finanskredirehberi.com
Findeks Kredi Notu Renkleri ve Anlamları | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Notu > TC Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?[Resmi]

TC Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?[Resmi]

Tarih: 26.02.2020
Güncel: 21.04.2020
merkez bankası kara liste sorgulama

Kara liste sorgulama nasıl yapılır, banka kara listesi araması, kayıtların bir bankada saklama sürecidir. Kara liste ismi, kitleler arasında kırmızı kalemler olarak da bilinir.Peki kara liste nasıl sorgulanır hiç merak ettiniz mi. Bu yazımızda Merkez Bankası kara liste srogulaması nasıl yapılıyor inceleyeceğiz.Bankalar tarafından kullanılan kredi ürünleri sürekli olarak izlenmektedir. Geri ödemeler, geç ödemeler, uzun vadeli ödemeler ve kart borcu gecikmeleri, kayıtlarınızı doğrudan etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Bu krediyi art arda üç ay boyunca ödemezseniz ve borç bir avukatta ise, kara listede olduğununuzu söyleyebiliriz.

Findeks.com bankanızla kaydınızı doğrulamanızı kolaylaştırır. Ayrıca tek bir çatı altında yasal takip ile ödemeleri takip edebilir ve tüm borçlarınızı öğrenebilirsiniz. Aslında, bu en yaygın kara liste sorgulama yöntemidir. Kredi notları da sıfırlanır, bu nedenle kredi notları size küçük fikirler verebilir. Şimdi Merkez Bankası Kara Liste Sorgulaması hakkında bilgi vereceğiz.

[safir_ads2 id=1]

Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankada krediniz varsa, düzenli olarak ödemeniz gerekir. Kredi ve kart borcu, kredi notunuzda önemli bir düşüşe neden olabilir ve gün boyunca gecikecektir. Böyle bir durumdan kaçınmak için, günde tüm ürünler için ödeme yapmanız gerekir. Bir kilitlenme içinde iseniz ve ödemeyi durdurmak zorundaysanız, bankanıza söylemelisiniz. Bu şekilde, bütçenize taksit, daha uygun kartlar veya kredi borcu düzenleyebilirsiniz.

Kredi kartı ödemeleri Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmaktadır. Findeks’ten toplanan veriler tüm bankalar ve T.C. Kimlik numaranızla. Bu nedenle, bankanın gecikmesi nedeniyle yasal işlemler tüm bankalara yansıtılabilir. Bu durumda, diğer bankalar kredileri yasaklar. Bazıları aşağıda listelenen bankalar ile merkez bankası kara liste arama süreci arasındaki kayıtları kontrol etmenin birkaç yolu vardır.

  • Findeks.com aracılığıyla bize ulaşın
  • Bankanız aracılığıyla kayıt ve kredi derecelendirmesini öğrenmek
  • Findeks banka aracılığıyla rapor verecek.

Elbette, sadece bir kredi notu öğrenmek, kendinizi kara listeye derhal bildirmenize izin vermez. Findeks ile alacağınız verileri doğru bir şekilde yorumlayabilmeli ve analiz edebilmelisiniz. Raporu birlikte inceleyelim.

Kara Listede Miyim, Nasıl Öğrenirim?

Banka kara listesi uygulamasında olup olmadığınızı kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Şimdi Findeks ile yazılan bir sorgunun nasıl yorumlanacağını açıklamak istiyorum. Kayıt durumunu öğrenmek istiyorsanız, Findeks aracılığıyla not içeren bir risk raporu istemeniz gerekir. Findeks Derecelendirme Risk Rapor Ücreti: 10 TL dir

Banka tarafından yasal takip ertelenirse, Findeks dereceli bir risk raporu satın aldıktan sonra size bir finansal uyarı bildirim bildirimi gönderir. Bu bildirimi tıklattığınızda, bu uyarıya neden olan tüm ürünler listelenir.

Bu ekranda, bankadaki kredi öğelerinin sayısı, toplam limit ve borç oranı gibi birçok bilgi görebilirsiniz. Bankanız ertelenmiş bir kredi kartı veya kredi kartı seçerse, tüm ödemeleri ilk kullanım tarihinden itibaren görebilirsiniz. Zamanında ödemeler yeşil renkte gösterilir ve süresi dolan veya gün için ödeme yapılmamış ürünler kırmızı renkte gösterilir.

kara liste sorgulama nasıl yapılır

Gecikmeli kredi (üç aydan fazla) gecikmişse, bir sonraki kredi notu. Kredi notunuz önemli ölçüde düşerse, bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki, gecikmiş kredi ürünleri için kara listeye alındığınızı söylemek yanlış. Kredi notunuz çok düşerse, Risk ekranında yasal takip yapmanız gerekir. Yasal bir borcunuz varsa, bunun kara listede olduğunu söyleyebilirsiniz.

Ücretsiz Olarak Banka Kara Liste Sorgulama

Findeks’e ödeme yapmak istemiyorsanız, kara listeyi bankanızdan da arayabilirsiniz. Banka doğrudan sorgulama hizmeti sunmasa da, bunu deneme yanılma yoluyla yapabilirsiniz. Hukuki işlem, bir kredi işleminin reddedilmesine neden olabilir. Ayrıca bankaya gidip kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yasal borcunuz varsa, bir banka çalışanı size engelliliğinizi anlatacaktır.

Konu İle alakalı Tavsiye Makale : Kredi Sicili Affı Ve Kredi Sicili Temizleme

Bankadan böyle bir bilgi almasanız bile, kredi başvurusunun reddedilmesinden sonra kredi başvurusunun neden çağrı merkezinde ve banka şubesinde reddedildiğini öğrenebilirsiniz. Banka bu aşamada daha fazla bilgi sağlayacaktır. Müşteri olmasanız bile başvurabilecek bankalar listesi ise şöyle;

  • Ziraat Bankası,
  • Halkbank,
  • VakıfBank,
  • Türkiye İş Bankası,
  • Yapı Kredi Bankası,
  • Garanti BBVA.

Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kara listeden çıkma süreci 5 yılı bulmaktadır. Kişi borcunun son ödemesini yaptıktan 5 yıl sonra kara listeden çıkabilir. Bu işlem için tüm borçlarınızı ödemeyi unutmayınız. Bu 5 yıl içinde bankalara ait ürünlere başvurularınızda sorun çıkacaktır. Bu başvurularınız kredi notunuzu düşürebilir. 5 yıl sonraki başvurularınızda da sorun yaşayabilirsiniz.

Sicil affı ne demek? Sicil affı çıktığı zaman kara listede olan, borçlarını ödeyen fakat 5 yılı dolmayan kişilerin olumsuz kayıtlarının düzenlenmesini sağlamaktadır. Yazının devamında kara listede olup olmadığınızı sorgulama yöntemlerini bulabilirsiniz. 2017 yılında çıkan sicil affında, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde borcunu ödeyen kişiler yararlanabilecekti.

Kara listeye alınmamak için ne yapılmalıdır? Kara listeye alınmamak için ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda ödemeniz gecikebilir. Fakat gecikme süresine dikkat ediniz. 3 taksitten fazla ödemenizi geçirmemeye çalışınız.

Eğer bankalar sizin tüm kredi başvurularınıza olumsuz cevap veriyor ama , sizin daha önce bankalarla ve finans kuruluşlarıyla herhangi bir probleminizin olmadığını ve haksız yere kara listeye girdiğinizi düşünüyorsanız ve kara listeden nasıl çıkabilirim diyorsanız bunun için izleyeceğiniz bir yol var.

Silinizin bozuk olduğu ısrarla size şart koşuluyor ve siz de kendinizden eminseniz www.kkb.com.tr adresinden bilgi alarak Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden gerekli düzeltme işlemlerinin yapılması için talepte bulunabilirsiniz.

Kara Listeden Çıkmak İçin Dilekçe Örneği

Eğer T.C. Merkez bankası ile direkt olarak iletişim kurmak ve kara listeden çıkma dilekçesi yazmak istiyorsanız aşağıda vereceğimiz örnek ile şansınızı deneyebilirsiniz;

İlgili Makam : T.C. MERKEZ BANKASI / ANKARA

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Yapma Dilekçe İle ;

Merkez Bankası kayıtlarında Adıma kayıtlı olarak eksi negatif yönlü kredi veya kredi kartı borcumun/kaydının bulunup bulunmadığının incelenerek tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesini talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Merkez Bankası Kara Listeden Çıkma Dilekçesi ;

Bankanız kayıtlarında ismimle bağlantılı bütün finans kurum ve kuruluşlarına dair bütün borçlarımı ödedim. Yine banka kayıtlarınızda bulunan kara listeden çıkmak istiyorum gereğini arz ederim. ( Dilerseniz ödeme yaptığınız dekontları ve ibraneme örneklerini ek olarak dosyaya koyabilirsiniz.)

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
TC Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?[Resmi]
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git