Sıfır Araç (taşıt) kredisi alırken araca kasko yaptırmak zorunlu mu? Araç kredileri için özellikle kasko yaptırma sürecinde dikkat edilmesi gereken durumlar, bankalar tarafından müşterilere bildiriliyor. Geçmiş yıllarda pek çok insanın aslında zorunlu olmamasına rağmen, bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketiyle birlikte işlem yaptığı görülüyordu. Bu tarz durumların yaşanmaması, müşterileri bilinçlenmesi için açıklamalar detaylandırılarak yapılmaya devam ediliyor.

Peki halen sıfır araç alırken kasko zorunlu mu? Araçların satın alınmak istenmesi durumunda mutlaka sigorta yaptırılması gerekiyor fakat geçmişte sigortayla birlikte kasko da müşterilere detaylı olarak bununla ilgili bir zorunluluk olduğu bildirilmeden yaptırılıyordu. Doğal olarak ücretler artış gösterebiliyor ve vadelerdeki ödeme tutarları artıyordu.

Bu tür durumların yaşanmaması ve insanların istemedikleri ve ihtiyaç duymayacakları bir sözleşmeye imza atmaması gerekiyor. Sigorta yaptırma zorunluluğu bulunuyor fakat kasko fiyatları müşteriye haber verilmeden sözleşmelere eklenemiyor. Müşteri istemediği taktirde kasko yaptırmak istemediğini belirtebiliyor.

Taşıt Kredisi Zorunlu Kasko Nedir Nasıl Olur?

Kredi almak üzere seçmiş olduğunuz banka aracılığıyla işlemlerin gerçekleştirilebilmesi, aracın satın alınacak olması halinde bazı şartlarla karşılaşılır. Bankaların büyük bir çoğunluğunda olmasa da, bazılarında özellikle kaskoyla ilgili maddelerle karşılaşılabilir. Banka tarafından kredi, sigorta ve kasko ile ilgili şartlar bulunması nedeniyle sözleşme yapıları da özel olarak düzenlenmiş olacaktır. Kasko genel olarak zorunlu bir yapıya sahip olmadığı gibi, müşterilerin seçimine kalmış bir imkandır.

Yararlanmak istediğinizde direkt olarak araç taşıt kredisi alırken araca kasko yaptırmayı zorunlu kılan fakat düşük fiyatlar sunan kurumlardan yararlanabilirsiniz. Kaskoyu bir zorunluluk olarak gösteren kurumlar genellikle kendi hizmetleri arasında bu imkana yer vermeleri halinde, müşterilerini de bir anda etkileyebiliyorlar. Zorunlu olarak tanımlanan kaskoları yaptırmak istemediğiniz taktirde, araç kredisi almanıza da izin verilmiyor.

0 araba alırken kasko

Kaskoyu müşterilerin seçimine bırakan bankalar ise bu alanda özel şartlar belirlemiş, kasko talep eden müşterileri için anlaşmalı kurumla yardımcı olmaya başlamıştır. Kaskolu araç kredisi fiyatları kaskonun miktarına, süresine ve diğer kalemlerle birlikte toplam tutarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

[safir_ads2 id=2]

Araç Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rehinli araçlarda, sıfır araçlarda ve ikinci el araçlarda kaskoyla ilgili özellikle bankaların aldıkları tedbirler değişiklik gösteriyor. Satın alacağınız araç için kredi çekerken özellikle kasko şartı bulunduğunu görmeniz son derece yüksek bir ihtimaldir. Rehinli araçları alan kişilerin borçlarını ödeme sürecinde araçla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmaması için özellikle diğer detaylar da sözleşmelere dahil edilir.

Tüm işlemler müşterinin seçimlerine bırakılmadığı için, kredi çekmek isteyenlere özel olarak şartlar, kabul ettikleri taktirde kredi alabilecekleri yönündedir. Kaskonun süresi ise genellikle sözleşmenin süresi sona erene kadar, yani borcun tümü bitene kadar belirlenir. Buna uygun şekilde aylık araç kaskosu fiyatları da toplam fiyatlara dahil edilir. Müşteriler tarafından hangi kalemlerde ne kadar ödeme yaptıklarını öğrenmek istediklerinde, kontrat oluşturulurken detaylı olarak açıklama yapılacaktır.

yeni araç alırken kasko yaptırmak zorunlu mu

  • Kasko yaptırılması kanuna göre zorunluluk değildir ve müşteri kendi istemediği taktirde kasko yaptırmama hakkına sahiptir. Bu imkanı kullanmak için, banka tarafından verilen kredi esnasında kaskonun bir zorunluluk olarak gösterilmemiş olması gerekiyor.
  • Zorunlu kasko öne süren kurumlardan alınacak olan kredilerde, kaskonun kabul edildiği beyan edilecektir. Bu nedenle, kasko değeri de sigortayla ve kredi ödemeleriyle birlikte belirlenecektir. Doğal olarak toplam tutar üç farklı kalem üzerinde birleştirilerek aylık ödeme tutarları belirlenmiş olur.
  • Alınacak olan kredide özellikle zorunluluk belirtilmeyen kasko için krediyle ilgili işlemleri aracınızı kaskoya kaydettirmeden de gerçekleştirebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Alırken Kaskonun Anlaşmalı Şirkete Yaptırılması Zorunlu Mu?

Kaskoyla ilgili belirlenmiş özel şartlar gereği, sadece bankalar tarafından belirlenmiş olan şirketlere kasko yaptırılma zorunluluğu bulunmuyor. Sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde de sigortayla ilgili şartlar birbirine yakındır. Özellikle yeni sözleşme yapıları sayesinde, bankaların anlaştığı şirketlere kasko yaptırılması gibi bir zorunluluk da bulunmuyor.

Müşterilerin temin edecekleri araçlar için sigorta bedellerinin de dahil olduğu bir araç kredisi alma sürecine tabii tutulması gereklidir. Bunun dışında ekstra kalemler de direkt olarak kontrata yansıtılır ve müşterinin bilgisine sunulur.

Herhangi bir bankanın sigorta, kasko faaliyetleri için anlaşmalı olduğu yan kuruluşu da bulunabiliyor. Beklenmedik bir kontrat miktarı ortaya çıkmaması için incelemeyi bizzat yapmanız gereklidir. Kasko isteyen bireyler, banka görevlileriyle görüşerek anlaşmalı şirketin belirlediği kasko değerlerine uygun sözleşmeye imza atabilirler.

İstemeyenler ise, bankanın önereceği kurum olması gerekmeden kendi belirledikleri kasko şirketiyle anlaşabilirler. Taşıt kredisinde kasko zorunlu mudur? Taşıt kredisinde hiçbir şekilde kaskonun zorunlu olduğu bir durum söz konusu değildir. Banka yetkilileri tarafından bu yönde bir beyanat verildiği taktirde, inanılmaması gerekir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir