finanskredirehberi.com

Sorunsuz Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Tarih: 20.02.2018
Güncel: 03.10.2019
kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim

Mutlak suret ile hepimizin bankalar ve finans kuruluşları ile işlerimiz ve çalışmalarımız olmaktadır. Bu işlemleri yaparken son zamanlarda sıkça duymuş olduğumuz kredi notu, kredi skoru, kkb risk raporu gibi terimlerin ne işe yaradığı, nasıl oluşturulduğu ve bu konuda nelere dikkat edilmesi hakkında kapsamlı bir yazı yazmayı istedik.

Kişilerin en çok sorduğu sorular arasında en başta bulunan örnek ise, kredi çekmek (çekebilmek ) için kredi notu kaç olmalı ve kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim olmaktadır. Size bu sorunun cevabını verebilmek için, öncelikle kredi skoru hakkında genel olarak bilinmesi gereken bazı önemli püf noktalardan bahsetmeliyiz. Kredi notu ülkemizde bulunan dokuz finans kuruluşu bankanın ortak çalışması ile hayata geçirilen Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafınca kurulmuş ve işletilmektedir. Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan kayıtlar Findeks kuruluşu tarafından ihtiyaç sahiplerine Findeks Takipçi adı altında kredi skorları ve kredi notlarının satışı ve bilgilendirmesi yapılabilmektedir.

Yurdumuzda bulunan bütün bankalar (KKB) Kredi Kayıt Bürosu’na tüm müşteri ve kullanıcı bilgilerini aktarır. Bu gönderilmiş olan verilerin belirli algoritmalardan geçerek değerlendirilmesi sonucunda 0 ile 1900 puan arasında yer alan kredi notu ortalaması oluşmaktadır. Bazı durumdalarda ziyaretçilerimiz bizlere kredi notum sıfır olarak gözüküyor şeklinde sorular yöneltmektedir. Bilmelisiniz ki bankalarda avans hesap veya kredi kartı ve kredi çalışmanız hiç olmamış ise kredi notunuz sıfır olarak gözükecektir.

Kredi Notu Hangi Yöntemler Kullanılarak Belirlenir Ve Değerlendirilir

Son günlerde reklamlarda anında kredi ne kolay kredi gibi kampanyaları görmüşsünüzdür. Akıllı cep telefonlarınız ile kısa sürede kredi başvurunuzu yaparak red veya onay alabiliyorsunuz. İşte bunun sebebi bankalar KKB tarafından belirlenen notları hızlı bir şekilde sorgulayarak sizin kredi skorunuza göre başvurunuza onay veriyor veya olumsuz olarak değerlendirerek cep telefonunuza SMS olarak cevap gönderebiliyor. Burada belirlenen ana kriter notunuzu iyi mi yoksa kötü mü olduğudur.

kredi çekerken kredi notunun önemi

Bankalar için asıl sorun olan kredi başvuruları 1.250 kredi notu ortalaması olan az riskli gruplardır. Bu gruptakilerin kredi başvurularını bankalara direkt olarak yapmalarında fayda vardır. Çünkü sistem sizin az da olsa kredi alma şansınızı belki otomatik hesaplama ve belirlenen kriterlerden dolayı red edebilir. Bu durumda sizin karşılaşmak istemediğiniz bir durum olacaktır.

Sonuç olarak kredi notu kişilerin bankalara olan toplam borcuna karşılık gelir ve giderleri karşılaştırarak hesaplanmaktadır.

Kredi Notum En Az Kaç Ve Hangi Puanda Olursa Rahat Ve Hızlı Kredi Kullanabilirim ?

Başlığımızda da belirttiğimiz gibi “Sorunsuz kredi kullanabilmek için kredi notum kaç olmalı?” sorusunun cevabı ise öncelikle söylemek gerekirse sizin geliriniz ve başvuru yapmış olduğunuz bankaya göre değişiklik gösterebilecektir. Fakat size net bir şekilde eğer kredi notunuz 1450 üzerinde ise bu konuyu çok fazla düşünmenize gerek olmadığını söyleyebiliriz. 1450 kredi notu ve üzerine bankalar hiç bir zorluk çıkarmadan sorunsuz bir şekilde kredi temin etmektedir.

Ancak kredi notunuz 1000 puan altında ise işte burada biraz düşünmenizde fayda var çünkü bankalar bu puanın altındaki kredi başvurularını riskli grupta gördüğünden direkt olarak red etmektedir. Notunuz 1000 puan ve daha aşağında düşük bir kredi notu ortalaması ise , kredi (puanınızı ) notunuzu yükseltmek için neler yapabileceğinizi, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir başlıklı makalemizde sizler için ele aldık.

kredi notu kaç olmalı

Kredi Başvurusunu Kredi Notu Dışındaki Etkileyen Faktörler Ve Değerlendirmeler Nelerdir ?

Her ne kadar kredi notu kredi başvurularında kredi notu ve puanı önemli bir etken olsa da tek başına belirleyici bir unsur değildir. Bazı durumlarda kredi notunuz çok yüksek bile olsa bankalar bu kişilerin başvurularını geri çevirebilir ve böyle bir süpriz yaşatabilmektedir. Bankaların böyle bir tepki vermesinin sebeplerini aşağıda detaylandırdık.

  • Çekmiş olduğunuz kredi toplamları ve kredi ödeme performansınıza istinaden elte etmiş olduğunuz gelir durumu
  • Çalışma şekliniz, özel  sektör mü ? Yoksa kamu kuruluşu mu, Yoksa ticaret erbabı mı ?

Yukarıda belirlemiş olduğumuz iki faktörde kredi başvurunuz değerlendirilirken göz önünde bulundurulmaktadır. Bankalar genelde kişilerin toplam gelirinin % 50 si kadar kredi borçlanması yapabileceğini öngörmüştür. Bunu daha açık bir şekilde anlatmamız gerekir ise geliriniz 3.000 TL ise sizin tüm bankalara olan kredi borcunuz aylık 1.500 TL yi geçmemelidir. Eğer gelir potansiyelinizin yarısı kadar hali hazırda bir kredi ödemeniz var ise kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun başvurunuza red alabilirsiniz.

Diğer bir husus olan çalışma şekliniz ise yine bankalarca önemlidir eğer bir kamu kuruluşunda çalışıyor iseniz bankalar alacağını özel sektörde çalışan bir bireye göre daha sağlamda görmektedir. Bu yüzden bankalar kamuda çalışan polis,doktor,hemşire vb. görevlerde bulunan bireylerin kredi başvurularında daha pozitif davranmaktadır.

Kredi Notu 700, 800 Ve 900 Puan Diliminde Bulunanlar Kredi Çekebilir Mi ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi notu 700, 800, 900 ve 1000 puan olan kişilere kredi çıkması oldukça zordur. Fakat bu imkansız değildir. Bu tarz puanlara sahip olan kişilerin direk bankaların şubelerine giderek müşteri temsilcileri ile kredi başvurusu yapması daha sağlıklıdır. 1200 puan ve üzeri puana sahip kişilerin kredi alması daha kolaydır.

kredi notu karşılıkları

Müşteri temsilcisi kredi notunuzu görerek sizin kredi alabilmeniz için, gerekli uyarıları ve yönlendirmeleri yapacağından yüz yüze görüşerek başvuru yapmanız lehinizedir. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar ve kampanyalar sürekli yapılmaktadır. Bu kampanyaları takip ederek ilk fırsatta kredi çekebilirler.

Başka bir çözüm ise 1000 kredi puanı olan kişiler bankalara ev veya taşıtlarını teminat gösterebilir yada kredi notu yüksek bir kefil ile bu sorunun üstesinden gelebilirler. Dipnot olarak bulacağınız kefil devlet memuru olması sizi bir tık daha üste taşıyacaktır.

Kredi Notu Nasıl Güncel Bir Şekilde Takip Edilir Ve Sorgulanır ?

Kredi notu hesaplaması ve kredi notu öğrenme ile alakalı kredi notu kategorimizde oldukça fazla yazı paylaştık fakat ben size yinede küçük bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Kredi puanınızı takip etmek ve sorgulamak için kredi notu öğrenme makalemizi inceleyebilir, eğer kredi notunuz düşük ise kredi notu nasıl yükseltilir başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kredi Onayı Esnasında Kredi Notu Haricindeki Kriterler Nelerdir ?

Kredi notu kredi derecelendirme için önemli bir veridir, ancak tek kriter değildir. Bir banka, kredi notu yüksek olan bir kişi için kredi talebinin negatif olduğunu düşünebilir veya düşük sicile sahip müşteriler yaşadıkları geçmiş konuyu ve durumu iyi açıklayabilirler ise, o zaman kredi kullanma şansı yakalayabilir. Kredi notu dışında bankanın neleri değerlendirdiğine bir inceleyelim.

  • Diğer Banakalara Olan Borçlar Ve Aylık Ödeyebileceğiniz Taksit Tutarı

Çoğu banka, bireylerin her ay ödeyebilecekleri maksimum kredi tutarını, kişinin gelirlerini değerlendirirken aylık gelirlerinin yarısını olarak belirler. Örneğin, bir kişinin aylık gelirinin 4,000 TL olduğunu varsayalım. Bu kişinin çoğu bankada 2.000 TL aylık maksimum kredi ödeyebileceği düşünülmektedir. Yani burada kredi puanı yanı sıra aylık gelir de oldukça önemli bir faktördür.

  • İş Bilgileriniz Kamu Veya Özel Sektör ” Ne Kadar Süredir Aynı İşyerindesiniz”

Bir memur veya özel sektör çalışanı olmak, bankanın kredi değerlendirmesini olumlu yönde etkiler. Temel olarak, bu fark, memurların görevden alınmasının zor olması ve gelirin daha düzenli olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bankalar, düzensiz krediler açısından düzenli geliri olan kişilerin daha az riskli olduğuna inanmaktadır.

Ayrıca, özel sektör çalışanlarının çalıştıkları kurumların yapısını araştırırlar. Şirketin kapalı / iflas edip etmediğini veya maaş ödeyip ödeyemediğini kontrol ederek kredi skoru yanında ek değerlendirme yapmaktadır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Sorunsuz Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
yanlış para gönderimi
Yanlış Hesaba Para Gönderdim, Nasıl Geri Alabilirim ?

Günümüzde bankacılık işlemleri arasında en çok yapılanlardan biride...

kredi borcunu erken ödemek
Banka Borcunu Peşin Ödemek Kredi Notunu Arttırır Mı ?

Bankaların kredi ret nedenleri arasında en sık rastlanılanlardan...

x