T.C. Yeni Kimlik Kartı Ücretini İnternetten (Yatırma) Ödeme (KREDİ KARTIYLA)

Yayın Tarihi: 20.01.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 29.08.2019
 

Artık günümüzde gelişen teknoloji ile hemen hemen her platformda işlemler online olarak yapılıyor. Kurumlar kuruluşlar bankalar bu teknolojik gelişmelere ayak uydurarak tüm hizmetlerini sanal ortama döküyorlar. Bunlardan bir tanesi de bu günlerde yeni çipli nüfus cüzdanları olarak karşımıza çıktı.Bildiğimiz gibi eskiden nüfus dairesine giderek dakikalarca sıra bekledikten sonra arkasında soğuk damgası bulunan nüfus cüzdanları alırdık fakat artık bunların yerini çipli kimlik kartları aldı.

Hali hazırda bulunan kimlik belgelerini yenilemek ve  yeni çipli nüfus cüzdanı almak isteyen vatandaşlar, Devletin belirlemiş olduğu değerli evrak bedeli olan 22,50 TL tutarında bir meblağı ödemek zorundalar. Bu tutarı kredi kartları ile ödenebilmektedir. Yeni nüfus cüzdanı bedelini kredi kartından, Atm’den veya Anlaşmalı bankalardan ödemek isteyen kişiler için tüm detayları yazımızın devamında sunuyoruz.

Yeni T.C. Kimlik Kartı Ücretini Kredi Kartı İle Ödeme

Eskiden nüfuz cüzdanımızı kaybetmişsek veya eskidiğinden dolayı yenilemek istiyor isek nüfus müdürlüklerine giderek belli bir oranda ücret ödemek kaydı ile hemen orada ödemesini yaparak yeni soğuk damgalı kimliğimizi alabiliyorduk. Fakat artık yeni çipli nüfus cüzdanlarını almak isteyen kişiler yeni kimlik ücreti ödemesini malesef bu şekilde yapamıyorlar.

Bilmelisiniz ki yeni çipli nüfus cüzdanlarına başvuru için öncelikle değerli evrak ödemesini yapmanız gerekmektedir.Tabi bu ödemeye ait dekont ve eski soğuk damgalı kimlik belgeniz yanınızda değil ise başvuru yapamıyorsunuz. Personeller bu konuda kesin bir şekilde başvuru kabul etmemektedir.

Peki, yeni sistemde kimlik belgesi ödemesini bankadan nasıl ödeyebiliriz diye sorar gibisiniz lafı daha fazla uzatmadan hemen açıklamaya geçiyoruz.

Akıllı Cep Telefonları İle İnternetten Yeni Kimlik Kartı Ücreti Ödeme

Yeni Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartı ile ödemek isteyen vatandaşlar ve kişiler bu basit işlemi internet üzerinden cep telefonları ile ödeyebilmektedir. Öncelikle https://ivd.gib.gov.tr/adresine giriş yapıyoruz. Ekranın alt köşesinde göreceğiniz, Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme sayfasını tıklayacağız. Devamında ise yine göreceğimiz ekranda TC Kimlik Kartı Bedeli Ödeme butonunu tıklayacağız.

Açılmış olan sayfada kimlik bilgileriniz sorulmaktadır. Bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz ve kart işlemini seçiniz. Size sorulan seçenekler arasında hangi sebepten dolayı yenileme yapmak istediğiniz sorulmaktadır. Hemen hemen tüm seçeneklerde ödeme tutarı aynıdır, bu detayı da vermiş olalım sizlere.

gib ödeme ekranı

Seçenekler arasında,  Yeni doğanlar için Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle TC Kimlik Kartı yenileme, eski kartını yenisi ile değiştirmek isteyenler için Değiştirme nedeniyle düzenlenen TC Kimlik kartı yenileme, alınmış olan nüfus cüzdanının kaybedilmesi neticesinde yenilenmesi için kayıp bedeli, veya eski çipsiz nüfus cüzdanı kayıp seçeklerinden size en uygun olanı seçmelisiniz.

Nüfus Cüzdanı Değerli Kağıt Bedelini, Hangi Kredi Kartları İle Öderim

Yukarıda anlattığımız bilgiler neticesinde eksiksiz olarak tüm alanları doldurarak ödeme yap dediğinizde Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ödeme sayfasına yönlendirilecek ve kullanmış olduğunuz kredi kartından yeni çipli nüfus cüzdanı değerli evrak bedeli tahsil edilecektir.

İnteraktif Vergi Dairesi, hemen hemen tüm bankaların kredi kartı ödemelerini kabul etmekte ve sorunsuz bir şekilde tahsil etmektedir.Nüfus Müdürlüklerinden yeni çipli nüfus cüzdanı başvurunuzu yaparken ödeme dekontunu yanınızda bulundurunuz.

Yeni Kimlik Kartları İçin, Ne Kadar Ücret Ödeyeceğim

Aslında bu konu herkez tarafından merak edilmektedir. Çoğu vatandaşımız ise yeni kimlik kartlarının ücretli olmasından yakınmaktadır. Fakat Devletimizin belirlemiş olduğu yeni çipli kimlik belgeleri için 22,50 TL ödememiz gerekmektedir.

nufus cuzdanı kredi kartı ile ödeme

Burada önemli olan husus yeni doğan bebeklere kimlik ücretli mi, derseniz hemen cevap verelim hayır. Yeni doğan çocuklar için kimlik belgesi ücreti alınmamaktadır. Eski kimlik belgesini yeni çipli kartlar ile değiştirenler ve eski nüfus cüzdanını kaybeden kişiler 22,50 TL, mevcut çipli TC kimlik kartını kaybedenler ise 45 TL ödeme yapmak zorundadırlar.

Yeni Çipli Kimlik Ücretini Ödemek İçin Anlaşmalı Bankalar

Yukarıda sizlere internet üzerinden online yeni çipli kimlik ödemesi nasıl yapılır anlatmaya çalıştık fakat birde yeni kimlik ücretini yatırabileceğiniz anlaşmalı bankalar var eğer bankadan ödeme yapmak isterseniz, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan anlaşmalı bankalar listesinden dilediğiniz bankayı seçerek veznelerden ödeyebilirsiniz. Yeni kimlik ücreti için anlaşmalı bankalar listesi şu şekildedir;

 • TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
 • VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.
 • YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
 • ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
 • AKBANK T.A.Ş.
 • AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
 • ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
 • ALTERNATİFBANK A.Ş.
 • ANADOLUBANK A.Ş.
 • ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.
 • CITIBANK A.Ş.
 • DENİZBANK A.Ş.
 • BURGAN BANK A.Ş.
 • FİBABANKA A.Ş.
 • FİNANSBANK A.Ş.
 • HSBC BANK A.Ş.
 • ICBC TURKEY BANK A.Ş.
 • T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
 • TURKISHBANK A.Ş.
 • TURKLAND BANK A.Ş.
 • TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
Yeni Kimlik Ücretini T.C. Ziraat Bankası ATM’sinden (Bankamatikten) Yatırma Ve Ödeme

Eğer kimliğinizi değiştirmek ve yeni çipli kimlik almak yada kayıp çalıntı sonucunda yeni kimlik başvurusu yapacak iseniz bunun için belirlenen değerli evrak ödemesini yapmanız gerekmektedir. Online olarak yeni kimlik ücreti ödeme ve kimlik ücretini yatırabileceğiniz anlaşmalı bankalar ile ilgili detayları paylaştık.Fakat bir seçenek daha mevcut Ziraat Bankası ATM’sinden yeni kimlik ücretini yatırma şansına sahipsiniz.

Ziraat Bankası ATM’den kimlik ücreti nasıl yatırılır hemen detayları paylaşalım adım adım ilerleyeceğiz. Unutmadan söylemeliyiz ki Ziraat Bankası ATM’sinde para yatırma özelliği bulunmasına dikkat etmelisiniz zira diğer bankamatiklerde bu işlem gerçekleşmemektedir.

 • Birinci olarak işleme başladığınızda mutlaka Bankamatikten Makbuz almalısınız.
 • Birinci işlem olarak ATM’den Kartsız İşlemler menüsünü seçiyoruz.
 • Giriş veya devam tuşuna bastıktan sonra ikinci adım olan Ödeme İşlemleri kısmına tıklıyoruz ve devam ediyoruz.
 • Bir sonraki menü olan Vergi Ödemeleri kısmınıda işaretleyerek hızlı şekilde ilerliyoruz.
 • Burada karşımıza çıkacak ekrandan “Sürücü Belgesi ve Kimlik Yenileme” butonunu tıklıyoruz.
 • Bir sonraki menüde hangi sebepten dolayı ödeme yaptığınız sorulacak, burada Ehliyet Yenileme yada Kimlik Yenileme ücreti seçeneğinden birini seçmeniz yeterlidir.
 • Bu aşamaları geçtikten sonra ATM sizden T.C. Kimlik numaranızı girmenizi isteyecektir. Numaranızı girdikten sonra “Kimlik Yenileme” – “Doğum Nedeniyle Kimlik Çıkarma” Kimlik Değiştirme” –Kayıp Kimlik Çıkarma” seçeneklerinden bir tanesini seçerek işleme devam etmelisiniz.
 • Son aşamada ise seçtiğiniz kimlik türüne göre sizden istenilen yeni kimlik ücreti ekrana yansıyacaktır. Ödemenizi yaptıktan sonra bankamatikten makbuzunuzu alarak işlemi bitirmelisiniz.

Almış olduğunuz makbuz dekont yerine geçeceğinden kimlik randevu saatinize kadar yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Yeni Kimlik Ücreti İçin Randevu Ve İnteraktif Vergi Dairesi İletişim ( Müşteri Hizmetleri)

Nüfus cüzdanınızı yeni kimlik ile yenilemek için randevu almadan Nüfus Müdürlüklerine gidebilirsiniz, fakat yoğunluktan dolayı ALO 199 hattını arayarak randevu alarak giderseniz gereksiz beklemeden hızlı bir şekilde işleminizi yapabilirsiniz.

Kimlik yenileme ile her türlü sorunuzu, Vergi İletişim Merkezi 189‘ u arayarak çözüme kavuşturabilir, yeni kimlik belgeleri ödemelerinde yaşamış olduğunuz sorunlara cevap bulabilirsiniz. Aynı zamanda İnteraktif Vergi Dairesi’ne ulaşmak isterseniz 444 0 189 numaralı hattıda deneyebilirsiniz.

Vergi dairesi tarafından açıklanan Yeni T.C. Kimlik Kartı Bedeli, Pasaport Harcı, Pasaport Değerli Kağıt Bedeli, Sürücü Belgesi Harcı ve Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli Tahsilatlarına İlişkin Duyuruya ise http://www.gib.gov.tr/tc-kimlik-karti-bedeli-pasaport-harci-pasaport-degerli-kagit-bedeli-surucu-belgesi-harci-ve-surucu adresinden ulaşabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
T.C. Yeni Kimlik Kartı Ücretini İnternetten (Yatırma) Ödeme (KREDİ KARTIYLA)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
T.C. Yeni Kimlik Kartı Ücretini İnternetten (Yatırma) Ödeme (KREDİ KARTIYLA) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Muhammet ceylan dedi ki:

  Merhaba iyi calismalar 10 bin tl ye ihtiyacim var calisanim ozel sektör

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
hangi bankalar devlete ait
Türkiye’deki Tüm Devlet Bankaları Ve Detayları (İNCELEME)

Genelde her zaman merak edilmiştir. Türkiye'deki Devlet Bankaları...

ziraat bankası kredi notu sorgulama
Kart Borcumu Yapılandırma Veya Taksitlendirmem Lazım (DETAYLI ANLATIM)

Kredi kartları, alışveriş yaparken tüketicilere birçok avantaj sağlar,...

x