Rapor Parası (İş Görememezlik) Ödeneği Tahsil Etme (Ziraat Bankası)

Yayın Tarihi: 01.10.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Sosyal Güvenlik Kurumunun verdiği rapor parasını Ziraat Bankası aracılığı ile alabilirsiniz. Rapor parası sorgulama ve iş görememezlik ödeneği hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabileceksiniz. Çalışan insanların hasta olduklarında bile bitmeyen sıkıntıları vardır. Bu sıkıntıların başında iş yerleri tarafından çalışmadıkları günler için kendilerine para ödenip ödenmeyeceğidir.

Böyle bir durumda işçiler kadar işverenlerde zor bir duruma düşmektedir. Bir ay raporlu olan bir işçiye çalışamadığı halde bir ay para ödemek istemediklerinden işverenler işçiyi işten çıkartma yoluna gitmektedirler. Bu yüzden çoğu işçi hasta olduğunda doktorun verdiği istirahat iznini kabul etmemekte ve sağlığını önemsemeyerek çalışmaya devam etmektedir.

Bu soruna bir çözüm bulmak isteyen devlet hem işçileri hem de işverenleri memnun etmek için işçinin hastalığı sebebi ile işe gidemediği günlerin parasının devlet tarafından ödenmesine karar vermiştir. Devlet bu işlemi kendisine ait olan iki kurumla yani Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye Ziraat Bankası aracılığı ile yapmaktadır. Yalnız sürecin nasıl işlediğini bilmeyen çoğu işçi sürece nasıl başlanması gerektiğini merak etmektedir. Bu yazıda hasta olup işine gidemeyen işçiler için İş Görememezlik Ödeneği’nin nasıl alınacağını anlatacağız.

İş Görememezlik Ödeneği (Parası) Nedir?

SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur gibi kurumlarının birleştirilmesi ile emeklilik ve sigorta işlemlerinden tek başına sorumlu hale gelen devlet kurumu Sosyal Güvenlik Kurumu olmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumunun yüzlerce hizmeti arasında en önemlilerinden biriside hastalığı nedeniyle işine gidemeyen işçilere İş Görememezlik Ödeneği ödemektir. Halk arasında bu ödenek rapor parası olarak da bilinmektedir fakat Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ziraat Bankası’nda yapılan resmi işlemlerde rapor parasının adı İş Görememezlik Ödeneği’dir.

İş Görememezlik ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumuna sigorta ödeyen kişilere ödenir. Sigortasız çalışan işçiler devletin sunduğu bu haktan yararlanamamaktadır. Bu yüzden en önemli işçi sorunlarından birisi olan sigortasız işçi çalıştırılması uygulaması hiçbir işçi tarafından kabul edilmemelidir. Sigortasını yaptırmadan hiçbir işçi çalışmamalıdır. İş Görememezlik Ödeneği ve daha devletin sunduğu bir sürü hak için işçilerin Sosyal Güvenlik Kurumundan sigortalı olması zorunludur. Sigortasız işçi çalıştıran işverenler ilgili ticaret odalarına şikâyet edilebilir.

İşçinin hastaneden aldığı iş görememezlik raporunun süresi 1 gün ile 30 gün arasında değişebilir. İşçinin 30 günden fazla rapor alabilmesi için ise hastane heyetinin kişiyi değerlendirmesi ve ortak kanıya ulaşarak heyet raporu vermesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumundan İş Görememezlik Ödeneği Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumundan İş Görememezlik Ödeneği’nin alınabilmesi için öncelikle kişinin sigortalı bir çalışan olması gerekmektedir. Ardından kişi hasta olduğu dönem için hastaneden hastalığını kanıtlayan iş görememezlik raporu almalıdır. Hastaneden aldığı raporu işçi, iş yerine teslim etmelidir. İş yeri, işçinin kendisine verdiği iş görememezlik raporunu Sosyal Güvenlik Kurumuna verdiğinde, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş görememezlik raporu değerlendirilir.

rapor parası hangi tarihler arasında

Değerlendirmeyi geçen iş görememezlik raporu işçinin hakkı olan ücreti alabilmesi için çalışamadığı günlerin toplam ücreti olarak Ziraat Bankasına ulaştırılır. İş Görememezlik Ödeneği, iş görememezlik raporunun Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaşmasından en geç 15 gün sonra ödenir.

Rapor Parasının ( Ödeneği’nin) Yatıp Yatmadığı Nasıl Sorgulanır?

Her türlü devlet hizmetinin sorgulamasının yapıldığı E-Devlet sistemi sayesinde İş Görememezlik Ödeneği’nin Ziraat Bankası hesabına yatıp yatmadığı da sorgulanabilir. Sorgulamayı yapmak için işçinin öncelikle bir E-Devlet şifresine ihtiyacı vardır. Sigortasının yapılabilmesi için daha önceden işçi şifresini almamışsa, PTT şubelerinden herhangi birine giderek 2 TL karşılığında E-Devlet şifresini alabilir.

Rapor Parası Sorgulama Ekranı : https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme

Kişinin sorgulamayı acil bir şekilde yapması gerekiyorsa da PTT şubesine gitmeden alternatif giriş yolları olan mobil imza, kişinin kendi üzerine kayıtlı telefon numarası ya da kişinin kendi üstüne kayıtlı internet bankacılığı ile E-Devlet sistemine giriş yapılabilir. Sisteme girdikten sonra işçinin sorgulamayı yapması için arama bölümüne “4A – 4B İş Görememezlik Ödemesi Görme” yazıp aratması yeterlidir.

4A seçeneği özel bir kurumda kişilerin bir işveren tarafından çalıştırılması sebebi ile sahip olunan sigortadır. 4B ise kişinin kendine ait işyerinin bulunması ile sahip olduğu sigorta türüdür. Aramayı yaptıktan sonra kişi İş Görememezlik Ödeneği’nin yatıp yatmadığını görür. Sayfayı PDF olarak bilgisayara kaydedilebilir ya da çıktı alarak Ziraat Bankasına gidilebilir.

Ziraat Bankasında hesabı bulunan işçilerin E-Devlet üzerinden sorgulama yapmasına gerek yoktur. Ziraat Bankasının bireysel internet bankacılığı hizmeti ya da mobil uygulamasını kullanarak SGK rapor parası Ödeneği’nin hesaplarına yatıp yatmadığını öğrenebilirler.

Hastalık Rapor Parası Geri Ödemesi Hangi Bankadan Alınır?

Raporlarını iş yerlerine teslim eden işçiler öncelikle rapor paralarının yatıp yatmadığı sorguladıktan sonra İş Görememezlik Ödeneği’ni farklı yollarla alabilirler. Ziraat Bankası’nda hesabı bulunan işçiler İş Görememezlik Ödeneği’ni ATM’lerden, Ziraat Bankası şubelerinden nakit olarak alabilirler. Dijital olarak ise İş Görememezlik Ödeneği’nin hesaplarına yatıp yatmadığını işçiler web sitesi ve mobil uygulama aracılığı ile kontrol edebilirler.

Ziraat Bankası’nda hesabı olmayan işçilerin İş Görememezlik Ödeneği Ziraat Bankası’na işçilerin isimleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılır. İşçiler İş Görememezlik Ödeneği’ni Ziraat Bankası şubelerine giderek isimleri ve kimlik belgeleri ile alabilirler. Ya da kendilerine Ziraat Bankası müşteri hizmetleri‘nden bir hesap açtırarak İş Görememezlik Ödeneği’nin hesaplarına aktarılması isteyebilirler.

İşçiler Ziraat Bankası’na, İş Görememezlik Ödeneği almak için ayın 8’i ve 14’ü arasında gitmelidirler. Mali Otomasyon Sistemi Projesi ile otomatik yatan İş Görememezlik Ödenekleri bu tarihler arasında Ziraat Bankasına yatmaktadır.

Uzun Süreli Rahatsızlıklarda İş Görememezlik Ödeneği Hakkında

Hastalıklarımız her zaman  3,  5 gün ile sınırlı kalmayıp bazen uzun süreki bir ayı veya bir kaç ayı bulan zaman dilimlerini kapsayabiliyor. Bu şekildeki uzun süreli raporlarda iş görememezlik ödeneği nasıl alınır veya 1 veya 2 ay süreli raporlarda rapor parası nasıl hesaplanır, bu soruların cevaplarını aşağıdaki videomuz ile sizlere sunmaya çalıştık.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Rapor Parası (İş Görememezlik) Ödeneği Tahsil Etme (Ziraat Bankası)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
halkbak müşteri temsilcisine bağlanma
Halkbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Halk Bankası Müşteri Hizmetleri, Halk Bankasının deneyimli çalışanları...

finansbank kredi kartı başvuru yolları
QNB Finansbank Kredi Kartı Özellikleri Ve Başvuru

Belkide kredi kartı olmayanımız yok fakat yinede zaman...

x