Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar gerçekten var mı? Merak ettiniz mi… İnternette çok karşılaştığım ve doğru bulmadığım bir yönlendirmeye doğru bir bakış açısı sunmak için bu makaleyi yazmaya karar verdim. “Sicili bozuk” tanımlamasını açıkçası hiç sevmiyoruz. Bu tanımı kullandığımız için özür dileriz ama bankacılık terimlerinde bu şekilde geçmektedir. Şu an Türkiye’de 15 milyona yakın sicili bozuk vatandaş bulunmaktadır. Sicili bozuk tanımını yapalım ve hemen sonra Sicili bozuk olana kredi veren bankalar adlı incelememize başlayalım.

Sicili bozuk; finansal anlamda bankalar ile iletişimi kötü olan kişiler için kullanılan bir tanımdır. Almış olduğu borçları ödeyemeyen, kredi kart ekstrelerini zamanında ödemeyen ve kısaca finansal statüsü iyi olmayan tüketicilere verilen isimdir. Sicili bozuk bir kişi bu şartlarda kredi sahibi olması ne kadar mümkündür? Aslında internette kredi notu düşüklere kredi veren bankalar, sicili bozuk kişilere kredi gibi başlıkların tamamı birer hurafeden öte gitmiyor.

Şimdi ise bunlara bir yenisi Covid-19 pandemi sürecinde herkese kolay bir şekilde dağıtılan kredileri sanki sicili bozulmuş tüm kişilere veriliyormuş gibi yansıtıyorlar biraz da bunu inceleyelim.

BDDK Covid-19 Düzenlemesi

Bildiğiniz üzere Mart 2020 tarihinden itibaren pandemi süreci ile mücadele ediyoruz. Bu kapsamda, BDDK kurumu da 50’den fazla düzenleme ile bu zorlu sürece destek olmaya çalışıyor. Yapılan düzenlemeler; kredilerin ödeme sürelerinin uzatılması, ödemelerde kolaylık sağlanması ve kara listeye girme süresinin bir tık daha artırılmasını içeriyor. Kredi faizleri düşürülmeye çalışılsa da, kredi alabilecek puana sahip kişilerin bir o kadar az olması da, aslında ekonomimizin durumunu a gözler önüne sermektedir.

Aslınad Covid-19 sürecindeki bu düzenleme sicili bozuk yada yasal takipte olanlara kredi veriliyormuş gibi algılanmamalı, sadece bu süreçte iş yerlerinden kısa çalışma ödeneğine geçerek geçim sıkıntısı yaşayan kişilere destek olmak amacıyla 3 veya 6 ay ertelemeli krediler sunarak bireylerin geçmiş kredi sicillerine göre en az 5.000 TL en çok ise 10.000 TL kredi verilen bir düzenlemedir.

Sicili Bozuk Olana Temel İhtiyaç Kredisi

Sicil bozukluğu 3 kademeli değerlendirilebilir. Kredi puanınız çok kötü ise ama geçmiş finansal hareketlerinizde kara liste, haciz, icra ve yasal takip gibi süreçlere girmediyseniz, bu en kolay aşamadır. Buradan çıkabilmeniz için yapmanız gereken birkaç basit işleyiş vardır.

Ancak kötü finansal geçmişiniz, karnenize yani sicilinize işlenmiş ise maalesef bundan kurtulmak hiç te kolay değildir. Sicili bozuk olana kredi veren bankalar, sadece ipotek veya mevduat karşılığından kredi verebilmektedir. Ki bunu her banka yapmıyor. Sadece belli başlı özel bankalar bu seçeneği değerlendirebilir. Siciliniz bozuk ise ve temel ihtiyaç kredisine başvurmak istiyorsanız, bu başvuruyu sakın internetten yapmayın. Çünkü otomatik ret edilir. Başvurunuzu direkt banka şubesinden yapmanızda fayda vardır. Bknz. Vakıfbank ipotekli ihtiyaç kredisi

Yasal Takipte Olanlara Bankalar Gerçekten Kredi Verir mi?

Türkiye’de faaliyet gösteren hiçbir banka, yasal takipte olan tüketicilere kredi sağlamaz. Özel veya devlet bankası fark etmeksizin, bu her zaman bu şekilde işlemektedir. Yasal takipte olmanız, zaten otomatikman sicilinizin bozuk olduğunun da bir göstergesidir. Çünkü ödenmeyen borcunuzun süresi 3 ayı aştığı anda dosyanız yasal takip birimine sevk edilir ve sicili bozuk yaşama merhaba dersiniz.

Bu süreçten sonra borcunuzu ödeseniz bile, 5 sene boyunca siciliniz silinmez. Kara listeye girmek o kadar kolay ki, sadece dakikalar içinde listeye dahil olabilirsiniz. Ama bu listeden çıkmak, borç ödendikten sonra 5 senedir. Gerçi son zamanlarda bu sürenin 2 veya 3 seneye indirildiği söylentileri dolaşsa da, tam olarak resmi kanallardan teyit edemedik. Siz yine de 5 sene olarak bilin ki, sicilinizin durumunu daha iyi koruyun.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Çıkartılır İlanları

Bu ilanlara rastlarsanız veya buna benzer reklam mesajları alırsanız, “ benim dolandırıcım var, teşekkür ederim” deyip engelleyin. Bunlar tamamen yasa dışı tefecilik ilanlarıdır.Bu firmaların en popüler sloganları ise kredinizi biz çekelim taksitleri siz ödeyin oluyor mutlaka karşınıza çıkmıştır. Üzerinize gayrimenkul, araç veya kıymetli varlıklar varsa, bunlara karşılık size yüksek faizli bireysel borç teklif ederler. Çoğunluğu karanlık insanlardır ve genelde bu işlerin sonu hiç iyi bitmemektedir.

Diğer bir yöntem ise, “ gezgin pos “ sistemidir. Mevcut kredi kartınızdan nakit çekimi yaparak, %10 ila %20 arasında kesinti yaparak size nakit ödeme yaparlar. Bu yöntem de bütçeniz açısından hiç sağlıklı değildir. Borcu borç ile kapatma, yani “ takla attırma “ yöntemidir. Bataklığa bir adım daha yaklaşırsınız. Bu ilanlara itibar etmeyiniz.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Ve geldik ana başlığımızın konusuna. Aslında Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar sorusunun yanıtı gayet açıktır. Siciliniz bozuk ise bankaların kara listesinde yer alıyorsanız, maalesef bu ihtiyacınızı giderebilecek hiçbir banka bulunmuyor. Evet, yanlış duymadınız. Sicili bozuk olan kişilere kredi veren banka yoktur. Çünkü bankacılık sektöründe, sistem tek bir ağdan yönetilir.

Eğer siciliniz bozuk ise, bunu tüm bankalar aynı kanaldan görebilmektedir. A bankası B bankası C bankasına gitmenize gerek yoktur. Her bankanın nezdinde finansal durumunuz aynı şekilde değerlendirilir. Sadece tek ayrıcalık yapılabilir – ki bu bankanın inisiyatifindedir – o da ipotek gösterebileceğiniz değerli bir gayrimenkuldür.

Sorunsuz Kredi Veren Bankalar

Yayınladığımız içeriklerde listeler yaparak, tek tek banka isimleri yazmak istemiyoruz. Çünkü bankaların işleyişleri kısa sürede değişebilmektedir. Örneğin X bankası bu ay çok kolay kredi verebiliyorken, 1 ay sonra bu kampanyasını değiştirip, şartlarını daha da zorlaştırabiliyor.

O yüzden genel anlamda bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Sorunsuz kredi veren bankalar listesinde de bu aynıdır. Eğer kredi puanınız iyi ise, aylık belgelenebilir geliriniz varsa ve bankalar ile finansal anlamda ilişkiniz iyi ise, her bankanın kapıları sizin için ardına kadar açık olacaktır. Bundan emin olabilirsiniz. İşte bu yüzden, kredi puanınızı asla düşürmeyin ve istikrarlı kalmasını sağlayın. Peki iyi bir finansal kredi sicili nasıl olmalı diyorsanız aşağıdaki tabloma dikkat edin!

Çok Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Gördüğünüz gibi yeşil olan gurup “iyi” ve “çok iyi” bu gruta yer alan bir nota sahipseniz size kredi vermeyecek banka yoktur. Bu notu sorgulamanın en güvenli yolu Findeks.com ‘dur. Üstelik ilk sorgu ücretsiz!

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal takipte olanlar ve sicili bozuk olanların finansal durumu aynıdır. O yüzden yukarıdaki başlıkta anlattığımız tüm seçenekler, Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar başlığı için de geçerlidir. Düşünsenize, her bankaya borcunuz var, icralık dosyalarınız boy boy… ve bankalar size siciliniz bozuk olsa da kredi veriyor.

Bankalar maalesef bu kadar cömert değil… Gayrimenkul veya mevduat ipoteği karşılığında ( bazı durumlarda kefil de istenebilir) bazı bankalardan kredi alma şansınız olabilir. Ki bu kesin değildir. Tamamen banka ile olan iletişiminize ve sicilinize bağlıdır. Şansınızı deneyebilirsiniz.

Aktifbank N Kolay Kredi

Eve teslim kredi sloganı ile hizmet veren Aktifbank N Kolay kredi seçeneği, son yılların en popüler finansal aracı olmayı başardı. İnternetten başvuru yapıyorsunuz, ne kadar krediye ihtiyacınız olduğunu belirtiyorsunuz ve kişisel bilgilerinizi yazarak başvuruyu tamamlıyorsunuz. İstediğiniz banka hesabına anında kredinizi çekebiliyorsunuz. Hafta sonu ve tatil günlerinde bile kredinizi kullanabiliyorsunuz.

[safir_note type=”sari” text=”Bu anlamda en pratik ve kullanıcı dostu kredi paketlerinden biri olduğunu söylemek mümkündür. Sicili bozuk olan bir birey olarak notunuz riskli ve az riskli olarak gözüküyor ise bu kredi türünü ve aşağıda vereceğim bankaların kredi başvurularınızı denemeniz faydalı olabilir ama yine söylemekte yarar var daha önce bankalardan kırmızı kalem yediyseniz ve kara listeye dahil olduysanız bu bankalara da başvuruda bulunmayın sonuç hüsran olacaktır.”]

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Banka Kampanya İsmi Başvuru Şekli Kefil İsteniyor Mu? Kredi Çıkma Şansı (Oranı)
Aktifbank N Kolay Kredi Online Başvuru Kefil İstenmiyor % 90
ING Bank e-Kredi İnternetten Başvuru Kefil İstenmiyor % 85
QNB Finansbank Enpara Online İhtiyaç Kredisi İnternet Ve Şubelerden Kefil İstenmiyor % 80
Türk Ekonomi Bankası TEB Hoşgeldin Borç Birleştirme Kredisi Online Başvuru Kefil İstenmiyor % 80

Özellikle N Kolay Kredi, yani Aktif Bank sadece kredi vermek amaçlı çalışan bir finans kuruluşudur. İnternet sitesini de ziyaret ederek sadece kredi verdiğini görebilirsiniz. Bu firma, faiz oranları yüksek olsa da kredi notu düşük olanlara kredi imkanı sunuyor. Tabi buradaki kredi çıkma şansında ki oranlarla kredi notunuz doğru orantılı, önemli olan husus kredi sicili durumunuzun ne kadar bozuk olduğudur.

Tabi bu kredilerin faiz oranları da biraz yüksek oluyor faizler ise şu şekilde;

Banka Kredi Tutarı Faiz Oranı Taksit Sayısı Aylık Taksitler Toplam Ödeme
TEB 5.000 TL % 0,89 36 AY 168,03 TL 6.048,97 TL
AKTİFBANK 10.000 TL % 0,90 48 AY 268,08 TL 12.867,67 TL
QNB FİNANSBANK 15.000 TL % 0,95 48 AY 407,49 TL 19.559,68 TL
NG BANK 20.000 TL % 0,98 60 AY 466,53 TL 27.991,63 TL

Borçlarınızı Kapatmak İçin Kredi Alın

Borç kapatma kredisi “ adı altında bankaların sunduğunu bu kredi seçeneği, aslında hem çok faydalı hem de çok tehlikelidir. “ Son kurşunu “ atmak isteyenler için kullanışlı olabilir. Birden fazla bankadan kredi veya kredi kartı ödemeleriniz varsa ve hepsinin ödeme günü, vadesi ve faiz oranları farklı ise ve bu sizde kafa karışıklığı ve ödeme zorluğu yaşatıyorsa, borç kapatma kredisi kullanabilirsiniz.

Biz bunu tavsiye etmiyoruz. Çünkü borç, borç ile kapanmaz ama yapabileceğiniz başka bir şey yoksa son çare olarak kullanabileceğiniz bir kurtarıcı kredisidir. Çok iyi hesaplayarak kullanmalısınız, aksi halde borç yükünün altında daha fazla ezilirsiniz. Bknz. ING Borç Transfer Kredisi

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

2020 yılında arama motorlarında en çok aranan kelimelerden biri olan “Sicili bozuk olana kredi veren bankalar ” kelimesi için, zaten yukarıda detaylı bir şekilde açıklama yaptık.

Banka isimlerini unutun. Çünkü tüm bankalarda sistem genellikle aynıdır. İpotek, sağlam bir veya birden fazla kefil ya da ipotekli mevduat karşılığında bankalardan şansınızı deneyebilirsiniz. Bu aşamada tek bir tavsiyemiz olacak; katılım bankaları bu konuda bir tık daha esnektir. Bu bankalara başvuru yaparak şansınızı deneyin. Başvuru yapmadan önce mutlaka müşteri temsilcisi ile birebir görüşmenizi öneriyoruz.

1 Yorum

 1. Şeyma
  26 Ekim 2019 at 22:20 — Cevapla

  Yazıdaki paylaşımlar işe yarıyor denemelisiniz.

 2. türker
  27 Eylül 2019 at 16:08 — Cevapla

  makale bilgilendirici ve ayrıntılı olmuş teşekkürler kredi banka rehberi

 3. tugay
  24 Eylül 2019 at 13:37 — Cevapla

  Tam aradığım yazı..
  Elinize emeğinize sağlık

 4. Halil ibrahim
  23 Eylül 2019 at 11:13 — Cevapla

  benım gecıkmelı duzensız odemelerım var 2 ıcram suan yenı basladı 4 ay oldu duzenlı maasından garantı banka ve vodafona kesılmekte bu ıkı borcu bır banakaya tasıyıp yenıden krdıye borclanıp kapata bılırmıyım lytfen cvp

 5. osman
  3 Nisan 2019 at 11:28 — Cevapla

  emekliyim ihtiyacim var

  • 5 Ağustos 2019 at 17:04 — Cevapla

   Emekliler maaşlarından kolay bir şekilde kredi kullanabiliyor Osman bey bir devlet bankasına giderek görüşme sağlamanız faydalı olacaktır.

 6. Didem
  9 Mart 2019 at 18:51 — Cevapla

  Engelliyim ihtiyacım var

  • 5 Ağustos 2019 at 17:03 — Cevapla

   Lütfen konuyu inceleyiniz Engelliler için kredi kampanyaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

 7. kubra
  29 Ağustos 2018 at 15:37 — Cevapla

  Yazılarınız çok faydalı oldu. Teşekkürler

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir