Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ? Kredi Borcunu Kim Öder ?

 

Bankadan kredi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda borcun ne olacağı büyük bir merak konusudur. Özellikle de konut kredisi gibi 120 ay vadeli son derece uzun olan kredilerde bu risk çok daha yüksektir. Peki, ölen kişinin kredi borcu ne olur, kredi borcunu kim öder ? Bunu tüm detayları ile ele alacağız.

Mortgage konut kredilerinde ilk akla gelen sorulardan bir tanesi krediyi çeken kişi ölür se ne olur ? Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi paketlerinde kredi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda uygulanan prosedür aynıdır. Sadece konut kredisi ve taşıt kredisi ipotekli krediler olduğu için banka alacağını tahsil etmek için ipotek hakkını kullanma yetkisine sahiptir.

Kredi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda uygulanacak yasal prosedür ölen kişinin hayat sigortası olup olmadığına bağıl olarak belirlenir. Buna göre izlenecek olan yasal süreç ise şu şekilde:

Hayat Sigortası Olan Kişinin Ölümü Halinde Kredi Borcu ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur ?

Kredi çekenin ölümü halinde banka ilk olarak hayat sigortası olup olmadığını inceler. Bilindiği üzere konut kredisinde hayat sigortası zorunlu değildir ve bu nedenle konut kredisi masrafları yüksek çıkmasın diye çoğu kişi hayat sigortası yaptırmamayı tercih etmektedir.

Oysaki kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmak bankadan çok krediyi kullanan kişinin lehine olan bir uygulamadır.

vefat eden kişinin borçları

Hayat sigortası olan kişinin ölümü halinde banka hayat sigortası poliçesi üzerinden alacağını tahsil eder. Bu süreçte borçlunun yasal mirasçıları kredi kullanan kişinin vefat ettiğini bankaya bildirmekle yükümlüdür. Veraset ilamı ile yapılan başvurunun ardından bana hayat sigortasını devreye sokar.

Sigorta şirketi ölüm cinayet ya da intihar gibi şüpheli nedenlere dayanmıyorsa poliçeyi bozarak poliçede yazan tutarı banka hesabına aktarır.

Bu tutar toplam konut kredisi tutarı olarak hesaba geçer. Banka bu tutar içerisinden kalan alacak tutarını tahsil ederek konut kredisini kapatır ve fazla kalan tutarı da ölen kişinin yasal mirasçılarına öder. Yani 10 senelik konut kredisi kullanan bir kişi kredinin 6. yılını öderken vefat ederse bu durumda aksi hayat sigortası poliçesinde yazan bir hüküm ile yer almadığı sürece ödemiş olduğu bu 6 senelik bedeli de hayat sigortası poliçesi üzerinden geri alır.

Bu hayat sigortası kullanılarak çekilen ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi paketlerinde de bu şekilde uygulanmaktadır. Ölen kişinin kredi kartı borcu içinde aynı durum söz konusudur. Sigorta poliçesinde yazılı olan toplam teminat tutarı üzerinden kredi kartı borcu ödenir ve kalan diğer tutar ise ölen kişinin yasal mirasçılarına ödenir.

ölen kişilerin arkasında kalan borçlar

Kişinin Ölümü Halinde Kredi ve Kredi Kartı Borçlarına Ait Hayat Sigortası Yok İse Ne Olur?

Kredi borcu devam ederken kişinin ölümü halinde borç yasal mirasçılara intikal eder. Yani ölen yakınınızdan mal varlığı size miras kalabileceği gibi bu kişinin borcu da miras olarak kalabilir. Kredi kullanan kişi ölürse ve bu kişinin hayat sigortası yoksa banka borcun yasal mirasçılara devrini sağlar. Yasal mirasçılar borcu devralarak ödemeye devam edebileceği gibi bu borcu reddi miras yolu ile üzerlerine almayabilir.

Ancak mirasın reddi durumunda borçlar gibi ölen kişiden kalan tüm para ve taşınmazlar üzerindeki hakta kaybedilir. Ölen kişinin yakınları borcu ödeyemeyecek durumdaysa konut kredisi ve taşıt kredisi gibi ipotekli kredilerde banka ipotek hakkını kullanarak evi ve arabayı satarak alacağı tahsil etme yoluna gidebileceği gibi yasal mirasçılara icra takibi başlatarak alacağı tahsil etme yoluna gidebilir. Yine konut kredisinde kefilin sorumluluğu bulunduğu için kefilden borcu ödemesini talep etme hakkına da sahiptir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
bitcoin nedir nerede kullanılır
Bitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Alınır ?

Sanırım son zamanlarda sosyal medyada ve haberlerde sık...

seracılık hakkında bilgiler
Seracılık Nedir ? Seracılık Yapmak Ve Maliyetleri

Bu makalemizin konusu, seracılık nedir ve nasıl Yapılır olacaktır....

x