Seracılık nedir ve nasıl yapılır seracılık yapmak istiyorum maliyeti ne kadar oluyor bunu merak eden okurlarımıza detaylı olarak bu işin nasıl yapıldığını ve püf noktalarını paylaşacağız. Seracılığa dair tüm merak edilenleri sizler için araştırarak bir makalede toplamak istedik.Toprakla uğraşmaktan zevk alan kişilerin bu hobilerini bir meslek haline çevirmek istemeleri durumunda seracılık işi ile ilgilenmeleri kaçınılmaz bir hal alır.

Seracılık özellikle de şehirlerarası yolların kenarlarında kurulu olan büyük çadırlar pek çok kişinin dikkatini çekerken seracılık yapmak istiyorum diyen kişilerin de sayılarını arttırmaktadır.

Seracılık Nedir?

Sera ve Seracılık, Sebze ve meyvelerin yetişmek için ihtiyaç duyduğu uygun koşulların yapay yollarla insanlar tarafından oluşturulduğu özel kapalı alanlara sera adı verilirken yapılan bu işin ismine de seracılık adı verilmektedir. Oluşturulan bu ortamın güneş ışığından faydalanabilmesi için üzeri güneş ışığı geçiren özel malzemelerle kapatılır.

Genelde ülkemizde bu işlem için plastik örtüler tercih edilirken seralarını dolu gibi doğal afetlerden korumak isteyen işletmeciler ise son yıllarda kırılmaz camlardan üretilen seraları kullanmayı tercih etmektedir. Yılın her mevsiminde üretim yapılabilmesi ve normal koşullarda üretilen hasılattan çok daha fazla ürün hasılatı yapılabilmesi seracılığı çok daha kazançlı bir iş kolu haline getirmektedir.

Seracılık Yapmak Ve Sera Kurmak Zor Mu?

Seracılık işine girmek isteyen kişilerin yanıt aradıkları ilk sorulardan biride seracılığın zor bir iş olup olmadığı sorusudur. Bu işinde her işi gibi emek ve sabır gerektiği tartışılmaz bir gerçektir. Yine topraktan anlamayan kişilerin kesinlikle sera işine girmemesi gerekir. Özetle seracılık yapmak istiyorum diyorsanız kesinlikle toprakla haşır neşir olmanız ve sabırlı olmanız gerekir.

Her işte olduğu gibi bu işte de dönemsel olarak daha zorlanıldığı ve yoğun olduğu dönemler bulunmaktadır. Özellikle de doğal afetlerin yaşandığı dönemlerde seracılar çok zor bir süreç geçirmektedir.

Buna ek olarak ürünlerin ekildiği, biçildiği ve hasat yapıldığı dönemlerde de son derece yorucu bir çalışma süreci gerektirir. Ancak kurulan uygun bir serada başarılı bir ekiple işin tüm yükü paylaşılacağı için bu süreçler daha rahat atlatılacaktır. Sürekli olarak toprakla uğraşmak, ürünleri ekip biçmek ve bir şeyler üretmek size kendinizi çok daha iyi hissettirecektir.

Seracılık Nasıl Yapılır?

Seranın amacı, yüksek nemi koruyarak ve ısıyı kontrol ederek bitkileri daha kısa sürede yetiştirmektir. Ayrıca özel ürünler için ideal parlaklık ve termal koşullar yaratabilir. Bu, diğer bitki türleri için gerekli olan diğer koşulları karşılamak yerine, tek bir bitkiyi büyük miktarlarda yetiştirmeye odaklanmak için iyi bir nedendir. Deneysel olarak özgürce hareket edin. İlk yıl, ilkbahar, yaz ve sonbaharda bazı bitkiler satmak için kışın sonlarında büyümeye başlar. İlk zor kış aylarında bazı bitkileri yetiştirmeye başlayın. Bu şekilde, serayı iyice anlarsınız ve hasarı önlemek için ne kadar ısı tutmanız gerektiğini öğrenirsiniz.

Sera iyi tasarlanmış bir çift kutuplu yapı ise, tek bir cam / fiberglas seraya göre% 50 daha az ısıtma enerjisine sahip olacaktır. Çift kutuplu seralar 1-4 yıl boyunca kullanılabilir, ancak tek katmanlı seraların ömrü sadece altı aydır. İki kutuplu plastik kaplamalı ve düşük maliyetli yeni nesil seralar, cam, akrilik ve polikarbonat panellerin daha pahalı olduğu seralardan çok daha az yatırım gerektirir.

Serada Hangi Sebzeler Ürünler Yetişir?

Seracılık yapmaya karar verdiyseniz ilk olarak hangi ürünleri yetiştirmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Bu ürünler yetiştirilmesi kolay ancak satış fiyatları yüksek olan ürünler olmalıdır. Bu sayede çok daha yüksek oranda para kazanmanız mümkün olacaktır. Seçilen ürün konusunda karar verme aşamasında bu ürünün seracılık yapacağınız bölgede yetiştirilmeye de uygun olması gerekir.

Yine hem yaz hem de kış mevsiminde yetiştirilebilen ürünler tercih etmeniz sürekli olarak para kazanmanızı sağlaması açısından önemlidir. Az yetiştirilen ürünler daha kolay satılmasını sağlar daha özverili bir çalışma yapabileceğinize inanıyorsanız bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

seracılık nedir nasıl yapılır

Seracılığa Başlangıç İçin Hangi Mevsim Uygun?

Seracılığa giriş konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise hangi mevsimde işe başlamanızın uygun olacağıdır. Her mevsimde yetiştirilen ürünler değişlik gösterdiği için uygun zamanın belirlenmesi konusunda yetiştirilmeye karar verilen ürün en önemli belirleyendir. Seracılığın yapılacağı bölgenin iklim koşulları, o bölgede yetiştirilebilen ürünler farklıdır ve karar verilirken farklı pek çok etken göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

Seracılıkta ısıtma giderleri çok yüksek maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olacağı için daha ılıman iklime sahip olan yerlerin tercih edilmesi çok daha mantıklı olacaktır. Topraklı seracılık yapılabileceği gibi topraksız seracılık seçenekleri de değerlendirmeye alınabilir. En uygun mevsim sonbahar olarak öne çıkmakta olup bu mevsimde üretilen yaz ürünleri çok yüksek paralar kazandıracaktır.

seracilik maliyetleri ne kadar

Seracılık İçin Uygun İklim Hangisidir ?

Seracılığın başarılı sonuçlanabilmesi adına seranın nerede açılacağı da çok önemli bir karardır. Yaz aylarında zaten pek çok meyve sebze türü üretildiği için bu mevsimde seracılık yapmak uygun değildir. Seracılık için en uygun bölge ise kış mevsiminin daha yumuşak geçtiği karasal iklimin hâkim olduğu bölgeler seracılıkta çok daha verimli sonuçların alınmasını sağlayacağı için çok daha uygun bulunmaktadır.

Bu nedenle yeni sera açmak isteyen kişilerin ilk aşamada karasal iklim görülen bölgeler üzerinde yoğunlaşmalıdır. Bu bölgeler arasında seçimde bulunurken toprağın verimliliği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Kısıtlı Para İle Yatırım Yapmak istiyorsanız ; 10 Bin TL İle Hangi İşleri Yapabilirim ? başıklı makalemiz sizlere yapabileceğiniz işler hakkında fikir verecektir.

Seracılık Para Kazandırır Mı?

Seracılık yaparak para kazanmak pek çok kişinin tercih ettiği bir iştir. Bu işten doğru bir yatırım ve başarılı bir proje ile çok yüksek tutarlarda paralar kazanılabileceği gibi bu işi sadece hobi olarak yapılabilmesi de mümkündür.

Yine son zamanlarda tarımın gelişmesi adına devlet tarafından verilen teşvikler ve seracılık kredileri de bu sektöre giriş yapan kişilerin çok daha iyi koşullar altında yatırım yapmalarını sağlamaktadır. Yani seracılık için doğru bir proje, başarılı bir yatırım çalışması ve ayrılan bol zaman size kesinlikle geri dönüş olarak yüksek para sağlayacaktır.

Seracılık Maliyetleri Nelerdir?

Sizlere yaklaşık bir dönüm bir sera için ne kadar maliyet çıkacağını ve tutarlarını paylaşacağım. Fikir olması açısından bu fiyatlar sizin aklınızda bir tablo oluşturmaya yetecektir.

Sera Çatısı (Demir aksam, çatı konstrüksiyonu, montajlama)  20.000 TL

Montaj Ve Uygulama Giderleri : 10.000 TL

Sera Brandası : 9.500 TL

Sera Brandası Uygulama Ve Montaj İşçiliği : 7.800 TL

Sulama için Depo Kurulumu : 5.000 TL

Toplam Tutar : 46.300 TL

Gördüğünüz gibi 1 dönüm bir sera kurmak isterseniz yaklaşık 46.300 TL bir maliyet ile karşılaşacaksınız.

1 Yorum

  1. Yaşar Bozkurt
    28 Ağustos 2017 at 18:39 — Cevapla

    Ülkemizde nüfusun her yıl bir milyon arttığını düşünürsek artan sebze ve meyve ihtiyacının temini açık alanlarda yapılan üretim ile mümkün değildir. Yukarıda bahsettiğiniz konular son derece önemlidir çünkü tarım stratejik bir sektördür.

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir