PTT emekli kredisi yaş sınırı, Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın bankacılık iştirakinden kredi çekmek isteyen emekli vatandaşlarımızın merak ettiği ve sık sık sorguladığı aramalardan birisi. PTT kredileri, aynı banka kredileri gibidir ve herhangi bir fark yoktur. Elbette PTT, sunmuş olduğu kredi seçeneklerinin tamamında değişiklik yapma, faiz oranı belirleme gibi haklara sahiptir ve bankalardan bağımsız bir kuruluştur.

Bankalarla ortak çalışıyor olsa da, kredi kullandırma yetkisi aldığı bankalardan farklı faiz oranları uygulayabiliyor. Yaptığı ortaklık anlaşmaları ve kampanya sözleşmeleri ile de bankalardan daha uygun faiz oranları sunabildiğini söyleyebiliriz. PTT Emekli Kredisi de aynı şekilde hizmetlerinin arasında yer alıp, emekli vatandaşlar tarafından sık sık tercih edilen kredili ürünlerin başında geliyor.

PTT Emekli Kredisi Nedir?

PTT emekli kredisi, aslında bankalardan çekebildiğiniz bir kredidir. PTT, anlaşma yaptığı bankalarla ortak çalışmalara imza atarak bir çok kredi türünü bünyesindeki müşterilerine sunabiliyor. Bunlardan en çok tercih edileni de şüphesiz emekli kredileri olarak karşımıza çıkıyor. Eğer siz de emekliyseniz ve kredinizi PTT çatısı altında çekmek istiyorsanız, vermiş olduğumuz bilgiler ışığında hemen bir başvuru oluşturabilirsiniz. Kredi şartlarını bir sonraki bölümde aktaracağız.

Aslında bir de doğru bilinen bir yanlışın önüne geçmemiz gerekiyor. PTT, sunmuş olduğu kredileri PTT Bank çatısı altında kullandırıyor olsa da aslında krediler yine bankalar tarafından sağlanıyor. PTT (yani PTT Bank) bankalarla yaptığı anlaşmalar sayesinde bir çok kredi türünü sunabiliyor. Yani kurumun tek başına kredi vermediğini, yine bir anlaşma yaparak bankaları aracı kurum olarak kullandığını söylemek mümkün.

PTT Emekli Kredisini Herkes Çekebilir Mi?

PTT emekli kredisi, yaş sınırına takılmayan tüm emekli vatandaşlarımız tarafından kullanılabilir. Adından da anlayacağınız üzere bu kredi, yalnızca emeklilerin kullanabileceği ve başvurabileceği bir kredi türüdür. Eğer emekli değilseniz ve PTT çatısı altında kredi kullanmak istiyorsanız diğer kredi türlerine başvuru yapabiliyorsunuz.

PTT Emekli Kredisi Başvuru Şartları

PTT emekli kredisi başvuru şartları, PTT Bank ve anlaşmaları bankaların ortak kriterlerini içeriyor. Kullanacağınız kredi için hem PTT Bank, hem de anlaşmalı olduğu banka ayrı ayrı şart talep edebiliyor.

Kredi dediğimiz zaman akla ilk gelen kriterlerden birisi de kredi notu ve sicil durumu olduğu için aynı şekilde PTT kredileri de kredi notuna oldukça önem veriyor. Zaten banka aracılığı ile kredi çekim işlemi yapıldığından, PTT bank dikkate almasa da anlaşmalı olduğu banka kredi notuna önem verecektir.

PTT Bank Kredi Çekme Şartları

 • PTT Bank müşterisi olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Kredi notunun yüksek olması (Minimum 900 – 1200 seviyeleri)
 • Ödeme geçmişinin olumlu olması
 • Önceki kredilerin yüksek olmaması, yüksekse kapanmış olması
 • Aylık düzenli bir gelirinin olması

ptt emekli kredisi şartları

PTT Bank Emekli Kredisi Şartları

 • PTT emekli kredisi çekmek için emekli olmak zorunludur
 • PTT emekli kredisi yaş sınırı 80’dir
 • 80 yaşın üzerindeki emekli vatandaşlara kredi hakkı tanınmayacaktır
 • PTT bank maaş müşterisi iseniz belge sunmanıza gerek yoktur
 • PTT bank müşterisi değilseniz ilave belge ve maaş bordrosu istenebilir

PTT Emekli Kredisi Yaş Sınırı Kaçtır?

PTT Bank emekli kredisi yaş sınırı 80 olarak belirlenmiştir. Elbette kredi şartlarının arasında yaşın haricinde emekli olmak da bulunuyor. Yani eğer bu kredi türüne başvuru yapmak istiyorsanız, mutlaka emekli olmalısınız. Bankanın maaş müşterisi olma şartınız bulunmuyor fakat maaşınızı ilgili bankaya taşımanız durumunda promosyon alabiliyorsunuz.

PTT Emekli Kredisi Yaş Sınırı: 80 olarak belirlenmiştir. 

Diğer PTT kredileri için de aynı şekilde üst limit 80 yaştır. 18 yaşını doldurmuş tüm bireyler, banka ile çalışmalarında herhangi bir problem bulunmayan tüm vatandaşlar PTT’nin sunmuş olduğu kredi türleri ve kampanyalarına başvuru yapabilir. Bunun haricinde kredi notunuzun yüksek olması, ödemelerinizde düzensizlik bulunmaması da aranan kriterlerdendir.

Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mudur?

Emekli olsanız da olmasanız da kredi çekereken bankalar hayat sigortası yapmayı zorunlu kılıyor. Yani bu durum PTT Bank tarafından değil, krediyi çekmenize yardımcı olan banka tarafından belirleniyor. Özellikle de yaşı ilerleyen kişiler ,kredi türü ne olursa olsun bankalar tarafından hayat sigortası yapılmaya zorunlu tutuluyor. Hayat sigortası, kişinin vefatından sonra kredinin kalan tutarının tamamını karşılayan bir bankacılık ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Poliçe tutuarı ise krediye göre belirleniyor.

İlgili Makale : PTT İPC şifresi Nasıl Alınır?

Poliçe Fiyatı Yaş Arttıkça Yükseliyor Mu?

Poliçe fiyatı belirlenirken bir çok kriter ele alınıyor. Kredi için bir hayat sigortası yapılrıken ilk olarak bakılan kriter, kredi tutarı oluyor. Kişinin yaşı da bu aşamada çok önemli olduğu için, sağlık durumuna kadar bir çok konu ele alınıyor. Bu sebeple de internette yer alan sigorta şirketlerinin resmi internet sitelerinden konu hakkında bilgi edinebilir, poliçe hesaplaması yapabilirsiniz. Dilerseniz kredi çekerken bankadan da bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

PTT Emekli Kredisi Veren Anlaşmalı Bankalar

Yazımızın giriş bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi, PTT emekli kredisi aslında PTT tarafından değil, anlaşmalı olduğu bankalar tarafından veriliyor. PTT burada sadece bir aracı kurum rolü üstleniyor ve sizler de PTT güvencesiyle kredi çekebiliyorsunuz. Bu gibi işlemleri yaparken PTT müşterisi olup olmadığınız da pek önemli değil. İsterseniz başvuru sırasında da PTT müşterisi olmak için gerekli adımları tamamlayabiliyorsunuz. PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar şöyle;

 • Aktif Bank
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası

Üstteki bankaları da kullanarak PTT kredisine başvuru yapabiliyorsunuz. PTT, bu bankalarla olan anlaşmalarını dönemsel ve sadece tek bir ürüne odaklı olarak yapabiliyor. Bunun için bulunduğunuz dönemde veya başvurmak istediğiniz kredi tipinde bu bankalara rastlamayabilirsiniz.

Alternatif olarak devlet bankalarını tercih edebilir, PTT ile kredi çekemiyorsanız bankalar ile doğrudan görüşebilirsiniz. Her iki teklifi de değerlendirebilir, içinden sizlere en avantajlı gelen teklifleri değerlendirebilirsiniz.

VakıfBank & PTT Bank İşbirliği ile Emekli Kredisi

VakıfBank ve PTT Bank işbirliği ile emekli kredisi kampanyası uzun süredir devam eden ve emekliler tarafından en çok tercih edilen kredi kampanyasıdır. VakıfBank hem kendi başına, hem de PTT bank işbirliği ile bir çok kredi türünü müşterilerine sunuyor. PTT ile yaptıkları anlaşma sayesinde de maaşlarını PTT’den alan emekli vatandaşlarımız için kredi seçenekleri sunmaya devam ediyor. Eğer siz de VakıfBank aracılığı ile PTT emekli kredisi çekmek istiyorsanız alttaki şartlara dikkat etmelisiniz;

 • Yaşınız en fazla 80 olmalıdır
 • Yaşınız ve başvurduğunuz kredinin taksit sayısının toplamı da 80’i geçmemelidir
 • Emekli olma zorunluğu bulunmaktadır
 • Maaşlarını PTT’den almayan müşterilerin maaş bordrosu gibi ek belgelere ihtiyacı vardır
 • PTT kredisi başvurusu sadece PTT şubeleri üzerinden yapılabilir
 • Emekliler, en fazla 20.000 TL tutarlı kredilere başvurabilir
 • 20.000 TL tutarlı kredi için en fazla vade 36 ay olarak belirlenmiştir

DenizBank & PTT Bank İhtiyaç Kredisi

Denizbank da, PTT Bank ile anlaşma yapan ve ortak olarak kredi hizmeti veren bankalar arasında yer alıyor. Kampanya olarak ele aldığımızda ise yine müşteriler tarafından tercih edilen kredi türlerini içinde barındırıyor. VakıfBank gibi yalnızca emeklilere değil, tüm vatandaşlarımıza uygun fiyatlı kredi imkanı sağlayabiliyor. Elbette bu krediden emekli vatandaşlarımız da dilerlerse faydalanabiliyorlar. Denizbank ve PTT işbirliği ile kredi çekmek isterseniz başvuru şartları şöyle;

 • Minimum 3.000 TL tutarında kredi başvurusu yapılabilir
 • Maksimum 36.000 TL tutarında kredi başvurusu yapılabilir
 • Faiz oranı 2.70’dir
 • PTT kredisi başvurusu sadece PTT şubeleri üzerinden yapılabilir
 • Emekli vatandaşlar;
 • Emekliler, en fazla 20.000 TL tutarlı kredilere başvurabilir
 • 20.000 TL tutarlı kredi için en fazla vade 36 ay olarak belirlenmiştir

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.