Taşıt Kredilerine Yapılandırma ( Refinansman )Yapılır Mı ?

 

Bankaların müşterilerine sundukları hizmetlerden biri de borçlarını ödemekte zorlanan kişiler için kredi borcu yapılandırma hizmetidir. Bu hizmet ile kredi borcunu ödeyemeyen kişilere belirli sınırlar dâhilinde borçlarını yeniden taksitlendirme, bu sayede daha düşük kredi taksitleri ile borçlarını daha kolay ödeme seçeneği sunulmaktadır.

Bu makalemizde taşıt kredisi yapılandırma yapılır mı veya haleden devam etmekte olan mevcut araba ( taşıt ) kredisi bulunan ve ödemede zorluk yaşayanlar güncel faiz oranları ile tekrar yapılandırma ( refinansman ) yapabilirmi bunları tek tek ele aldık ve sizler için detaylandırdık.

Taşıt (Araba ) Kredisi Yapılandırma Hizmeti Var Mı ?

Evet, bankalar araç kredisi kullanan müşterilerine taşıt kredisi yapılandırma hizmeti sunmaktadır. Her banka istisnasız olarak bu hizmeti sunmakta olup sunulan hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin ise belirli kriterleri taşımaları gerekir. İcralık olan taşıt kredisi için ise yapılandırma inisiyatifi tamamen bankaya aittir ve banka uygun görmesi durumunda müşterisine kredi yapılandırma desteği verebilmektedir. Ancak bu noktada sunulan yapılandırma hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka bankayı borcunu ödeyeceğine dair ikna etmesi gerekir.

Taşıt kredisi nedir ? Taşıt kredileri ihtiyaç sahiplerinin almak istedikleri 0 model veyahutta ikinci el araçları için bankalardan sağlanacak olan taşıtın ipotek gösterilemsi karşılığında kullanılan kredi türüdür. Sıfır veya ikinci el için çekilen taşıt kredilerinin ödenememesi durumda ödeme kolaylığı açısından taşıt kredisi yapılandırma yapılabilir.

araç kredilerinde yapılandırma

Bankalar yeni veya ikinci el taşıt kredisi, konut ( mortgage ) kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kredi imkanları ve olanaklarını finansman olarak sunmaktadır. Tüketicilerin her türlü ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılamak adına oluşturulan kredi kampanyalarına binek araç almak isteyenler içinde çeşitli kampanyalar oluşturulmaktadır. Fakat taşıt kredisinin alınabilmesi için alınmak istenen taşıtın ekspertiz değerinin minimum % 25’inin nakit olarak karşılanması gerekmektedir. Tüketici başvurduğu taşıt kredisinin ekspertiz değerinin % 25′ ini nakit olarak karşılayamaz ise taşıt kredisi verilmez ve red kararı çıkartılır.

Taşıt ( Araç ) Kredisi Yapılandırma Hesaplama 

Kredi yapılandırma hizmetinde iki ana amaç bulunur. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni taşıt kredisi kullanarak araba satın alan ancak borcunu ödemekte zorlanan kişilerin kredi taksit tutarlarını düşürmektir. Ülkemizde en fazla 48 ay vadeli taşıt kredisi kullandırmakta olup bu nedenle araç kredisi yapılandırma hizmetinde de 48 ay vade sınırı uygulanmaktadır. Kredisinin 1 senelik taksitini ödeyen ancak daha sonra borcunu ödemekte zorlanan kişiler yeniden yapılandırma kapsamında 48 ay vade seçeneğinden yeniden yararlanarak kredi tutarlarını düşürebilmektedir. Yine daha önce kısa vadeli taşıt kredisi kullanan ancak yine aylık taşıt kredisi taksitlerini ödemekte zorlanan kişiler vadeyi uzatarak aylık kredi taksitlerini düşürme fırsatı yakalamaktadır.

Araba kredisi yapılandırma hizmetinden yararlanmasını gerektiren bir diğer neden ise yüksek araç kredisi faiz oranları ile kredi kullanılmasıdır. Bilindiği üzere ülkemizde bankacılık sektöründe hizmet veren bankalar kullandırmış oldukları kredilere yönelik olarak faiz oranlarını serbest piyasa koşularını gözeterek kendileri belirlemektedir. Gerek yaşanan rekabet ortamı gerekse de ülkemizde gelişen ekonomik koşullara bağlı olarak kredi faiz oranları sürekli değişmekte, bazı günler yükselirken bazı günler ise düşmektedir.

araba kredisini yeniden taksitlendirme

Kredi faiz oranlarının yüksek olduğu dönemde kredi kullanan kişiler kredi faiz oranları düştü haberler ile beraber arada bulunan oranlar nedeni ile zarara uğramaktadır. Özellikle de ciddi faiz indirimleri meydana geldiği dönemlerde uğranılan zarar çok daha yüksek olduğu için araç kredisi yapılandırma hizmetinden yararlanılarak daha düşük kredi faiz oranları ile kredinin yeniden hesaplanarak taksitlendirilmesi yani yeniden yapılandırma hizmetinden yararlanılması gerekmektedir.

Taşıt Kredi Yapılandırma Ne Zaman Yapılmalı ?

Taşıt kredi yapılandırma hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin doğru zamanı beklemeleri de çok önemlidir. Özellikle de düşen kredi faiz oranları için yapılandırma hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin faizler düşmeye başladığı anda hemen başvuruda bulunmamaları ve bir süre bu düşüşü yakından takip etmeleri çok önemlidir.

Çünkü her yapılandırma başvurusunda banka belirli bir tutarda kredi yapılandırma masrafı tahsil edeceği için gereksiz yere masraf ödememek adına doğru zamanın beklenmesi çok önemlidir. Bunun için piyasayı belirli bir süre yakından izlemek ve yapılan yorumlar dâhilinde faiz oranlarının dibi bulduğu anda kredi yapılandırma başvuru formu doldurulması en doğrusu olacaktır.

Aylık taksit tutarlarının düşürülmesini sağlamak amacı ile kredi yapılandırma başvurusunda bulunacak olan kişilerin ise yasal takip altına girmeden hemen başvuruda bulunmaları çok önemlidir. Çünkü yasal takip altına girmeniz durumunda bankanız sunulan bu hizmetten yararlanmanıza izin vermeyecektir. Bozuk kredi sicili ve düşük kredi notu ortalaması gibi nedenlere bağlı olarak kredi yapılandırma başvurusu reddi kararı ile karşı karşıya kalmamak adına “kredi borcumu ödeyemiyorum” dediğiniz anda hemen bankanız ile iletişime geçmeniz ve borcunuzu taksitlendirmeniz son derece önemlidir.

Taşıt Kredilerinde 72 Ay Yapılandırma Geçerli mi ?

Malesef 72 ay vadeli kredi yapılandırma taşıt kredilerinde geçerli değildir. Bu uygulama sadece tüketicilerin çekmiş olduğu ihtiyaç kredileri ve kredi kartı borcunu ödeyemeyenler için geçerlidir.Bu yüzden taşıt kredisi bu uygulamaya dahil edilmemiştir.

İlginizi Çekebilecek Olan Bir Başka Yazımız : Taşıtın ( Arabanın ) Hepsine Kredi konumuzu inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
kaç kez kredi çekebilirim
Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekme

Kredi kullanırken yapılan en büyük hataların başında aylık...

banka 72 ay yapılandırma şartları
72 Ay Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Aylık bütçe hesaplaması yapmadan kredi kartı kullanan kişilerin...

x