Senetle Yaptığım Alışverişde Zaman Aşımı Süresi (DETAYLI ANLATIM)

Yayın Tarihi: 29.12.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 28.12.2018
 

Çok merak edilen bir konuyu ele alacağız bu yazımızda senetlerde zaman aşımı süreleri konumuzu ele alırken senet borcu zaman aşımı ne kadar, senetlerde zaman aşımı süresi var mı, senet zaman aşımı süresine uğrar mı hepsini makalemizin sonunda öğrenmiş olacağız.

Kişiler ticaretle uğraşırken vadeli ödemelerinin düzenli ve güvenilir olabilmesi için karşılıklı senet imzalama işlemini yapmaktadır. Peki,  bu senedin herhangi bir bağlayıcılığı bulunmakta mıdır? Evet, senetlerin hukuken bağlayıcılığı elbette ki vardır bunun yanı sıra borçlu olan kimse içinse çeşitli bağlayıcılığı vardır.

İmzalanan senetler için belirli yaptırımlar uygulanırken eğer, senet imzalarken kefil varsa bu yaptırım, sorumluluk  söz konusu kişi içinde geçerli olmaktadır. Senetlerin imzalandıktan sonra geçerlilik süresi nedir? Ödenmeyen senetlerde zaman aşımı süresi ne kadardır?

Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi

Ticaret kanununa göre düzenlenmiş olan senetlerin geçerlilik süreri 3(üç) yıl süre olarak kanunda belirtilmiştir. Türk Ticaret Kanununa göre düzenlenmiş olan senedin bağlayıcılığı borçlu kişiye borçlu kişi şayet senedi ödememesi durumunda ise varsa kefile sorumluluk yüklenir.

Alacaklı kişi kanunda belirtilen 3 yıllık süre içerisinde herhangi bir işlem talebinde bulunmazsa borç zaman aşımına uğrar. Böylelikle alacaklı kişi hakkını kaybetmiş olur. Fakat alacaklı kişi 3 yıl geçtikten sonra borç için icra takibi başlatabilir. Bu borca siz 1 (bir) hafta içinde itiraz etmelisiniz aksi takdirde borcu kabul etmiş olup borcu ödemekle sorumlu olursunuz.

Zaman aşımı süresi ne zaman başlar diyorsanız? Zaman aşımı süresi vadesi gelen senedin vade tarihi zaman aşımı süresi başlangıç tarihi olarak belirlenmektedir.

Zaman Aşımı Süresi Tüm Senetler İçin Aynı mı?

Her senet için zaman aşımı süresi aynı değildir. Bankalar veya herhangi bir  resmi kuruluşla yapacağınız seneler sözleşme niteliğinde olup  zaman aşımı süresi  10 (on) yıl olarak belirlenmiştir.

Fakat Türk Ticaret Kanununda belirtildiği üzere tüm senetlerin zaman aşımı süresi aynı değildir. Mesela bir esnaftan senet karşılığı mal aldınız bu düzenlenmiş olan senetlerin zaman aşımı süresi  kanunda belirtildiği üzere 3 (üç) yıldır. Böyle senetler adi senet olarak geçmektedir ve zaman aşım süresi düşüktür.

Ölen Kişinin Senet Borcu Kime Kalır Kim Öder?

Senet imzalarken bir diğer önemli husus ise senedi imzalayan kişi ya da kefil olan kişi  herhangi  bir sebepten ötürü ölmüş ise borcu kim öder? Bu ölen kişinin borcu zaman aşımına uğrar mı, yada kefil olan kişi kefillikten vazgeçebilir mi?

Bu durumda borç yasal varisle düşmektedir. Alacaklı kişi ölen kişinin kalan mallarına ortak olur. Alacağını tahsil etmek üzere mallara el konulabilmektedir. Peki, ölen kişinin herhangi bir mal varlığı yok ise bu durumda borç yasal varislere düşmektedir. İcra yolu ile ödeme emri çıkartılır.

Bu borca  varislerin ben ödemem deme gibi bir durumu olamaz.Varislerin borcu ödememe durumu  ancak reddi miras yolu ile olabilir.Borçlunun vefat etmesi  borcun tahsil edilmesi ya da senedin zaman aşımına düşmesi  hiçbir işlem sürecini değiştiremez.

Senet Borcu Yüzünden Maaşa El konulabilir Mi?

Ödemesi yapılmayan senetli bir borç için işlem yasal işlem başlatıldığında çeşitli yöntemlerle tahsil edilebilmektedir. Bu yöntemler senedin düzenlenme şekline göre değişebilir olup mal varlığına haciz ya da maaşa haciz  vs. olabilir. Fakat bu konuda emekli maaşına haciz işlemi uygulanamayacağını söyleyebiliriz. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında yapmanız gereken bir avukattan yardım istemek olmalıdır.

Genellikle senet borcu ödenmediği takdirde kurum ve kuruluşlar bu borç için avukatları aracılığıyla icra takibi başlatır. Senetler eğer ki ödenmezse haciz işlemiyle de sonlanabilmektedir. İcra takibi başlatıldığı tarihten sonra borcu ödeyebileceğinize dair taahhüt verirseniz ve taahhüde uymadığınız takdirde  hapis cezası da olabilir.Süreç içerisinde borcu ödediğinizde tüm sorunlar ortadan kalkabilir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Senetle Yaptığım Alışverişde Zaman Aşımı Süresi (DETAYLI ANLATIM)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
iş bankası ek hesap
İş Bankası Ek Hesap Başvurusu (Detaylı Anlatım)

Aslında hepimiz merak ediyoruz bu terimleri ek hesap...

hazır ofis nedir
Hazır Ofis Avantajları Nelerdir?

Hazır ofislerin avantajlarının başında maliyeti gelmektedir. Normal ofislere...

x