TC Kimlik Numarası İle Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

 

Eğer kredi çekmek gibi bir düşünceniz var ise bunun sanıldığı kadar kolay olmadığını bilmelisiniz. İhtiyacınız olmadığı zamanlarda birçok banka gün içinde onlarca mesaj atar kredi çekmeniz bankaya karşı borçlanmanız için. Oysaki işiniz düştüğünde kredi çekecek banka bulamayabiliyorsunuz. Karşınıza çıkarılan kredi notu adında bir engel söz konusudur.

Peki, kredi notu nedir? Kredi notu kişi ile banka arasında gerçekleşen, kişinin ödeme düzenin takip edildiği bir sistemdir. Kredi kartınız var ise ve düzenli ödemelerde bulunmayıp gün aksatıyorsanız bu sizin hanenize eksi puan olarak yazılacaktır. Ne kadar düzgün ödemelerde bulunursanız o kadar kolay kredi çekebilirsiniz. Tabi kredi çekerken sadece kredi notuna değil iş durumunuza, maddi gelirinize, üzerinizde herhangi bir taşınmaz olup olmadığı da dikkate alınır.

Peki bizler Tc kimlik numarası ile kredi notu sorgulama işlemini nasıl yapabiliriz. İşte tüm detaylar ;

Kredi Notu, Kredi Puanı, Kredi Risk Raporu Ne Demek ?

Bilindiği üzere yapılan yasal değişikliklerin ardından bankaların borçlarını zamanında ödemeyen kişilere karşı uygulayacakları yaptırımlara büyük sınırlamalar getirilmişti. Örneğin banka borcundan dolayı haciz ve hapis cezalarına oldukça ciddi sınırlamalar getirilirken yapılan bu müdahaleler bankaların yaptırım güçlerini zayıflatmış ve bankalar alacaklarını tahsil etme konusunda sıkıntılar yaşamaya başlamıştı.

İşte Findeks kredi notu sistemi bankaların yaşamış oldukları bu sorunları aşmak için geliştirmiş oldukları özel bir platformdur. Türkiye’de yer alan özel ve kamu bankaları ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilen Findeks sistemi tüm bankaların ortaklaşa kullandıkları bir platform üzerinden bankacılık hizmeti alan kişilerin farklı kriterlere göre performans değerlendirmesi yapılması ve bu değerlendirme sonuçlarına göre puanlanmasıdır. Günümüzde artık tüm bankalar aldıkları ortak karar sonucunda yapılan kredi başvurusu, kredi kartı başvurusu, kredili mevduat hesabı başvurusu ve yine bu ürünlerin limitlerini belirlerken gelir kadar kredi notu ortalamasını da dikkate almaktadır.

tc ile kredi risk raporu öğrenme

Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin başvuruları onaylanmazken kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin ise mutlaka bankalara olan borçlarını düzenli olarak gecikmeye düşmeden ödemeleri gerekmektedir. Yani bankaya olan borcunu ödemeyen kişilerin bankacılık ürünlerini kullanmaları zorlaştırılmakta, bu sayede kişiler bir nevi banka borçlarını düzenli olarak ödemeye zorlanmaktadır.

Zaten kurulan sistemin amacı da bankalara olan borçlarını geciktiren kişileri cezalandırmak, zorluk yaşatılarak diğer kişilerin bankalara olan borçlarını düzenli ödemeye mahkûm etmektir. Aynı şekilde bankalara borçlarını düzenli ödeyen kişilerin kredi notu skoru yükseltilmekte, kredi notuna göre kredi veren bankalar üzerinden daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullandırılmakta aynı şekilde yüksek limitli krediler kullandırılarak ödüllendirilmektedir. Peki, bizler Tc kimlikle kredi notu sorgulama’ yı nasıl yapabiliriz?

 

TC Kimlik No (Numarası ) İle Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Kredi kayıt bürosu herkesin kredi notunu kolaylıkla öğrenebileceği Findeks Kredi Notu sitesi‘ ne aktarmış bulunmaktadır. Findeks bankaların ve diğer finansal kurumların kayıtlı olduğu bir birimdir. Bu yüzdendir ki kişi bu site üzerinden rahatlıkla kredi notu bilgisine ulaşabilmektedir. Önceden sadece banka görevlilerinin müşteriye aktarabildiği bir bilgi iken bu sistem sayesinde herkes kredi notunu görebilmektedir.

Kredi notunu öğrenmek için findeks sitesine girip birkaç soru doğrultusunda ilerlersiniz. Ardından cep telefonunuza gelen onay şifrenizi sisteme girdikten sonra TC numaranız ile birlikte kredi notu sorgulama yapıp kredi notunuzu görebiliyorsunuz. Yapacağınız ilk sorgulama ücretsizdir. Daha sonrasında yapacağınız her sorgulama için 4 TL ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sonuca da ulaşamazsınız.

TC Kimlik No İle Kredi Notu Bulma Ve Öğrenme Ne İşe Yarar?

TC kimlik numaranız ile öğreneceğiniz kredi risk raporu sonucunuz sadece sizlere bankadan kredi veya kredi kartı almakta işe yaramayacak. Artık son zamanlarda kredi notu konut kredisi bireysel ihtiyaç kredilerinin yanı sıra emlakçılar tarafından ev satışında ve ev kiralama işlemlerinde de sorulmaya başlanmıştır. Bu yüzden kredi notunuzu yüksek tutmanız yararınıza olacaktır.

Yine günümüzde artık kredi notuna göre kredi veren bankalar sayı olarak artmış, bu sayede borcunu düzenli olarak ödeyen kişilerin daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanmalarına olanak sağlanmıştır. Burada bankaların amacı borçlarını düzenli ödeyen müşterilerini ödüllendirmek ve bu sayede diğer müşterilerini de bankaya olan borçlar konusunda düzenli ödemeye teşvik edebilmektir. Özellikle de ING Bank kredi notuna göre kredi paketinde kredi notu 1800 puan ve üzerinde olan kişilere oldukça düşük faiz oranları ile kredi kullandırılmaktadır.

Yine aynı şekilde yüksek kredi notu ortalaması olan kişilere kredi limiti ve kredi kartı limiti konusunda daha esnek davranılabilmekte, daha yüksek tutarlı krediler için yapılan başvuruları dahi hemen kredi onayı almaktadır. Bankaların yürüttükleri bu politikaların ortak amacı borçlarını ödemeyen kişileri sistemden çıkararak batık kredi borcu ve batık kredi kartı borcu limitlerini düşürmek aynı şekilde borcunu ödememe niyetinde olan kişileri de bundan caydırmaktır. Bankacılık sektörünün yanı sıra taksitle akıllı cep telefonu almak isteyen kişiler dahi artık kredi notu sorgulaması ile onay alabilmektir.

tc kredi notu öğrenme paket fiyatlari

Buna ek olarak taksitle beyaz eşya satışı yapan firmalar bile artık kredi notu sorgulaması yapmakta, kredi notunun kişinin güvenirliğini sorgulama konusunda kullanıldığı alanların sayıları her geçen gün arttırılmaktadır. Bu nedenle kısa vadede ya da uzun vadede borçlanarak ticaret yapmak, taksitle alışveriş yapmak, bankaların konut kredisi, araç kredisi ya da taşıt kredisi gibi kredi paketlerinden yararlanmak isteyen ya da kredi kartı başvurusunda bulunmayı planlayan kişilerin mutlaka kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak not ortalamalarını mümkün olan en yüksek seviyede tutmaya çalışmaları gerekmektedir.

Findeks Üzerinden Tc Kimlik No İle Çoklu Kredi Notu ve Kredi Nasıl Sorgulanır ?

Bu bahsedeceğimiz yöntem daha çok ticari yöntemlerde kullanılmakta olup belli paketler halinde kobilere sunulmaktadır. Ticari işletmeler T.C. kimlik no’su ( numarası ) ile findeks sistemine girerek birden fazla tc kimlik numarasının kredi notunu öğrenebilir. Tekil sorgulamalar yerine çoklu sorgulama paketi almanız maddi olarak daha çıkarlı gözükmektedir.

Tc ile kredi notu ve kredi sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız bahsettiğimiz paketlerin fiyatlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.Unutmayınki en güncel fiyatları findeks sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Aslında bunu daha ” TC no (numarası) kullanarak Findeks Takipçi İle Kredi Notunuzu Öğrenin ve Takip Edin” adlı makalemizde detaylı olarak bireysel kullanım amaçlı kişilere anlatmıştık dilerseniz bu makalemizden de yararlanabilirsiniz.

  • Yirmibeş ( 25 ) Adet T.C numarası sorgulama paketinin fiyatı : 148.00 TL’ dir.
  • Bir senede on ( 10 ) adet TC no ile risk raporu öğrenme ve sorgulama yapacak iseniz bu işlem için belirlenen ücret 75,00 TL dir.
  • Elli ( 50 ) Adet T.C no ile kredi puanı öğrenme paketinin fiyatı : 245.00 TL’ dir.
  • Yüz ( 100 ) Kişilik bir liste var ise elinizde KKB kredi notu için sorgulama paketi tutarı yine 1 yıl olmak kaydı ile 425,00 TL dir.

Bu paketler 500 Adet, 1000 Adet olarak artarak devam etmektedir. Eğer  T.C kimlik numarası ile en çok kaç adet kredi ve kredi notu öğrenebilirim, diye merak ediyorsanız bu sayı 10.000 kişi TC no ile sorgulama yapabilir olarak belirlenmiştir. Bu sorgulamanın tutarı ise 24.500 TL gibi bir rakamdır.

Tc Kimlik İle Kredi Notu Sorgulamasında, Çıkan Sonuç Nasıl Değerlendirilmeli ?

Kişinin kredi notu performansı Findeks tarafından oluşturulan kredi notu tablosu sıralamasına göre değerlendirilir. Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu puanları minimum az riskli kredi notu seviyesi olarak anılan kredi notu 1100 – 1499 puan aralığında olmalıdır. Kredi notu üst sınıra ne kadar yaklaşırsa kişinin kredi onayı alması o kadar kolay olur. Kredi notu 1200 ve üzerinde olan kişilerin başvuruları genelde onaylanırken burada kişinin kredi onayı alabilmesi için yeterli maaşı belgeleyebilmesi, maaşa göre kredi hesaplaması yapması ve düzenli bir işe sahip olması gibi şartları da taşıması gerekir.

Kredi notu 1500 puan ile 1699 arasında olan kişiler iyi kredi notu ortalaması aralığında yer almakta olup kredi notu 1700 ve 1900 puan aralığında olan kişilerin ise çok iyi kredi notu ortalaması olduğu kabul edilmektedir. En düşük kredi notu ortalaması olarak sıfır kredi notu ortalaması kabul edilmekte olup en yüksek kredi notu ise kredi notu 1900 seviyesidir.

Bankalardan daha önce hiç kredi kullanmayan kişilerin sıfır kredi puanı olduğu kabul edilirken aynı şekilde bankaya olan borçlarını ödemediği için hakkında banka borcundan dolayı haciz işlemi başlatılan yani banka borcundan avukatlık olan kişilerin de adı kara listeye girdiği anda sıfır kredi notu ortalaması seviyesine düşürülmesi sağlanır. Sıfır kredi notu olanlara kredi verilmesi kesinlikle mümkün değildir ve kişinin kredi onayı alabilmesi için mutlaka önce not ortalamasını iyi bir seviyeye çekmesi gerekir.

Kredi notu düşük olup kredi notumu nasıl yükseltebilirim diyen kullanıcılarımız için paylaşlaştığımız link ilginizi çekebilir.

Etiketler:

TC Kimlik Numarası İle Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
▾ Daha Fazla Göster ▾
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Banka İpotekli Bulunan Ev Nasıl Satılabilir ?

Biliyoruzki günümüzde evlerin bir çoğu konut kredisi kullanılarak...

Bankadan İpotek Konmuş Araçlar Nasıl Satılır?

Şu günlerde kredi kampanyaları araçlar için cazip ödeme...

x