Ons Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 

Bu yazımızda sizlere altın yatırımını merak edenler için Ons altın ne demek, gram altın nedir, ve aralarındaki farklar arasında bazı bilgiler aktaracağız. Ons’un kısa tanımı ile bir ağırlık birimidir. 1 ons 31,10 gram olarak tabir edilir. Sebebi; 31,1034807 rakamının küsüratsız şekilde söylenmesinden dolayıdır. Altının onsu bir adet için aynı şekilde 31,10 gramdır. Tüm piyasaların altın fiyatlarını takip etmeleri ile ilgili olarak ons değeri kullanılmaktadır.

Genel tanımı ile ons; altın, platin veya gümüş gibi metaller ile, değerli taşların kütlelerinin ölçülmesinde kullanılan bir ağırlık birimidir. Bununla birlikte, ulusal piyasalarda 1 ons altın 31,10 gram has altına tekabül etmektedir. Bazı ülkelerde farklı türde ons ağırlıklarından söz edilebilmektedir. Ons birimleri farklı olabilmektedir.

Altın, gümüş ve diğer kıymetli metallerin veya taşların tartılmasında ons, Ortaçağdan günümüze kadar gelmiş bir ağırlık ölçüsü birimi olmaktadır. Bununla birlikte; eczacıların ilaç maddelerini ölçümlerinde de kullanılan bu terimin benzer sektörlerde de kullanılmış olduğu görülmektedir. ABD’nin ons ile ilgili ölçüm sistemi de, başlangıçta İngilizlerde var olan sistemden kaynağını oluşturmuştur. Ons ağırlık ölçüsü biriminin özelliği düşünüldüğünde; ağırlık, yer çekimi, evrensel yer çekimi yasaları gibi kavramlar sonucunda oluştuğu görülmektedir.

Ons Altın Nasıl Hesaplanır?

Ons altının hesaplanmasında kullanılan değer kalemleri; ons fiyatı, dolar kuru ve gram altının değer karşılığı şeklinde olup matematiksel formülü; ons fiyatı ile dolar kurunun çarpılıp ons değerine (31,10) bölünmesi ile yapılır.

Uluslararası piyasaların durumu altın fiyatlarını etkilemektedir. Ons altının fiyatı dolar cinsinden fiyatlandırılmaktadır. Bununla birlikte; Gram altın, Türk lirası cinsinden fiyatlandırılır ve dolar kuru göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Ons altın Ve Gram Altın Arasındaki Fark Nedir?

Geçmiş yıllarda ons altın ve gramla ilgili olarak, gram altın fiyatı dolar kurundaki farklılaşmaya bağlı olarak rekor seviyelere kadar yükselmiştir. Ons altın fiyatlarındaki gerileme gram altın fiyatını da düşürmektedir. Altın yatırımcılarının talebindeki artışın sebebinin ise direk ons altındaki sakin seyir ile yakalanabileceği söylenebilir. Gram altın, 1 gram altın değeridir. Ons altın; değerli taş ve madenlerle ilgili bir terimdir. Gram altının hesaplanmasında kullanılmaktadır. Bu işlemle ilgili olarak çeyrek ve yarım altın da hesaplanabilmektedir. Ons altın dış piyasalarla da doğrudan ilgiliyken, gram altın iç piyasa ile doğrudan ilgili olmaktadır.

Ons Altın Yatırımı Mantıklı Mı ?

Piyasada en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olan altın için ons ya da gram tercihlerinden biri kullanılmaktadır. Bununla ilgili olarak; piyasalar güncel anlamda araştırılmalı ve analiz edilmelidir. Sayısal değerlerin sonuçlarına göre ons tercihi yatırım için birinci sırada yer almaktadır.

Türkiye’de bu işlemi gerçekleştirirken ons ile ilgili olarak dolar kurunda bulunan değerler ve dalgalanmalar anlık olarak takip edilmelidir. Yatırım yaparken fiyat dalgalanmalarının doğru değerlendirilmesi birinci etkendir. Türkiye’ de yatırım tercihinin genellikle gram üzerinden olduğunu görmemizin sebebi risk faktörleri ile ilgili tercihlerden kaynaklanmaktadır.

ons açıklaması nedir

Ekonomide yaşanan dalgalanmalar da ons altın fiyatını direk etkileyen önemli değişkenleri oluşturmaktadır. Ülke içindeki enflasyon oranlarının yükseliş veya düşüşe geçmesi de, aynı şekilde iç piyasadaki yatırımcıyı etkilemektedir. Özellikle politik istikrar veya istikrarsızlık, dünya piyasalarında etken olan durumlardan olmaktadır.

Dolayısı ile bu hareketlenmelerin olması durumunda, doğrudan etkilenen yatırım kanalının ons altın olduğunu görmekteyiz. Fiyatlardaki ani hareketlenmeler, diğer anlamda yükseliş ve inişler yatırımcıları büyük oranda zarara uğratabilmektedir. Ons altın yatırımcısının alış veya satış zamanlamasını, dünya piyasalarındaki dalgalanmalar seyrinde planlaması önemlidir.

Ons altın yatırımı konusunun üzerindeki etkili unsurlardan biri genel olarak altın fiyatlarını doğrudan etkileyen FED (ABD Merkez Bankası) ‘nın kararları da diyebiliriz. Bu anlamda da piyasalara olan etkileri iyi yorumlanmalı ve tahmin edilmelidir. Bununla birlikte; ABD Dolarının değişken olan dalgalanmalarının rekor seviyeleri veya düşüşleri, piyasalara yansıttığı geçmişten günümüze gözlemlenen unsurlardan olmaktadır.

Ons ve Gram Karşılaştırması, Artı Ve Eksi Yanları

Yatırım ile ilgili olarak veya gram ile ilgili karşılaştırmalarda gözlemlenen analiz sonuçları ile ilgili olarak karar verilmeden önce zamanlamaya göre iki seçenekten birine karar verilmesi gereklidir. Gelirin hangi piyasa veya kollarda değerlendirilebileceğinin kararı, genel gözlem ve incelemelerle verilmelidir. Değerlendirilebilecek kaynakların elden veya online olup olmayacağı sonuçlandırılmalıdır. Elden yapılan işlemlerin risk faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. İnternet ve online işlemler, işlem kolaylığı ile ilgili olarak tercih edilebilir seçenekler arasında kabul görmektedir.

Piyasalar hakkında bilgi edinilmesi ile ilgili olarak, yatırım danışmanlığına başvuru seçenekler arasında olmaktadır. Dolar kuru ve piyasa dalgalanmaları, anlık dalgalanmaların takibi söz konusu olan etmenlerden olmaktadır. Tüm bu konular kapsamında; fiyat eğilimleri ve analizleri yapılmalıdır. Yıllık, aylık, günlük kazanım oranları geçmiş yıllarla ilgili olarak incelenmelidir. Altının ons fiyatı ile ilgili değişkenlere yol açan etkenlerin başında, ülkelerde yaşanan kaos durumlar, savaşlar da yer almaktadır.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş veya inişlerin de etkisi büyük olmaktadır. Jeopolitik olumsuzlukların petrol fiyatlarında oluşturduğu dalgalanmalar bu etkenlerin ılımanlaşması ile orta seviyelerde kalabilmektedir. Uzun vadeli risklerin kalıcı yatırım planlarının yapılması, bu durumlara bağlı olarak fiyatlandırmalarda farklı eğrilere sebep olmuştur.

Dolar kurundaki dış ve iç piyasalardaki politik durumlara yönelik yükseliş veya inişler gün içerisinde beklenmedik sonuçlara sebep olabilmekte ve düzensiz dalgalanmalara yol açabilmektedir. Konu ile ilgili olarak bazı ülkelerde çeşitli hamle ve girişimlerin yapılması da söz konusu olabilmekle beraber, uluslararası yönetimlerin tutumları , gündem ve piyasalar ons ile ilgili olarak önem arz etmeye her koşulda devam edecektir. Sonuç olarak olumsuz etmenlerin; az riskli yatırımların oluşumunun zeminini hazırlamakta ve bu yönde eğilim gösterilmesini sağlamakta etkili olduğu görülmektedir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ihtiyaç kredisi devretme
Konut, İhtiyaç Ve Bireysel Krediler Devredilebilir Mi ?

Banka kredisi devretme işlemleri, bir başkasına devretme şeklinde...

mahkum kredisi srap nasıl alınır
Eski Hükümlüler Mahkum Kredisi Nasıl Alır? ( SRAP KREDİSİ)

Mahkum kredisi veren bankalar ile eski hükümlüler de...

x