıkabilirim diyorsanız bunun için izleyeceğiniz bir yol var.

Silinizin bozuk olduğu ısrarla size şart koşuluyor ve siz de kendinizden eminseniz www.kkb.com.tr adresinden bilgi alarak Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden gerekli düzeltme işlemlerinin yapılması için talepte bulunabilirsiniz.

Konu İle alakalı Tavsiye Makale : Kredi Sicili Affı Ve Kredi Sicili Temizleme

Merkez Bankası Kara Listeden Çıkmak İçin Dilekçe Örneği

Eğer T.C. Merkez bankası ile direkt olarak iletişim kurmak ve kara listeden çıkma dilekçesi yazmak istiyorsanız aşağıda vereceğimiz örnek ile şansınızı deneyebilirsiniz;

İlgili Makam : T.C. MERKEZ BANKASI / ANKARA

“Bankanız kayıtlarında ismimle bağlantılı bütün finans kurum ve kuruluşlarına dair bütün borçlarımı ödedim. Yine banka kayıtlarınızda bulunan kara listeden çıkmak istiyorum gereğini arz ederim. ( Dilerseniz ödeme yaptığınız dekontları ve ibraneme örneklerini ek olarak dosyaya koyabilirsiniz.)”

Bu şekilde bir dilekçe ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir