finanskredirehberi.com

Senetle Araba (Araç) Alma Püf Noktaları Ve Riskleri

Tarih: 29.05.2017
Güncel: 01.10.2018

Ülkemizde gün içerisinde binlerce arabanın alım ve satımı gerçekleştirilmektedir. Bu kadar yoğun bir piyasa olmasına rağmen, kişiler bazı durumlarda kendi birikimleri ya da sahip oldukları araçlar ile bu alım satım işlemlerine dahil olurken, kimi zamanlarda ise ticarette kullanılacak maddi tutarlar, bankalardan alınacak krediler ile mümkündür.

Fakat, son dönemlerde kişilerin bankaların faizlerine katlanmak istememeleri ya da kredi sicil durumlarından dolayı bankalardan kredi alamıyor olmaları, onların senetle araba almak konusunda adımlar atmasını ortaya çıkarmıştır.

Peki senetle araba (Araç) nasıl alınır veya bir diğer deyişle senetle araba nasıl satılır ? Öncelikle belirtmeliyiz ki senetle araba almak gibi bir durum tamamen yasal çerçevede gerçekleşen ve kişiler mağdur olmaması adına da her işlemin açık bir şekilde gerçekleştiği ticaret yöntemlerinden birisidir.

Yıllardır birbirinden farklı alanlarda kullanılan senetlerin araç alımında kullanılması ise bu piyasayı daha da canlandırmış durumdadır. Hem sıfır hem de ikinci el araçlar için geçerli olan bu alım ve satım işlemlerinde, uygulanan kurallar ise son derece basit ve olması gerektiği gibidir.

Senetle Araba (Araç) Alımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikli olarak senetle araba alım ve satışı işleminde vade sürelerine baktığımız zaman, öncelikli olarak kişilerin talepleri göz önünde bulundurulmaktadır. Yani, siz satın almak istediğiniz aracın parasını kaç ayda ödemek istiyorsanız, o kadar vadeye bölünen senet hazırlamak durumundasınız. Fakat, bankalarda sunulan 48 aylık ödeme süresi, senetli işlemlerde biraz daha kısa tutulabilmektedir. Yani, araç satın alacağınız kişi vade süresini 48 aya kadar uzatmak yerine 36 veya 24 aya kadar sarkıtmak isteyebilir. Bundan dolayı her duruma hazırlıklı olmalısınız.

Kişilerin senetle araba almak için başvuracağı kişiler ise genellikle galeri sahipleridir.Çünkü doğrudan kendi aracını satacak olan kişiler bu işlemler ile vakit kaybetmeyi pek tercih etmeyecektir. Galericilere senet karşılığında bir araç almak için başvuru yaptığınızda, ortalama bir değer almak gerekirse %2 değerinde kar payı konulacaktır. Bu kar payı da her ay ödeyeceğiniz senet bedeline yansıtılacaktır.

Ödeme yaptığınız her ay, sizlere senetiniz iade edilecektir. Ama, ödeme yapmazsanız ya da geciktirirseniz, senet karşılığında araç aldığınız kişi, alacağını tahsil etmek için bankaya giderek protesto çektirebilir ya da factoring gibi firmalara senetlerinizi kırdırabilir. Bu yüzden senet karşılığı yapılacak işlemlerde çok dikkatli olmalısınız. Peki senetle araba alım ve satış işlemlerinde dikkat edilmesi gereken püf noktaları inceleyelim.

Senetle Araba Alma İşlemi Nasıl Yapılır Ve Püf Noktaları ?

Çoğu kişinin aklına gelecek ik soru senetle araba almak ve satmak güvenlimidir ?  Senetle araba almak diğer alım şekillerine göre risklidir. Tabi ki alacağınız bir araç olduğundan ve aracınızı senetle alacağınızdan dolayı, ilk başta yapmanız gereken arabanın durumunu çok iyi analiz etmek olmalıdır. Bunu yapabileceğiniz bir kaç yol var ya günümüzde popüler olan ekspertiz şirketlerine götürerek iyi bir muayne yaptırabilir veya çok iyi tanıdığınız veya güvendiğiniz bir ustadan yardım alabilirsiniz.

Sırasıyla Senetle Araba Alma İşleminde İzlenecek Yollar

Şimdi gelelim senetle araba satışına. Beğendiğiniz bir arabayı gördünüz ve satın almak istediniz. Aracı kontrolleri yapıldıktan galerici/satıcı ile aranızdaki anlaşmaya bağlı olarak bir miktar peşinat alabilir.

  1. Hoşunuza giden bir araç beğendiniz.
  2. Satıcının yani galericinin istediği ön ödemeyi ( Kapora) ödediniz. ( Alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmaya göre bilirlenir)
  3. Ruhsat devrini noterden tastikli bir şekilde almalısınız. (Bu ilk iş olmalıdır )
  4. Satıcı olan galeri size borcunuz miktarında satılamaz şeklinde bir haciz koyar.( Bunun sebebi aracı alarak hemen ertesi gün satışa çıkarmamanız için )
  5. Arabanızı senetle alacağınız için senetleri imzalayarak birer nüshalarını kendinize alırsınız.
  6. Vadesi gelen senetlerinizi ödediğinizde o aya ait senedinizi geri alırsınız yırtarak imha edersiniz.
  7. Vadesi gelen senetlerinizi banka havalesi ile yapmanız daha sağlıklı olacaktır.( Ödediğiniz miktarı belgelemek açısından)

Senetle Ve Peşinatsız Şekilde Araba Alma Riskleri Nelerdir ?

Düşünmek gerekirse hem hiç para vermeden hemde hiç peşinatsız şekilde araç satımı yapan galericilerin elbette çıkarları oldukça yüksek sizin ise çıkarlarınız oldukça düşük bizler senetle araba almak isteyen kişileri uyarıyoruz. Senetle araba almanın birden fazla riski vardır. Genellikle büyük şehirlerde bu iş bir sektör haline dönüşmüştür.

Senetle araba almak çok kolaydır. Dediğimiz gibi bu işi ticarete koyan galericiler size senetle satacağı arabaya şerh koyacaktır. Yani satılamaz şeklinde ruhsata rehin koyacaktır. Sizler takii son senedinizi vadesinde ödeyene kadar araba sizin değil galericinindir. Araba senetleri tek tek yapılmayacak muaccel senet şeklinde toplu bir tek kağıtta yapılacaktır.

Muaccel senet yapılmasının sebebi siz bir senedi ödemediğinizde diğer tüm vadesi gelmemiş senetleriniz ile birlikte galerici tüm borcu isteme hakkına sahiptir. Ödeyemez iseniz galerici avukat aracılığı ile senetle satmış olduğu arabayı geri alabilir.

Sonuç olarak|  “Senetle araba almak oldukça riskli bir işlemdir.” Lütfen gerekli tecrübeniz ve bilgi birikiminiz yok ise senetle araç alma işlemlerinden uzak durunuz.”

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Senetle Araba (Araç) Alma Püf Noktaları Ve Riskleri
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Senetle Araba (Araç) Alma Püf Noktaları Ve Riskleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. MURAT dedi ki:

    riskleri nelerdir

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ev hanımlarına kredi
Ev Hanımlarına Kredi Müjde! (ANNE KREDİSİ)

Biliyoruz ki ev hanımları ev işlerinden çocuklardan ve...

x