Milli Tarım Projesi Ve Milli Yerli Tohum (TÜM DETAYLAR)

Yayın Tarihi: 26.10.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 08.12.2018
 

Ekonomiyi desteklemek ve tarımı desteklemek amacıyla Devlet destekleri sürmeye devam ediyor. Tarımı kalkındırmak için ve tarımcılığı ön plana çıkarmak için tarım bakanlığı ve Devlet’in çalışmaları hız kesmeden sürüyor bunlara bir yenisi eklenerek Milli Tarım Projesi hayata konmuştur. Bizde tüm detayları ile Milli Tarım Projesi nedir, neleri kapsıyor ve şartları nelerdir hepsini tek tek ele alacağız.

Milli tarım projesi,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan, tarımdaki verimin ve insan beslenmesi aracılığı ile insan sağlığının artırılması, Türkiye’nin ham madde konusunda dışarıya olan bağımlılığını, üreticiliği artırarak azaltmak amacını güden bilimsel esaslara dayanılarak oluşturulan projenin adıdır. Sayın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamaları onaylayarak, hayata geçirilen bu projeyle bütün üretici vatandaşların sonuna kadar arkasında olduğu açıklamasını yapmıştır.

Milli Tarım Projesi Ve Yerli Tohum

Peki, Milli Tarım Projesi nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Bu projenin arka planında dışarıdan alınan 1 senelik ömrü olan tohumların kullanılmasının kısıtlanması amacıyla, ülkede açılan tohum bankaları olduğu söylenebilir. Tohum bankacılığı sayesinde dışa olan bağımlılıkta azalma gözlenmiştir. Kısa vadede hedefe ulaştıran bu projenin uzun vadede de çalışması amacıyla Milli Tarım Projesi’nin başlatıldığı söylenebilir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik’in yaptığı açıklamaya göre, amaçlardan bir tanesi de bitkisel üretimde yeni bir model üretime başlanarak, belli ürünlerin belli havzalarda üretileceğini belirtmiştir. Böylece nereye ne ekildiğinin bilinmesiyle gıda güvenliği sağlanacak. Proje öncesinde dışarıdan alınan gıdaların güvenliği konusunda kafalarda bulunan soru işaretleri giderilmiş olacak.

Türkiye’de toplam 941 havza olduğu açıklanmış, hangi havzada ne yetiştirilmesi gerektiği konusunda araştırmalar yapılarak, önceden nerede ne yetişeceğinin belirlenmesi amaçlanıyor. Bu araştırmaların sonucunda 19 farklı ürün tespiti yapılmıştır. Açıklanacak olan bu ürünlerin hangi olduğuna karar verirken talebin yüksek olduğu, dışa satılması da mümkün olan ürünlerin olmasına özen gösterildiği açıklanmıştır.

Bu bölgelerde, öncesinde belirlenen yetiştiriciliğin yapılması için destek ödemesi adı altında devlet tarafından üreticilere ödemeler yapılacaktır. Böylece tarım kredilerine de gerek kalmayacak, üreticiler faiz ödeme, kefil bulma, banka ile yaşanacak olan sürecin stresi derdinden kurtulacaktır. Artık üreticinin arkasında devlet vardır ve tek başına başvuru yapması mümkün olmuştur.

Yalnızca belirlenmiş ürünler değil, farklı çeşitlerde yapılacak olan üretimin de desteklenmesi bekleniyor. Bu durumda belirlenmiş bölgeler dışarısında tarımla uğraşan vatandaşların verimsiz bir üretim yaptığı çıkarımında bulunuyoruz.

Milli Tarım Projesi, Tarladan Sofraya (Detaylı Anlatım)

Milli Tarım Projesi detaylarını vermek amacıyla, anlattıklarımızı örnekleyecek olursak, Türkiye Tokat ilinde, Milli Tarım Projesi kapsamında, ilçeler baz alınarak, bölgelendirme çalışmaları yapılmış, bu bölgelerde desteklenecek olan 21 ürünün listesi yayımlanmıştır. Bu 21 ürün hangi havzada daha az maliyete ve daha verimli bir şekilde yetiştirilebileceği araştırmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Böylece üreticilerin yanlış mahsulü tercih etmesi gibi bir durum ortadan tamamen kalkmış oluyor. Yetiştirilmek istenen ürünün en verimli olduğu devlet tarafından garanti altına alınmış oluyor. Bu 21 üründen bazıları, Milli Tarım Projesi illeri ile beraber aşağıda sıralanmıştır;

milli tarım projesi başvuru

 • Arpa ( Almus, Artova, BaşÇiftlik, Pazar, Erbaa, Reşadiye, Niksar)
 • Buğday (Almus, Artova, BaşÇiftlik, Pazar, Erbaa, Reşadiye, Niksar)
 • Mercimek (Artova)
 • Kuru Fasulye (Almus, BaşÇiftlik, Erbaa, Reşadiye)
 • Yem Bitkileri (Almus, Artova, BaşÇiftlik, Erbaa)
 • Mısır (Turhal, Pazar, Niksar, Erbaa, Artova)
 • Nohut (Almus, Artova, Yeşilyurt, Sulusaray, Pazar, Erbaa, Başçiftlik)

Örneğin, Erbaa bölgesinde kuru fasulye yetiştirmek isteyen bir çiftçi, üretimi devletin desteğini arkasına alarak ve devletin sağlayacağı ödemeler ve kolaylıklarla birlikte verimli bir üretim yapacaktır. Erbaa bölgesinde mercimek yetiştirmek isteyen bir üretici ise, yapılan açıklamaya göre verimsiz bir bölge seçmiştir ve üretimi desteklenmeyecektir. Zaten, seçtiği bölge dolayısıyla üretimi verimsiz olacaktır, devletin destek vermeyecek olmasının sebebi de budur. Bunun bir sonucu olarak, herkesin kafasına göre üretim yapamayacağı, belirlenmiş bölgelerde, belirlenmiş üretimler yapılabileceği çıkarımında bulunuyoruz.

Bu bölgelendirme çalışması rastgele olmayıp, iklim, su, toprak, ekim verilerinin dikkatli bir şekilde araştırılması ile karar verilmiştir. Üreticiler bu araştırmalar sayesinde, mahsullerini riske atmayacak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu temel 19 gıda, ülke içerisinde, dışarıya bağımlı olmadan üretilecektir. Bu 19 üründen bazıları;

 • Yulaf,
 • Pamuk,
 • Çay,
 • Aspir,
 • Kanola,
 • Tririkale,
 • Zeytinyağı,
 • Ayçiçeği olarak belirlenmiştir.

Bu bölgelerde yapılacak olan ürünler için mazotun yarısının ödemesi devlet tarafından karşılanacak ve gübrede %23 indirim yapılarak üreticiye destekler yapılacaktır. Bu desteklerin ekim zamanı ve hasat zamanı olmak üzere yılda toplam 2 kere verileceği açıklanmıştır. Bu aylar, Nisan Mayıs ve Eylül Ekim olarak önceden belirlenmiştir. Bu ödemelerin toplam miktarının 13 katrilyondan daha fazla olduğu belirtiliyor.

İllere Göre Milli Tarım Projesinde DESTEKLENECEK YERLER linkte belirtilmiştir.

Milli Tarım Ve  Milli Hayvancılık Projesi

Tarım havzalarındaki bölge çalışmalarının benzerlerinin hayvancılık ile uğraşan üreticiler için de yapılacağı belirtiliyor. Milli hayvancılık projesi olarak da adlandırılan, ülkemizde hayvan üretimi yapılması amacı doğrultusunda, kurulacak olan yerli çiftliklerden hayvan satın almaları sağlanacak, farklı cins ve ırklardan hayvanlar satışa sunulacaktır.

Toplam 25 ilde mera hayvancılığı yetiştiriciliği bölgeleri oluşturulacağı belirtildi. Buralarda yetiştiricilik yapmak isteyen vatandaşlara, uygun miktarlarda kiralamalar yapılarak hem üretime hem bu meralardan alınması için teşvik sağlanmış olacaktır.Resmi gazete yayımına http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/09/20170913-5.htm verdiğimiz bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bütün saydığımız maddelerin kontrolü, piyasa durumu değerlendirmesi ve genel düzenin sağlanması amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin daha etkin bir şekilde kullanılması hedefleniyor.

Bu amaçlar doğrultusuna artan verimle birlikte üretici daha yüksek gelir elde edecek, şuan ülkemizde hakim olan ithalata dayalı olan hayvancılığın ortadan kaldırılarak, ülke hayvancılığının kendi kendine yetmesi amaçlanmıştır. Böylece tarım ve hayvancılıkla ile uğraşan üretici vatandaşlarımızın yüzü gülmeye başlamıştır.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Milli Tarım Projesi Ve Milli Yerli Tohum (TÜM DETAYLAR)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
teşvik ve hibe kredisi ne demek
Teşvik Kredisi Ne Demek, Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Teşvik kredisi tanımı ve kapsamı, özellikle 2010 yılından...

sanal ofis özellikleri
Sanal Ofis Avantajları Nelerdir?

Sanal ofis kullananlar tarafından sanal ofisin birçok avantajı...

x