SGK Rapor Parası Ne Zaman ve Nereye Yatar?

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)‘na bağlı olarak çalışan işçilerin belirli hakları bulunmaktadır. Bu kuruma bağlı olarak çalışan işçilerin sağlık sorunlarına bağlı olarak çalışamaması ve bunu sağlık kurumlarından almış oldukları rapor ile kanıtlamaları durumunda iş göremezlik rapor parası ya da halk arasında bilinen isi ile SGK rapor parası almasına izin verilir.

Bu paranın amacı sağlık sorunları nedeni ile çalışamayan işçilerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için gerekli olan parayı elde etmelerini güvence altına almaktır. Peki, SGK rapor parası ne zaman ve nereye yatar ?

SGK bir önceki dönemde rapor parası ödemelerini ayın belirli günlerinde yaparken yenilenen yeni protokol ile beraber bu uygulamaya da son verildi. Yeni protokol gereği SGK rapor parası ödemesi rapor parası almaya hak kazanan işçinin talep ettiği her iş gününde mesai saatleri içerisinde yapılabilmektedir.

Eskiden rapor parası ödemesi almak isteyen işçilerin mutlaka başvurularını ayın 8’i ile 14’ü arasında yapmaları zorunlu tutuluyor ve ödemeler sadece bu tarihler arasında gerçekleştiriliyordu.

sgk rapor ödeneği

Yapılan yeni protokol ile beraber bu zaman zorunluluğu ortadan kaldırıldı ve SGK ‘lı çalışanlara istedikleri iş gününde başvuruda bulunma kolaylığı tanınmış oldu. SGK iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanan kişilerin bu ödemelerini 2 ay içerisinde mutlaka kendilerine en yakın olan PTT şubesi üzerinden almaları gerekiyor. Bu süre içerisinde hak kazanmasına rağmen rapor parasını almayan kişilerin ödemeleri PTT tarafından SGK’ya iade ediliyor.

E Devlet Rapor Parası Merkeze Gönderildi Ne Demek ?

Rapor parasının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen kişilerin e devlet üzerinden rapor parası sorgulama işlemini gerçekleştirmelerini izin veriliyor. Bunun için e devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra e hizmetler yazan bölümü seçip buradan Sosyal Güvenlik Kurumuna tıklamanız ve açılan yeni pencereden ortak hizmetler bölümünü işaretlemeniz yeterli oluyor. Yenilenen ekranda 4A/4B iş göremezlik raporu sorgulama butonuna basmanız durumunda başvuru sonucunuz ekrana geliyor.

Ekranda yer alan iletide “rapor parası merkeze gönderildi” şeklinde bir ibare çıkarsa bu durumda ödemeniz PTT hesabınıza yatırıldığı anlamına geliyor. Aynı ekranda görüntülenebilen bir diğer mesaj ise “rapor parası emanete alındı” ibaresidir. Bu durumda ise e devlet üzerinden banka hesabı tanımlaması yapmanız gerekir. Bu ekran üzerinden Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası şubelerine ait olan bir hesabın tanımlanmasını yapmanıza izin verilir ve adınıza yatırılacak olan para bu hesaba aktarılır.

Rapor Parasını Telefonla Öğrenme Mümkün Mü ?

E devlet şifresi olmayan ya da internet üzerinden sorgulama yapmak istemeyen kişilere yönelik olarak rapor parası sorgulama telefon üzerinden de yapılabilmektedir. Rapor parasının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen kişilerin bunun için telefon üzerinden 170 numarasını aramaları ve kendilerinden istenen bilgileri eksiksiz olarak vermeleri sorgulama işlemini gerçekleştirmeleri için yeterlidir.

İş Görememezlik Rapor Parası Nereden Alınır ?

Rapor parası bundan önceki dönemde SGK tarafından Ziraat Bankası şubeleri üzerinden ödenmekteydi. Ancak SGK yeni bir protokol imzaladı ve bundan sonra rapor ve iş görememezlik ödemeleri PTT şubeleri üzerinden yapma kararı aldı. Bu kararın ardından artık rapor parası ödemesi almak isteyen kişilerin işlemlerini tamamladıktan ve iş göremezlik parası almaya hak kazandıktan sonra kimlik belgeleri ile şahsen PTT şubesi üzerinden başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Bunun yanı sıra e devlet üzerinden banka hesabı tanımlayan kişilerin ödemelerinin bu hesaplara yatırılmasına da izin verilmektedir. Emanete alının rapor parası için ise banka hesabı tanımlaması yapılması zorunludur.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
iş görememezlik parası nereden alınır
Rapor Parası Nedir ? Rapor Parası Nereden Nasıl Alınır ?

Çalışan kişilerin hakları çeşitli kanunlarla güvence altına alınmakta...

kredi kartı borcunun asgarisini ödeme
Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek

Kredi kartı kullanan kişilerin kartlarını kullanmaya devam edebilmeleri...

x