finanskredirehberi.com

Taşıt Kredilerine Yapılandırma Yapılır Mı?

Tarih: 31.01.2018
Güncel: 01.10.2018
araba kredisini ödeyemeyenlere yapılandırma

Yeni bir araba satın almak ya da var olan arabasını daha üst düzey bir model ile değiştirmek isteyen kişilerin büyük bir bölümü bankalardan taşıt kredisi desteği almayı tercih etmektedir. Günümüzde bankalar en fazla 48 ay vadeli taşıt kredisi desteği vermekte olup sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi olmak üzere 2 farklı kredi paketi desteği sunulmaktadır.

Kullanılan kredinin aylık ödemelerinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunludur. Kredi ödeme zorluğu yaşayan kişilerin kullanabilecekleri seçeneklerden biride kredi yapılandırma seçeneğidir.

Ev, konut kredisi yapılandırma konusunu daha önce sizlere detaylı olarak açıklamıştık, bu makalemizde ise taşıt kredisi yapılandırma yapılır mı ? Sorusunu sizler için cevaplandırmaya çalışacağız. Tüketiciler genellikle taşıt ve arabalarının bir kısmını nakit olarak verdikten sonra kalanının taşıt kredisi kullanarak almaktadır. Kişilere zamanla taksitlerin ödeme yükü fazla gelince araba kredilerisini ( kredilerini ) yapılandırmak isteyebilir bu durumda aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi gerekir.

Taşıt Kredisi Yapılandırma Yapılır Mı ?

Taşıt kredimi ödeyemedim” diyen kişilerin yanıt aradıkları soruların başında yapılandırma seçeneği bulunup bulunmadığı yer almaktadır. Evet, taşıt kredisi yapılandırma hakkı bulunmaktadır. Bu hak gerek taşıt kredisi faiz oranları düştüğü anda gerekse de kişinin krediyi ödeme zorluğuna düşmesi halinde yararlanmasına açıktır.

araç kredimi ödemekte zorlanıyorum

Ancak bankanın yapılan bu başvuruyu kabul etme hakkı olduğu kadar reddetme hakkı da bulunmaktadır. Yani banka yapılan taşıt kredisi yapılandırma başvurusu için onay verme mecburiyetinde değildir. Yeniden yapılandırma hakkında onay alınması bazı özel şartlara sahiptir. Bu özel şartlardan bahsetmek gerekir ise…

Yüksek Kredi Notu Ortalaması Onay Almanızı Kolaylaştıracaktır

Kredi yapılandırma başvurusunda bulunurken size onay alma konusunda en çok yardımcı olacak konu kesinlikle yüksek kredi notu ortalamasına sahip olmaktır. Banka kredi başvurusunu değerlendirirken ilk olarak kredi notu sorgulaması yapmaktır. Belirli bir kredi notu ortalaması olmayan kişilerin yapmış oldukları başvuru ne yazık ki reddedilmektedir.

Bu nedenle bankadan onay almak isteyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalaması en az orta riskli seviyede yer almalıdır. Kredi notu 1300 puan ve üzeri olan kişilerin onay almaları çok daha kolaydır. Kredi skoru puanınız yükseldikçe hem kredi onayı almanız kolaylaşmakta hem de kredi onayı alabileceğiniz tutar artmaktadır.

Araba Kredisi Yapılandırmak İçin Yüksek Aylık Belgelenebilir Gelir Sunun

Aylık belgelenebilir gelir tutarınız bankanın dikkate aldığı en önemli ikinci kriterdir. Aylık belgelenebilir gelir seviyeniz ne kadar yükselirse bankadan kullanabileceğiniz kredi tutarınız da o kadar yükselecektir.

Yine aylık geliri yüksek olan kişiler bankaların kredi kullandırma konusunda istekli olduğu kişilerdir. Bu nedenle taşıt kredisi yapılandırma başvurusunda bulunmak istiyorsanız mutlaka yüksek bir aylık gelir belgesi sunmaya çalışmanız gerekir. Aylık gelirinizi yükseltemiyorsanız aylık geliri yüksek olan bir kefil bulmanız da işinizi kolaylaştıracaktır. Banka kefil talep etmemekle beraber kefili olan kişilere daha yüksek kredi onayı vermektedir.

Araç Kredisi Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Bankanızı ziyaret ederek kredi yapılandırma başvurusunda bulunmak istediğinizi beyan etmeniz yeterli olacaktır. Banka araç kredisi yapılandırma başvurunuzu inceleyerek kararını verecektir. Genelde kredi taksitlerini öderken gecikmeye düşmediyseniz bu başvurunuz onaylanır. Ancak kredi ödemesinde gecikmeye düşenler için onay alma zorluğu ortaya çıkar.

Bankanız yeniden yapılandırma başvurunuzu onaylamazsa bu durumda kredi transferi konusunda bir başka bankaya başvuruda bulunmanız mümkündür. Özellikle de diğer bankalarda taşıt kredisi faiz oranları çok daha düşükse bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu sayede yeni banka eski bankanıza olan borcunuzu kapatarak krediyi kendi bankasına kendi faiz oranları ile taşıyarak yeniden ödeme planı oluşturmaktadır.

Aynı şekilde taşıt kredisi borcunu ödemekte zorlanan kişilerde kredi vadesini uzatarak aylık kredi taksit borcunu azaltmak için kredi taşıma işleminden yararlanabilmektedir. Örneğin 24 ay vadeli borcu olan kişi bu borcu 48 aya kadar uzatarak aylık ödemelerini düşürme imkânına sahiptir. Ancak bu şekilde yeniden araç kredisi faiz oranı işletildiği için ödeyeceğiniz toplam faiz yükünüz artacaktır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Taşıt Kredilerine Yapılandırma Yapılır Mı?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi borcu olanlar ev kredisi çekebilir mi
Kredi Borcu Olanlar Ev ( Konut ) Kredisi Çekebilir Mi ?

Son dönemde bankaların konut kredisi faiz oranları yükselmesine...

ev satın alırken nelere dikkat etmeliyiz
Ev ( Daire ) Almak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli ?

Geleceğe yatırım yapmak isteyen kişilerin ortak amaçlarından biride...

x