PTT İPÇ Şifresi Alma,Güncelleme Ve Öğrenme Yolları

 

PTT’ye ait olan kısaltılmış hali İPÇ olan interaktif posta çeki nedir, nasıl alınır ve öğrenilir güncelleme yolları nelerdir bu konulara değineceğiz.PTT İnteraktif Posta Çeki (İPÇ) nasıl alınır diye soracaksanız 2018 yılıyla eskisinden de kolay bir hale gelmiştir.

PTT’nin bankacılık işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmek üzere hizmete sunduğu PTT İnternet Şubesine giriş yapabilmek için ihtiyaç duyulan İnteraktif Posta Çeki hem PTT bankacılık işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirme imkânı tanır, hem de bu işlemleri gerçekleştirebilmek için oldukça güvenli bir yoldur.

PTT İnternet Bankacılığı

“PTT Bank Nedir?” PTT’nin bankacılık hizmetleri hakkında bilgisi olmayan kişilerce sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. PTT diğer hizmetlerinin yanında bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayan bankacılık hizmeti vermeye başlamıştır.

Şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilmesine izin verilen bu işlemler PTT’nin müşterilerine sunduğu tek olanak da değildir. Hemen hemen diğer bütün bankalarda olduğu gibi PTT de son yıllardaki yaptığı yatırımlarla müşterilerine interaktif olarak da hizmet verebilmek adına internet şubesini hizmete sunmuştur.

Müşterilerinin pek çok bankacılık işlemlerini PTT şubelerine gelmelerine gerek kalmadan gerçekleştirebilme kolaylığı sağlayan PTT İnternet Şubesinin güvenli altyapısı müşterilerinin endişelerini gidermeyi de kendine görev edinmiş bir yapılanmadır.

PTT İnternet Şubesinde Gerçekleştirilebilecek Online İşlemler

PTT İnternet Şubesi müşterilerine PTT şubelerinde gerçekleştirilebilen pek çok işlemi interaktif olarak gerçekleştirebilme imkânı sağlamaktadır. PTT İnternet Şubesi’ni kullanabilmek için öncelikler elbette bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. PTT Hesabına sahip değilseniz size en yakın PTT Şubesini ziyaret edebilirsiniz. PTT Hesabı açmak için ihtiyacınız olan belgeler nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisidir. Başvurunuzdan sonra 15 ile 20 gün içinde kartınız genellikle kullanıma hazır hale gelir.

PTT hesabı açtıktan sonra diğer bankalarda olduğu gibi hesap işlemleri gerçekleştirebilir, para transferinde bulunabilir ya da faturalarınızı hesabınız aracılığıyla yatırabilirsiniz. Ancak bu işlemleri internetten, şubeye gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirebilmeniz için İPÇ’ye yani İnteraktif Posta Çekine ihtiyacınız vardır. İnteraktif Posta Çeki, PTT’nin İnternet Şubesi şifresini isimlendirmesidir.

İnteraktif Posta Çeki alındıktan sonra, PTT İnternet Şubesi’nden veya PTT Mobil Uygulamasından bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilir. PTT İnternet Şubesinden gerçekleştirilebilen hizmetlerse şunlardır:

  • Hesap bilgileri ve hesap bakiyesi görüntüleyebilme.
  • Hesaptan para transferleri gerçekleştirebilme.
  • Fatura ödemelerini banka hesabı üzerinden gerçekleştirebilme.

PTT (İPÇ) İnteraktif Posta Çeki Nasıl Alınır?

PTT İPÇ şifresi nasıl öğrenilir?” sorusunun birden fazla cevabı vardır. Bu cevaplar şunlardır:

1.PTT Şubesine İnteraktif Posta Çeki Başvurusunda Bulunularak

Hesabı olan müşteriler İnteraktif Posta Çeki almak için dilerlerse herhangi bir PTT şubesine şifre başvurusunda bulunabilirler. Müşteriler, bu isteklerini ilk hesap açtırma işlemi sırasında dile getirebilme hakkına da sahiptirler.

Ancak bu isteklerini hesap açılması sırasında dile getirmemişlerse ya da PTT İnternet Bankacılığını hesaplarını açtırdıktan daha sonra kullanmaya karar vermişlerse, tekrar şubeyi ziyaret edip kolayca başvuruda bulunabilirler. PTT İnteraktif Posta Çeki başvurusunda müşterilerden İPÇ başvuru formunu doldurmaları istenir.

Buna ek olarak PTT müşterilerinden farklı belgeler de talep edebilirler. Şifre ücreti 5 TL’dir. Ancak talep edilen bu ücret, banka hesabınıza yatırılır, eğer hiç kullanmazsanız da hesabınızı kapatma talebinize takiben size iade edilir. PTT şubesindeki başvurunuzun ardından, hesabınız için adınıza bir şifre tanımlanır ve size SMS yoluyla iletilir.

Telefonunuza SMS yoluyla iletilen bu şifrenin gizli olduğu ve kimseyle, banka personeliyle dahi paylaşılmaması gerektiği; şifre güvenliğinden bu noktadan sonra tamamen müşterinin sorumlu olduğu ve şifre çalınmasında PTT’nin sorumluluk kabul etmediğini hatırlatmak faydalı olacaktır. Bu şifre aracılığıyla PTT İnternet Şubesine giriş yapabilir ve bankacılık işlemlerinizi interaktif olarak gerçekleştirebilirsiniz.2

2.İnternet Şubesi Aracılığıyla Şifre Alma İsteğinde Bulunularak

Bunun yanında PTT hesabı olan müşteriler şubeye gitme zahmetine girmeden PTT İnternet Şubesi giriş ekranındaki PTT İPÇ Şifresi Unuttum seçeneğini tıklayarak sistemin kendilerinden istediği TC Kimlik Numarası ve cep telefonu numaralarını gerekli yerlere doldurduktan sonra cep telefonlarına gelen SMS’teki şifreyi, yani İnteraktif Posta Çekini, kullanarak PTT İnternet Şubesine giriş yapabilirler.

Her iki şifre alımı işleminde de şifre müşteri için özel olarak rastgele oluşturulmaktadır. Bu sebeple eğer müşteri verilen bu rastgele şifreyi daha kolay hatırlayacağı ya da daha güvenli olduğunu düşündüğü bir şifreyle değiştirmek isterse İnternet Şubesi işlem ekranındaki şifre değiştirme kısmından bu işlemi gerçekleştirebilir.

BURADAN : https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet

Soru, Endişe ve Görüşlerin İletilmesi

İnteraktif Posta Çeki süreçlerinde yaşanan herhangi bir sorunda, merak edilen bir konuda ya da bununla bağlantılı olduğu konularla ilgili endişeler için 444 1 788 numaralı PTT Çağrı Merkezine ulaşılabilir ya da herhangi bir PTT şubesi ziyaret edilebilir.

Bütün PTT şubelerinin lokasyonlarını öğrenmek için PTT’nin müşterilerine en yakın PTT Şubelerinin yerini göstermesi için tasarlamış olduğu en yakın PTT isimli internet sitesi ziyaret edilebilir. PTT şubeleri hafta içi her gün 8.30-12.30 ve 13.30-17.30 arasında hizmet vermektedir. Hafta sonları PTT şubeleri servis vermemektedir. Ancak bazı özel olarak belirlenmiş şubeler cumartesi günleri saat 13.30’a kadar açıktır. Bu şubelerin yerleri PTT internet sitesi üzerinden görüntülenebilir.

PTT Mobil Uygulaması

PTT İnteraktif Posta Çeki tanımlandıktan sonra ve şifre işlemleri gerçekleştirildikten sonra İnternet Şubesi kullanılmaya başlanabilir. Ancak bunun yanında PTT Cepbank sayesinde İnternet Şubesinden yapılabilen işlemlerin pek çoğu müşterilerin akıllı telefonları aracılığıyla kolayca ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Müşteriler mobil uygulamadan hesap hareketleri ve bakiye bilgisine 7/24 ulaşabilir, kurumların çalışma saatleri içinde fatura yatırabilir ve para transferlerini gerçekleştirebilirler.

PTT İPÇ Şifresi Alma,Güncelleme Ve Öğrenme Yolları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı limiti düşürmek
Kullanımda Olan Kredi Kartının Limitini (Düşürme) Azaltma

Gündelik hayata dalmış giderken cebimizdeki kredi kartı sayısıda...

kkdf nasıl geri alınır
KKDF Ve BSMV Nedir, Bunlar Geri Alınabilir Mi? (DETAYLI ANLATIM)

KKDF ne demek sorusu, daha önce kredi almamış...

x