T.C. Yeni Kimlik Kartı Ücretini İnternetten (Yatırma) Ödeme (KREDİ KARTIYLA)

 

Artık günümüzde gelişen teknoloji ile hemen hemen her platformda işlemler online olarak yapılıyor. Kurumlar kuruluşlar bankalar bu teknolijik gelişmelere ayak uydurarak tüm hizmetlerini sanal ortama döküyorlar. Bunlardan bir tanesi de bu günlerde yeni çipli nüfus cüzdanları olarak karşımıza çıktı.

Bildiğimiz gibi eskiden nüfus dairesine giderek dakikalarca sıra bekledikten sonra arkasında soğuk damgası bulunan nüfus cüzdanları alırdık fakat artık bunların yerini çipli kimlik kartları aldı. Hali hazırda bulunan kimlik belgelerini yenilemek ve  yeni çipli nüfus cüzdanı almak isteyen vatandaşlar, Devletin belirlemiş olduğu değerli evrak bedeli olan 22,50 TL tutarında bir meblağı ödemek zorundalar. Bu tutarı kredi kartları ile ödenebilmektedir. Yeni nüfus cüzdanı bedelini kredi kartından ödemek isteyen kişiler için tüm detayları yazımızın devamında sunuyoruz.

Yeni T.C. Kimlik Kartı Ücretini Kredi Kartı İle Ödeme

Eskiden nüfuz cüzdanımızı kaybetmişsek veya eskidiğinden dolayı yenilemek istiyor isek nüfus müdürlüklerine giderek belli bir oranda ücret ödemek kaydı ile hemen orada ödemesini yaparak yeni soğuk damgalı kimliğimizi alabiliyorduk. Fakat artık yeni çipli nüfus cüzdanlarını almak isteyen kişiler yeni kimlik ücreti ödemesini malesef bu şekilde yapamıyorlar.

Bilmelisiniz ki yeni çipli nüfus cüzdanlarına başvuru için öncelikle değerli evrak ödemesini yapmanız gerekmektedir.Tabi bu ödemeye ait dekont ve eski soğuk damgalı kimlik belgeniz yanınızda değil ise başvuru yapamıyorsunuz. Personeller bu konuda kesin bir şekilde başvuru kabul etmemektedir.

Peki, yeni sistemde kimlik belgesi ödemesini bankadan nasıl ödeyebiliriz diye sorar gibisiniz lafı daha fazla uzatmadan hemen açıklamaya geçiyoruz.

Akıllı Cep Telefonları İle İnternetten Yeni Kimlik Kartı Ücreti Ödeme

Yeni Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartı ile ödemek isteyen vatandaşlar ve kişiler bu basit işlemi internet üzerinden cep telefonları ile ödeyebilmektedir. Öncelikle https://ivd.gib.gov.tr/adresine giriş yapıyoruz. Ekranın alt köşesinde göreceğiniz, Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme sayfasını tıklayacağız. Devamında ise yine göreceğimiz ekranda TC Kimlik Kartı Bedeli Ödeme butonunu tıklayacağız.

Açılmış olan sayfada kimlik bilgileriniz sorulmaktadır. Bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz ve kart işlemini seçiniz. Size sorulan seçenekler arasında hangi sebepten dolayı yenileme yapmak istediğiniz sorulmaktadır. Hemen hemen tüm seçeneklerde ödeme tutarı aynıdır, bu detayı da vermiş olalım sizlere.

gib ödeme ekranı

Seçenekler arasında,  Yeni doğanlar için Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle TC Kimlik Kartı yenileme, eski kartını yenisi ile değiştirmek isteyenler için Değiştirme nedeniyle düzenlenen TC Kimlik kartı yenileme, alınmış olan nüfus cüzdanının kaybedilmesi neticesinde yenilenmesi için kayıp bedeli, veya eski çipsiz nüfus cüzdanı kayıp seçeklerinden size en uygun olanı seçmelisiniz.

Nüfus Cüzdanı Değerli Kağıt Bedelini, Hangi Kredi Kartları İle Öderim

Yukarıda anlattığımız bilgiler neticesinde eksiksiz olarak tüm alanları doldurarak ödeme yap dediğinizde Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ödeme sayfasına yönlendirilecek ve kullanmış olduğunuz kredi kartından yeni çipli nüfus cüzdanı değerli evrak bedeli tahsil edilecektir.

 

İnteraktif Vergi Dairesi, hemen hemen tüm bankaların kredi kartı ödemelerini kabul etmekte ve sorunsuz bir şekilde tahsil etmektedir.Nüfus Müdürlüklerinden yeni çipli nüfus cüzdanı başvurunuzu yaparken ödeme dekontunu yanınızda bulundurunuz.

Yeni Kimlik Kartları İçin, Ne Kadar Ücret Ödeyeceğim

Aslında bu konu herkez tarafından merak edilmektedir. Çoğu vatandaşımız ise yeni kimlik kartlarının ücretli olmasından yakınmaktadır. Fakat Devletimizin belirlemiş olduğu yeni çipli kimlik belgeleri için 22,50 TL ödememiz gerekmektedir.

nufus cuzdanı kredi kartı ile ödeme

Burada önemli olan husus yeni doğan bebeklere kimlik ücretli mi, derseniz hemen cevap verelim hayır. Yeni doğan çocuklar için kimlik belgesi ücreti alınmamaktadır. Eski kimlik belgesini yeni çipli kartlar ile değiştirenler ve eski nüfus cüzdanını kaybeden kişiler 22,50 TL, mevcut çipli TC kimlik kartını kaybedenler ise 45 TL ödeme yapmak zorundadırlar.

İnteraktif Vergi Dairesi İletişim ( Müşteri Hizmetleri)

Vergi İletişim Merkezi 189′ u arayarak yeni kimlik belgeleri ödemelerinde yaşamış olduğunuz sorunlara cevap bulabilirsiniz. Aynı zamanda İnteraktif Vergi Dairesi’ne ulaşmak isterseniz 444 0 189 numaralı hattıda deneyebilirsiniz.

Vergi dairesi tarafından açıklanan Yeni T.C. Kimlik Kartı Bedeli, Pasaport Harcı, Pasaport Değerli Kağıt Bedeli, Sürücü Belgesi Harcı ve Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli Tahsilatlarına İlişkin Duyuruya ise http://www.gib.gov.tr/tc-kimlik-karti-bedeli-pasaport-harci-pasaport-degerli-kagit-bedeli-surucu-belgesi-harci-ve-surucu adresinden ulaşabilirsiniz.

T.C. Yeni Kimlik Kartı Ücretini İnternetten (Yatırma) Ödeme (KREDİ KARTIYLA) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
hangi bankalar devlete ait
Türkiye’deki Tüm Devlet Bankaları Ve Detayları (İNCELEME)

Genelde her zaman merak edilmiştir. Türkiye'deki Devlet Bankaları...

ziraat bankası kredi notu sorgulama
Müjde ! Kredi Kartı Borcunda 2019 Yapılandırması (08.01.2019)

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenler için Sayın Cumhurbaşkanı Recep...

x