finanskredirehberi.com

Anasayfa > İş Fikirleri > Seracılık Nedir ? Seracılık Yapmak Ve Maliyetleri

Seracılık Nedir ? Seracılık Yapmak Ve Maliyetleri

Tarih: 24.08.2017
Güncel: 04.10.2019
seracılık hakkında bilgiler

Bu makalemizin konusu, seracılık nedir ve nasıl Yapılır olacaktır. Seracılığa dair tüm merak edilenleri sizler için araştırarak bir makalede toplamak istedik. Toprakla uğraşmaktan zevk alan kişilerin bu hobilerini bir meslek haline çevirmek istemeleri durumunda seracılık işi ile ilgilenmeleri kaçınılmaz bir hal alır. Seracılık özellikle de şehirlerarası yolların kenarlarında kurulu olan büyük çadırlar pek çok kişinin dikkatini çekerken seracılık yapmak istiyorum diyen kişilerin de sayılarını arttırmaktadır.

Sera ve Seracılık, Sebze ve meyvelerin yetişmek için ihtiyaç duyduğu uygun koşulların yapay yollarla insanlar tarafından oluşturulduğu özel kapalı alanlara sera adı verilirken yapılan bu işin ismine de seracılık adı verilmektedir. Oluşturulan bu ortamın güneş ışığından faydalanabilmesi için üzeri güneş ışığı geçiren özel malzemelerle kapatılır.

Genelde ülkemizde bu işlem için plastik örtüler tercih edilirken seralarını dolu gibi doğal afetlerden korumak isteyen işletmeciler ise son yıllarda kırılmaz camlardan üretilen seraları kullanmayı tercih etmektedir. Yılın her mevsiminde üretim yapılabilmesi ve normal koşullarda üretilen hasılattan çok daha fazla ürün hasılatı yapılabilmesi seracılığı çok daha kazançlı bir iş kolu haline getirmektedir.

seracılık için en uygun zaman

Sera Kurmak Ve Seracılık Yapmak Zor Mu?

Seracılık işine girmek isteyen kişilerin yanıt aradıkları ilk sorulardan biride seracılığın zor bir iş olup olmadığı sorusudur. Bu işinde her işi gibi emek ve sabır gerektiği tartışılmaz bir gerçektir. Yine topraktan anlamayan kişilerin kesinlikle sera işine girmemesi gerekir. Özetle seracılık yapmak istiyorum diyorsanız kesinlikle toprakla haşır neşir olmanız ve sabırlı olmanız gerekir.

Her işte olduğu gibi bu işte de dönemsel olarak daha zorlanıldığı ve yoğun olduğu dönemler bulunmaktadır. Özellikle de doğal afetlerin yaşandığı dönemlerde seracılar çok zor bir süreç geçirmektedir.

Buna ek olarak ürünlerin ekildiği, biçildiği ve hasat yapıldığı dönemlerde de son derece yorucu bir çalışma süreci gerektirir. Ancak kurulan uygun bir serada başarılı bir ekiple işin tüm yükü paylaşılacağı için bu süreçler daha rahat atlatılacaktır. Sürekli olarak toprakla uğraşmak, ürünleri ekip biçmek ve bir şeyler üretmek size kendinizi çok daha iyi hissettirecektir.

seracılık yapmak istiyorum

Serada Hangi Sebzeler Ürünler Yetişir?

Seracılık yapmaya karar verdiyseniz ilk olarak hangi ürünleri yetiştirmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Bu ürünler yetiştirilmesi kolay ancak satış fiyatları yüksek olan ürünler olmalıdır. Bu sayede çok daha yüksek oranda para kazanmanız mümkün olacaktır. Seçilen ürün konusunda karar verme aşamasında bu ürünün seracılık yapacağınız bölgede yetiştirilmeye de uygun olması gerekir.

Yine hem yaz hem de kış mevsiminde yetiştirilebilen ürünler tercih etmeniz sürekli olarak para kazanmanızı sağlaması açısından önemlidir. Az yetiştirilen ürünler daha kolay satılmasını sağlar daha özverili bir çalışma yapabileceğinize inanıyorsanız bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Seracılığa Başlangıç İçin Hangi Mevsim Uygun?

Seracılığa giriş konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise hangi mevsimde işe başlamanızın uygun olacağıdır. Her mevsimde yetiştirilen ürünler değişlik gösterdiği için uygun zamanın belirlenmesi konusunda yetiştirilmeye karar verilen ürün en önemli belirleyendir. Seracılığın yapılacağı bölgenin iklim koşulları, o bölgede yetiştirilebilen ürünler farklıdır ve karar verilirken farklı pek çok etken göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

Seracılıkta ısıtma giderleri çok yüksek maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olacağı için daha ılıman iklime sahip olan yerlerin tercih edilmesi çok daha mantıklı olacaktır. Topraklı seracılık yapılabileceği gibi topraksız seracılık seçenekleri de değerlendirmeye alınabilir. En uygun mevsim sonbahar olarak öne çıkmakta olup bu mevsimde üretilen yaz ürünleri çok yüksek paralar kazandıracaktır.

seracilik yaparak nasıl para kazanilir

Seracılık Para Kazandırır Mı?

Seracılık yaparak para kazanmak pek çok kişinin tercih ettiği bir iştir. Bu işten doğru bir yatırım ve başarılı bir proje ile çok yüksek tutarlarda paralar kazanılabileceği gibi bu işi sadece hobi olarak yapılabilmesi de mümkündür.

Yine son zamanlarda tarımın gelişmesi adına devlet tarafından verilen teşvikler ve seracılık kredileri de bu sektöre giriş yapan kişilerin çok daha iyi koşullar altında yatırım yapmalarını sağlamaktadır. Yani seracılık için doğru bir proje, başarılı bir yatırım çalışması ve ayrılan bol zaman size kesinlikle geri dönüş olarak yüksek para sağlayacaktır.

Seracılık İçin Uygun İklim Hangisidir ?

Seracılığın başarılı sonuçlanabilmesi adına seranın nerede açılacağı da çok önemli bir karardır. Yaz aylarında zaten pek çok meyve sebze türü üretildiği için bu mevsimde seracılık yapmak uygun değildir. Seracılık için en uygun bölge ise kış mevsiminin daha yumuşak geçtiği karasal iklimin hâkim olduğu bölgeler seracılıkta çok daha verimli sonuçların alınmasını sağlayacağı için çok daha uygun bulunmaktadır.

Bu nedenle yeni sera açmak isteyen kişilerin ilk aşamada karasal iklim görülen bölgeler üzerinde yoğunlaşmalıdır. Bu bölgeler arasında seçimde bulunurken toprağın verimliliği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Kısıtlı Para İle Yatırım Yapmak istiyorsanız ; 10 Bin TL İle Hangi İşleri Yapabilirim ? başıklı makalemiz sizlere yapabileceğiniz işler hakkında fikir verecektir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Seracılık Nedir ? Seracılık Yapmak Ve Maliyetleri
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Seracılık Nedir ? Seracılık Yapmak Ve Maliyetleri Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Yaşar Bozkurt dedi ki:

    Ülkemizde nüfusun her yıl bir milyon arttığını düşünürsek artan sebze ve meyve ihtiyacının temini açık alanlarda yapılan üretim ile mümkün değildir. Yukarıda bahsettiğiniz konular son derece önemlidir çünkü tarım stratejik bir sektördür.

    1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

      Yaşar bey güzel düşünceleriniz ve yorumunuz için teşekkür ederiz.

Sayfa başına git