Pert Olmuş Araç Nedir ? Araç Nasıl Perte Çıkar ?

Yayın Tarihi: 14.09.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 01.09.2018
 

İkinci el otomobil piyasasında sıkça kullanılan tabirlerden birisi olan perte çıkmış araç, otomobillerin karışmış oldukları bir kazanın olduğunu ve bu kaza sonucunda da ağır bir hasar aldığı, bundan dolayı da kullanılamaz hale geldiği anlamında kullanılmaktadır. Kaza sonrasında perte çıkan araçlar, elbette tekrar trafiğe çıkarılabilmektedir. Fakat, bu hem maliyetli hem de riskli bir süreçtir.

Ayrıca, bir araç için bu tarz bir kayıt oluşturulabilmesi için, kaza sonrasında araçta meydana gelen hasarın kasko değeri üzerinden %70’lik kısmından daha fazla olması pert araç anlamına gelmektedir. Yani, kasko değeri 100 bin Türk Lirası olan bir araç kazaya karışmış ve araçtaki toplam hasar da 70 bin Türk Lirası’nın üzerindeyse, bu durumda araç için pert kaydı oluşturulmaktadır.

Kasko yapılmış olan araçlar kaza sonrasında perte çıkmış ise, bu durumda sigorta şirketi tarafından masrafların karşılanması adına ödeme yapılacaktır. Bu ödeme ise, aracın o günkü değeri dikkate alınarak ödenmektedir. Hem pert kaydı yapılan hem de ödemesi yapılmış olan araçlarda, tüm işlemler plakaya doğrudan kaydedilmektedir.

Bundan dolayı da ikinci el otomobil alacak olan kişiler, hem söz konusu otomobilin daha önce bir kazaya karışıp karışmadığını hem de pert kaydının olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilmektedir.

pert araç sorgulama

Perte Çıkmış Araçlarda Yapılması Gerekenler

Eğer karışmış olduğunuz kaza sonrasında aracınızın ağır hasar aldığı bir durum söz konusu ise, bu durumda yapmanız gereken bir takım işlemler vardır ve bunları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. Kaza sonrasında perte çıkan araç için sigorta şirketine haber verilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketi ile yapılacak olan görüşmenin ise, 5 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.
  2. Sigorta şirketine başvurulduğu zaman, aracın incelenmesi için bir exper görevlendirilecektir. Bu exper, hem aracın kaza sonrasında almış olduğu hasarlar, hem de kasko bedelinin ne kadarlık kısmını kapsadığı şeklinde bir inceleme yapacak ve hazırladığı raporu da sigorta şirketine teslim edecektir.
  3. Sigorta şirketine yapılan başvuru sonrasında, resmi olarak hazırlanan kaza raporu, alkol raporu, hasar sonrası çekilen fotoğraflar, kasko sigortası belgeleri ve ehliyetiniz ile ruhsatın fotokopisinin sigorta şirketine ulaştırılması gerekmektedir.

Bahsetmiş olduğumuz 3 adım tamamlandıktan sonra, sigorta şirketi hem sizin göndereceğiniz belgelere hem de exper tarafından hazırlanan raporu inceleyecektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, aracın tekrar kullanılabilir hale gelmesi için, aracın kasko değerinin %70’inden daha fazla ödeme yapılması gerekiyorsa, bu durumda araca yönelik pert kaydı oluşturulacak ve sigorta şirketi tarafından aracın yaptırılması yerine yenisinin alınması için sizlere ödeme yapılacaktır.

Pert Olmuş ( Ağır Hasarlı ) Araçlara Sigorta Şirketlerinin Sunduğu Hizmetler

Perte çıkmış araç konusunda birçok sigorta şirketi tarafından hem hasarın maddi açıdan giderilmesi hem de buna ek olarak bazı hizmetler sunulmaktadır. Sigorta şirketleri tarafından kasko yaptırmış olan kişilere kaza sonrasında sunulan hizmetleri, aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

  1. Araç için ödeme yapılana kadar, sigorta şirketi tarafından tahsis edilen ikame bir araç kullanabilirsiniz.
  2. Exper tarafından hazırlanan raporun detayları sizinle paylaşılabilmektedir.
  3. Aracınızın servisteki durumu hakkında hem görüntülü hem de yazılı bilgilendirme alınabilmektedir.
  4. Hasar ödemeleri için hızlı hizmet sunulmakta ve aracı işlemine gerek kalmamaktadır.
  5. Hasar ödemesi takip edilmesi için size özel bir temsilci görevlendirilebilmektedir.

Perte çıkmış araç için sunulan kasko şirket hizmetleri de yukarıdaki gibidir. Eğer ikinci el bir otomobil alacaksanız, bu gibi durumların araç için uygulanıp uygulanmadığını hasar kaydı sorgulaması yaparak resmi belgelerden öğrenebilirsiniz. Bu kayıtta, aracın perte çıktığı ve tamir edilerek tekrar trafiğe çıkarıldığından bahsediliyorsa, hem kazanın neyden kaynaklandığı hem de araç için ne gibi masrafların yapıldığı gibi konularda, size özel bir rapor hazırlanacaktır.

Araç Pert Kaydı Nasıl Sorgulanır ?

Peki bir araç satın alacaksınız ve bu racın pert kaydı olup olmadığını merak ediyorsunuz. Plaka üzerinden pert kaydı nasıl sorgulanır, hemen anlatalım. Araç plakasından pert kaydı sorgulama işlemi için örnek vermek gerekir ise ;  telefonunzdan mesaj olarak  34 AAA 7700  yazdıktan sonra 5664 numarasına göndermeniz yeterli olacaktır.

Bildiğiniz gibi araçlarda plaka değişme işlemi yapılabiliyor böyle bir durumda araç plakasından sorgulama yaptığınızda pert kaydı ve ağır hasar olmuş olsa bile göremeyerek aldanabilirsiniz. Bunun için araç şasi no ile pert ve hasar kaydı sorgulamak için ise : HASAR SC55CWJZE1K515615 yazarak 5664 numarasına mesaj atmanız yeterli olacaktır.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Pert Olmuş Araç Nedir ? Araç Nasıl Perte Çıkar ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
çek kırdırma ve masrafları
Çek Kırdırma Nedir ? Çek Nasıl Kırdırılır ?

Ülkemizde yoğun bir şekilde ticaret yapıldığından dolayı, ticari...

kredisiz konut alma
Konut Kredisi Kullanmadan Ev (Konut) Nasıl Alınır ?

Konut almaya karar veren kişiler, satın alım işlemi...

x