Kredi kartı kullanıcılarının en çok merak ettiği sorular arasında acaba sürekli asgari ödeme tutarı ödenirse acaba başıma neler gelir diye kendi kendine düşünüyor. Bu açıdan bende bu makalemde asgari ödeme tutarı nedir bu tutarı devamlı olarak ödediğimizde banka bizi nasıl değerlendirir hepsini bir bir açıklayacağım. Bankalar bizlere kredi kartı verirken aslında borç vermiş oluyorlar ve bu borçları belli bir sistem altında geri topluyorlar. İşte bu tutar aslında bu sistemin bir parçasıdır.

Size bir harcama limiti verilir ve bu limit doğrultusunda kredi kartınızdan harcamış olduğunuz tutar nezdinde ekstreniz oluşturulur ekstrenizde tarih, yapılan harcamaların saat saat ve yer olarak bir dökümü, ekstrede dönem borcu ve asgari ödeme tutarı ve son ödeme tarihi belirtilir. Şimdi dilerseniz asgari ödeme tutarı ne demek bir inceleyelim.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ne demek çoğu kişi halen bilmiyor, bu şu demek oluyor. Kredi kartı kullanan kişilerin ödemelerini düzenli olarak yapmaları bir süre sonra kredi kartı borç batağına düşmemeleri için en önemli altın kuraldır. Bilindiği üzere her kredi kartının bir hesap kesim tarihi bulunmakta, bu tarihte toplamda kart ile harcanan alışveriş miktarı toplanarak ödenmesi gereken toplam kredi kartı borcu bulunmaktadır. Kredi kartı borcu toplamını ödeyemeyecek olan kişilere ise ikinci bir seçenek olarak kredi kartı asgari ödeme tutarı seçeneği de sunulmaktadır.

Kredi kartı kullanan kişilerin kartlarını kullanmaya devam edebilmeleri için mutlaka kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir. Her ay kredi kartı hesap kesim tarihi itibari ile toplam kredi kartı borcu hesaplanmakta bu tutarın belirli bir bölümü asgari ödeme tutarı olarak kredi kartı sahibine iletilmektedir. Kredi kartının kullanıma açık kalması için kredi kartı borcunun tamamını ödeyemeyen kişilerin en azından asgari ödeme tutarını yatırmaları zorunludur. Peki, kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek kredi notunu etkiler mi, düşürür mü?

Ekstrede Asgari Ödeme Tutarı Neye Göre Belirlenir ve Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplaması için uygulanan standart bir prosedür yoktur. Her banka tarafından uygulanan oranlar farklı olmakla beraber yine kredi kartı limiti ve kredi kartının kaç yıldır kullanımda olduğu gibi kriterler de bu oranın belirlenmesinde etkendir. Bunlarla beraber 15 bin liraya kadar limiti olan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı toplam kredi kartı borcunun en az yüzde 20’si kadar uygulanmaktadır.

15 ila 20 bin lira arasında değişen kredi kartı limiti bulunan kişiler için ise bu oran toplam dönem borcunun minimum yüzde 30’u kadar hesaplanır. 20 bin lirayı aşan kredi kartı limiti bulunan kişiler için ise toplam dönem borcunun en az yüzde 40’ı olacak şekilde kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplanır. Ancak yeni kredi kartı alan kişiler için bu tutar kredi kartı limitini bakılmaksızın ilk 12 aylık kredi kartı ekstresi dönemi için yüzde 40 olarak uygulanmaktadır.

[safir_note type=”sari” text=”Bunun nedeni ise yeni kredi kartı alan kişilere kredi kartlarını düzenli olarak ödeme alışkanlığı kazandırılmak istemesidir. Toplam borç tutarı üzerinden bu oranlar kullanılarak hesaplama yapılır ve o ay için ödenmesi gereken kredi kartı asgari ödeme tutarı belirlenir.”]

Peki asgari ödeme tutarı hesaplama için bir tabloyla durumu pekiştirelim;

Kredi Kartı Kullanım Tarihi Kredi Kartı Limit Tutarı Asgari Ödeme Tutarı Yüzde
1 Yıl (12 aydan az ) 1000 TL – 15.000 TL % 40
2 Yıl ve Fazla Süreli 1000 TL – 15.000 TL % 20
2 Yıl ve Fazla Süreli 15.000 TL – 20.000 TL % 30
2 Yıl ve Fazla Süreli 20.000 TL – 50.000 TL % 40

Kredi kartı borçlarının en az asgari tutarlarının kredi kartı hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kadar olan sürede ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı ödeme tarihinde verilen aralıkta en az asgari tutarı ödenen kredi kartları kullanılmaya devam edilmektedir. Kalan borç tutarına ise günlük faiz (akdi faiz) işlemektedir.

Gecikmeli ödemelerinizden dolayı nakit çekime kapanan kredi kartınızı tekrar nakit kullanmaya açtırmak istiyorsanız. İlk gelen kredi kartı ekstrenizdeki dönem borcunun tamamını ödemek zorundasınız. Dönem borcunun tamamı ödendikten sonra otomatik olarak kredi kartınız nakit çekimlere açılacaktır.

Kredi Kartı Ödemesi 3 Ay Üst Üste Ödenmez İse Ne Olur?

Kredi kartınızın son ödeme tarihinden 1 gün sonra bile ödeseniz ( yatırsanız ) gecikmeye düşmüşsünüz demektedir. Bankaların bu ödeme günlerine hiç bir şekilde müsamma göstermesi mümkün değildir. Burada iki farklı husus var, birincisi, eğer üst üste üç ay boyunca asgari tutar ödenmezse banka size yasal takip başlatma hakkını kullanacak ve kredi kartınız borcun tamamı ödenene kadar kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır.

İşte bu durumda banka sizlere ulaşarak borcunuzu ödemeniz için size ek 7 gün süre verecektir. Eğer verilen süreye rağmen halen kredi kartı ödemenizi yapmadı iseniz. Bu kez hakkınızda yasal süreç başlamış olup banka avukatları ile muhattap olmak zorunda kalacaksınız. Bu süreç yine kredi puanınıza olumsuz etki yapacak ve 5 yıl boyunca bu yaşadığınız süreç KKB raporunuzda gözükecek bankalardan kredi kartı ve kredi alma süreciniz zorlaşacaktır. Bu konuyu daha iyi anlamak için kredi kartı borcu ödenmezse ne olur başlıklı makalemizden faydalanabilirsiniz.

kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek

İkinci husus ise bir dönem boyunca yani 1 yıl içerisinde kredi kartı ekstrenizi en  az 3 ekstre döneminde geciktirir veya asgari tutarın altında öderseniz. Kredi kartınız nakit çekime kapatılacaktır. Bu da demek oluyor ki kredi kartınızın dönem borcunu yani toplam borcun ödenmesine kadar kredi kartınızdan nakit çekim yapamayacaksınız. Kredi kartınızı sonraki dönemlerde asgari tutarını ödemiş olsanız bile nakit çekime açılmayacaktır. Daha sonra borcum yok ama kredi kartımdan nakit avans çekemiyorum acaba neden diye söylenmemelisiniz.

Ekstre Borcuna Sürekli Asgari Tutarda Ödeme Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Günümüzde bankaların kredi notu sistemini sürekli olarak geliştirmeye devam etmeleri ile beraber artık anlık kredi notu güncellemesi yapılabilmektedir. Kredi notunu olumsuz etkileyen pek çok faktör bulunmakla beraber bunlardan en önemlilerinden biride kişinin bankalara olan ödemelerini düzenli olarak yapmamasıdır.

Kredi kartı ödemesi de bunların arasında yer almakta olup kredi kartı asgari ödeme tutarı toplam borcun belirli bir bölümüdür. Ancak buna rağmen kredi kartı ödemesinde gecikmeye düşülmediği için bu tutarı yatırmak ilk etapta olumsuz bir şekilde not ortalamanıza yansımaz. Yani arada sırada kredi kartının asgari ödeme tutarını yatırmak not ortalamasını olumsuz etkilemez.

Bu davranışın sürekli olarak üst üste yapılması ise uzun vadede kredi notu üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Yine bu şekilde kredi kartı borcu sürekli artacağı için buna bağlı olarak kredi risk limiti de yükseleceği için otomatik olarak kredi notu ortalaması düşecektir. Bu yüzden kredi kartınızın genellikle o ay ekstrede yansıtılmış olan tüm borcu kapatmaya özen gösteriniz. Daha evvelde bahsettiğimiz gibi bazı aylar tam olarak borcu ödeyemeseniz bile asgari ödeme tutarının üzrerin de ödeme yapamaya özen gösteriniz.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Kalan Borca Faiz İşler Mi?

Kredi kartı borcunu hiç ödemeyen kredi kartı sahiplerine gecikme faizi uygulaması, asgari tutar ödemelerine ise akdi faiz uygulaması yapılmaktadır. Gecikme faizinden daha az oranda uygulanan akdi faizler Merkez Bankası tarafından üç ayda bir belirlenmektedir.

Kredi kartı ödemelerini sürekli olarak asgari tutar üzerinden ödeyen kişilerin borçları katlanarak artmaya devam eder ve borç tutarları her geçen gün uygulanan faizler ile katlanarak ödenemez hale gelebilir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir