SGK Ve SSK Geçmişte Ödenmiş Pirimleri Geri Alma (DİLEKÇE)

Yayın Tarihi: 25.03.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 25.03.2019
 

Bu yazımızda sizlere tüm SGK ve SSK lı çalışanlar için geriye dönük ödenmiş pirimlerin alınıp alınamayacağı hakkında detaylar paylaşacağız. SGK’ya ödenen pirimler nasıl geri alınır, bu konuyu tüm detayları ile anlatacağız. Unutmayın ki adınıza ödenen hiçbir pirim boşa gitmemektedir. Hemen anlatmaya başlayalım, farzedelim ki emeklilik yaşınızı doldurdunuz ama SGK pirimlerinizi tamamlayamadınız ve tamamlama ihtimalinizde zor gözüküyor…

İşte bu durumda sigortalılar SGK’ daki pirimleri toplu olarak alma hakkınız bulunuyor nasıl mı yazımızı okumaya devam edin.Sadece emeklilik için değil bazen çalışma hayatınıza ara vermek isteyebilirsiniz, bu durumda yapmanız gereken SSK pirimlerini geri alma dilekçesi yazarak sizin için ödenen pirimleri iade etmek olacak.

SGK Pirimlerini (Ödemeleri) Geri İadesi İçin Başvuru

Eğer pirim ödemelerinizin geri iadesini isteyecek iseniz bunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yani (SGK)’ya bir dilekçe ile talepte bulunmanız gerekmektedir. Pirim iadesi için dilekçe şartmı derseniz evet SGK bu işlemi ancak bireysel dilekçe ile başvuru kabul etmektedir. Eğer sosyal güvenlik kurumu dilekçenizi incelediğinde pirim iadesi için olumlu şartları taşıdınıza kanaat getirir ise sizlerin geriye dönük ödenen pirimlerinizi geri vermektedir.

Eğer 2008 yılından önce SSK’lı iseniz,  kendiniz adına ödenen hem işçi hem de işveren primlerini geri ödeme olacak şekilde SGK’dan iade alabilirsiniz. Eğer sizler 2008 yılından sonra sigortalı iseniz, bu sefer sizlere sadece tahsil edilen işçi pirimleriniz iade edilecektir.

Bağkurlu olanlar için sigorta pirim iadesinde ise yani (4B)li olanlar için herhangi bir tarih ayrımı bulunmamaktadır. Tüm ödenen pirimler malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için eksiksiz olarak geri veriliyor.

SSK, BAĞKUR ve SGK Prim İadesi Alınabilmesi İçin Gerekli Şartlar

Her isteyen kişi Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak pirim iadesi talebinde bulunamaz. Eğer SGK pirim ödemelerimi geri almak istiyorum diyorsanız, aşağıdaki şartları taşıdığınızdan emin olmalısınız. Bunlar kısaca;

  • Yaşlılık Sebebi İle Pirim İadesi: Bunun açıklaması siz eğer sigortalı bir şekilde çalışırken mevcut işinizden ayrılmış durumda iseniz veya mevcut işletmenizi iş yerini feshetmiş yani kapatmış iseniz, emekli olmak için yaşınız tutuyor fakat diğer emeklilik şartlarını oluşturamamış iseniz ve size yaşlılık maaşı bağlanamıyor ise SGK pirimlerinizi iade almak için dilekçe ile kuruma başvuruda bulunarak geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz.
  • Ölüm Sebebi İle SGK Pirim Ödemesi İadesi: Mevcut bir sigortalı işyerin de çalışan kişinin emekli olmadan yaşamını kaybetmesi (ölmesi) durumunda, eğer kişi yakınlarına aylık bağlanamıyor ise, kişi yakınları yine ilgili dilekçe ile SGK’ ya pirim iadesi başvurusu yaparak geri ödeme talep edebilecektir.

SSK Prim İadesi İçin Örnek Dilekçe

Yazımızda sürekli sizlere pirim iadesi almak için SGK dilekçe örneği doldurmanızdan bahsettik. Peki bu dilekçeye nasıl ulaşacağız diye içinizden geçirdiğinizi duyar gibiyiz bu yüzden size dilekçe örneğini de ekliyoruz. Ama şu unutulmamalıdır ki zaman içerisinde dilekçe örnekleri ve şartlar değişebilir güncel bilgiyi http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr adresinden ve ALO 170 hattından sorgulayabilirsiniz. Dilekçe örneği şu şekildedir.

sgk pirim iade dilekçe örneği

yukarıdaki dilekçeyi bir word dosyasında hazırlayarak SGK ya başvuruda bulunabilirsiniz dilekçede zorlandığınız alanlar için sosyal güvenlik bürolarına giderek yardım alabilirsiniz.

İhya Sistemi İle Geri Alınan Pirimler Tekrar Ödenebiliyor

İhya sistemi nedir bundan bahsetmeden önce, geri alınamayacak sigorta pirimlerinden de bahsetmek istiyorum.Doğum borçlanmaları, sağlık pirimleri, askerlik borçlanmaları iade edilen pirimler arasında yer almamaktadır. Yine bir örnekle açıklamak gerekir ise SGK’dan pirimlerinizi tahsil ettiğinizi düşünelim. İlerleyen dönemde ihya sistemini kullanarak tekrar SGK’lı bir işe başlayarak sigorta kapsamına girebilirsiniz.

Tabi bu sisteminde kendine göre kuralları var! Bunun için tahsil etmiş olduğunuz SGK pirimlerinizi geri ödemeniz gerekmektedir. Hemen aklınıza şu soru gelebilir ya faiz ? SGK bu işlem için geriye dönük bir faiz işletmemektedir. Yalnız SGK sizin ödeyeceğiniz pirimleri güncel olarak katsayılara uyarlayarak aradaki uyumsuzlukları giderecektir.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
SGK Ve SSK Geçmişte Ödenmiş Pirimleri Geri Alma (DİLEKÇE)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
icradan ev nasıl satın alınır
7 Soru Ve 7 Cevapla İcradan Alınan Evler (KREDİ VE SATIŞI)

Günümüzde ev sahibi olmak isteyen kişi sayısı oldukça...

nakit avans çekemiyorum
5 Çözüm İle Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Sorunu

İster özel olsun, ister kamu bankaları olsun birbirinden...

x