Kart Borcumu Yapılandırma Veya Taksitlendirmem Lazım (DETAYLI ANLATIM)

Yayın Tarihi: 08.01.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.08.2019
 

Kredi kartları, alışveriş yaparken tüketicilere birçok avantaj sağlar, ancak kötüye kullanılması kabul edilemez düzeyde borçlanmalara yol açabilir. En önemli neden, ayın sonunu değil yalnızca satın almayı ve asgari miktarda kredi kartı borcunu ödemenizdir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, borç artık ödenemeyecek seviyeye ulaştığında, kredi kartı yapılandırma ve kredi kartı taksitlendirme işlemini yapabilirsiniz. Peki, bu nasıl oluyor?

Bu makalemizde tüm detayları bulabileceksiniz eğer kredi kartı borcu yükü artık size ağır geliyor ve kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım diyorsanız. Makalemizi soluksuz bir şekilde okumaya devam edin. Çünkü kredi kartı taksitlendirme hesaplama nasıl yapılır, Kredi kartı limitli nasıl kontrol altında tutulur ve bir çok yararlı bilgiyi sizlere sunacağız.

Kredi Kartı Borç Birleşiminin Hesaplanması

Kredi kartı borcu yeniden yapılandırma hesaplamaları, bankanın belirlediği kredi kartı yapılandırma şartlarına göre yapılır. Bu noktada, bankanın kredi kartı borcu yeniden yapılandırma oranları farklı olabilir. Kompozisyon faiz oranını öğrenmek için borçlarınızı düzenlemek için bankanızla irtibata geçebilirsiniz.

12 aydan daha uzun süre kurmak istiyorsanız, bankanızla bire bir konuşabilir ve kredi kartı borcunuzu kişisel bir borçla ödemeyi teklif edebilirsiniz. Bu durumda borç 60 aya kadar ödenebilir.20.000 TL tutarındaki kredi kartı borcu yapılandırılmış hesaplama işlemi, 60 aylık vade tarihi itibarıyla tüketici kredileriyle ödeme şansına sahipsiniz, aşağıda örnek tabloya ulaşabilirsiniz.

kredi kartı yapılandırma

Biriken Kredi Kartı Borçları Nasıl Taksitlendirme Yapılabilir ?

Kredi kartı borcunuzu ödemekte zorluk çekiyorsanız, bir yapılandırma istemek için bankanızla irtibata geçebilirsiniz. Kredi kartı borcu 12 aya kadar vade içerebilir. Kredi kartı borcunuzu ödemek için kredi kartınızı çekmek istiyorsanız, bu işlem 60 aya kadar sürebilir, ancak kredi notunuz kredi kartı borcunuz nedeniyle düşerse, bunu bankanızla görüşmelisiniz.

Örneğin, bir Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırması oluşturmak için doğrudan Ziraat Bankası ile iletişime geçmeniz gerekir. VakıfBank kredi kartı yapılandırması için evrensel borcunuzu Garanti BBVA’dan çekmek istiyorsanız, doğrudan Garanti BBVA ile iletişim kurmanız gerekir. Dolayısı ile hangi banka kartınızı yapılandırmak istiyorsanız o banka ile doğrudan iletişime geçmelisiniz.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur ?

Kredi kartı borcum ödenmezse ne olur? Tüketicilerin kafasında gelen bir problem. Kredi kartı borcunun ödenmemesinin ciddi sonuçları olabilir. Borcunuzun asgari tutarını veya tamamını ödemezseniz, gecikmiş faiz ilk önce borcunuza uygulanır. Yılda en az üç kez borcunuzu ödemezseniz, kart nakit olarak kapatılır. Borç ödemek için kullanılabilir. Borcunuzu art arda üç kez ödemezseniz kart tamamen kapanacaktır. Borcu öderseniz kartı kullanabilirsiniz, ancak devam etmezseniz yasal işlem başlar. Bu borçlar kredi notunu da azaltır.

Borçla ilgili bir kredi gibi, 90 günü aşarsa, banka ilk önce borcu ödemeniz için size yedi günlük bir süre verir. Borcunuzu yedi gün içinde öderseniz, dava başlamaz, ancak bu hakka rağmen ödeme yapmazsanız dava başlar. Yasal takibin sonunda, genellikle bir ücret el koyma kararı verilir. Bu durumda, banka maaşın dörtte birini alıyor.

Kötü Kredi Siciline Sahip Kişiler İçin Kolay Ve Hızlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi uygulamaları gibi, kredi kartı uygulamaları da iki önemli kritere sahiptir: kredi notu ve kaydedilebilir gelir. Kazançlarınız iyi, ancak kredi notunuz çeşitli nedenlerden dolayı düşürülmüş olabilir. Bu durumda, kurtarmanız için kolay bir kredi kartı bankası geliyor. Aşağıdaki tabloda, kredi kartlarını diğer kartlardan daha kolay sunan bankaların bir listesini bulacaksınız.

kötü kredi notuna kredi kartı veren bankalar

Kredi Kartı Borcu Taksitli Peşin Avansla Nasıl Yapılandırılır?

Düzenlemenin bir yolu yoktur, ancak kredi kartınızdan taksitle nakit avans ödeyerek kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kredi kartı sınırları dahilindeki nakit hizmetlerini çektikten sonra taksit borcunu borç terimini kapatarak ödeyebilirsiniz. Ancak, bu yöntem, kredi kartı limitinize bağlı olarak nakit avans çekebildiğiniz için yüksek bir kredi kartı limitinizin olmasını gerektirir.

Bunun yerine güncel uygun faizli ihtiyaç ve bireysel kredileri kollayarak veya borç birleştirme kredisi https://finanskredirehberi.com/tum-borclarimi-tek-bankada-nasil-toplayabilirim/kullanarak yapılandırma yoluna gitmek daha avantajlı olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Ve Neye Göre Belirlenir ?

Kredi kartı limitleri, kartınızda yapabileceğiniz maksimum tutarı gösterir. Harcama limiti olarak da bilinen bu limit, bir kredi kartı için başvurduğunuzda verdiğiniz bilgilerle belirlenir. Kart limitinizi belirlerken dikkate almanız gereken iki faktör var. Kredi notu ve kaydedilebilir aylık gelir.

Kart sınırları, kart başına ayarlanmadı. Örneğin, kredi kartı limitiniz 5.000TL ise, sahip olduğunuz tüm kartların toplam limiti 5.000TL’yi geçmeyecek şekilde düzenlenir. Sınırları belirlemenin bir yolu da var.

  • İlk yılın maksimum çifte geliri
  • 4 yıla kadar birinci yıl gelir,

Bu bağlamda, gelir yıllık olarak artarsa, kredi limiti yıllık olarak artabilir. Kişisel kredi kartı limitinizi aşmamış kartlar için bankanız, limiti yükseltmenizi veya daha düşük bir limit talep etmenizi isteyebilir.

Örnek olarak aşağıda bir kaç farklı gelir hesaplaması için kredi kartı limitlerini görebilirsiniz ;

kart limiti nasil belirlenir

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Örneği

Kredi kartı borcunun ödemesini ertelerseniz, borcun faizi işleme konmaya başlar. İki tür kredi kartı borcu vardır: sözleşme faizi ve vadesi geçmiş faiz. Sözleşme faizi, borç vadesinin asgari tutarın dışında kalan kısmına uygulanan faizdir. Geciken tutar, borç vadesinin minimum ödeme tutarına kadar olan kısmı için geçerlidir.

Örneğin, cari dönem için yalnızca asgari borç tutarını ödüyorsanız, kalan borç için yalnızca sözleşme faizi uygulanır. Asgari tutarın altında ödeme yaparsanız, hem sözleşme hem de gecikme faizi uygulanır. Kredi kartı vadesi geçmiş faiz hesaplamaları için mevcut faiz oranı aşağıdaki gibidir;

  • Akdi faiz % 2
  • Gecikme faizi %2,45
Kredi Ve Kredi Kartı Borcu 30-60 Ay Vadeli Yeniden Yapılandırılması

BDDK’nın Şubat 2019’da revize edilmesiyle birlikte, kredi ve kredi kartı yapılandırmalarının azami vadesi 60 aya yükselmiştir. 60 ay veya 5 yıl içerisinde ödenebilecek kompozisyon sayesinde borcu yasal işlemlerden geçmeden küçük miktarlara bölmek mümkündür. Bu otoriteden yararlanmak isteyen, yönetmeliklere geçici bir hüküm olarak eklenen tüketiciler, aşağıdaki koşulları sağlamalıdır:

  • Borç geçici fıkranın yürürlük tarihinden önce ait olmalıdır.
  • Borçlu banka şubesine gitmeli ve yeniden yapılandırma başvurusunda bulunmalıdır.
  • Kredi notunuz yüksek olmalıdır.
  • Kayda alınabilir bankaya sağlanmalıdır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kart Borcumu Yapılandırma Veya Taksitlendirmem Lazım (DETAYLI ANLATIM)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
telefon alma kredisi
Cep Telefonu Kredisi (Akıllı Telefon Alma Tüyosu)

Cep telefonu için kredi kullanmak son zamanlarda yaygınlaşan...

sıfır faizli binek araç kampanyaları
En Güncel Faizsiz Otomobil Kampanyaları 2018-2019

Otomobil markalarının 2018 yılı için hazırlamış oldukları 0...

x