finanskredirehberi.com

PTT İPÇ Şifresi Nasıl alınır, (GÜNCELLENİR) Öğrenme Yolları

Tarih: 06.12.2018
Güncel: 04.12.2019
ptt ipç şifresi

Kullanıcıların çok merak PTT internet bankacılığı İPÇ şifresi alma veya PTT İPÇ şifresi nasıl alınır, konuları hakkında bilgileri aktarmaya çalışacağız bu makalemizde, PTT’nin bankacılık işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmek üzere hizmete sunduğu online internet şubesine giriş yapabilmek için ihtiyaç duyulan İnteraktif Posta Çeki (İPÇ) hem bankacılık işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirme imkânı tanır, hem de bu işlemleri gerçekleştirebilmek için oldukça güvenli bir yoldur.

Günlük yaşamımızda bir çok şifre kullandığımızdan bazen şifrelerimizi unutabiliyoruz bu gibi bir durumda PTT İnteraktif Posta Çeki (İPÇ) güncelleme, işlemi yapmamız gerekebilir.PTT internet bankacılığı işlemleri korktuğunuz kadar zor değil hemen anlatıma geçelim.

PTT İPÇ Şifresi Nedir?

“PTT Bank Nedir?” Bankacılık hizmetleri hakkında bilgisi olmayan kişilerce sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. PTT diğer hizmetlerinin yanında bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayan bankacılık hizmeti vermeye başlamıştır.

Şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilmesine izin verilen bu işlemler PTT kart müşterilerine sunduğu tek olanak da değildir. Hemen hemen diğer bütün bankalarda olduğu gibi postane de son yıllardaki yaptığı yatırımlarla müşterilerine interaktif olarak da hizmet verebilmek adına internet şubesini hizmete sunmuştur.

Müşterilerinin pek çok bankacılık işlemlerini şubelerine gelmelerine gerek kalmadan gerçekleştirebilme kolaylığı sağlayan PTT İnternet Şubesinin güvenli altyapısı müşterilerinin endişelerini gidermeyi de kendine görev edinmiş bir yapılanmadır.

PTT (İPÇ) İnteraktif Posta Çeki Nasıl Alınır?

PTT İPÇ şifresi nasıl öğrenilir?” sorusunun birden fazla cevabı vardır. Bu cevaplar şunlardır:

PTT Şubesine İnteraktif Posta Çeki Başvurusunda Bulunularak

Hesabı olan müşteriler İnteraktif Posta Çeki almak için dilerlerse herhangi bir şubeye giderek şifre başvurusunda bulunabilirler. Müşteriler, bu isteklerini ilk hesap açtırma işlemi sırasında dile getirebilme hakkına da sahiptirler.

Ancak bu isteklerini hesap açılması sırasında dile getirmemişlerse ya da internet bankacılığını hesaplarını açtırdıktan daha sonra kullanmaya karar vermişlerse, tekrar şubeyi ziyaret edip kolayca başvuruda bulunabilirler. PTT internet bankacılığı İnteraktif Posta Çeki başvurusunda müşterilerden İPÇ başvuru formunu doldurmaları istenir.

Buna ek olarak müşterilerinden farklı belgeler de talep edebilirler. Şifre ücreti 5 TL’dir. Ancak talep edilen bu ücret, banka hesabınıza yatırılır, eğer hiç kullanmazsanız da hesabınızı kapatma talebinize takiben size iade edilir. Şubedeki başvurunuzun ardından, hesabınız için adınıza bir şifre tanımlanır ve size SMS yoluyla iletilir.

Telefonunuza SMS yoluyla iletilen bu şifrenin gizli olduğu ve kimseyle, banka personeliyle dahi paylaşılmaması gerektiği; şifre güvenliğinden bu noktadan sonra tamamen müşterinin sorumlu olduğu ve şifre çalınmasında kurumun herhangi bir sorumluluk kabul etmediğini hatırlatmak faydalı olacaktır. Bu şifre aracılığıyla PTT İnternet bankacılığı Şubesine giriş yapabilir ve bankacılık işlemlerinizi interaktif olarak gerçekleştirebilirsiniz.2

PTT İnternet Bankacılığı Aracılığıyla İPÇ Şifresi Alma

Bunun yanında hesabı olan müşteriler şubeye gitme zahmetine girmeden internet şubesi giriş ekranındaki PTT İPÇ Şifresi Unuttum seçeneğini tıklayarak sistemin kendilerinden istediği T.C. Kimlik Numarası ve cep telefonu numaralarını gerekli yerlere doldurduktan sonra cep telefonlarına gelen SMS’teki şifreyi, yani İnteraktif Posta Çekini, kullanarak internet şubesine giriş yapabilirler.

Her iki şifre alımı işleminde de şifre müşteri için özel olarak rastgele oluşturulmaktadır. Bu sebeple eğer müşteri verilen bu rastgele şifreyi daha kolay hatırlayacağı ya da daha güvenli olduğunu düşündüğü bir şifreyle değiştirmek isterse İnternet Şubesi işlem ekranındaki şifre değiştirme kısmından bu işlemi gerçekleştirebilir.

BURADAN : https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet

PTT İPÇ Şifresi Alarak Hangi Online İşlemler Yapılabilir?

PTT internet bankacılığına giriş ile şubelerde gerçekleştirilebilen pek çok işlemi interaktif olarak gerçekleştirebilme imkânı sağlamaktadır. İnternet Şubesi’ni kullanabilmek ve tüm işlemlerden faydalanabilmek için öncelikle elbette bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir hesaba sahip değilseniz size en yakın PTT Şubesini ziyaret edebilirsiniz.Hemen bir hesap açabilirsiniz, hesap açmak için ihtiyacınız olan belgeler nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisidir. Başvurunuzdan sonra 15 ile 20 gün içinde kartınız genellikle kullanıma hazır hale gelir.

Hesabı açtıktan sonra diğer bankalarda olduğu gibi hesap işlemleri gerçekleştirebilir, para transferinde bulunabilir ya da faturalarınızı hesabınız aracılığıyla yatırabilirsiniz. Ancak bu işlemleri internetten, şubeye gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirebilmeniz için İPÇ’ye yani İnteraktif posta çeki hesap bilginize ihtiyacınız vardır. İnteraktif Posta Çeki, PTT’nin İnternet Şubesi şifresini isimlendirmesidir.

İnteraktif Posta Çeki alındıktan sonra, internet Şubesi’nden veya PTT Mobil Uygulamasından bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilir. Online olarak internet şubesinden gerçekleştirilebilen hizmetlerse şunlardır;

  • Hesap bilgileri ve hesap bakiyesi görüntüleyebilme.
  • Hesaptan para transferleri gerçekleştirebilme.
  • Fatura ödemelerini banka hesabı üzerinden gerçekleştirebilme.

İlgili Makale : PTT Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Unutulan İPÇ Şifresi Güncelleme Ve Diğer İşlemler

İnteraktif Posta Çeki süreçlerinde yaşanan herhangi bir unutma ve güncelleme sorununda, merak edilen bir konuda ya da bununla bağlantılı olduğu konularla ilgili endişeler için 444 1 788 numaralı Çağrı Merkezine ulaşılabilir ya da herhangi bir şube ziyaret edilebilir.

Bütün şubelerinin lokasyonlarını öğrenmek için müşterilerine en yakın şubelerinin yerini göstermesi için tasarlamış olduğu en yakın PTT isimli internet sitesi ziyaret edilebilir. Şubeler hafta içi her gün 8.30-12.30 ve 13.30-17.30 arasında hizmet vermektedir. Hafta sonları tüm şubeler servis vermemektedir. Ancak bazı özel olarak belirlenmiş şubeler cumartesi günleri saat 13.30’a kadar açıktır. Bu şubelerin yerleri yukarıda vermiş olduğumuz adres üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
PTT İPÇ Şifresi Nasıl alınır, (GÜNCELLENİR) Öğrenme Yolları
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
PTT İPÇ Şifresi Nasıl alınır, (GÜNCELLENİR) Öğrenme Yolları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. RAMAZAN ACAR dedi ki:

    interaktif bankacılık şimremi unuttum tekrar nasıl allabilirim

  2. cicek dedi ki:

    bir turlu sifremi guncelliyemiyorum yardm edin lutfen

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı limiti düşürmek
Kullanımda Olan Kredi Kartının Limitini Nasıl Düşürülür?

Gündelik hayata dalmış giderken cebimizdeki kredi kartı sayısı...

kkdf nasıl geri alınır
KKDF Ve BSMV Nedir, Bunlar Geri Alınabilir Mi?

KKDF ne demek sorusu, daha önce kredi almamış...

x