finanskredirehberi.com

Ödemesi Yapılmayan Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası

Tarih: 12.06.2019
Güncel: 12.06.2019
kredi kartı borcundan dolayı hapis

Hemen hemen her birimizin irili ve ufaklı olarak bankalara kredi borcu ve kredi kartı borcu bulunmakta peki bu borçlar ödenmez ise hapis cezası gelir mi ? Bu makalemizin ana teması bu konu olacak ve tüm detayları ile ele alacağız. Kredi veya kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası var mı, bu sorunun cevabı biraz muallakta kalan bir konu bazı hallerde hapis cezası verilebiliyor.

Kullanıcıların en çok merak ettiği konular arasında kredi ve kart borcu ödenmezse hapis cezası var mı, banka borcundan dolayı hapis cezası kalktı mı veya kredili ürünlerden dolayı hapse girilir mi soruları oluyor. Özellikle de kredi borçları artık avukatlık olmuş veya icra sürecine girmiş borçlara sahip kişileri daha çok bunalıma sokan düşünceler arasında yer alıyor.

Eğer sizinde kredi kartı borcu avans hesap borcu veya kredi borcunuz var ve ara buluculuk firmaları veya avukatlar tarafından aranıyorsanız ve “borcunuzu ödemesseniz hapis cezası alırsınız” gibi ifadelerle karşı karşıya kalıp tehdit ediliyorsanız bu makalemiz çok işinize yarayacak öncelik. Arkanıza yaslanın ve yazımızı okumaya devam edin.

Borçlar teyit edilip icra takibi başlasa bile, borcu ödeyemeyen veya borcu ödeyemeyen borçlunun hapis cezasına çarptırılmaması gerekir, ancak bazı durumlarda bu ceza verilebilir. Ödenmemiş borçtan hapis cezası nedir?

Borçtan Dolayı Hapis Cezası Verilebilmesi İçin Oluşması Gereken Şartlar

Türkiye Cumhuriyet Anasayasa’sında ki “Suç ve Cezalara İlişkin Esaslar” konusu altındaki madde 38 https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tc_anayasasi.maddeler?p3=38açıkça belirtir ki;

“Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.”

Bu maddeyi doğru bir şekilde anladığımızı ve aklımızda bir soru işareti kalmadığını düşünerek diğer detaylara geçiyoruz.Bu maddeye göre, herkes sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getiremedikleri için özgürlükten mahrum edilemez ve tutuklanamaz. Örneğin, banka kredisi sözleşmesinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen ve borcu ödemeyen bir kişi bu nedenle hapsedilmez.

Ancak, mal beyanında bulunmamak ve ödeme şartlarını manuple etme veya aldatma gibi doğan borçlardan dolayı borçlu olan kişilerin hapis cezası almalarına sebep olabilir. Bu konuyu biraz daha açarak detayları ele alarak bu durumu daha net anlatalım.

Borçlu İseniz Mal Beyanında Bulunmama’nın Bir Suç Olduğunu Bilmelisiniz

Borçlunun malını ilan etmemesi halinde, bir suç olarak kabul edilebilir ve hapse atılabilir. Bu, İcra ve İflas Kanunu’nun 74. Maddesinde aşağıdaki şekilde açıklanmıştır.

“Mal beyanı, borçlunun gerek kendisinde ve gerek üçüncü şahıslar yedinde bulunan mal ve alacak ve haklarında borcuna yetecek miktarın nevi ve mahiyet ve vasıflarını ve her türlü kazanç ve gelirlerini ve yaşayış tarzına göre geçim membalarını ve buna nazaran borcunu ne suretle ödeyebileceğini yazı ile veya şifahen icra dairesine bildirmesidir.”

Fakat, bankaya bir borcunuz var hakkınızda bir icra takibi başlatılmamış veyahutta kesinleşmiş olan bir icra dosyanız yok ise siz mal beyanında bulunmama suçunu işlemiş olarak sayılmıyorsunuz, endişelenmeyin! Bu suçun sabit olabilmesi için alacaklı olan bankanın size icra takibi başlatmış ve tarafınızdan mal beyanının ilgili kuruma verilmesi istenmiş ve siz bu mal beyanında bulunmamış iseniz işte bu kez borcunuzdan dolayı hapis cezası alabilirsiniz.

Peki; mal beyanında bulunmamanın cezası nedir, yaklaşık 3 aya kadar hapis cezası verilebiliyor ( 3 aydan daha uzun bir süreyi geçmiyor), siz ne zaman mal beyanında bulunursanız bu hapis cezası da otomatik olarak kalkıyor.

Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise üstteki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Taahhüdü İhlal Suçu ve Cezası

Borçlu üzerinde en büyük etkiye sahip olabilecek koşullardan biri, taahhüdün ihlali, ödeme koşullarının ihlalidir. Bu suçu işleyenlere hapis cezası verilebilir. Bu madde Taahhüdü ihlal İcra ve İflas Kanunu’nun 111. Maddesinde ele alınmıştır.

Sizlerin kafasını çok fazla karıştırmadan bunu açıklıyorum. Eğer icralık durumdasınız ve avukat sizi aradı ve borcunuzu taksitlendireceğini ve borcunuzu ödemenizi taahhüt etmenizi isterse eğer borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız yazılı olarak bu taahhütte bulunmayın. Eğer bu taahhütte bulunur ve ilk taksit ödemenizi yapar ve daha sonra ödemezseniz işte bu suçu işlemiş oluyorsunuz ve banka veya kredi borcundan dolayı hapis cezası alır mıyım sorunuza cevap evet oluyor.

Anlaşmanın ihlali, sorumlu makamlara karşı borcunu ödeme taahhüdünden kaynaklanmaktadır. Borçlunun kesinleşmiş borç ve icra işlemlerinden sonra borçlarını ödememesi gerçeği, sebepsiz bir şekilde ödemeyi durdurma askıya alma ödemelerin yapılmamış olması, suçun işlediği anlamına gelir.

Zaman zaman haberlerde ve gazetelerde görmüş olduğunuz “banka borcundan dolayı hapse girdi” şeklindeki haberler hep taahhüdü ihlal suçundan doğmaktadır. Eğer alacaklı talep ederse bu suç işlenmiş ise 3 ayı geçmeyen suretle hapis cezası verilebilir.

Bankaya Olan Kredi Veya Kredi Kartı Borcumu Ödemedim Süreç Nasıl İlerler?

Eğer borcunuzu ödemezseniz ilk karşılaşacağınız şey bankalar tarafından sürekli aranmak ve rahatsız edilmek olacaktır. Bu telefon baskısı sizi oldukça yıpratacaktır. Bunun devamını telefon SMS mesajları ve otomatik uyarı telefonları oluyor süreç ilerledikçe müşteri temsilcilerinin borcunuzu ödeyin ne zaman ödeyeceksiniz paranız hazır mı gibi daha can sıkıcı bir hal alıyor.

Burada dikkat etmeniz gereken ilk kural borcunuzun geri ödemesini 90 günden fazla ötelemeyin çünkü doksan gün içerisinde bankalarla yapılandırma ve uzlaşma gibi şansınız bulunuyor. Daha sonraki finansal işlemlerinizde sıkıntıya düşmemek için uzlaşmaya giderek borcu daha fazla uzatmadan ve kredi notunuzu düşürmeden çözüme kavuşturmanız en sağlıklısı olacaktır.

Eğer sizin ödemeniz 90 gün süresini aşmış ve bu borcu kesinlikle ödeme şansınız yoksa son can simidi olarak borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhütte bulunmayın bu canınızı yakabilir ve taahhüdü ihlal suçuna neden olur ve bu suçun işlenmesi durumunda hapis cezası almanız muhtemel hale gelebilir.

Sonuç : Borçlu olan kişiye sadece borcu olmasından dolayı hapis cezası verilemez.

  • Eğer mal beyanında bulunmamış iseniz hapis cezası alabilirsiniz.
  • Eğer borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhütte bulunmuş ve ödememiş iseniz hapis cezası alabilirsiniz.

Tüm ziyaretçilerimize ayaklarını yorganına göre uzatmalarını gereksiz masraflardan kredi kartlarından ve kredilerden uzak durmalarını diliyor sağlıklı mutlu günler diliyoruz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Ödemesi Yapılmayan Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
birikim yapma yolları
Hiç Duymadığınız Para Biriktirme Taktikleri İle Birikim Yapma

Birikim yapmak ve para biriktirmek sanılanın aksine hem...

otomatik şanzıman araç nasıl kullanılır
Otomatik Şanzımanlı (Vitesli) Araba Kullanım Rehberi ( TÜM DETAYLAR)

Otomatik vites donanımlı araçlar, tüm zamanlar boyunca manuel...

x