Yeni kimlik ücreti internetten yatırma nasıl oluyor ve ödeyeceğiniz anlaşmalı olan bankalar hangileri sıraladık, bunla beraber yeni kimlik ve ehliyet ücretini internetten nasıl yatırılır detaylarına yer verdik şimdi detaylara bakalım

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nüfus cüzdanları yani kimlik bilgileri yeni bir yasa ile çipli kimliğe dönüştüğünü biliyoruz. Vatandaşların eski kimliklerini yeni kimliklerini değiştirmeleri için belirli bir zaman dilimi var. Bu yazımızda yeni kimlik ücretini nasıl ödeyebilirim sorusunu soran herkesin tercih etmiş olduğu online ödeme yönteminden bahsedeceğiz. Peki, yeni çipli kimlik ücreti nereye yatırılır ve internetten nasıl öderim sorusunu soran kişilere, yeni kimlik ücreti ödeme ile ilgilli tüm detayları paylaşmaya çalışacağız.

Artık günümüzde gelişen teknoloji ile hemen hemen her platformda işlemler online olarak yapılıyor.Eskiden nüfus dairesine giderek dakikalarca sıra bekledikten sonra arkasında soğuk damgası bulunan nüfus cüzdanları alırdık fakat artık bunların yerini çipli kimlik kartları aldı ve hızlı bir şekilde kimlik harcı yatırma işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bunlardan bir tanesi de bu günlerde yeni çipli nüfus cüzdanları olarak karşımıza çıktı.Yeni kimlik ücreti ödeme aşamaları için ise,

Hali hazırda bulunan kimlik belgelerini yenilemek ve  yeni çipli nüfus cüzdanı almak isteyen vatandaşlar, Devletin belirlemiş olduğu değerli evrak bedeli olan 22,50 TL tutarında bir meblağı ödemek zorundalar. Bu tutarı kredi kartları ile ödenebilmektedir. Yeni nüfus cüzdanı bedelini kredi kartından, Atm’den veya Anlaşmalı bankalardan ödemek isteyen kişiler için tüm detayları yazımızın devamında sunuyoruz.

Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Yatırma

Eskiden nüfuz cüzdanımızı kaybetmişsek veya eskidiğinden dolayı yenilemek istiyor isek nüfus müdürlüklerine giderek belli bir oranda ücret ödemek kaydı ile hemen orada ödemesini yaparak yeni soğuk damgalı kimliğimizi alabiliyorduk. Fakat artık yeni çipli nüfus cüzdanlarını almak isteyen kişiler yeni kimlik ücreti ödemesini malesef bu şekilde yapamıyorlar.

Bilmelisiniz ki yeni çipli nüfus cüzdanlarına başvuru için öncelikle değerli evrak ödemesini yapmanız gerekmektedir.Tabi bu ödemeye ait dekont ve eski soğuk damgalı kimlik belgeniz yanınızda değil ise başvuru yapamıyorsunuz. Personeller bu konuda kesin bir şekilde başvuru kabul etmemektedir.

[safir_ads2 id=2]

Peki, yeni sistemde kimlik belgesi ödemesini internetten yatırmak için ne yapmalıyız kimlik ücretini online nasıl ödeyebiliriz bir bakalım.

Kimlik Kartı Ücretini Akıllı Cep Telefonları İle İnternetten Nasıl Ödeyebilirim?

Yeni nüfus cüzdanı bedelini kredi kartı ile ödemek isteyen vatandaşlar ve kişiler bu basit işlemi internet üzerinden cep telefonları ile ödeyebilmektedir. Öncelikle https://intvrg.gib.gov.tr/adresine giriş yapıyoruz. Ekranın alt köşesinde göreceğiniz, Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme sayfasını tıklayacağız. Devamında ise yine göreceğimiz ekranda T.C. Kimlik Kartı Bedeli Ödeme butonunu tıklayacağız.

Açılmış olan sayfada kimlik bilgileriniz sorulmaktadır. Bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz ve kart işlemini seçiniz. Size sorulan seçenekler arasında hangi sebepten dolayı yenileme yapmak istediğiniz sorulmaktadır. Hemen hemen tüm seçeneklerde ödeme tutarı aynıdır, bu detayı da vermiş olalım sizlere.

gib ödeme ekranı

Seçenekler arasında,  Yeni doğanlar için Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle T.C. Kimlik Kartı yenileme, eski kartını yenisi ile değiştirmek isteyenler için Değiştirme nedeniyle düzenlenen T.C. Kimlik kartı yenileme, alınmış olan nüfus cüzdanının kaybedilmesi neticesinde yenilenmesi için kayıp bedeli, veya eski çipsiz nüfus cüzdanı kayıp seçeklerinden size en uygun olanı seçmelisiniz.

Nüfus Cüzdanı Yenileme Değerli Kağıt Bedelini, Online Kredi kartı İle Nasıl Ödenir?

Yukarıda anlattığımız bilgiler neticesinde eksiksiz olarak tüm alanları doldurarak ödeme yap dediğinizde Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ödeme sayfasına yönlendirilecek ve kullanmış olduğunuz kredi kartından yeni çipli nüfus cüzdanı değerli evrak bedeli tahsil edilecektir.

İnteraktif Vergi Dairesi, hemen hemen tüm bankaların kredi kartı ödemelerini kabul etmekte ve sorunsuz bir şekilde tahsil etmektedir.Nüfus Müdürlüklerinden yeni çipli nüfus cüzdanı başvurunuzu yaparken ödeme dekontunu yanınızda bulundurunuz.

Yeni Hüviyet Kartları İçin, İnternetten Ne Kadar Ücret Ödeyeceğim?

İnternet üzerinden yapacağınız işlemlerde ödeyeceğiniz tutara geçmeden önce, yeni hüviyet kartı ücretli mi bu konu herkes tarafından merak edilmektedir. Çoğu vatandaşımız ise yeni kimlik kartlarının ücretli olmasından yakınmaktadır. Fakat Devletimizin belirlemiş olduğu yeni çipli kimlik belgeleri için 22,50 TL ödememiz gerekmektedir.

nufus cuzdanı kredi kartı ile ödeme

Burada önemli olan husus yeni doğan bebeklere kimlik ücretli mi, derseniz hemen cevap verelim hayır. Yeni doğan çocuklar için kimlik belgesi ücreti alınmamaktadır. Eski kimlik belgesini yeni çipli kartlar ile değiştirenler ve eski nüfus cüzdanını kaybeden kişiler 22,50 TL, mevcut çipli TC kimlik kartını kaybedenler ise 45 TL ödeme yapmak zorundadırlar.

Çipli Kimlik Ücretini Hangi Bankalardan, Çevrimiçi (online) Olarak Ödeyebilirim?

Yukarıda sizlere internet üzerinden online yeni çipli kimlik ödemesi nasıl yapılır anlatmaya çalıştık fakat birde yeni kimlik ücretini yatırabileceğiniz anlaşmalı bankalar var eğer bankadan ödeme yapmak isterseniz, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan anlaşmalı bankalar listesinden dilediğiniz bankayı seçerek veznelerden ödeyebilirsiniz. Yeni kimlik ücreti ve yenileme ödemesi için anlaşmalı bankalar listesi şu şekildedir;

 • TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
 • VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.
 • YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
 • ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
 • AKBANK T.A.Ş.
 • AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
 • ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
 • ALTERNATİFBANK A.Ş.
 • ANADOLUBANK A.Ş.
 • ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.
 • CITIBANK A.Ş.
 • DENİZBANK A.Ş.
 • BURGAN BANK A.Ş.
 • FİBABANKA A.Ş.
 • FİNANSBANK A.Ş.
 • HSBC BANK A.Ş.
 • ICBC TURKEY BANK A.Ş.
 • T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
 • TURKISHBANK A.Ş.
 • TURKLAND BANK A.Ş.
 • TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

İlgili Makale : Dijital Ehliyet Nedir Başvurular İçin Gerekli Evraklar

Yeni Kimlik Ücretini İnternetten Yatırdım Ama Randevuma Geciktim Ne Yapmalıyım?

Bazı durumlarda kimlik ücreti internetten yatırılmış olsa bile randevuya geç kalmış veya ertelemiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var bundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle internetten ödeme yaptığınız dekontlarınızı kesinlikle kaybetmeyin. Tekrar yeni bir randevu alın ve bu dekontlar ile gidin tarihin eski olması önemli değil ama bir şartla!

İlgili Konu : Ehliyet Harcı Nereye Yatırılır?

Kimlik çıkarmak için ödediğiniz tutar ve dekont aynı yıl içerisinde olmalıdır. Aksi taktirde eğer yılbaşı geçer ise kimlik ücretinin farkını tekar yatırmanız gerekecek çünkü her yıl yeni kimlik ücretlerine ve yenileme tutarlarına zam gelmektedir. Eğer 2019 senesinde yatırdıysanız ve 2020 yılında kimlik çıkartmaya gidiyorsanız. Sizden aradaki farkın yatırılması talep edilecek sakın randevu alarak gitmeyin o kadar sıra bekledikten sonra geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Aradaki fark bir kimlik için 5 – 6 TL civarında ve bunu internetten de yatırma şansınız yok aradaki farkı vergi dairesine giderek yatırmanız gerekiyor.

1 Yorum

 1. Muhammet ceylan
  31 Ocak 2019 at 19:28 — Cevapla

  Merhaba iyi calismalar 10 bin tl ye ihtiyacim var calisanim ozel sektör

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir