Otomatik Şanzımanlı (Vitesli) Araba Kullanım Rehberi ( TÜM DETAYLAR)

Yayın Tarihi: 16.05.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 16.05.2019
 

Otomatik vites donanımlı araçlar, tüm zamanlar boyunca manuel vitesli araçların her zaman daha geri planında yer aldı. İlk ve en önemli sebep güçsüz olmalarıydı, yıllar geçtikçe ve teknolojinin gelişimi ile birlikte manuel vites arabaların sayıları düşmeye başlamıştır.Gelecekte asla kalmayacağı da tahmin edilmektedir. Bunun en önemli nedeni otomatik şanzıman (vites) seçeneği ile yükselen bir elektrikli otomobilin piyasaya sürülme ihtimalidir.

İster elektrikli olsun ister benzinli bir otomatik vites arabayı kullanmak oldukça basittir. Fakat otomatik şanzıman arabaları sürmenin de bazı önemli detayları ve püf noktaları bulunmaktadır. Bu makalemizde merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Otomatik Vites (Şanzıman)  Araba Kullanımı

Otomatik vites arabalar için söylenen o kadar çok eleştiri ve görüş var ki bunları saymakla bitiremeyiz. Tabii ki, bu eleştirilerin hiçbir haklı tarafı yoktur.Bu eleştirilerden en çok bilineni “otomatik vites arabalar çabuk bozulur” tezidir. Aslında durum hiçte böyle değildir. Otomatik vites arabalar bakım ve ilgi ister bakımsız olan her şey bozulmaya ve yıpranmaya mahkumdur.

Hemen otomatik vites arabanın duayenlerinin eleştirilerinin ikinci boyutuna gelelim. Bu ise “otomatik vites araçlar çok yakar” buna yalan diyemeyiz doğruluk payı vardır. Otomatik vites araba çok yakar mı, sorusuna cevap olarak hepsi olmasa bile büyük bir bölümü özellikle uzak doğuda üretilen CVT şanzımana sahip arabalar yakıt olarak fazla sarfiyat yapmaktadır.

Fakat bu durumu Avrupalı araç üreticileri için söyleyemeyiz büyük bir otomobil firması olan Wolswagen firmasının çok satan bir serisi olan Jetta ve Passat modellerinde yapılan verilere 100km baz alındığında  manuel vites bir modelin otomatik bir vites arabaya göre yaklaşık yarım litereye yakın daha fazla sarfiyat yaptığı gözlemlenmiştir. Tabi ki bu kurumsal bir firmanın tamamen olağan durumlarda yapmış olduğu bir test sonucu. Fakat bizler otomatik vites arabanın üzerine geçtiğimizde sert sürüşler ve devirlere dikkat etmeden yaptığımız her fren ve gaz işleminde sarfiyat artmaktadır. Bu yüzden otomatik vites arabalar agrasif sürüşlere uygun değildir. Tabiki bu görüşümüz yakıt açısından.

Şehir İçi Kullanım İçin Otomatik Vites Araçlar Doğru Tercih

Türkiye’de yaşayan vatandaşların çoğu büyük şehirlerde ikamet etmektedirler. İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya gibi illerdeki bitmeyen trafiği hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu şehirlerde trafikte 1 metrede bir debriyaj fren yapmaktan hem belimiz hem ayağımız hemde şansımanımız yoruluyor ve aynı zamanda yıpranıyor. Helede ani duruş ve kalkışlarda bu hasar çok daha belirleyici oluyor.

Bu yüzden şehir içinde kullanım için DSG şanzıman, çift kavrama veya yarı otomatik olsun tüm otomatik vites otomobil tercihleri doğru seçim olacaktır.

Araç Kalkışlarındaki Konfor Her Şeye Değer

Otomatik şanzımanlarla donatılmış birçok araç tipi vardır. Fakat en iyi bilinen CVT ve tork konvertörlü çift kavramalı otomatik şanzımandır. Türkiye’de en çok tercih edilen seçenek ve çift kavramalı şanzıman, her otomobil markası otomatik vites araçlara Powershift, DSG ve DCT, ikili kavrama şanzımanı gibi farklı isimler vermiştir. Aslında hepsi çift kavramalı şanzımanlardır. Çift kavramalı şanzıman nedir sorusunua cevap olarak iki farklı manuel şanzımanın iç içe geçmesiyle oluşan kavrama sistemi diyebiliriz.

Otomatik vites arabalarda en bilinen sorunlar arasında çabuk ısınma gelmektedir. Tabi yine bu kullanıcı hatasından diyebiliriz. Çünkü otomatik vites arabalarda ani hızlanmalar ve yavaşlamalar şanzımanı ısıtabilir ve zarar görmesini sağlar. Bu yüzden otomatik vites bir araba kullanıyorsanız, relax olmalısınız yavaş yavaş hızlanarak yavaş yavaş durmalısınız. Bu aracınızın daha uzun ömürlü olmasını ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Yukarıda belirttiğimiz gibi otomatik vites araba mı sakın ha! çabuk bozulur tezinin neden olduğunu yine ortaya çıkarıyor.

Önemli Not : Gaza yavaş yavaş basıyoruz, yavaş yavaş bırakıyoruz altın kural !

otomatik vites otomobil püf noktaları

Otomatik Vites Araba (Araç) Nasıl Kullanılır ?

Otomatik vites araba kullanmanın püf noktaları tabiki sadece gaza basmak veya yavaşlamakla kalmıyor. Bu yüzden size otomatik otomobil kullanma incelikleri hakkında bir dizi bilgi aktaracağız. Sonucunda iyi bir otomatik vites araç kullanıcısı olacaksınız.

Eğer otomatik vites arabaları merak edenlerin ilk aklına gelen soru vitesin hemen yanında yazan “N” ne demek veya ne işe yarar oluyor. Elbette bunu açıklayacağız bu yüzden otomatik vites arabaların üzerindeki simglerin (işaretleri) anlamları ve açıklamalarını detaylı olarak ele alacağız.

Otomatik Araçların Üzerinde Bulunan Genel İşaretler Ve Simgeler

N: “Neutral” kelimesinin kısa açıklaması. Aracı vitesten çıkarmak ve boşa almayı istiyorsanız bu mod işinizi görecek.

D: İngilizcesi “drive” olan “sürüş” kelimesinin ilk harfidir. Adı üzerinde ileri gitmek ve sürmek demektir.

P: Bunu anlamakta zorluk çekmeyeceksiniz “park” kelimesinin kısacasıdır. Aracınızı park etmek için bu mod yeterli.

R: “Reverse yani “geri gitmek” kelimesinin kısa anlamı. Geri vitese geçmek için vitesin konumunu “R” ye getirmeniz gerekmektedir.

Otomatik Vites Kullanırken Dikkat edilmesi Gerekenler —-
  • Aracınızı ileri yönlü hareket sağlamak için “D” modunda olmanız gerekmektedir. Ayağınız frene basarken el frenini indirerek aracınızı çalıştırmalısınız. Vites “D” modunda ise hareket etmeye hazır demektir.
  • Aracınız hareket ediyor ise aktif olan “D” modunu hiçbir suretle “R” veya “P” gibi modlara almayın yada almaya teşebbüs etmeyin. Eğer bu modlara ihtiyacınız var ise aracın hızının kesilmesini bekleyin ve daha sonra bahsi geçen modlara alabilirsiniz.
  • Bazı otomatik vites araçlarda daha farklı simgeler yer alabilir. Bunun sebebi vites kutularını farklı firmaların üretiyor olması özellikle üst segment otomatik vites arabalarda aşağıda bahsi geçen işaretleri ve simgeleri görebilirsiniz telaş yapmayın.
  • Otomatik arabalarda “L” işaretinin “Low” anlamı, bu işaret devir anlamına gelmektedir. Otomobiliniz ilk vites üzerinde seyrediyor ve bu önerilen hızı geçmemekte anlamında.
  • Rakam olarak 2 veya 3 yazısı bu işaretler vites sınırlamaya yaramaktadır. Hangi rakama getirirseniz o viteste seyrediyor araç sınırlandırılmış şekilde.
  • Özellikle Mercedes markasının otomatik vites arabalarının vites kutusunda rastlayacağınız “W” işaretinin anlamı “winter” kelimesinden gelir ve kış modu anlamındadır. Arabanızın patinaja düşmesini engellemektedir.

Otomatik vites bir araç almak istiyorsanız BU LİNKTEKİ kampanyaya göz atabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Otomatik Şanzımanlı (Vitesli) Araba Kullanım Rehberi ( TÜM DETAYLAR)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
garanti bankası para transferi kesintileri
Güncel Olarak Garanti Bankası Havale/EFT Para Transfer Ücretleri

Bankalar hiçbir işlemi masrafsız ve komisyonsuz yapmadığı, yapacağımız...

ziraat bankası atmye para gönderme
Ziraat Bankası’ndan Cep Telefonuna Para Gönderme (KOLAY ANLATIM)

Yeni çıkan teknolojiler hayatımızı kolaylaştırmaya ve pratik hale...

x