Rapor Parası Nedir ? Rapor Parası Nereden Nasıl Alınır ?

Yayın Tarihi: 26.09.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 01.09.2018
 

Çalışan kişilerin hakları çeşitli kanunlarla güvence altına alınmakta olup çalışan kişinin belirli sağlık sorunları yaşaması durumunda çalışamadığı günler için rapor olması durumunda ödenek almasına izin verilmektedir. Çalışan kişinin yaşadığı sağlık sorunları nedeni ile çalışamadığını sağlık kurulundan aldığı raporla kanıtlaması durumunda çalışamadığı günler için rapor parası olarak ta anılan geçici iş göremezlik ödeneği almasına izin verilmektedir.

Peki çalışanlar için iş görememzlik ödeneği yani rapor parası nereye yatar ?  Rapor parası ödemesi SGK tarafından geçmiş dönemlerde Ziraat Bankası şubeleri üzerinden ödenmekteydi. Ancak SGK yenilemiş olduğu protokol gereği PTT ile anlaşmaya vardı ve bunun üzerine tüm ödemeleri sadece PTT üzerinden yapmaya başladı. Yani artık SGK rapor parası ödemeleri sadece PTT şubeleri üzerinden yapılmakta olup bankadan rapor parası ödemesi yapılmamaktadır.

Yine eskiden SGK geçici iş göremezlik ödemeleri her ayın 8 ile 14 ‘ü arasında yer alan günlerde yapılırken yeni protokolle beraber ayın her günü çalışanlara ödeme yapılmaya başlanmış durumdadır.

SGK rapor parası almak isteyen kişilerin şahsen istedikleri PTT şubesi üzerinden şahsen başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır.

rapor parası ne zaman yatar

E Devlet Üzerinden Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Rapor parasının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen kişiler e devlet şifresi bulunuyorsa bu durumda e devlet üzerinden yapabilmektedir. E devlet şifresi olmayan kişiler bankaların internet şubesini kullanıyorsa bu durumda internet üzerinden sisteme geçiş yapma hakkına sahiptir.

Geçiş yaptıktan sonra e hizmetler sekmesinden SGK bölümünü tıklayıp açılan pencereden sırası ile SGK hizmetleri, 4A ya da 4B İş Göremezlik Ödemesi Görme butonlarına basıp açılan sayfada sizden istenilen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Bunun ardından yapacağınız sorgulama ile adınıza PTT şubeleri üzerinden alabileceğiniz bir rapor parası ödemesi olup olmadığını anında öğrenmiş olursunuz. En kolay şekilde SGK rapor parası sorgulama işlemi bu şekilde yapılabilmektedir. Yine SGK şubeleri üzerinden de kimlik belgeniz ile şahsen başvuruda bulunarak sorgulama yapmalarına da izin verilmektedir.

Kimler Rapor Parası, Geçici İş Göremezlik Ödeneği Alabilir ?

Öncelikle bu ödeneği almak isteyen kişinin mutlaka sigortalı çalışan olması gerekmektedir. Sigortalı olan kişinin meslek hastalığına yakalanması, hastalanması ya da doğum yapması gibi nedenlerle çalışamaması durumunda rapor parası almasına izin verilmektedir.

Bu parayı alabilmek için sigortalı çalışanın mutlaka sağlık kurulundan yukarıda yazılı olan hastalıklar ile ilgili olarak rapor olarak bunu resmi olarak belgelemesi gerekir. Yani sigortalı olarak çalışan kişinin sağlık sorunları nedeni ile geçici iş göremezliğe uğraması ve bunu sağlık kuruluşu raporu ile kanıtlaması durumunda rapor parası alma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu paraya hak kazanılabilmesi için sağlık raporu alan işçinin raporu aldığı tarihten itibaren geriye dönük olarak en az 90 günlük ödenmiş sigorta primi bulunması gerekmektedir.

sgk rapor ödeneği

İş Kazası Geçiren Ya da Meslek Hastalığına Yakalanan işçinin Durumu Nedir ?

Hastalandığı için rapor alan ya da doğum parası almak isteyen sigortalıdan farklı olarak çalışırken iş kazası geçiren ya da meslek hastalığına yakalanan kişilerden geriye dönük olarak 90 günlük sigorta primi ödeme şartı aranmamaktadır. Bunun nedeni işe yeni başlayan kişinin aynı gün dahi meslek hastalığına yakalanma ya da iş kazası geçirme riskinin bulunmasıdır.

Bu kişinin işinin başındayken kaza geçirdiğini ya da meslek hastalığına yakalandığını kanıtlaması yeterli olacaktır. Yine iş kazası geçiren ya da meslek hastalığına yakalanan kişilere rapor parasının tamamı ödenirken hasta olduğu için iş göremezlik raporu olan kişilere ise SGK 2 günlük rapor parası kesintisi yaptıktan sonra kalan günler için ödeme yapmaktadır.

Eğer E-devlet şifrenizi biliyorsanız ” https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme ” bu linkten rapor ve iş görememezlik paranızı sorgulayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Rapor Parası Nedir ? Rapor Parası Nereden Nasıl Alınır ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı borcunun asgarisini ödeme
Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek (SAKINCALARI)

Kredi kartı kullanan kişilerin kartlarını kullanmaya devam edebilmeleri...

altın 2018 de ne olur
Altın Yatırımının Geleceği Parlak

Özellikle de Türkiye’de küçük yatırımcının en güvendiği yatırım...

x