Peşinatsız senetle araba, daha çok banka sicili bozuk olan veya araba satın almak için yeterli bütçesi olmayan vatandaşlarımız tarafından tercih ediliyor. Bir kişi, bankalardan kredi çekerek araba sahibi olmak istediğinde, satın alınacak arabanın yaşının 5 yılın altında olmaması gerekiyor. Aynı zamanda arabanın tamamına kredi çekemeyeceğiniz için, mutlaka bir peşinatınızın da olması gerekiyor. Satın alacağınız arabanın değeri ne kadar yüksekse, peşinat oranı da aynı oranda artık gösteriyor. Banka kredisi çektiğinizde, satın almak istediğiniz aracın %30-35’i kadar peşinat isteniyor.

Araba satın alrıken bankalar, arabanın kasko değerine bakarak kredi hesaplaması yapıyor. Yani burada satıcının belirlemiş olduğu fiyat tamamen geçersiz sayılıyor. Peşinatsız senetle araba almanın birinci avantajı da bu gösterilebilir. Herhangi bir kasko değerine takılmadan, hatta peşinat ihtiyacınız olmadan araç sahibi olabiliyorsunuz.

İnternet üzerinde yer alan ilan siteleri, bir çok aktif site de dahil olmak üzere, araba ilanlarının açıklamasında senetle alışveriş yapabileceğiniz konusunda bilgilendirme bölümü ekliyor. Kimi firma aracın belli kısmı için senetle taksit yapsa da, senetle araba almak istediğinizde aracın tamamını da vadeye böldürebiliyorsunuz.

Şimdi bu yazımız ile peşinatsız senetle araba ve senetle araba almanın riskleri konusunda bir çok püf nokta paylaşacağız. Eğer sizin de aklınıza takılan sorular varsa, yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

İlk olarak peşinatsız senetle araba almak istiyorsanız, bu şekilde satış yapan firmalara ulaşmalısınız. İnternette yer alan bir çok ilan sitesi (sahibinden, arabam, araba), kurumsal üyelik sistemi ile firmaların bu siteler üzerinden satış yapmasına imkan sağlıyor. Sizler de bu siteleri kullanarak, arama bölümüne “Senetle Araba” , “Elden taksitle araba” gibi arama terimleri kullanarak ilgili ilanlara ulaşabilirsiniz. Her firmanın peşinatsız ödemeler yapmanıza imkan tanımayacağını da unutmamalısınız.

Senet karşılığında elden taksitle araba satın almak istiyorsanız, bankadan çok daha esnek seçeneklerin sizi beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunlardan en önemlisi vade seçenekleri ve arabanın tutarıdır. Satın almak istediğiniz arabanın tutarı, yaşı veya taksit tutarı hiç önemli değildir. Tamamen firmanın belirleyeceği, ortak görüşmeler sonunda karar verebileceğiniz şekilde size en uygun ödeme planı arasından seçim yapabiliyorsunuz.

Her ne kadar ilan siteleri üzerinden kişilere ulaşıyor olsanız da, aracı satın alacağınız kişiler yine galeri sahipleri olacaktır. Son dönemde senetle araba almak iyice popüler hale geldiği için, sırf bu işi yapmak için firmalar da kuruldu. Birarabam, Wowwo gibi firmalar ile çalışarak senet imzalayarak araba sahibi olabilirsiniz.

Senetle Araba Alma Püf Noktaları Neler?

Senetle araba satın almak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunuyor. Bunlardan en önemlisi firmaların güvenilirliği. Eğer bu işi yapan Wowwo gibi firmalar ile çalışıyorsanız, herhangi bir problemde karşınızda yasal bir muhattabınız olması her zaman avantajdır. Firma yerine sahibinden elden senetle araç almak istiyorsanız, mutlaka noter sözleşmeleri ile yapacağınız işlemi güvence altına almalısınız.

peşinatsız senetle araba

Dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şöyle;

 • Kişinin kurumsal bir firma olması,
 • Yasal işlemler yapıyor olması,
 • Senet üzerine tutar yazması,
 • Taahhütlerini yerine getirmesi.

Olarak gösterilebilir. Bu şartları kesin kriter olmamakla beraber, dikkat etmenizi gerektirecek farklı durumlar da ortaya çıkabilir. Bunun için de çalışmaya başlayacağınız firma veya kişiyi internet üzerinden araştırabilir, hakkındaki şikayetleri de okuyabilirsiniz.

Senetle Peşinatsız Araba Almanın Riskleri Nelerdir?

Senetle elden taksit yaparak ve hiç peşinat ödemeden araç sahibi olmak istiyorsanız, ilk olarak firmaların güvenilirliğini sorgulamanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken çok nokta olsa da, bunlardan en önemlisi ticaret yapacağınız firmanın güvenilir olmasıdır. Bunun için de internette yer alan şikayet platformları veya forumlar üzerinden firma hakkında konuşulanları ve olumlu olumsuz tüm yorumları görebilirsiniz.

senetle araba almak

Aynı zamanda senet doldururken, senedin doğru doldurulduğundan, üzerinde bir oynama veya hile yapılmadığından emin olmalısınız. Aylık taksit tutarlarına, vade tarihine de son derece dikkat etmelisiniz ki daha sonradan haberiniz olmayan tutarlar karşınıza çıkmasın. Tüm bunların haricinde işlemlerinizi gerçekleştirirken boş senet olup olmadığına mutlaka göz atmalısınız.

 • Senetin doğru düzenlendiğinden emin olmak,
 • Kişinin kötü niyetli olup olmadığını anlamak,
 • Firma şikayetlerini okumak,
 • Boş senetlere imza atmamak!

dikkat etmeniz gerkeen en önemli kriterlerden bazılarıdır.

Tüm bunlara dikkat ederek, senetle araba almanın risklerini en aza indirebilirsiniz.

[safir_list id=3379]

Peşinatsız Senetle Araba Alırken İzlenecek Yollar

En önemli konulardan birisi de peşinat olmadan senetle araba alırken dikkat etmeniz gereken noktalara. Elbette bu alışverişi yaparken de firmaların uyguladığı bir çok kriter, dikkat ettiği bir çok nokta bulunuyor. Bunlar firmadan firmaya değişiklik gösterebiliyor. Eğer satın almak istediğiniz arabaya kadar verdiyseniz, işlemleri sıralayalım!

 • Araba satın alacağınız firmayı seçmelisiniz.
 • Arabanın satışını durdurmak için işlemleri başlatmanız gerekiyor. Bazı firmalar kapora talep edebilir.
 • Aracı satın almanız için finansman başvuruları yapılır.
 • Aylık ödemeler belirlenir, senetler düzenlenir.
 • Senetleri teker teker itinayla kontrol etmeli, hata varsa düzeltmelisiniz.
 • Boş senetlere asla imza atmamalısınız. Tarih, vade ve tutar bölümü mutlaka dolu olmalıdır.
 • Üzerinde değişim oynama yapılacak senetlere imza atmamalısınız.
 • Tarih ve tutar gibi bilgilerin önü arkası # gibi bir işaretle kapatılmalıdır.
 • Tüm bunlara dikkat ettikten sonra, arabanız hazır!

Eğer peşinat olmadan, senet karşılığında elden taksitle araba almak istiyorsanız bu kriterlere uyum sağlayarak, sıfır sorun ile araba sahibi olabilirsiniz. Bankalardan kredi çekemiyorsanız da üzülmenize gerek yok! Artık senet karşılığında bankalara ihtiyaç olmadan siz de araç sahibi olabilirsiniz.!

1 Yorum

 1. MURAT
  13 Ağustos 2017 at 13:45 — Cevapla

  riskleri nelerdir

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir