finanskredirehberi.com

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Oluyor? (5 YÖNTEM)

Tarih: 01.12.2018
Güncel: 31.10.2019
merkez bankası kara liste

Banka kara liste sorgulama, yapılacak finansal işlemlerin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağını önceden öğrenmek için yapılan bir işlemdir. Kara liste kredi kullanan kişilerin ödemelerini gerçekleştirmemesi sonucunda girdiği bir listedir. Bu listede bulunan kişilerin belli bir dönem için finansman kullanımları kısıtlanır. Kara listeden çıktıktan sonra tekrar kullanımlarına izin verilmektedir.

Peki, merkez bankası kara liste sorgulama ve teyid etme işlemi nasıl yapılır. Güvenli kara liste sorgulaması nasıl yapılır, bu konular hakkında sizlere bilgiler aktarmaya çalışalım.

Merkez Bankası Kara Listesi Nedir, Nasıl Girilir ve Çıkılır?

Bankalara ait kara listeye girmek borç ödeme durumunuza bağlıdır. Kişiler borçlarını ödemeyip takip sürecine girdikten sonra hala ödemelerini yapmazlarsa belli bir süre sonunda kredi notları düşmeye başlayacaktır. Yasal takip süreci, borcun 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda başlamaktadır. Takip sürecinden sonra borç hala ödenmezse kişi kara listeye alınır.

Bu tarz bilgiler Merkez Bankası’nın veritabanında toplanmaktadır. Kara listeye alınan kişiler Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan bankalar, finansman şirketleri ve faktoring şirketleri aracılığıyla finansman ürünlerini kullanımına kısıtlama getirilmektedir. Kara listeye giren kişilere haciz işlemi uygulanabilmektedir. Kişilerin taşınmaz mal varlıklarına haciz gelebilmektedir. Haciz işleminin uygulanışı değişebilmektedir.

Kara listeden çıkmak için ne yapılması gerekmektedir? Kara listeden çıkmak için yapılması gereken tek şey borçların ödenmesidir. Borçlarını ödeyen kişi sonrasında Merkez Bankası’na kara listeden çıkma durumu hakkında dilekçe yazmalıdır. Merkez Bankası kara liste sildirme https://www.tcmb.gov.tr/ işlemi için yazılması gereken dilekçede;

“Bankanız nezdinde bulunan adıma ait tüm finans kurum ve kuruluşlarına bütün borçlarımı ödedim. Söz konusu kara listeden çıkmak istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.” yazmalıdır. Dilekçe ile beraber kimlik belgesi fotokopisi verilmelidir. Dilekçenin alt kısmına ad, soyad, adres, TC kimlik numarası, anne kızlık soyadı, varsa vergi numarası yazılır ve imza atılır.

Merkez Bankası Kırmızı Listeden Ne Zaman Ve Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkma süreci 5 yılı bulmaktadır. Kişi borcunun son ödemesini yaptıktan 5 yıl sonra kara listeden çıkabilir. Bu işlem için tüm borçlarınızı ödemeyi unutmayınız. Bu 5 yıl içinde bankalara ait ürünlere başvurularınızda sorun çıkacaktır. Bu başvurularınız kredi notunuzu düşürebilir. 5 yıl sonraki başvurularınızda da sorun yaşayabilirsiniz.

Sicil affı ne demek? Sicil affı çıktığı zaman kara listede olan, borçlarını ödeyen fakat 5 yılı dolmayan kişilerin olumsuz kayıtlarının düzenlenmesini sağlamaktadır. Yazının devamında kara listede olup olmadığınızı sorgulama yöntemlerini bulabilirsiniz. 2017 yılında çıkan sicil affında, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde borcunu ödeyen kişiler yararlanabilecekti.

Kara listeye alınmamak için ne yapılmalıdır? Kara listeye alınmamak için ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda ödemeniz gecikebilir. Fakat gecikme süresine dikkat ediniz. 3 taksitten fazla ödemenizi geçirmemeye çalışınız.

Konu İle alakalı Tavsiye Makale : Kredi Sicili Affı Ve Kredi Sicili Temizleme

Banka Kara Liste Sorgulama

Banka kara liste sorgulaması yapabileceğiniz bir yerdir. Bankaya yapacağınız kredi başvurusu sayesinde kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bankaya yapacağınız kredi başvurusu anında red cevabı alırsa büyük ihtimalle kara listedesinizdir. Bununla beraber şubelerde yapacağınız başvurularda doğrudan kara listede olma durumunuzu öğrenebilirsiniz. Başvuracağınız müşteri temsilcisinden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Ayrıca kara listede olma durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Risk Raporu ile Kara Liste Sorgulama

Risk raporu nedir? Risk raporu son 5 yıl içerisinde olan aktif veya kapanmış kredilerinizin bir dökümünü görürsünüz. Bknz : https://www.kkb.com.tr Kredi notunuzu risk raporu ile öğrenirsiniz ve ödeme gücünüz hakkında bilgi sahibi olursunuz. Çıkan risk raporu aracılığıyla bankaların kara listesinde olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

kara listeden nasıl çıkılır

Kredi notum neden önemlidir? Kredi notu sizin geçmiş banka ürün kullanımlarınıza ait bir listesidir. Bu kredi notunuza göre bankalar kredi ödeme gücünüzü kontrol etmektedir ve buna göre kredi kullanımı sağlanmaktadır. Kredi notunuzu öğrenerek kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Banka sicilimi nasıl öğrenirim? Risk raporunuza iki şekilde ulaşabilirsiniz. Birincisi; Kredi Kayıt Bürosu’na ait Findeks aracılığıyla internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. İkincisi; kullandığınız bankanın aracılığıyla risk raporunuza ulaşabilirsiniz. Bankanızın gişeler, internet bankacılığı ve mobil bankacılığını kullanarak başvuru yapabilirsiniz.

Merkez Bankası Aracılığıyla Kara Liste Sorgulama

Merkez Bankası kara liste sorgulama 2018 yılı için başvuru ile yapılmaktadır. Merkez Bankası’na dilekçe ile yapılan başvuru sayesinde size kara listede olma durumunuz hakkında bilgi verilmektedir. Bu dilekçede;

“Bankanız nezdinde bulunan adıma ait negatif nitelikli ferdi kredi veya kredi kartı kaydının olup olmadığının tarafıma bildirilmesini istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.” yazılmalıdır. Dilekçe ile beraber kimlik belgesi fotokopisi verilmelidir. Dilekçenin alt kısmına ad, soyad, adres, TC kimlik numarası, anne kızlık soyadı, varsa vergi numarası yazılır ve imza atılır.

Dilekçenize cevap 2 veya 3 hafta içerisinde verilmektedir. Bu sonuçlar ile bankalarda kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Kara Liste İçine Girmiş Bulunan Kişilere Kredi Çıkar mı?

Kesinlikle bilinmelidir ki kara listedeyken kredi çekmek ya da kredi kartı almak hiçbir şekilde mümkün değildir. Bankaların tümü bu noktada ortak bir politika izlemekte olup bunun nedeni müşterilerinin borçlarını ödemelerini sağlamak için bir mecburiyet oluşturmaktır.

Son çıkarılan tüketiciyi koruyan yasalar karşısında borçlarını ödemeyen kişilere uyguladıkları yasal yaptırımların çoğunu kaybeden bankalar kredi notu ve kara liste uygulamaları ile borçlarını düzenli ödeme konusunda müşterilerinin üzerinde baskı oluşturmayı başarmaktadır.

Kara listedekilere kredi verilmediği için pek çok kişi borcunu yasal işleme düşmeden ödeme konusunda daha fazla çaba göstermektedir. Dipnot olarak kredi ihtiyacınız var ise ve kara liste içerisinde bulunuyorsanız, yasal olmayan hiçbir kişiden ve şirketten illegal yöntemler ile kredi kullanmayınız. Size geri dönüşleri çok daha ağır olacaktır.

kara listeden nasıl çıkabilirim

Haksız Yere Kara Listedeyim Ne Yapmalıyım Diyenler!

Eğer bankalar sizin tüm kredi başvurularınıza olumsuz cevap veriyor ama , sizin daha önce bankalarla ve finans kuruluşlarıyla herhangi bir probleminizin olmadığını ve haksız yere kara listeye girdiğinizi düşünüyorsanız bunun için izleyeceğiniz bir yol var.

Silinizin bozuk olduğu ısrarla size şart koşuluyor ve siz de kendinizden eminseniz www.kkb.com.tr adresinden bilgi alarak Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden gerekli düzeltme işlemlerinin yapılması için talepte bulunabilirsiniz.

Kara Listeden Çıkmak İçin Dilekçe Örneği

Eğer T.C. Merkez bankası ile direkt olarak iletişim kurmak ve kara listeden çıkma dilekçesi yazmak istiyorsanız aşağıda vereceğimiz örnek ile şansınızı deneyebilirsiniz;

İlgili Makam : T.C. MERKEZ BANKASI / ANKARA

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Yapma Dilekçe İle ;

Merkez Bankası kayıtlarında Adıma kayıtlı olarak eksi negatif yönlü kredi veya kredi kartı borcumun/kaydının bulunup bulunmadığının incelenerek tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesini talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Merkez Bankası Kara Listeden Çıkma Dilekçesi ;

Bankanız kayıtlarında ismimle bağlantılı bütün finans kurum ve kuruluşlarına dair bütün borçlarımı ödedim. Yine banka kayıtlarınızda bulunan kara listeden çıkmak istiyorum gereğini arz ederim. ( Dilerseniz ödeme yaptığınız dekontları ve ibraneme örneklerini ek olarak dosyaya koyabilirsiniz.)

Kara Listeden Çıktım, Nasıl Kredi Kullanırım?

Kara listede olan kişiler devlet memuru da olsalar kredi kullanamazlar. Ayrıca kara listeden olan kişiler kefilli veya ipotekli de kredi kullanamazlar. Kara listeden çıktıktan sonra kredi kullanımı sağlanabilmektedir.

Kara listeden çıktığınız zaman bankalar kredi kullanımı sağlarken sorun çıkarabilir. Bu yüzden kredi başvurularınıza dikkat ediniz. Krediye başvurmak dışında başak ürünler kullanabilirsiniz. Kredi kartı kullanımı sağlanabilmektedir. Kredi kartlarınızın limitinin ödeyebileceğiniz tutarlarda olmasına dikkat ediniz. Ayrıca mevduat hesaplarınızı da kullanabilirsiniz. Bankalar aracılığıyla kefil veya ipotek göstererek kredi kullanabilirsiniz.

Kara listeden çıktıktan sonra kredi notum yükselebilir mi?

Kara listeden çıkan kişiler sonrasında kullandığı banka ürünlerinin ödemelerini düzgün yaptığı takdirde kredi notu yükselebilir. Bununla beraber kredi notu düşük olanlara kredi kullanımı sağlayan bankalara da başvuru yapabilirler.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Oluyor? (5 YÖNTEM)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
altın yorumları ve altın yatırımı
Altın Yatırımı Uzun Vadede Kazandırır Mı?

Altın yatırımı yapmak uzun vadede kazançlı mıdır sorusu,...

protestolu senet süreleri
Protestolu Senet Nedir, Kredi Notu Sicilini Etkiler Mi?

Makalemizde protestolu senet nedir ve protestolu senet ödenmezse...

x