PTT Çocuk Parası Ve Çocuk Parası Sorgulama

 

Ülkemizde nüfus artış hızının azalması ve yaş ortalamasının yükselmesi ile beraber devlet çiftlerin çocuk sahibi olmalarını teşvik etmek adına yeni uygulamalar getirmeye devam etmektedir. Bunlardan dikkat çekenlerden biride çocuk parası yardımıdır. Bu yardımın PTT kanalları üzerinden ödenmesi nedeni ile PTT çocuk parası adı ile anılan bu yardım tutarı ilgili şartları taşıyan ve çocuk sahibi olan her çifte belirlenen tutarlarda ödenmektedir.

Peki, PTT çocuk parası nedir, çocuk parası nasıl sorgulanır ? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımları arasında yer alan PTT çocuk parası 15 Mayıs 2015 ve sonrasında Türk vatandaşı olması şartı ile dünyaya sağlıklı olarak gözlerini açan her çocuk için devlet tarafından ödenen yardım parasıdır. Çocuk parası anne adına açılan PTT hesabına yatırıldığı için adına pek çok kişi PTT çocuk parası demekle beraber annenin hayatını kaybetmesi ya da doğum yapan annenin yabancı uyruklu olması durumunda doğum parası babaya ödenir.

ptt çocuk parası sorgulama

Çocuk Parasını Kimler Hak Eder Kimlere Verilir ?

15 Mayıs 2015 ve sonrasında çocuk sahibi olan ve Türk vatandaşı olan her çift çocuk parası yardımı almaya hak kazanmaktadır. Doğum yardımı alabilmek için bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ve anne ya da babadan en az birinin Türk vatandaşı olması yeterlidir.

Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulur ? Çocuk parası almak istiyorum diyen kişilerin doğum belgesi ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da ilçelerde yer alan birimlerine başvuruda bulunmaları yeterlidir. Burada bakanlık yetkilileri gerekli belgeleri teslim alarak çocuk yardımı başvuru formu evraklarını eksiksiz bir şekilde doldurmanızı sağlayarak başvurunuzu gerçekleştirecektir.

15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar için ne yazık ki çocuk parası yardımı ödenmemektedir. Ancak çiftlerin alacakları çocuk yardımı parası hesaplaması yapılırken bu çocuklar sıralama için kabul edilmektedir.

Çocuk Parası Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Çocuk parası başvurusu için istenilen bazı belgeler bulunmaktadır. PTT çocuk parası almak için gerekli belgeler bebeğin doğum belgesi, bebeğin kimliği, annenin ve bebeğin kimlik belgeleridir. Burada görevliler size hazır olarak bulunan çocuk parası yardım başvuru formu bilgilerini doldurtarak işlemlerinizi başlatacaktır.

çocuk parası başvurusu

Çocuk parası yardımı ne kadar ödenir ? Çocuk başına ödenmekte olup ilk çocuk için ödenen çocuk parası tutarı 300 liradır. İkinci çocuğun doğumunun gerçekleşmesi durumunda ödenen tutar 400 lira olup üçüncü çocuk ve sonrasında ödenen tutar 600 liraya yükselmektedir.

Çocuk sayısının hesaplanmasında 2015 yılından önce doğan çocuklara yardım parası ödenmemekle beraber çocuk sayısı hesaplamasında bu çocuklarda sıralamaya dâhil edilmektedir. Yani biri 2008 yılında diğeri 2016 yılında doğan iki çocuğa sahip olan bir çifte ancak 2016 yılında doğan çocuk için çocuk yardım parası ödenmekte olup ödenecek olan tutar ise bu çiftin ikinci çocuğu dünyaya geldiği için 400 liradır.

Çocuk Parası Nereye Yatar Ve Nereden Alınır ?

Çocuk parası annenin Türk vatandaşı olmaması ya da vefat etmiş olması durumunda babaya yapılmakta olup bunun haricinde kalan tüm durumlarda anneye ödenmektedir. Çocuk parası başvurusunun tamamlanmasının ardından en erken 15 en geç 45 gün içerisinde annenin adına açılan PTT hesabına yatırılır. Paranın yatırılmasının ardından form doldurulurken verilen cep telefonu numarasına bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.

çocuk parası

Bu mesaj gelmeden önce isteyen kişilerin PTT müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden de kimlik numaraları ile sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için PTT müşteri hizmetleri telefon numarası olan 444 1 788 numarasını aramanız ve sesli yanıt sistemi üzerinden kimlik numaranızı tuşlayarak adınıza gelen bir para olup olmadığını sorgulamanız yeterlidir.

E Devlet şifresi olan kişiler ise bu şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümünü tıklayıp Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bölümünde yer alan sosyal yardım bilgileri sorgulama linki üzerinden adlarına yatırılan bir yardım parası bulunup bulunmadığını öğrenme imkânına sahiptir.

Çocuk parası sorgulama hizmeti için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Alo 170 numarası üzerinden sorgulama yapmaktır. Bu numarayı aradıktan sonra görevli olan operatör kimlik numaranızı isteyerek çocuk parası ödemenizin yapılıp yapılmadığını ya da işlemlerinizin onaylanıp onaylanmadığını söyleyecektir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
iban numarası nasıl öğrenilir
İban Numarası Nedir ? İban Numarası Öğrenme Yolları

Sizlere bankacılık işlemlerinizde çok fazla duyduğunuz ama belkide...

kara listeden nasıl çıkabilirim
Kara Liste Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Günümüzde ev tadilatından doğuma, eğitimden tatile kadar farklı...

x