PTT Bank İPÇ şifresi alma veya PTT İPÇ şifresi nasıl alınır, konuları hakkında bilgileri aktarmaya çalışacağız bu makalemizde, PTT’nin bankacılık işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmek üzere hizmete sunduğu online internet şubesine giriş yapabilmek için ihtiyaç duyulan İnteraktif Posta Çeki (İPÇ) hem bankacılık işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirme imkânı tanır, hem de bu işlemleri gerçekleştirebilmek için oldukça güvenli bir yoldur.

Günlük yaşamımızda bir çok şifre kullandığımızdan bazen şifrelerimizi unutabiliyoruz bu gibi bir durumda PTT İnteraktif Posta Çeki (İPÇ) güncelleme, işlemi yapmamız gerekebilir.PTT internet bankacılığı işlemleri korktuğunuz kadar zor değil hemen anlatıma geçelim.

PTT İPÇ Şifresi Nedir?

“PTT Bank Nedir?” Bankacılık hizmetleri hakkında bilgisi olmayan kişilerce sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. PTT diğer hizmetlerinin yanında bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayan bankacılık hizmeti vermeye başlamıştır.

Şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilmesine izin verilen bu işlemler PTT kart müşterilerine sunduğu tek olanak da değildir. Hemen hemen diğer bütün bankalarda olduğu gibi postane de son yıllardaki yaptığı yatırımlarla müşterilerine interaktif olarak da hizmet verebilmek adına internet şubesini hizmete sunmuştur.

Müşterilerinin pek çok bankacılık işlemlerini şubelerine gelmelerine gerek kalmadan gerçekleştirebilme kolaylığı sağlayan PTT İnternet Şubesinin güvenli altyapısı müşterilerinin endişelerini gidermeyi de kendine görev edinmiş bir yapılanmadır.

PTT İnteraktif Posta Çeki “İPÇ” Şifresi Alma

Bunun yanında hesabı olan müşteriler şubeye gitme zahmetine girmeden internet şubesi giriş ekranındaki PTT İPÇ Şifresi Unuttum/yeni şifre al seçeneğini tıklayarak sistemin kendilerinden istediği T.C. Kimlik Numarası ve cep telefonu numaralarını gerekli yerlere doldurduktan sonra cep telefonlarına gelen SMS’teki şifreyi, yani İnteraktif Posta Çekini, kullanarak internet şubesine giriş yapabilirler.

Her iki şifre alımı işleminde de şifre müşteri için özel olarak rastgele oluşturulmaktadır. Bu sebeple eğer müşteri verilen bu rastgele şifreyi daha kolay hatırlayacağı ya da daha güvenli olduğunu düşündüğü bir şifreyle değiştirmek isterse İnternet Şubesi işlem ekranındaki şifre değiştirme kısmından bu işlemi gerçekleştirebilir.

BURADAN : https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet

PTT İPÇ Şifresi Alarak Hangi Online İşlemler Yapılabilir?

PTT internet bankacılığına giriş ile şubelerde gerçekleştirilebilen pek çok işlemi interaktif olarak gerçekleştirebilme imkânı sağlamaktadır. İnternet Şubesi’ni kullanabilmek ve tüm işlemlerden faydalanabilmek için öncelikle elbette bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir hesaba sahip değilseniz size en yakın PTT Şubesini ziyaret edebilirsiniz.Hemen bir hesap açabilirsiniz, hesap açmak için ihtiyacınız olan belgeler nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisidir. Başvurunuzdan sonra 15 ile 20 gün içinde kartınız genellikle kullanıma hazır hale gelir.

ptt bank ipç şifresi alma

Hesabı açtıktan sonra diğer bankalarda olduğu gibi hesap işlemleri gerçekleştirebilir, para transferinde bulunabilir ya da faturalarınızı hesabınız aracılığıyla yatırabilirsiniz. Ancak bu işlemleri internetten, şubeye gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirebilmeniz için İPÇ’ye yani İnteraktif posta çeki hesap bilginize ihtiyacınız vardır. İnteraktif Posta Çeki, PTT’nin İnternet Şubesi şifresini isimlendirmesidir.

İnteraktif Posta Çeki alındıktan sonra, internet Şubesi’nden veya PTT Mobil Uygulamasından bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilir. Online olarak internet şubesinden gerçekleştirilebilen hizmetlerse şunlardır;

 • Hesap bilgileri ve hesap bakiyesi görüntüleyebilme.
 • Hesaptan para transferleri gerçekleştirebilme.
 • Fatura ödemelerini banka hesabı üzerinden gerçekleştirebilme.

İlgili Makale : PTT Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT İPÇ Şifremi Unuttum, Şifremi Nasıl Alırım, Güncellerim?

İnteraktif Posta Çeki süreçlerinde yaşanan herhangi bir unutma ve güncelleme sorununda, merak edilen bir konuda ya da bununla bağlantılı olduğu konularla ilgili endişeler için 444 1 788 numaralı Çağrı Merkezine ulaşılabilir ya da herhangi bir şube ziyaret edilebilir.

Bütün şubelerinin lokasyonlarını öğrenmek için müşterilerine en yakın şubelerinin yerini göstermesi için tasarlamış olduğu en yakın PTT isimli internet sitesi ziyaret edilebilir. Şubeler hafta içi her gün 8.30-12.30 ve 13.30-17.30 arasında hizmet vermektedir. Hafta sonları tüm şubeler servis vermemektedir. Ancak bazı özel olarak belirlenmiş şubeler cumartesi günleri saat 13.30’a kadar açıktır. Bu şubelerin yerleri yukarıda vermiş olduğumuz adres üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

İlk Defa İPÇ Şifresi Alacağım Ne Yapmalıyım?

Eğer PTT posta çeki hesabınız varsa ve ilk defa PTT İnternet Bankacılığı kullanmak istiyorsanız şifre alma admlarını sizler için anlatacağım, şunu hatırlatmamda fayda var eğer İnteraktif Posta Çeki Hesabınız yoksa PTT Bank internet bankacılığını kesinlikle kullanamaz ve PTT İPÇ şifresi alamazsınız. Hesabınız olduğunu varsayarak anlatımımıza başlıyoruz. Öncelikle https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet adresine gireceğiz.

blank

Gördüğünüz gibi giriş sayfamız açılıyor resimdeki alandaki gözüken alanları doldurmamız gerekiyor, ama öncelikle burada en altta bulunan ” Yeni Şifre Al” butonuna tıklayacağız ve İPÇ şifresi alma sayfasına giden ekran açılıyor.Açılan ekran görüntüsü aşağıdadır.

blank

Hemen devam edersek buradaki alana T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Alttaki kutucuğa telefon numaranızı girmelisiniz.Eğer tüm bilgiler doğru ise GSM hattınıza SMS olarak PTT İPÇ şifrenizi almış olacaksınız. Fakat İnteraktif Posta Çeki Hesabınız yoksa bu anlattığımız sayfadan şifre alma işlemi yapmanız mümkün değil. Peki İnteraktif Posta Çeki hesabı nasıl oluşturabiliriz bakalım.

PTT (İPÇ) Şifresi Almak İçin, İnteraktif Posta Çeki Hesabı Nasıl Açılır?

PTT İPÇ şifresi almak için oluşturmanız gereken PTT internet bankacılığı İnteraktif Posta Çeki hesabı başvurusunda müşterilerden İPÇ başvuru formunu doldurmaları istenir.

Buna ek olarak müşterilerinden farklı belgeler de talep edebilirler. Şifre ücreti 5 TL’dir. Ancak talep edilen bu ücret, banka hesabınıza yatırılır, eğer hiç kullanmazsanız da hesabınızı kapatma talebinize takiben size iade edilir. Hesap açmak için sizden herhangi bir ücret talep edilmez, İPÇ hesabı almak ücretli mi diye soran kullanıcılarımıza da bu şekilde cevap vermiş olalım.

PTT İPÇ Şifrem Bloke Oldu, İPÇ Blokesini Nasıl Açarım?

Eğer PttBank İnternet Bankacılığı (İPÇ) şifre alma ve bloke kaldırma işlemlerini PttKart bilgilerinizle
ve sisteme kayıtlı olan cep telefonları aracılığı ile yapabilirsiniz.

Yukarıda yeni şifre alma adımlarını uygulayarak blokeli olan İPÇ şifrenizin blokesini çözerek PTT internet bankacılığı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT İPÇ Şifresi Güveniği Nasıl Sağlanır?

Tüm işlemlerinizi güvenlik açısından http://www.ptt.gov.tr/ adresini kullanarak gerçekleştiriniz. Banka personelleri bile olsa PTT İPÇ şifrenizi kimseyle paylaşmayınız. Olta yöntemiyle e posta adresinize gönderilecek Fake (sahte) mailleri açmayınız tıklamayınız.

Eğer şüpheli bir işlem söz konusuysa veya aklınıza takılan bir sorun varsa hemen 444 1 788 numaralı hatlardan PTT İPÇ şifre güvenliğini sağlayınız.

PTT internet bankacılığı işlemlerinde sayfanız 8 dakikadan fazla açık kalır ise güvenlik açısından sistem otomatik olarak çıkış yapacaktır. PTT İPÇ şifrenizi internet kafelerde veya benzer ortamlarda giriş yaparak kullanımdan kaçının keylogger ve şifre kopyalama programları ile şifreniz kopyalanabilir. Ekseriyette bu durumlara hassasiyet göstermelisiniz.

1 Yorum

 1. RAMAZAN ACAR
  19 Eylül 2019 at 19:10 — Cevapla

  interaktif bankacılık şimremi unuttum tekrar nasıl allabilirim

 2. cicek
  19 Temmuz 2019 at 13:01 — Cevapla

  bir turlu sifremi guncelliyemiyorum yardm edin lutfen

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir