Rotatif kredi ve spot kredi arasındaki farklara değinmeden önce, kredi kullanımının detaylarından bahsetmemiz gerekiyor. Günümüzde pek çok insan, maddi ihtiyaçları için bankaların kredi seçeneklerinden yararlanıyor. Bu noktada pek çok kurum ve kuruluşun, onlarca farklı kredi seçeneği bulunuyor. Tüm bu birbirinden farklı kredi seçenekleri, maddi ihtiyaçları olan vatandaşın kafasını karıştırabiliyor. Hangi durumlar için hangi türde kredi yardımı almanız gerektiğini belirlemek için de tüm kredi seçeneklerine aşina olmanız gerekiyor.

Bankaların sağladığı tüm bu kredi seçeneklerinin avantajlı olduğu noktalar neler ve hangi durumlarda bu kredi imkânlarından faydalanabilirsiniz öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Spot Kredi Nedir?

Spot kredinin, diğer banka kredilerinden çok büyük farkları yoktur. Ancak yine de spot kredi nedir diyen vatandaşlar için söylenebilecek ilk şey, spot krediye sahip olan vatandaşların yapacağı ödemeler ve spot kredi hesaplamalarının çok daha kolay olduğudur. Bunun nedeni, spot kredinin vadesinin, ödeme tutarının ve faiz oranının belli olduğu krediler olmasıdır. Her bilginin kesin ve belirli olduğu bu kredi türünde vatandaşlar gereken tüm bilgileri ilgili bankalardan alabilir.

Spot kredilerin ödemesi kısa veya orta vadeli olarak belirlemek müşterinin inisiyatifine bağlıdır. Spot kredi aldığınızda, aldığınız kredi tutarına uygulanan ödeme tutarı ve faiz oranı güncel piyasa koşullarına göre belirlenir. Bu nedenle genel geçer bir faiz oranı ve ödeme tutarı bulunmamaktadır.Spot krediyi, bireysel ihtiyaçlarınız veya kurumsal harcamalarınız için kullanabilirsiniz. Bu noktada, aldığınız spot krediyi kullanacağınız yer hakkında hiçbir kısıtlama yoktur.

spot kredi rotatif kredi farkı

Spot kredi, bünyesinde birçok krediyi bulundurduğu için ihtiyacınız olan her türlü harcama için spot türünden faydalanabilirsiniz. İnternet bankacılığı aracılığı ile de spot kredi imkânlarından faydalanabilirsiniz. Bu kredi türünün ödenmesi hususunda da belirli yöntemler vardır. Spot kredi aldığınızda belirlenen ödeme tutarı ve şeklini, seçtiğiniz vade süresince ödeyebilirsiniz. Ödemelerinizi şubeye giderek ya da internet üzerinden yapmak yine sizin tercihinizdir.

Rotatif Kredi Nedir?

Rotatif kredi, en temel anlamıyla ticari ihtiyaçlar için kullanılan kredilerdir. Bu nedenle bireysel harcamalar yapmak isteyen vatandaşlar için işlevsel değildir. Rotatif kredinin bir diğer belirgin farkı da ödeme aşamasındadır. Rotatif kredisi aldığınız zaman ödeme yapmak için size tanınan süre diğer kredilere oranla çok daha kısadır. Kısa vadeli kredi olarak tanımlanan bu krediyi en fazla 1 yıl içerisinde ödemeniz beklenmektedir.

Rotatif kredi için herhangi bir ana para ödemesi bulunmamaktadır. Kredi tutarınıza uygulanan faiz oranıyla birlikte belirlenen miktarı bir yıl içinde ödemeniz gerekmektedir. Rotatif kredinin bir diğer önemli özelliği de, ödeme aşamasında, aldığınız kredi tutarına diğer kredilere kıyasla yüksek faiz oranları uygulanmasıdır.

rotatif kredi ve spot kredi avantajları

Ticari müşterileri için kullanılan ve yüksek meblağlı kredi imkânı sunan rotatif kredide hızlı ve yüksek faizli ödemeler yapmanız beklenir. Aldığınız kredi miktarına, ödeme zamanı geldiğinde günlük olarak faiz uygulanır. Bu nedenle aldığınız kredinin ödemesini geciktirmemeniz gerekmektedir.

Rotatif kredinin hitap ettiği kitle kurumsal şirketler ve bankalardır. Bunun dışında yüklü miktarda paraya ihtiyaç duyan iş sahipleri de rotatif krediden faydalanabilir. Bu kredi imkânı ile büyük maddi ihtiyaçlarınız anında giderilmiş olur.

Rotatif kredi aldığınız zaman ödeme noktasında yalnızca uygulanan faiz oranı belirlidir. Kredinizin ödemesi için vade süresi ve ödeme planı belirsizdir. Banka tarafından size bildirilen dönemde kredi ödemenizi yapabilirsiniz. Rotatif krediden faydalanmak için ilgili bankaya bireysel olarak talimat vermeniz gerekmektedir. Bu işlem için internet bankacılığından yararlanmak pek mümkün değildir.

Ödemeye başlanacak zamanın esnek olması ve yüklü para yardımında bulunduğu için rotatif kredi, şirket sahipleri veya ticaretle uğraşanlar için sıklıkla kullanılmaktadır. Rotatif kredi, müşterilere Türk Lirası değerinde verilir ve ödemesinin de bu para birimi ile verilmesi talep edilir.

Rotatif Kredi İle Spot Kredi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Rotatif kredi ve spot kredi arasındaki fark her ne kadar karıştırılsa da son derece net farklar içerir. Bu farklılıkların başında rotatif kredi ve spot kredinin ödemesi noktasında ortaya çıkan farklılıklardır. Bu farkları öğrenerek, ihtiyacınız olduğu takdirde hangi tür krediden yararlanmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Spot kredinin ödemesi için tanınan vade süresi oldukça uzundur. Bunun yanında spot kredisi için uygulanan faiz oranı, ödeme tutarı ve ödeme planı kesindir. Önceden belli olan bu bilgiler ışığında ihtiyacınız olan spot krediyi alabilirsiniz.

[safir_list id=3328]

Rotatif kredinin geri ödemesi noktasında belli olan tek şey faiz oranıdır. Faiz oranı dışındaki tüm ödeme bilgileri değişken ve belirsizdir. Kesin olan tek şey, rotatif kredi ödemesi için şahsınıza tanınan vade miktarının son derece kısa olmasıdır. Ödemeye başladığınız andan itibaren bir yıl içinde kredi ödemenizi tamamlamanız gerekmektedir.

Spot kredi ve rotatif kredi arasındaki bir diğer fark ise alabileceğiniz kredi miktarıdır. Spot kredi, bireysel ihtiyaçlar için sıklıkla kullanılan bir kredi türü olduğu için daha çok düşük meblağlı krediler alabilirsiniz.

Rotatif kredi ise, daha çok iş adamları, şirket sahipleri veya ticaretle uğraşanlar tarafından tercih edilen bir kredi türüdür. Bu nedenle sağlanan kredi miktarı hayli fazladır. Şirket sahiplerinin yüksek meblağlı ihtiyaçlarını anında giderebilmeyi hedefler.

Rotatif kredi ve spot kredi arasındaki farklar başlıca bunlarıdır. Nakit ihtiyacınız olduğunda gerekli kredi türüne başvurarak kredi imkânlarından faydalanabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir