finanskredirehberi.com

Kredi Kartından Taksitli Nakit Avans (15-21-30 GÜN FAİZ)

Tarih: 15.10.2018
Güncel: 04.12.2019
taksitli nakit avans hesaplama

Kredi kartından taksitle nakit avans çekmek acil gelişen ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yaygın olarak tercih edilen bir uygulamadır. Kredi başvurusu yaparak vakit kaybetmek yerine kullanmakta olduğu kredi kartının limitleri dahilinde nakit ihtiyaçlarını giderecek tutarlarda nakit avans çeken kredi kartı kullanıcıları, aylık eşit taksitler halinde borcunu kapatarak kendisine sunulan bu opsiyondan faydalanmaktadır. Yazımızın devamında kredi kartınızdan çekeceğiniz nakit avansların 15,21,30 günlük vade hesaplamaları ve size olan maliyetlerinden bahsedeceğiz.

Faiz oranları açısından standart tüketici kredilerine oranla yüksek faizle sunulan taksitli nakit avans seçeneklerinin bankalar açısından daha karlı bir uygulama olduğu dikkatler kaçmasa da paraya olan acil nakit ve para ihtiyacı düşünüldüğünde kredi kartı sahipleri için bu detay önemsiz olabilmektedir. Tüketicileri güvende hissettiren bu uygulamanın nasıl kullanıldığı ve kullanımının ne derece doğru olduğunu irdelediğimiz yazımızda konu ile ilgili aklınıza takılan tüm soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz.

Dilerseniz nakit avans çekmenin artı ve eksi yanları neler bir inceleyelim.

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avansı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Taksitli nakit avans terimi ile kredi kartı kullanıcılarının kart başvurusu sırasında ilk kez karşılaşmaktadırlar. Taksitli nakit avans nedir sorusu bu dönemden itibaren sorulmaya başlamaktadır. Kullanabilmek için onay vermeniz gereken taksitli nakit avans, kredi kartını alışveriş yerine nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak adına kullanmanız için size sunulan bir seçenektir. Nakit ihtiyaçlarınızda bankaların tüketici kredilerine başvuru yaparak;

 • Prosedürlerle vakit kaybetmek,
 • Kredi onayı alamamak

Karşılaşabileceğiniz bu riskleri ortadan kaldıran bu uygulama ile bankanız ATM’lerinden herhangi bir engelle karşılaşmadan kolaylıkla para çekimi yapabilirsiniz. Tüketiciler tarafından taksitli nakit avans kullanmaya karşı bir ön yargı bulunsa da oluşan nakit ihtiyaçlarını gidermek için yaygın olarak da bu uygulama tercih edilebilmektedir. Taksitli nakit avans kullanabilmeniz için;

 • Kredi kartınızdan taksitli nakit avans kullanımına onay vermeniz,
 • Kullanacağınız avans miktarını kredi kartı limitleriniz dahilinde talep etmeniz

Gereklidir. Gerekli düzenlemelere dikkat edildikten sonra kredi kartınızın ait olduğu bankanın herhangi bir ATM’si taksitli nakit avans kullanımı için yeterli olmaktadır.

Taksitli Nakit Avans Çekimi Ve Ödenecek Faizi  Hesaplama

Tüketicilerin ön yargı duyma sebeplerinin başında bankaların kredi ürünlerine göre yüksek faiz oranları ile taksitli nakit avans kullandırmaları gelmektedir. Kredilerden taksitli nakit avansı ayıran en temel fark, taksitli nakit avanslar için faizin günlük olarak işletilmesidir. Kredi kartından nakit avans çekme faiz hesaplama için 1.000 TL tutar için günlük vadelerde hesaplama yapılması konunun anlaşılır hale gelmesine yardımcı olacaktır.

nakit avans nedir

Olarak karşılaşılan hesapta, ödemede gerçekleştirilen her gecikmenin yol açtığı ilave faiz yükü daha net anlaşılabilmektedir. Kredilerin aksine nakit avansı kullanıp ertesi gün ödemeniz halinde bile günlük olarak bankanızın belirlediği oranlarda faizle birlikte anapara ödemesini gerçekleştirmek zorunda kalacaksınız.

Taksitli Nakit Avansın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Taksitli nakit avans ile ilgili detaylara yer verildikten sonra tek bir başlık altında uygulamanın avantaj ve dezavantajlarını toplamak gerekirse;

 • Taksitli nakit avanslar düşük miktarlarda gerçekleşen nakit ihtiyaçları için kısa vadelerde ihtiyaç kredilerine nazaran dosya masrafı, vb. masraflar içermemesi nedeniyle daha ekonomik hale gelebilmektedir.
 • Taksitli nakit avanslarda kredi notu sorgulaması, hakkınızda istihbarat toplanması ve pek çok başvuru evrakının imzalanmasına gerek kalmadan kredi kartınızla doğrudan bank ATM’niz aracılığıyla para çekimi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Taksitli nakit avans faizlerinin ihtiyaç kredilerine göre daha fazla faiz oranlarında sunulması özellikle 5 aylık vadelerden sonra ekonomik olmaktan uzaklaşarak ciddi anlamda maliyet bindirmektedir.
 • Taksitli nakit avansta ödemediğiniz her taksit için sizden talep edilen günlük faiz miktarı, ihtiyaç kredilerinin gecikme faiz oranlarına göre daha fazladır.
 • Taksitli nakit avansı kredi kartı limitleri dahilinde kullanmak mümkün olup daha fazla nakit ihtiyaçları için kredi kullanımı gerekecektir.

İlgili İçerik : Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum?

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

Gelişen nakit ihtiyaçlarınızı kredi kartınızı kullanarak taksitli nakit avans ile karşılamanız halinde, kullanmış olduğunu nakit avansın ödemesini bankanızın belirlediği ödeme noktalarını kullanarak belirlenmiş olan taksit günlerinde ödemeniz gerekir. Nakit avans nasıl geri ödenir ile ilgili bankadan bankaya değişse de sahip olduğunuz seçenekler;

 • Bankanızın para yatırma özelliği bulunan ATM’leri,
 • Bankanızın şubeleri,
 • Bankanızın internet veya mobil bankacılık sistemi

Olarak belirlenmektedir. Belirlenen kanallar aracılığıyla borcunuzu aylık taksitler halinde veya borcun tamamını tek seferde olmak üzere kapatabilirsiniz. Hem kredi notunuzu düşürmemek hem de ilave günlük faiz yüküne maruz kalmamak için borcunuzu zamanında ödemeyi ihmal etmeyin.

Bankaların Güncel Taksitli Nakit Avans Kampanyaları

Bankalar için taksitli nakit avans kullandırmak sıradan kredi ürünlerine göre daha karlıdır bir alışveriş şeklidir. Hal böyle olunca taksitli nakit avans kampanyaları düzenleyen bankalar, müşterilerinin bu kampanyalardan yararlanmasını beklemektedir. Güncel olarak bazı bankaların kampanyaları aşağıda sizlerle paylaşılmıştır:

 • Vakıfbank ATM’lerinden 1.500 TL’ye kadar nakit çekimleriniz %2,25 faiz oranı ile 6 aya kadar taksitlendirilmektedir.
 • Yapı Kredi Bankası World Card sahipleri, %2,02 faiz oranıyla kullanacakları nakit avansları 12 aya kadar taksitlendirebilmektedir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartından Taksitli Nakit Avans (15-21-30 GÜN FAİZ)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı trink ödeme nedir
Temassız Ödeme (Pos Trink) Nedir,Nasıl Kullanacağız?

Teknoloji hayatımızın her anına ve her dalına girmeye...

izinsiz karttan para çekimi
Kredi Kartı Harcamalarına Ve Ekstresine Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi kartları ve krediler bildiğiniz gibi çok fazla...

x