Borçtan dolayı hapis cezası var mı veya ödenmezse tutulama olur mu, bu soruyu merak eden okurlarımız için bu sorunun cevabını araştırdık okuduk yazdık. Bakalım banka borcu yüzünden hapis cezası var mı? Eğer borcunuzu ödemezseniz ilk karşılaşacağınız şey bankalar tarafından sürekli aranmak ve rahatsız edilmek olacaktır. Bu telefon baskısı sizi oldukça yıpratacaktır. Bunun devamını telefon SMS mesajları ve otomatik uyarı telefonları oluyor süreç ilerledikçe müşteri temsilcilerinin borcunuzu ödeyin ne zaman ödeyeceksiniz paranız hazır mı gibi daha can sıkıcı bir hal alıyor. Burada dikkat etmeniz gereken ilk kural borcunuzun geri ödemesini 90 günden fazla ötelemeyin çünkü doksan gün içerisinde bankalarla yapılandırma ve uzlaşma gibi şansınız bulunuyor. Daha sonraki finansal işlemlerinizde sıkıntıya düşmemek için uzlaşmaya giderek borcu daha fazla uzatmadan ve kredi notunuzu düşürmeden çözüme kavuşturmanız en sağlıklısı olacaktır.

Eğer sizin ödemeniz 90 gün süresini aşmış ve bu borcu kesinlikle ödeme şansınız yoksa son can simidi olarak borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhütte bulunmayın bu canınızı yakabilir ve taahhüdü ihlal suçuna neden olur ve bu suçun işlenmesi durumunda hapis cezası almanız muhtemel hale gelebilir.

İcra Takibi Başlasa Bile Borç Ödenmez İse Tutuklama Olur Mu?

Eğer sizinde kredi kartı borcu avans hesap borcu veya kredi borcunuz var ve ara buluculuk firmaları veya avukatlar tarafından aranıyorsanız ve “borcunuzu ödemesseniz hapis cezası alırsınız” gibi ifadelerle karşı karşıya kalıp tehdit ediliyorsanız bu makalemiz çok işinize yarayacak öncelik. Arkanıza yaslanın ve yazımızı okumaya devam edin.

Borçlar teyit edilip icra takibi başlasa bile, borcu ödeyemeyen veya borcu ödeyemeyen borçlunun hapis cezasına çarptırılmaması ve tutuklanması gerekir, ancak bazı durumlarda bu ceza verilebilir. Bu durumu ayıran özellikler nelerdir bakalım. İcra Ve İflas Kanunu yönetmeliğince;

  • Boşanmadan sonra nafaka kararlarına uymayan ve zamanında ödeme yapamayanlar için hapishaneler bulunmaktadır.
  • Bir çocuğun velayeti olan bir kişi bir çocuk teslimi ve anlaşma şartlarına uyulmaması durumunda hapis cezası verilir.
  • Kiracı borcu ödemiyorsa ve ev sahibi kurban ise, hapis cezası verilir.
  • İcraya verilen kişinin yanlış mal beyanında bulunması veya evrak sahteciliğinde hapis cezası verilecektir.

Gördüğünüz gibi maddeler sıralanıp gidiyor detaylı bilgiye verilen linkten ulaşılabilir. Şimdi biraz daha açalım bu hapis konusunu…

Tutuklama Ve Hapis Cezası Verilebilmesi İçin Oluşması Gereken Şartlar Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyet Anasayasa’sında ki “Suç ve Cezalara İlişkin Esaslar” konusu altındaki madde 38 https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tc_anayasasi.maddeler?p3=38 açıkça belirtir ki;

“Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.”

Bu maddeyi doğru bir şekilde anladığımızı ve aklımızda bir soru işareti kalmadığını düşünerek diğer detaylara geçiyoruz.Bu maddeye göre, herkes sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getiremedikleri için özgürlükten mahrum edilemez ve tutuklanamaz. Örneğin, banka kredisi sözleşmesinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen ve borcu ödemeyen bir kişi bu nedenle hapsedilmez.

Ancak, mal beyanında bulunmamak ve ödeme şartlarını manuple etme veya aldatma gibi doğan borçlardan dolayı borçlu olan kişilerin hapis cezası almalarına sebep olabilir. Bu konuyu biraz daha açarak detayları ele alarak bu durumu daha net anlatalım.

Borçlu İseniz Mal Beyanında Bulunmama’nın Bir Suç ve Cezasının Hapis Olduğunu Bilmelisiniz

Borçlunun malını ilan etmemesi halinde, bir suç olarak kabul edilebilir ve hapse atılabilir. Bu, İcra ve İflas Kanunu’nun 74. Maddesinde aşağıdaki şekilde açıklanmıştır.

“Mal beyanı, borçlunun gerek kendisinde ve gerek üçüncü şahıslar yedinde bulunan mal ve alacak ve haklarında borcuna yetecek miktarın nevi ve mahiyet ve vasıflarını ve her türlü kazanç ve gelirlerini ve yaşayış tarzına göre geçim membalarını ve buna nazaran borcunu ne suretle ödeyebileceğini yazı ile veya şifahen icra dairesine bildirmesidir.”

Fakat, bankaya bir borcunuz var hakkınızda bir icra takibi başlatılmamış veyahutta kesinleşmiş olan bir icra dosyanız yok ise siz mal beyanında bulunmama suçunu işlemiş olarak sayılmıyorsunuz, endişelenmeyin! Bu suçun sabit olabilmesi için alacaklı olan bankanın size icra takibi başlatmış ve tarafınızdan mal beyanının ilgili kuruma verilmesi istenmiş ve siz bu mal beyanında bulunmamış iseniz işte bu kez borcunuzdan dolayı hapis cezası alabilirsiniz.

Peki; mal beyanında bulunmamanın cezası nedir, yaklaşık 3 aya kadar hapis cezası verilebiliyor ( 3 aydan daha uzun bir süreyi geçmiyor), siz ne zaman mal beyanında bulunursanız bu hapis cezası da otomatik olarak kalkıyor.

Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise üstteki makalemizi inceleyebilirsiniz.

İlgili İçerik : Mal Beyanında Bulunmama Cezası

Banka Borcundan Dolayı Taahhüdü İhlal Suçu İşlerseniz Cezası Tutuklama Ve Hapis!

Borçlu üzerinde en büyük etkiye sahip olabilecek koşullardan biri, taahhüdün ihlali, ödeme koşullarının ihlalidir. Bu suçu işleyenlere hapis cezası verilebilir. Bu madde Taahhüdü ihlal İcra ve İflas Kanunu’nun 111. Maddesinde ele alınmıştır.

Sizlerin kafasını çok fazla karıştırmadan bunu açıklıyorum. Eğer icralık durumdasınız ve avukat sizi aradı ve borcunuzu taksitlendireceğini ve borcunuzu ödemenizi taahhüt etmenizi isterse eğer borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız yazılı olarak bu taahhütte bulunmayın. Eğer bu taahhütte bulunur ve ilk taksit ödemenizi yapar ve daha sonra ödemezseniz işte bu suçu işlemiş oluyorsunuz ve banka veya kredi borcundan dolayı hapis cezası alır mıyım sorunuza cevap evet oluyor.

Anlaşmanın ihlali, sorumlu makamlara karşı borcunu ödeme taahhüdünden kaynaklanmaktadır. Borçlunun kesinleşmiş borç ve icra işlemlerinden sonra borçlarını ödememesi gerçeği, sebepsiz bir şekilde ödemeyi durdurma askıya alma ödemelerin yapılmamış olması, suçun işlediği anlamına gelir.

Zaman zaman haberlerde ve gazetelerde görmüş olduğunuz “banka borcundan dolayı hapse girdi” şeklindeki haberler hep taahhüdü ihlal suçundan doğmaktadır. Eğer alacaklı talep ederse bu suç işlenmiş ise 3 ayı geçmeyen suretle hapis cezası verilebilir.


Sonuç : Borçlu olan kişiye sadece borcu olmasından dolayı hapis cezası verilemez.

  • Eğer mal beyanında bulunmamış iseniz hapis cezası alabilirsiniz.
  • Eğer borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhütte bulunmuş ve ödememiş iseniz hapis cezası alabilirsiniz.

Tüm ziyaretçilerimize ayaklarını yorganına göre uzatmalarını gereksiz masraflardan kredi kartlarından ve kredilerden uzak durmalarını diliyor sağlıklı mutlu günler diliyoruz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.