PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) Emekli Kredisi

Yayın Tarihi: 28.08.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 14.09.2019
 

Bu yazımızda bir kredi türü olan PTT emekli kredisi hakkında bilgiler paylaşacağız. Emekliliği hak etmiş kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için ve ekonomik sıkıntılarının üstesinden gelebilmesi için ortaya çıkmış bir kredi paketi türüdür.Kredi kullanmak isteyen kişiler genellikle emeklilerdir, burada aracılık görevini üstlenen PTT,  emekli kişilerin kredi başvurusuna istinaden başvuruyu ilgili bankaya yönlendirir.

Banka tarafından onaylanan krediler PTT ile sözleşme imzalanarak  herhangi bir PTT şubesinden ödenir. Peki PTT kredisini kimler kullanabilir, şartları nelerdir, PTT emekli kredisi veren bankalar ve bu bankaların sağladığı şartları ele alalım.

PTT Emekli Kredisi Veren Bankalar Hangileri

PTT kredisi vermek için anlaşma sağlayan özel ve kamu banka sayısı git gide artmaktadır. Emeklilerin acil para bulma ihtiyaçlarını karşılayan bu sistem beraberinde PTT kredisi veren bankalar sorusunu akla getiriyor. Sisteme dahil olan bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Aktif Bank
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Burgan Bank
 • ING Bank

PTT Emekli Kredisi Başvuruları Nasıl Ve Nereden Yapılır?

PTT emekli kredisi başvuru işlemleri için direk olarak PTT şubesine giderek başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Eğer PTT’den emekli maaşı alıyor iseniz işiniz biraz daha kolay diyebilirim. PTT şubelerindeki yetkililere talepte bulunmaları halinde daha hızlı ve pratik bir şekilde kredi kullanım hakları olduklarını bilmelidirler.

Ayrıca PTT emekli kredisi başvurusunu anlaşmalı bankalar nezdinde Mobil bankacılık ve internet şubeleri üzerinden de yapmanız mümkündür. Bu konuyla alakalı resimli anlatım şeklimizi konumuzun devamında bulabileceksiniz.

PTT’den maaş alan emekli müşteriler için;

 • Kredi skorunun kredi alabilmek için yeterli seviyede olması 900 ve üzerinde  kredi puanının olması gerekmektedir.
 • Kredi kullanılabilmesi için en fazla 84 yaşında olunması gerekmektedir.
 • Aylık elde edilen maaşın yüzde 50’sinin  kredi taksitlerini ödeyebiliyor olması gerekmektedir.

PTT’den maaş almayan emekli müşteriler için;

 • 18 yaşını geçmiş olup  84 yaşından büyük olmamak gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu veya gelir belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Kredi puanının kredi alabilmek için yeterli seviyelerde olması şartı aranmaktadır.
 • Aylık gelirin en az yarısının  kredi taksitlerini ödeyebilmesi şartı aranmaktadır.

PTT Aracılığı İle Kullanılmış Olan Kredi Bitmeden Maaş Başka Bir Bankaya Alınabilir mi?

PTT ile kullanılmış olan kredinizin taksitlerinin hepsini ödemeden PTT den aldığınız maaşı başka bir bankaya taşıyamıyorsunuz. Buna binayen birde maaşınızı PTT den almak için başvuru yaptığınız esnada prosmosyon kampanyalarından faydalandı iseniz bu promosyon ödemelerinin iadesini yapmadan emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemi gerçekleştirilememektedir.

Aktifbank PTT Emekli Kredisi Anlaşması Detayları

PTT kredisi ile anlaşma yapan özel bankalar arasında önemli bir yeri Aktifbank almaktadır. Aktifbank N kolay kredi sloganı ile başladığı ve büyük bir ivme kazandığı kredi finansmanına bir yenisini ekleyerek emekli kredisi olarak müşterilerine finans sağlamaktadır. Aktifbank’tan ptt emekli kredisi kullanabilmek için emeklilerin maaşlarını PTT şubelerinden almaları gerekmektedir. Maaşını PTT aracılığı ile alan emekliler Aktifbank şubelerine gitmeden PTT şubeleri üzerinden hemen başvuruda bulunabilir ve hesaplarından otomatik ödeme talimatı vererek çektikleri kredileri kolayca geri ödeyebilirler.

Emekliler Aktifbank PTT kredisi aracılığı ile en fazla 60.000 TL’ye kadar kredi başvurusunda bulunabilirler üst limit bu şekilde sınırlandırılmıştır.Vade seçeneği ise üst taban olarak 36 ay olarak belirlenmiştir. PTT emekli kredisi için uygulanacak vade oranı ve faiz ise 3,20 dir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 84 yaşını tam olarak doldurmuş kişiler kredi başvurusunda bulunması mümkün değildir. Örnek vermek gerekir ise siz 79 yaşında iseniz en fazla 5 yıl vadeli bir kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Aktifbank PTT kredisi çekmek, hesaplama yapmak ve örnek ödeme planı oluşturmak için https://www.aktifbank.com.tr/tr/bireysel/n-kolay-krediler/pttden-aktif-bank-ihtiyac-kredisi vermiş olduğumuz linki ziyaret ederek tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Vakıfbank Ve PTT İş Birliği İle İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank ve PTT sözleşme imzalayarak PTT ihtiyaç kredisi ile ilgili bir anlaşma yapmıştır. Yine kural olarak kredi kullanmak isteyen emekliler maaşlarını PTT’ den almaları şartı aranmaktadır. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan emekliği hak eden kişilerde bu kampanyadan ve anlaşmadan yararlanarak kredi kullanma fırsatını yaşayabilirler.Vakıfbank PTT kredi başvurusu yapacak kişiler Vakıfbank şubelerinden değil yine PTT üzerinden başvuru yapacaklardır.

vakıfbank ptt kredisi başvurusu

Eğer gerekli şartları sağlıyor iseniz hem PTT hemde Vakıfbank tarafınca bu incelemeler yapılarak kredinize sonuç verilecek, uygun görülmesi halinde PTT’den kredinizi kullanarak paranızı hemen çekebileceksiniz. Kredi notunuzun düşük olması olumsuz bir sonuçla karşılaşmanızı sağlayacağından başvuru öncesi kredi notu derecenizi gözden geçirmeniz sağlıklı olacaktır.

 • Yaşınız ve kredi başvuru vadenizi topladığınızda 80 yılı geçmemelidir.
 • Bu anlaşma kapsamında PTT kredisi başvurusu yapabilecek kişiler için 80 yaş sınırı konmaktadır.
 • PTT kredisi kullanımı sadece PTT üzerinden yapılacaktır.
 • Maksimum 20.000 TL ye kadar kredi kullandırımı yapılacaktır.
 • Vade seçeneği 36 olarak belirtilmiştir.
 • Kampanya kapsamında emekli müşterilere uygun faiz oranları uygulanacaktır.
 • Kampanya süresince faiz oranları, şartlar ve sınırlandırmalar değişebilir.( Banka hakkını gizli tutmaktadır)

Vakıfbank PTT anlaşması için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Denizbank PTT İşyerinden Emekli Kredisi Kullanım Detayları

Denizbank PTT ihtiyaç kredisi için anlaşma şartları diğer bankalarla hemen hemen aynıdır. Emekli kredisi başvurusu yapacak kişilerin maaş ödemelerini yine PTT şubelerinden almaları şarttır. Kredi vade oranı maksimum 36 ay olarak belirlenmiştir. PTT Emekli kredisi kullanırken Denizbank’ı tercih etmenizin bir sebebi olabilir, çünkü Denizbank PTT kredisi başvurusunda kredi tahsis ücreti alınmamasıdır. Diğer aranan şartlar ve özelliklerden bahsetmek gerekirse ;

 • En az 3.000 TL krediye başvurabilirsiniz.
 • En çok 36.000 TL’ye kadar PTT kredisi başvurabilirsiniz.
 • Güncel olarak uygulanacak faiz oranı 3,10 dur.
 • Yine diğer bankalardaki gibi kişilerde 80 yaş şartı aranıyor.

Daha iyi anlaşışması için, 79 yaşındaki bir emekli kredi başvurusu yapmak için en fazla 24 ay vade şansından yararlanabilecektir. Denizbank PTT emekli kredisi için kısa bir ödeme planı paylaşmak gerekir ise ;

 • 35.000 TL kredi başvurusunu 36 ay vadede geri ödeyeceğinizi düşünürsek ödeyeceğiniz taksit tutarı 1.620,00 TL olacaktır.

Eğer sizler yüksek bir emekli maaşına sahipseniz ödeme planınızı ve taksitlerini kendi talebiniz doğrultusunda bankayla paylaşarak daha yüksek ödeme tutarlarında ve daha az vadelerde ayarlayabilirsiniz. Şu unutulmamalıdır ki taksit ödeme tutarı maaşınızın % 50 sinden fazla olamaz.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) JET PTT Kredisi

PTT anlaşmalı özel banka olan TEB bankası ile PTT kredisi çekmek istiyorsanız öncelikle ya PTT çalışanı veya PTT’den emekli maaşı alan bir emekli olmanız gerekmektedir. Bu şartları taşıyor iseniz T.C. kimlik numaranız ile kolay bir şekilde PTT şubelerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. TEB JET kredi PTT ile anlaşmalı olduğundan emekli kredilerinde kredi tahsis ücreti talep etmemektedir.

 • Kredi Tahsis Ücreti Talep Edilmez.
 • Kredi başvurusu için üst limit olarak 40.000 TL belirlenmiştir.
 • Minimum 3 Ay maksimum 36 ay vade seçeneği ile başvuru yapılabilir.
 • Teb PTT jet kredi başvurusu için yaş sınırı 70 dir.
 • PTT JET kredi başvurusu, PTT şubelerinden yapılması gerekmektedir.

Emekli kredisi için TEB JET kredi seçeneği de diğer seçenekler arasında tercih edilebilir duruyor. PTT ile ilgili, PTT Bonus Kredi Kartı Başvurusu Başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) Emekli Kredisi
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
paycell card ne işe yarar
Turkcell Paycell Card-Kart Nedir, Ne İşe Yarar? (PAYCELL AVANTAJLARI)

Turkcell ülkemizde en çok kullanılan GSM hatlarından bir...

çıkmayan kreid çıkartılır
Tüm Yönleriyle Kredi Ve Kredi Kartı Çıkartılır Furyası (TÜM YALANLAR)

Sevgili takipçilerimiz bildiğiniz gibi web sitemiz krediler, kredi...

x